CiviCRM 3.2 - en to vi translation catalogue (940 entries)

en: - do not import -
vi: - Đừng nhập -

en: - none -
vi: - Trống không -

en: - select -
vi: - Chọn -

en: - select group -
vi: - Chọn nhóm -

en: - select role -
vi: -Chọn Role- -Chọn Vai trò-

en: -- select --
vi: -- Chọn --

en: << Previous
vi: << Trước

en: << Remove
vi: << Loại bỏ

en: A valid file must be uploaded.
vi: Một tệp phù hợp phải được tải lên

en: ACL Role
vi: Vai trò ACL

en: Access Control
vi: Điều khiển Truy nhập

en: Actions
vi: Các Hành động

en: Active?
vi: Kích hoạt

en: Activities
vi: Hoạt động

en: Activity Date
vi: Ngày hành động

en: Activity ID
vi: Mã số hoạt động

en: Activity Links
vi: Các liên kết Hoạt động

en: Activity Medium
vi: Phương tiện hoạt động

en: Activity Status
vi: Tình trạng hoạt động

en: Activity Subject
vi: Chủ đề hoạt động

en: Activity Type
vi: Kiểu hoạt động

en: Add >>
vi: Thêm >>

en: Add to Group
vi: Thêm vào Nhóm

en: Added By
vi: Thêm bởi

en: Address Fields
vi: Các trường địa chỉ

en: Addressee
vi: Người nhận

en: Administer CiviCRM
vi: Quản trị CiviCRM

en: Advanced Search
vi: Tìm kiếm Nâng cao

en: All
vi: Tất cả

en: All Custom Groups
vi: Tất cả các nhóm tùy biến

en: All Events
vi: Tất cả sự kiện

en: All Groups
vi: Tất cả các nhóm

en: All Profiles
vi: Tất cả các tiểu sử

en: Archived Mailings
vi: Thư lưu

en: Assigned To
vi: Gán cho

en: Billing Mode
vi: Phương thức Thanh toán

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Cancel Date
vi: Ngày hủy

en: Case
vi: Trường hợp

en: Case Activity
vi: Xử lý Trường hợp

en: Case Start Date
vi: Ngày bắt đầu của Case

en: Choose where to link this field
vi: Lựa chọn trường liên kết

en: Class
vi: Loại

en: Comment
vi: Gợi ý

en: Complete Description
vi: Hoàn thành mô tả

en: Component
vi: Thành phần

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: Contact ID
vi: Mã số liên hệ

en: Contact Name
vi: Tên liên lạc

en: Contact Type A
vi: Liên lạc Kiểu A

en: Contact Type B
vi: Liên lạc Kiểu B

en: Contact Types
vi: Kiểu Liên lạc

en: Content
vi: Nội dung

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Continue >>
vi: Tiếp tục >>

en: Contribution Source
vi: Nguồn đóng góp

en: Contributions
vi: Các Đóng góp

en: Counted?
vi: Được Đếm?

en: Country
vi: Quốc gia

en: County
vi: Quận

en: Create
vi: Tạo

en: Current Employer
vi: Nhân viên hiện tại

en: Custom Data
vi: Dữ liệu tùy biến

en: Custom Data Fields
vi: Các trường dữ liệu tùy biến

en: Custom Group
vi: Nhóm tùy biến

en: Custom Searches
vi: Các Tìm kiếm tùy biến

en: Date
vi: Ngày

en: Default Option?
vi: Tùy chọn Mặc định?

en: Delete
vi: Xóa

en: Delete %1 Type
vi: Xóa loại  %1

en: Delete ACL
vi: Xóa ACL

en: Delete Cases
vi: Xóa Cases

en: Delete Contact
vi: Xóa Liên lạc

en: Description
vi: Mô tả

en: Details
vi: Chi tiết

en: Disable %1
vi: Vô hiệu %1

en: Domain Information
vi: Thông tin tên miền

en: Done
vi: Hoàn tất

en: Download Errors
vi: Tài các Lỗi

en: Draft and Unscheduled Mailings
vi: Thư Nháp và chưa lên lịch

en: Duplicate Import Mapping Name
vi: Trùng tên ánh xạ nhập

en: Duration
vi: Trong khoảng

en: Edit
vi: Sửa

en: Edit %1
vi: Sửa %1

en: Edit ACL
vi: Sửa ACL

en: Edit Group
vi: Sửa Nhóm

en: Edit Option
vi: Tùy chọn Sửa

en: Email
vi: Thư điện tử

en: Email Greeting
vi: Email Chào mừng

en: Enable
vi: Gán quyền

en: Enable %1
vi: Cho phép %1

en: Enabled?
vi: Cho quyền

en: Enter a valid URL
vi: Nhập một URL phù hợp

en: Entity Table
vi: Bảng thực thể

en: Event
vi: Sự kiện

en: Event Information
vi: Thông tin Sự kiện

en: Event Registration
vi: Đăng ký sự kiện

en: Event Type
vi: Kiểu sự kiện

en: Events
vi: Sự kiện

en: Everyone
vi: Tất cả mọi người

en: Export Contacts
vi: Xuất các Liên lạc

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
vi: Kích thước tệp nên nhỏ hơn %1 MBytes (%2 bytes)

en: Find
vi: Tìm

en: Find Cases
vi: Tìm Cases

en: Find Contacts
vi: Tìm Contacts

en: Find Contributions
vi: Tìm Contributions

en: Find Grants
vi: Tìm Grants

en: Find Members
vi: Tìm Hội viên

en: Find Participants
vi: Tìm Người tham gia

en: Find Pledges
vi: Tìm Pledges

en: First Name
vi: Họ

en: First row contains column headers
vi: Dòng đầu tiên chứa các tiêu đề của cột

en: From
vi: Từ

en: From Email Addresses
vi: Từ các Địa chỉ Email

en: Fuzzy
vi: Mờ nhạt

en: Gender
vi: Giới tính

en: Goal Amount
vi: Tổng số mong muốn

en: Grant
vi: Gán

en: Group
vi: Nhóm

en: Group(s)
vi: Nhóm

en: Groups
vi: Các nhóm

en: Household
vi: Hộ gia đình

en: Household Name
vi: Tên hộ gia đình

en: Import
vi: Nhập

en: Import Data File
vi: Nhập Tệp dữ liệu

en: Import Now >>
vi: Nhập ngay >>

en: In Honor Of
vi: Lòng tôn kính

en: Individual
vi: Cá nhân

en: Individual Prefix
vi: Tiền tố Cá nhân

en: Individual Suffix
vi: Hậu tố Cá nhân

en: Input file must be in CSV format
vi: Tệp nạp phải ở định dạng CSV

en: Invoice ID
vi: Số hóa đơn

en: Is Active?
vi: Hoạt động?

en: Label
vi: Nhãn

en: Last Name
vi: Tên

en: Level
vi: Mức độ

en: Line Number
vi: Số dòng

en: Link this field
vi: Trường liên kết

en: Link to Event Configuration
vi: Liên kết đến cài đặt sự kiện

en: Link to Event Page
vi: Liên kết đến trang sự kiện

en: Links Text
vi: Văn bản liên kết

en: Localization
vi: Bản địa hóa

en: Location
vi: Vị trí

en: Location Type
vi: Loại vị trí

en: Location type
vi: Kiểu vị trí

en: Manage Contribution Pages
vi: Quản lý Contribution Pages

en: Manage Events
vi: Quản lý Events

en: Manage Groups
vi: Quản lý Groups

en: Mapper for Field %1
vi: Bản đồ ánh xạ cho Trường %1

en: Mapping Option
vi: Tùy chọn Ánh xạ

en: Match Fields
vi: Hợp các Trường

en: Membership Type
vi: Kiểu hội viên

en: Membership Types
vi: Kiểu hội viên

en: Merge
vi: Hợp nhất

en: Middle Name
vi: Tên đệm

en: Modified Date
vi: Ngày sửa

en: Name
vi: Tên

en: Name already exists in Database.
vi: Tên đã tồn tại trong Cơ sở dữ liệu

en: Name is required to save Import Mapping
vi: Buộc gán tên khi lưu ánh xạ nhập

en: New Activity
vi: Activity mới

en: New Contact
vi: Contact mới

en: New Contribution
vi: Contribution mới

en: New Event
vi: Event mới

en: New Grant
vi: Grant mới

en: New Individual
vi: Individual mới

en: New Mailing
vi: Mailing mới

en: New Pledge
vi: Pledge mới

en: New Price Set
vi: Định giá mới

en: New Tag
vi: Tag mới

en: No thank you
vi: Không, Cám ơn

en: Notify Email
vi: Nhắc qua Email

en: Operator
vi: Toán tử

en: Option Grouping Name
vi: Tên nhóm tùy chọn

en: Options
vi: Các tùy chọn

en: Organization
vi: Tổ chức

en: Organization Name
vi: Tên tổ chức

en: Participant Status
vi: Tình trạng Người tham gia

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Permission
vi: Quyền

en: Please enter a valid money value (e.g. %1).
vi: Vui lòng nhập số tiền hợp lệ (ví dụ %1).

en: Please select a valid contact or create new contact
vi: Vui lòng chọn một Contact hợp lệ hoặc tạo một Contact mới

en: Prefix
vi: Tiền tố

en: Preview
vi: Duyệt trước

en: Profile
vi: Tiểu sử

en: Protocol
vi: Giao thức

en: Reason
vi: Nguyên nhân

en: Recurring Payments URL
vi: URL Thanh toán Định kỳ

en: Report
vi: Báo cáo

en: Revoke
vi: Hủy bỏ/Thu hồi

en: Role
vi: Vai trò

en: Save
vi: Lưu

en: Save and New
vi: Lưu và tạo mới

en: Save as a new field mapping
vi: Lưu thành một ánh xạ trường mới

en: Save this field mapping
vi: Lưu ánh xạ trường này

en: Scheduled and Sent Mailings
vi: Các thư đã được gửi và lập lịch

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Search Builder
vi: Lập tìm kiếm

en: Select Group
vi: Chọn Nhóm

en: Selected %1 type has not been deleted.
vi: Kiển %1 đã chọn chưa được xóa

en: Selected ACL has been deleted.
vi: Tất cả các ACL vừa bị xóa

en: Send an Email
vi: Gửi một thư điện tử

en: Server
vi: Máy chủ

en: Settings - Payment Processor
vi: Thiết lập - Bộ xử lý Thanh toán

en: Signature
vi: Chữ ký

en: Skip
vi: Bỏ qua

en: Source
vi: Nguồn

en: Source Contact
vi: Liên lạc gốc

en: Start Date - From
vi: Ngày bắt đầu - Từ

en: State
vi: Tỉnh

en: Status
vi: Tình trạng

en: Subject
vi: Chủ đề

en: Suffix
vi: Hậu tố

en: Summary
vi: Tóm tắt

en: Tag
vi: Thẻ

en: Tag(s)
vi: Thẻ

en: Tell a Friend
vi: Giới thiệu tới người khác

en: The %1 '%2' has been saved.
vi: %1 '%2' đã được lưu

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
vi: Những cột dữ liệu trong tệp đang nhập khác với ánh xạ đã được lưu. Vui lòng kiểm tra lại ánh xạ bạn chọn trước khi tiếp tục

en: The site administrator needs to enter a valid 'FROM Email Address' in <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Configure &raquo; Domain Information</a>. The email address used may need to be a valid mail account with your email service provider.
vi: Quản trị site cần nhập thông tin phù hợp vào  'FROM Email Address' trong <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Configure &raquo; Domain Information</a>. Địa chỉ email sử dụng phải là địa chỉ hợp lệ.

en: The text that will display in the field with the link.
vi: Nội dung hiện thị trường liên kết

en: These records have been filled in with the imported data.
vi: Các bản ghi này đã được điền đầy đủ theo dữ liệu nhập

en: These records have been updated with the imported data.
vi: Các bản ghi này đã được cập nhập theo dữ liệu nhập

en: These records have not been imported.
vi: Các bản ghi này đã không được nhập

en: Time
vi: Thời gian

en: Title
vi: Nhan đề

en: To
vi: Tới

en: Total Selected Case(s): %1
vi: Tổng Case(s): %1 được chọn

en: Type
vi: Kiểu

en: Update
vi: Cập nhật

en: Update Contact Information
vi: Cập nhật thông tin Contact

en: Update this field mapping
vi: Cập nhật ánh xạ trường này

en: User Name
vi: Tên người dùng

en: Username
vi: Tên đăng nhập

en: Value
vi: Trị giá

en: Value should be a positive number
vi: Trị giá phải là số dương

en: View
vi: Xem

en: View Activity
vi: Xem Activity

en: View Contact
vi: Hiện liên hệ

en: Weight
vi: Trọng lượng

en: With
vi: Với

en: World Region
vi: Khu vực trên thế giới

en: You do not have permission to access this page
vi: Bạn không có quyền truy nhập trang này

[ctx: country]
en: Afghanistan
vi: A Phú Hãn

[ctx: country]
en: Albania
vi: An-ba-ni

[ctx: country]
en: Algeria
vi: An-giê-ri

[ctx: country]
en: American Samoa
vi: Xa-mô-a Mỹ

[ctx: country]
en: Andorra
vi: Ăn-đoa-râ

[ctx: country]
en: Angola
vi: Ăng-gô-la

[ctx: country]
en: Anguilla
vi: Ăng-ouí-la

[ctx: country]
en: Antarctica
vi: Nam Cực

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
vi: Ănh-thí-gua và Ba-bu-đa

[ctx: country]
en: Argentina
vi: Á-căn-đình

[ctx: country]
en: Armenia
vi: Ac-mê-ni

[ctx: country]
en: Aruba
vi: Ă-ru-ba

[ctx: country]
en: Australia
vi: Úc

[ctx: country]
en: Austria
vi: Ao

[ctx: country]
en: Azerbaijan
vi: Ai-xợ-bai-gianh

[ctx: country]
en: Bahamas
vi: Ba-ha-ma

[ctx: country]
en: Bahrain
vi: Ba-rainh

[ctx: country]
en: Bangladesh
vi: Bang-la-đesợ

[ctx: country]
en: Barbados
vi: Bă-ba-đôxợ

[ctx: country]
en: Belarus
vi: Be-la-ruxợ

[ctx: country]
en: Belgium
vi: Bỉ

[ctx: country]
en: Belize
vi: Bê-li-xê

[ctx: country]
en: Benin
vi: Bê-ninh

[ctx: country]
en: Bermuda
vi: Be-mu-đa

[ctx: country]
en: Bhutan
vi: Bu-thănh

[ctx: country]
en: Bolivia
vi: Bô-li-vi-a

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
vi: Bô-xni-a và Hẻ-xê-gô-vi-na

[ctx: country]
en: Botswana
vi: Bốt-xoă-na

[ctx: country]
en: Bouvet Island
vi: Quần đảo Bu-vê

[ctx: country]
en: Brazil
vi: Bra-xin

[ctx: country]
en: British Indian Ocean Territory
vi: Miền Đại Dương Ấn-độ Anh

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
vi: Bợru-này Đa-ru-xa-làm

[ctx: country]
en: Bulgaria
vi: Bua-ga-ri

[ctx: country]
en: Burkina Faso
vi: Buốc-khi-na Pha-xô

[ctx: country]
en: Burundi
vi: Bu-run-đi

[ctx: country]
en: Cambodia
vi: Căm Bốt

[ctx: country]
en: Cameroon
vi: Ca-mơ-runh

[ctx: country]
en: Canada
vi: Ca-na-đa

[ctx: country]
en: Cape Verde
vi: Cáp-ve-đẹ

[ctx: country]
en: Cayman Islands
vi: Quần đảo Cay-man

[ctx: country]
en: Central African Republic
vi: Nước Cộng Hoà Trung Phi

[ctx: country]
en: Chad
vi: Chê-đ

[ctx: country]
en: Chile
vi: Chi-lê

[ctx: country]
en: China
vi: Trung Quốc

[ctx: country]
en: Christmas Island
vi: Đảo Kh-ri-xợ-mà-xợ

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
vi: Quần đảo Co-co-xợ (Khi-lịng)

[ctx: country]
en: Colombia
vi: Cô-lôm-bi-a

[ctx: country]
en: Comoros
vi: Cô-mô-rô-xợ

[ctx: country]
en: Congo
vi: Công-gô

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
vi: Cộng hoà Dân chủ Công-gô

[ctx: country]
en: Cook Islands
vi: Quần đảo Khu-khợ

[ctx: country]
en: Costa Rica
vi: Cốt-x-tha Ri-ca

[ctx: country]
en: Croatia
vi: Cợ-rô-a-ti-a

[ctx: country]
en: Cuba
vi: Cu-ba

[ctx: country]
en: Cyprus
vi: Síp

[ctx: country]
en: Czech Republic
vi: Cộng hoà Séc

[ctx: country]
en: Côte d'Ivoire
vi: Cốt đi-vouă

[ctx: country]
en: Denmark
vi: Đan Mạch

[ctx: country]
en: Djibouti
vi: Gi-bu-ti

[ctx: country]
en: Dominica
vi: Đô-mi-ni-cạ

[ctx: country]
en: Dominican Republic
vi: Cộng hoà Đô-mi-ni-cạ

[ctx: country]
en: Ecuador
vi: Ê-cu-a-đoa

[ctx: country]
en: Egypt
vi: Ai Cập

[ctx: country]
en: El Salvador
vi: En-xan-va-đoa

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
vi: Ghi-nê Xích Đạo

[ctx: country]
en: Eritrea
vi: Ê-ri-tơ-rê-a

[ctx: country]
en: Estonia
vi: E-xợ-tô-ni-a

[ctx: country]
en: Ethiopia
vi: Ê-ti-ô-pi-a

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
vi: Quần Đảo Phoa-kh-lận-đợ (Man-vi-na)

[ctx: country]
en: Faroe Islands
vi: Quần đảo Pha-rô

[ctx: country]
en: Fiji
vi: Phi-gi

[ctx: country]
en: Finland
vi: Phần Lan

[ctx: country]
en: France
vi: Pháp

[ctx: country]
en: French Guiana
vi: Ghi-a-na Pháp

[ctx: country]
en: French Polynesia
vi: Pô-li-nê-xi Pháp

[ctx: country]
en: French Southern Territories
vi: Miền Nam Pháp

[ctx: country]
en: Gabon
vi: Ga-bon

[ctx: country]
en: Gambia
vi: Găm-bi-a

[ctx: country]
en: Georgia
vi: Gi-oa-gi-a

[ctx: country]
en: Germany
vi: Đức

[ctx: country]
en: Ghana
vi: Ga-na

[ctx: country]
en: Gibraltar
vi: Gi-boa-tha

[ctx: country]
en: Greece
vi: Hy Lạp

[ctx: country]
en: Greenland
vi: Đảo Băng

[ctx: country]
en: Grenada
vi: Gợ-rê-na-đa

[ctx: country]
en: Guadeloupe
vi: Gu-a-đe-lup

[ctx: country]
en: Guam
vi: Gu-ăm

[ctx: country]
en: Guatemala
vi: Gua-tê-ma-la

[ctx: country]
en: Guernsey
vi: Gơnh-xị

[ctx: country]
en: Guinea
vi: Ghi-nê

[ctx: country]
en: Guinea-Bissau
vi: Ghi-nê Bi-xau

[ctx: country]
en: Guyana
vi: Guy-a-na

[ctx: country]
en: Haiti
vi: Ha-i-ti

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
vi: Đảo He-ợ-đợ và Quần Đảo Mợc-đo-nậ-đợ

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
vi: Toà Thánh (Bang Thành Phố Va-ti-canh)

[ctx: country]
en: Honduras
vi: Hôn-đu-ra-xợ

[ctx: country]
en: Hong Kong
vi: Hông Kông

[ctx: country]
en: Hungary
vi: Hun-ga-ri

[ctx: country]
en: Iceland
vi: Băng Đảo

[ctx: country]
en: India
vi: Ấn-độ

[ctx: country]
en: Indonesia
vi: Nam Dương

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
vi: Ba Tư, Cộng hoà Hồi giáo

[ctx: country]
en: Iraq
vi: I-rắc

[ctx: country]
en: Ireland
vi: Ái Nhĩ Lan

[ctx: country]
en: Isle of Man
vi: Đảo Man

[ctx: country]
en: Israel
vi: Do Thái

[ctx: country]
en: Italy
vi: Ý

[ctx: country]
en: Jamaica
vi: Gia-mê-ca

[ctx: country]
en: Japan
vi: Nhật

[ctx: country]
en: Jersey
vi: Giơ-xị

[ctx: country]
en: Jordan
vi: Gi-oa-đanh

[ctx: country]
en: Kazakhstan
vi: Kha-xa-kh-x-thanh

[ctx: country]
en: Kenya
vi: Khi-ni-a

[ctx: country]
en: Kiribati
vi: Ki-ri-ba-ti

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
vi: Bắc Hàn, Cộng hoà Nhân dân Dân chủ

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
vi: Cộng hoà Nam Hàn

[ctx: country]
en: Kuwait
vi: Cu-ouai-thợ

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
vi: Khư-rơ-gư-xtanh

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
vi: Cộng hoà Nhân dân Dân chủ Lào

[ctx: country]
en: Latvia
vi: Lát-vi-a

[ctx: country]
en: Lebanon
vi: Le-ba-non

[ctx: country]
en: Lesotho
vi: Lê-xô-thô

[ctx: country]
en: Liberia
vi: Li-bê-ri-a

[ctx: country]
en: Libyan Arab Jamahiriya
vi: Li-bia A-rập Jamahiriya

[ctx: country]
en: Liechtenstein
vi: Likh-ten-xtainh

[ctx: country]
en: Lithuania
vi: Li-tu-a-ni-a

[ctx: country]
en: Luxembourg
vi: Lục Xâm Bảo

[ctx: country]
en: Macao
vi: Ma-cao

[ctx: country]
en: Macedonia, Republic of
vi: Nước Cộng Hoà Ma-xê-đô-ni

[ctx: country]
en: Madagascar
vi: Ma-đa-ga-xợ-ca

[ctx: country]
en: Malawi
vi: Ma-la-uy

[ctx: country]
en: Malaysia
vi: Ma-lai-xi-a

[ctx: country]
en: Maldives
vi: Mal-đi-vợx

[ctx: country]
en: Mali
vi: Ma-li

[ctx: country]
en: Malta
vi: Moa-ta

[ctx: country]
en: Marshall Islands
vi: Quần Đảo Ma-san

[ctx: country]
en: Martinique
vi: Ma-thi-ni-khợ

[ctx: country]
en: Mauritania
vi: Mô-ri-ta-ni-a

[ctx: country]
en: Mauritius
vi: Mô-ri-sơ-xợ

[ctx: country]
en: Mayotte
vi: May-o-thợ

[ctx: country]
en: Mexico
vi: Mê-hi-cô

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
vi: Mi-khợ-rô-nê-xi-a, Liên Bang

[ctx: country]
en: Monaco
vi: Mo-na-cô

[ctx: country]
en: Mongolia
vi: Mông Cổ

[ctx: country]
en: Montenegro
vi: Mon-te-nê-gợ-rô

[ctx: country]
en: Montserrat
vi: Mon-xe-rạc

[ctx: country]
en: Morocco
vi: Mo-ro-cô

[ctx: country]
en: Mozambique
vi: Mô-xam-bí-khợ

[ctx: country]
en: Myanmar
vi: Miến Điện

[ctx: country]
en: Namibia
vi: Na-mi-bi-a

[ctx: country]
en: Nauru
vi: Nau-ru

[ctx: country]
en: Nepal
vi: Nê-pan

[ctx: country]
en: Netherlands
vi: Hoà Lan

[ctx: country]
en: Netherlands Antilles
vi: An-thi-li Hoà Lan

[ctx: country]
en: New Caledonia
vi: Niu Ca-lê-đô-ni-a

[ctx: country]
en: New Zealand
vi: Niu Xi-lân

[ctx: country]
en: Nicaragua
vi: Ni-ca-ra-gua

[ctx: country]
en: Niger
vi: Ni-gie

[ctx: country]
en: Nigeria
vi: Ni-giê-ri-a

[ctx: country]
en: Niue
vi: Ni-u-e

[ctx: country]
en: Norfolk Island
vi: Đảo Noa-phọ-khợ

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
vi: Bắc Quần Đảo Ma-ri-a-na

[ctx: country]
en: Norway
vi: Na Uy

[ctx: country]
en: Oman
vi: Ô-man

[ctx: country]
en: Pakistan
vi: Pa-ki-xợ-thănh

[ctx: country]
en: Palau
vi: Pa-lau

[ctx: country]
en: Palestinian Territory, Occupied
vi: Miền Pa-le-xtin bị Chiếm Đóng

[ctx: country]
en: Panama
vi: Pa-na-ma

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
vi: Pa-pu-a Niu Ghi-nê

[ctx: country]
en: Paraguay
vi: Pa-ra-guay

[ctx: country]
en: Peru
vi: Pê-ru

[ctx: country]
en: Philippines
vi: Phi-li-pi-nợ

[ctx: country]
en: Pitcairn
vi: Pi-thợ-khenh

[ctx: country]
en: Poland
vi: Ba Lan

[ctx: country]
en: Portugal
vi: Bồ Đào Nha

[ctx: country]
en: Puerto Rico
vi: Pu-éc-thô Ri-cô

[ctx: country]
en: Qatar
vi: Ca-tă

[ctx: country]
en: Reunion
vi: Rê-u-ni-ợnh

[ctx: country]
en: Romania
vi: Rô-ma-ni

[ctx: country]
en: Russian Federation
vi: Liên Bang Nga

[ctx: country]
en: Rwanda
vi: Ru-oanh-đa

[ctx: country]
en: Saint Helena
vi: Xan He-lê-na

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
vi: Xan-kít và Nê-vi

[ctx: country]
en: Saint Lucia
vi: Xan Lu-xi

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
vi: Xan Pi-e và Mi-quê-lon

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
vi: Xan Vinh-xen và Gou-en-a-đinh

[ctx: country]
en: Samoa
vi: Xa-mô-a

[ctx: country]
en: San Marino
vi: Xan Ma-ri-nô

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
vi: Xao Tô-mê và Pợ-rin-xi-pê

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
vi: A-rập Xau-đi

[ctx: country]
en: Senegal
vi: Xê-nê-gan

[ctx: country]
en: Serbia
vi: Xéc-bi

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
vi: Xéc-bi và Mon-te-nê-gợ-rô

[ctx: country]
en: Seychelles
vi: Xây-sen

[ctx: country]
en: Sierra Leone
vi: Xi-ê-ra Lê-ô-nê

[ctx: country]
en: Singapore
vi: Xin-ga-po

[ctx: country]
en: Slovakia
vi: Xlô-vác

[ctx: country]
en: Slovenia
vi: Xlô-ven

[ctx: country]
en: Solomon Islands
vi: Quần đảo Xô-lô-mông

[ctx: country]
en: Somalia
vi: Xo-ma-li

[ctx: country]
en: South Africa
vi: Nam Phi

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
vi: Nam Gi-oa-gi-a va Nam Quần Đảo Xan-oui-chợ

[ctx: country]
en: Spain
vi: Tây Ban Nha

[ctx: country]
en: Sri Lanka
vi: Tích Lan

[ctx: country]
en: Sudan
vi: Xu-đanh

[ctx: country]
en: Suriname
vi: Xu-ri-na-me

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
vi: Xợ-van-bat và Ian-may-en

[ctx: country]
en: Swaziland
vi: Xouă-xi-lan

[ctx: country]
en: Sweden
vi: Thuỵ Điển

[ctx: country]
en: Switzerland
vi: Thụy Sĩ

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
vi: Cộng hoà A-rập Xi-ri-a

[ctx: country]
en: Taiwan
vi: Đài Loan

[ctx: country]
en: Tajikistan
vi: Tha-gi-ki-xthanh

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
vi: Nước Cộng Hoà Thống Nhất Than-xa-ni-a

[ctx: country]
en: Thailand
vi: Thái Lan

[ctx: country]
en: Timor-Leste
vi: Thi-moa Le-xợ-te

[ctx: country]
en: Togo
vi: Tô-gô

[ctx: country]
en: Tokelau
vi: To-ke-lau

[ctx: country]
en: Tonga
vi: Tông-ga

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
vi: Trinh-i-đat và To-ba-gô

[ctx: country]
en: Tunisia
vi: Tu-ni-xi-a

[ctx: country]
en: Turkey
vi: Thổ Nhĩ Kỳ

[ctx: country]
en: Turkmenistan
vi: Tuốc-mê-ni-xtanh

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
vi: Quần Đảo Tuốc và Cai-cox

[ctx: country]
en: Tuvalu
vi: Tu-va-lu

[ctx: country]
en: Uganda
vi: U-gan-đa

[ctx: country]
en: Ukraine
vi: U-cợ-rainh

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
vi: Các Tiểu Vương Quốc A-rập Thống Nhất

[ctx: country]
en: United Kingdom
vi: Vương Quốc Anh Thống Nhất

[ctx: country]
en: United States
vi: Mỹ

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
vi: Quần Đảo ở xa nhỏ Mỹ

[ctx: country]
en: Uruguay
vi: U-ru-guay

[ctx: country]
en: Uzbekistan
vi: U-xợ-bê-khi-xtanh

[ctx: country]
en: Vanuatu
vi: Va-nu-a-tu

[ctx: country]
en: Venezuela
vi: Ve-ne-xu-ê-la

[ctx: country]
en: Viet Nam
vi: Việt Nam

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
vi: Quần Đảo Vơ-chin Anh

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
vi: Quần Đảo Vơ-chin Mỹ

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
vi: Oua-li-xợ va Phu-tu-na

[ctx: country]
en: Western Sahara
vi: Tây Sa-ha-ra

[ctx: country]
en: Yemen
vi: Y-ê-men

[ctx: country]
en: Zambia
vi: Xam-bi-a

[ctx: country]
en: Zimbabwe
vi: Xim-ba-bu-ê

[ctx: country]
en: Åland Islands
vi: Quần đảo A-lanh

en: delete
vi: Xóa

en: is a numeric field
vi: là một trường kiểu số

[ctx: menu]
en: Access Control
vi: Điều khiển Truy nhập

[ctx: menu]
en: Activities
vi: Hoạt động

[ctx: menu]
en: Activity Dashlet
vi: Dashlet Hoạt động

[ctx: menu]
en: Activity Types
vi: Các kiểu Activity

[ctx: menu]
en: Activity View
vi: Xem Hoạt động

[ctx: menu]
en: Additional Info
vi: Thông tin thêm

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
vi: Biểu mẫu thông tin thêm

[ctx: menu]
en: Address Preferences
vi: Địa chỉ dễ liên hệ nhất

[ctx: menu]
en: Addressee
vi: Người nhận

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
vi: Quản trị CiviCRM

[ctx: menu]
en: Advanced Search
vi: Tìm kiếm Nâng cao

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
vi: Thư lưu

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
vi: Gán Các người dùng bằng các ACL Roles

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
vi: Tìm các Tệp đã được nạp

[ctx: menu]
en: Case
vi: Trường hợp

[ctx: menu]
en: Case Activity
vi: Xử lý Trường hợp

[ctx: menu]
en: Case Details
vi: Chi tiết trường hợp

[ctx: menu]
en: Case Report
vi: Báo cáo Trường hợp

[ctx: menu]
en: Confirm
vi: Xác nhận

[ctx: menu]
en: Confirm Event Registration
vi: Xác nhận Đăng ký Sự kiện

[ctx: menu]
en: Contact Types
vi: Kiểu Liên lạc

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
vi: Tổng kết Quyên góp - Dạng Biểu đồ

[ctx: menu]
en: Contribution Types
vi: Các Kiểu đóng góp

[ctx: menu]
en: Contributions
vi: Các Đóng góp

[ctx: menu]
en: Create Reports from Templates
vi: Tạo các báo cáo theo Mẫu

[ctx: menu]
en: Current and Upcoming Events
vi: Các sự kiện Hiện tại và Sắp tới

[ctx: menu]
en: Custom Data
vi: Dữ liệu tùy biến

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
vi: Các trường dữ liệu tùy biến

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
vi: Trường tùy biến - Chuyển

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
vi: Trường tùy biến - Các Tùy chọn

[ctx: menu]
en: Custom Searches
vi: Các Tìm kiếm tùy biến

[ctx: menu]
en: Date Formatting
vi: Định dạng ngày

[ctx: menu]
en: Delete Contact
vi: Xóa Liên lạc

[ctx: menu]
en: Domain Information
vi: Thông tin tên miền

[ctx: menu]
en: Download Errors
vi: Tài các Lỗi

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
vi: Thư Nháp và chưa lên lịch

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
vi: Sửa các liên lạc liên quan

[ctx: menu]
en: Event Information
vi: Thông tin Sự kiện

[ctx: menu]
en: Event Participants List
vi: Danh sách Người tham gia Sự kiện

[ctx: menu]
en: Event Registration
vi: Đăng ký sự kiện

[ctx: menu]
en: Event Templates
vi: Mẫu Sự kiện

[ctx: menu]
en: Event Types
vi: Kiểu Sự kiện

[ctx: menu]
en: Export Contacts
vi: Xuất các Liên lạc

[ctx: menu]
en: File System Paths
vi: Các Đường dẫn Tệp hệ thống

[ctx: menu]
en: Find Cases
vi: Tìm Cases

[ctx: menu]
en: Find Contacts
vi: Tìm Contacts

[ctx: menu]
en: Find Contributions
vi: Tìm Contributions

[ctx: menu]
en: Find Grants
vi: Tìm Grants

[ctx: menu]
en: Find Members
vi: Tìm Hội viên

[ctx: menu]
en: Find Participants
vi: Tìm Người tham gia

[ctx: menu]
en: Find Pledges
vi: Tìm Pledges

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
vi: Tìm và Hợp nhất các Liên lạc trùng

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
vi: Từ các Địa chỉ Email

[ctx: menu]
en: Gender Options
vi: Tùy chọn Giới

[ctx: menu]
en: Grant Types
vi: Các kiểu Grant

[ctx: menu]
en: Group Members
vi: Các Hội viên nhóm

[ctx: menu]
en: Groups
vi: Các nhóm

[ctx: menu]
en: Import
vi: Nhập

[ctx: menu]
en: Import Activities
vi: Nhập Activities

[ctx: menu]
en: Import Contacts
vi: Nhập Contacts

[ctx: menu]
en: Import Contributions
vi: Nhập Contributions

[ctx: menu]
en: Import Participants
vi: Nhập Participants

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
vi: Nhập/Xuất  Mappings

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
vi: Danh xưng Cá nhân (Quý Bà, Quý Ông...)

[ctx: menu]
en: Localization
vi: Bản địa hóa

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
vi: Kiểu Location (Nhà, Công sở...)

[ctx: menu]
en: Log out
vi: Đăng xuất

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
vi: Quản lý ACLs

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
vi: Quản lý Contribution Pages

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
vi: Quản lý Custom Searches

[ctx: menu]
en: Manage Events
vi: Quản lý Events

[ctx: menu]
en: Manage Groups
vi: Quản lý Groups

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
vi: Quản lý Premiums

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
vi: Quản lý các thiết lập giá

[ctx: menu]
en: Manage Tags (Categories)
vi: Quản lý Tags (Categories)

[ctx: menu]
en: Manage Templates
vi: Quản lý Templates

[ctx: menu]
en: Map Event Location
vi: Nhập bản đồ địa điểm sự kiện

[ctx: menu]
en: Membership Types
vi: Kiểu hội viên

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
vi: Các nhà cung cấp Điện thoại di động

[ctx: menu]
en: New Activity
vi: Activity mới

[ctx: menu]
en: New Contact
vi: Contact mới

[ctx: menu]
en: New Contribution
vi: Contribution mới

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
vi: Contribution Page mới

[ctx: menu]
en: New Event
vi: Event mới

[ctx: menu]
en: New Grant
vi: Grant mới

[ctx: menu]
en: New Group
vi: Group mới

[ctx: menu]
en: New Household
vi: Household mới

[ctx: menu]
en: New Individual
vi: Individual mới

[ctx: menu]
en: New Mailing
vi: Mailing mới

[ctx: menu]
en: New Member
vi: Member mới

[ctx: menu]
en: New Organization
vi: Organization mới

[ctx: menu]
en: New Pledge
vi: Pledge mới

[ctx: menu]
en: New Price Set
vi: Định giá mới

[ctx: menu]
en: New Tag
vi: Tag mới

[ctx: menu]
en: Open Case
vi: Case mở

[ctx: menu]
en: Option Groups
vi: Các nhóm tùy chọn

[ctx: menu]
en: Option Values
vi: Các trị giá tùy chọn

[ctx: menu]
en: Participant Status
vi: Tình trạng Người tham gia

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
vi: Các phương pháp truyền thông ưu thích

[ctx: menu]
en: Register New Participant
vi: Đăng ký Người tham gia mới

[ctx: menu]
en: Register Report
vi: Đăng ký báo cáo

[ctx: menu]
en: Registration Page
vi: Trang đăng ký

[ctx: menu]
en: Report
vi: Báo cáo

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
vi: Các thư đã được gửi và lập lịch

[ctx: menu]
en: Search
vi: Tìm kiếm

[ctx: menu]
en: Search Builder
vi: Lập tìm kiếm

[ctx: menu]
en: Sending Mail
vi: Đang gửi Mail

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
vi: Thiết lập Personal Campaign Page - Account Information

[ctx: menu]
en: Simple Search
vi: Tìm kiếm đơn giản

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
vi: Giới thiệu tới người khác

[ctx: menu]
en: This should never be seen
vi: Điều chưa từng thấy

[ctx: menu]
en: View Activity
vi: Xem Activity

[ctx: menu]
en: View Date Prefences
vi: Xem Date Prefences

en: or
vi: hoặc

[ctx: province]
en: Aberdeen City
vi: Thành Phố Aberdeen

[ctx: province]
en: Abuja Capital Territory
vi: Vùng Lãnh Thổ Thủ Đô Abuja

[ctx: province]
en: Acklins and Crooked Islands
vi: Quần Đảo Acklins và Crooked

[ctx: province]
en: Adygeya, Respublika
vi: Cộng Hoà Adygeya

[ctx: province]
en: Agalega Islands
vi: Quần Đảo Agalega

[ctx: province]
en: Agusan del Norte
vi: Bắc Agusan

[ctx: province]
en: Agusan del Sur
vi: Nam Agusan

[ctx: province]
en: Almaty oblysy
vi: Miền Almaty

[ctx: province]
en: Altay, Respublika
vi: Cộng Hoà Altay,

[ctx: province]
en: Altayskiy kray
vi: Miền Altayskiy

[ctx: province]
en: Alto Paraguay
vi: Paraguay Cao

[ctx: province]
en: American Samoa
vi: Xa-mô-a Mỹ

[ctx: province]
en: Amurskaya oblast'
vi: Miền Amurskaya

[ctx: province]
en: Andaman and Nicobar Islands
vi: Quần Đảo Andaman và Nicobar

[ctx: province]
en: Anhui
vi: An Huy

[ctx: province]
en: Aqmola oblysy
vi: Miền Aqmola

[ctx: province]
en: Argyll and Bute
vi: Argyll và Bute

[ctx: province]
en: Arkhangel'skaya oblast'
vi: Miền Arkhangel'skaya

[ctx: province]
en: Astrakhanskaya oblast'
vi: Miền Astrakhanskaya

[ctx: province]
en: Australian Capital Territory
vi: Vùng lãnh thổ kinh đô Úc

[ctx: province]
en: Baja California Sur
vi: Nam Baja California

[ctx: province]
en: Baker Island
vi: Đảo Baker

[ctx: province]
en: Banskobystrický kraj
vi: Miền Banskobystrický

[ctx: province]
en: Bashkortostan, Respublika
vi: Cộng Hoà Bashkortostan,

[ctx: province]
en: Batys Quzaqstan oblysy
vi: Miền Batys Quzaqstan

[ctx: province]
en: Bay of Plenty
vi: Vịnh Plenty

[ctx: province]
en: Beijing
vi: Bắc Kinh

[ctx: province]
en: Belgorodskaya oblast'
vi: Miền Belgorodskaya

[ctx: province]
en: Belize
vi: Bê-li-xê

[ctx: province]
en: Bioko Norte
vi: Bắc Bioko

[ctx: province]
en: Bioko Sur
vi: Nam Bioko

[ctx: province]
en: Bratislavský kraj
vi: Miền Bratislavský

[ctx: province]
en: Bryanskaya oblast'
vi: Miền Bryanskaya

[ctx: province]
en: Buryatiya, Respublika
vi: Cộng Hoà Buryatiya,

[ctx: province]
en: Camarines Norte
vi: Bắc Camarines

[ctx: province]
en: Camarines Sur
vi: Nam Camarines

[ctx: province]
en: Capital Territory (Honiara)
vi: Vùng Lãnh Thổ Thủ Đô (Honiara)

[ctx: province]
en: Cat Island
vi: Đảo Cat

[ctx: province]
en: Central
vi: Miền Trung

[ctx: province]
en: Centro Sur
vi: Miền Trung Nam

[ctx: province]
en: Chechenskaya Respublika
vi: Cộng Hoà Chechenskaya

[ctx: province]
en: Chelyabinskaya oblast'
vi: Miền Chelyabinskaya

[ctx: province]
en: Cherkas'ka Oblast'
vi: Miền Cherkas'ka

[ctx: province]
en: Chernihivs'ka Oblast'
vi: Miền Chernihivs'ka

[ctx: province]
en: Chernivets'ka Oblast'
vi: Miền Chernivets'ka

[ctx: province]
en: Chitinskaya oblast'
vi: Miền Chitinskaya

[ctx: province]
en: Chongqing
vi: Trùng Khánh

[ctx: province]
en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
vi: Miền tự trị Chukotskiy

[ctx: province]
en: Chuvashskaya Respublika
vi: Cộng Hoà Chuvashskaya

[ctx: province]
en: Coast
vi: Miền Bờ Biển

[ctx: province]
en: Compostela Valley
vi: Thung Lũng Compostela

[ctx: province]
en: Cross River
vi: Sông Cross

[ctx: province]
en: Cuvette-Ouest
vi: Tây Cuvette

[ctx: province]
en: Dagestan, Respublika
vi: Cộng Hoà Dagestan,

[ctx: province]
en: Davao Oriental
vi: Đông Davao

[ctx: province]
en: Davao del Sur
vi: Nam Davao

[ctx: province]
en: District of Columbia
vi: Vùng Columbia

[ctx: province]
en: Distrito Federal
vi: Vùng Liên Bang

[ctx: province]
en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
vi: Vùng Quốc Gia (Santo Domingo)

[ctx: province]
en: Djibouti
vi: Gi-bu-ti

[ctx: province]
en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
vi: Miền Dnipropetrovs'ka

[ctx: province]
en: Donets'ka Oblast'
vi: Miền Donets'ka

[ctx: province]
en: Dumfries and Galloway
vi: Dumfries và Galloway

[ctx: province]
en: Dundee City
vi: Thành Phố Dundee

[ctx: province]
en: East
vi: Miền Nam

[ctx: province]
en: East Ayrshire
vi: Đông Ayrshire

[ctx: province]
en: East Berbice-Corentyne
vi: Đông Berbice-Corentyne

[ctx: province]
en: East Dunbartonshire
vi: Đông Dunbartonshire

[ctx: province]
en: East Lothian
vi: Đông Lothian

[ctx: province]
en: East New Britain
vi: Đông New Britain

[ctx: province]
en: East Renfrewshire
vi: Đông Renfrewshire

[ctx: province]
en: East Riding of Yorkshire
vi: Đông Riding của Yorkshire

[ctx: province]
en: East Sepik
vi: Đông Sepik

[ctx: province]
en: East Sussex
vi: Đông Sussex

[ctx: province]
en: Eastern
vi: Miền Đông

[ctx: province]
en: Eastern Cape
vi: Đông Mũi Đất

[ctx: province]
en: Eastern Highlands
vi: Vùng Đông Cao Nguyên

[ctx: province]
en: Eastern Samar
vi: Vùng Đông Samar

[ctx: province]
en: Eastern Tobago
vi: Vùng Đông Tobago

[ctx: province]
en: Edinburgh, City of
vi: Thành Phố Edinburgh

[ctx: province]
en: Essequibo Islands-West Demerara
vi: Quần Đảo Essequibo — Tây Demerara

[ctx: province]
en: Far North
vi: Miền Bắc Xa

[ctx: province]
en: Free State
vi: Bảng Tự Do

[ctx: province]
en: Fujian
vi: Phúc Kiến

[ctx: province]
en: Gansu
vi: Cam Túc

[ctx: province]
en: Georgia
vi: Gi-oa-gi-a

[ctx: province]
en: Gilbert Islands
vi: Quần Đảo Gilbert

[ctx: province]
en: Greater Accra
vi: Accra Lớn

[ctx: province]
en: Guam
vi: Gu-ăm

[ctx: province]
en: Guangdong
vi: Quảng Đông

[ctx: province]
en: Guangxi
vi: Quảng Tây

[ctx: province]
en: Guatemala
vi: Gua-tê-ma-la

[ctx: province]
en: Hainan
vi: Hải Nam

[ctx: province]
en: Haut-Mbomou
vi: Mbomou Cao

[ctx: province]
en: Haute-Kotto
vi: Kotto Cao

[ctx: province]
en: Hawkes Bay
vi: Vịnh Hawkes

[ctx: province]
en: Hebei
vi: Hà Bắc

[ctx: province]
en: Heilongjiang
vi: Hắc Long Giang

[ctx: province]
en: Henan
vi: Hà Nam

[ctx: province]
en: Hong Kong
vi: Hông Kông

[ctx: province]
en: Howland Island
vi: Đảo Howland

[ctx: province]
en: Hubei
vi: Hồ Bắc

[ctx: province]
en: Hunan
vi: Hồ Nam

[ctx: province]
en: Ilocos Norte
vi: Bắc Ilocos

[ctx: province]
en: Ilocos Sur
vi: Nam Ilocos

[ctx: province]
en: Isle of Wight
vi: Đảo Wight

[ctx: province]
en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
vi: Miền Ivano-Frankivs'ka

[ctx: province]
en: Ivanovskaya oblast'
vi: Miền Ivanovskaya

[ctx: province]
en: Jarvis Island
vi: Đảo Jarvis

[ctx: province]
en: Jiangsu
vi: Giang Tô

[ctx: province]
en: Jiangxi
vi: Giang Tây

[ctx: province]
en: Jihomoravský kraj
vi: Miền Jihomoravský

[ctx: province]
en: Jihočeský kraj
vi: Miền Jihočeský

[ctx: province]
en: Jilin
vi: Cát Lâm

[ctx: province]
en: Johnston Atoll
vi: Đảo Sân Hô Johnston

[ctx: province]
en: Kaliningradskaya oblast'
vi: Miền Kaliningradskaya

[ctx: province]
en: Kalmykiya, Respublika
vi: Cộng Hoà Kalmykiya,

[ctx: province]
en: Kaluzhskaya oblast'
vi: Miền Kaluzhskaya

[ctx: province]
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
vi: Cộng Hoà Karachayevo-Cherkesskaya

[ctx: province]
en: Kareliya, Respublika
vi: Cộng Hoà Kareliya,

[ctx: province]
en: Karlovarský kraj
vi: Miền Karlovarský

[ctx: province]
en: Kasai-Oriental
vi: Miền Đông Kasai

[ctx: province]
en: Kemerovskaya oblast'
vi: Miền Kemerovskaya

[ctx: province]
en: Khabarovskiy kray
vi: Miền Khabarovskiy

[ctx: province]
en: Khakasiya, Respublika
vi: Cộng Hoà Khakasiya,

[ctx: province]
en: Kharkivs'ka Oblast'
vi: Miền Kharkivs'ka

[ctx: province]
en: Khersons'ka Oblast'
vi: Miền Khersons'ka

[ctx: province]
en: Khmel'nyts'ka Oblast'
vi: Miền Khmel'nyts'ka

[ctx: province]
en: Kingman Reef
vi: Đá Ngầm Kingman

[ctx: province]
en: Kirovohrads'ka Oblast'
vi: Miền Kirovohrads'ka

[ctx: province]
en: Kirovskaya oblast'
vi: Miền Kirovskaya

[ctx: province]
en: Komi, Respublika
vi: Cộng Hoà Komi,

[ctx: province]
en: Kostromskaya oblast'
vi: Miền Kostromskaya

[ctx: province]
en: Košický kraj
vi: Miền Košický

[ctx: province]
en: Krasnodarskiy kray
vi: Miền Krasnodarskiy

[ctx: province]
en: Krasnoyarskiy kray
vi: Miền Krasnoyarskiy

[ctx: province]
en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
vi: Krung Thep Maha Nakhon Băng Cốc

[ctx: province]
en: Královéhradecký kraj
vi: Miền Královéhradecký

[ctx: province]
en: Kurganskaya oblast'
vi: Miền Kurganskaya

[ctx: province]
en: Kurskaya oblast'
vi: Miền Kurskaya

[ctx: province]
en: L'vivs'ka Oblast'
vi: Miền L'vivs'ka

[ctx: province]
en: Lanao del Norte
vi: Bắc Lanao

[ctx: province]
en: Lanao del Sur
vi: Nam Lanao

[ctx: province]
en: Leningradskaya oblast'
vi: Miền Leningradskaya

[ctx: province]
en: Liaoning
vi: Liêu Ninh

[ctx: province]
en: Liberecký kraj
vi: Miền Liberecký

[ctx: province]
en: Liege
vi: Liège

[ctx: province]
en: Likoma Island
vi: Đảo Likoma

[ctx: province]
en: Line Islands
vi: Quần Đảo Line

[ctx: province]
en: Lipetskaya oblast'
vi: Miền Lipetskaya

[ctx: province]
en: Logone-Occidental
vi: Tây Logone

[ctx: province]
en: Logone-Oriental
vi: Đông Logone

[ctx: province]
en: Long Island
vi: Đảo Dài

[ctx: province]
en: Lower River
vi: Sông Dưới

[ctx: province]
en: Luhans'ka Oblast'
vi: Miền Luhans'ka

[ctx: province]
en: Luxembourg
vi: Lục Xâm Bảo

[ctx: province]
en: Magadanskaya oblast'
vi: Miền Magadanskaya

[ctx: province]
en: Mali
vi: Ma-li

[ctx: province]
en: Mariy El, Respublika
vi: Cộng Hoà Mariy El,

[ctx: province]
en: Mashonaland Central
vi: Miền Trung Mashonaland

[ctx: province]
en: Mashonaland East
vi: Miền Đông Mashonaland

[ctx: province]
en: Mashonaland West
vi: Miền Tây Mashonaland

[ctx: province]
en: Matabeleland North
vi: Miền Bắc Matabeleland

[ctx: province]
en: Matabeleland South
vi: Miền Nam Matabeleland

[ctx: province]
en: Mexico
vi: Mê-hi-cô

[ctx: province]
en: Midlands
vi: Miền Trung

[ctx: province]
en: Midway Islands
vi: Quần Đảo Midway

[ctx: province]
en: Milne Bay
vi: Vịnh Milne

[ctx: province]
en: Mindoro Occidental
vi: Tây Mindoro

[ctx: province]
en: Mindoro Oriental
vi: Đông Mindoro

[ctx: province]
en: Misamis Occidental
vi: Tây Misamis

[ctx: province]
en: Misamis Oriental
vi: Đông Misamis

[ctx: province]
en: Moravskoslezský kraj
vi: Miền Moravskoslezský

[ctx: province]
en: Mordoviya, Respublika
vi: Cộng Hoà Mordoviya,

[ctx: province]
en: Moskovskaya oblast'
vi: Miền Moskovskaya

[ctx: province]
en: Mountain Province
vi: Tỉnh Núi

[ctx: province]
en: Murmanskaya oblast'
vi: Miền Murmanskaya

[ctx: province]
en: Nairobi Municipality
vi: Thành Phố Nairobi

[ctx: province]
en: National Capital District (Port Moresby)
vi: Quận Thủ Đô Quốc Gia (Port Moresby)

[ctx: province]
en: Navassa Island
vi: Đảo Navassa

[ctx: province]
en: Negroe Occidental
vi: Tây Negroe

[ctx: province]
en: Negros Oriental
vi: Đông Negros

[ctx: province]
en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
vi: Miền tự trị Nenetskiy

[ctx: province]
en: New Ireland
vi: Ireland Mới

[ctx: province]
en: New Providence
vi: Providence Mới

[ctx: province]
en: Newfoundland and Labrador
vi: Newfoundland và Labrador

[ctx: province]
en: Niger
vi: Ni-gie

[ctx: province]
en: Nitriansky kraj
vi: Miền Nitriansky

[ctx: province]
en: Nizhegorodskaya oblast'
vi: Miền Nizhegorodskaya

[ctx: province]
en: Nkhata Bay
vi: Vịnh Nkhata

[ctx: province]
en: Nord
vi: Miền Bắc

[ctx: province]
en: Nord-Kivu
vi: Bắc Kivu

[ctx: province]
en: Nord-Ouest
vi: Miền Tây Bắc

[ctx: province]
en: North
vi: Miền Bắc

[ctx: province]
en: North Ayrshire
vi: Bắc Ayrshire

[ctx: province]
en: North Bank
vi: Bờ Bắc

[ctx: province]
en: North Cotabato
vi: Bắc Cotabato

[ctx: province]
en: North Lanarkshire
vi: Bắc Lanarkshire

[ctx: province]
en: North Solomons
vi: Bắc Quần Đảo Solomon

[ctx: province]
en: North West
vi: Miền Tây Bắc

[ctx: province]
en: North Yorkshire
vi: Bắc Yorkshire

[ctx: province]
en: North-East
vi: Đông Bắc

[ctx: province]
en: North-Eastern Kaskazini Mashariki
vi: Miền Đông Bắc Kaskazini Mashariki

[ctx: province]
en: North-West Frontier
vi: Tây Bắc Biên Giới

[ctx: province]
en: North-Western
vi: Miền Tây Bắc

[ctx: province]
en: Northern
vi: Miền Bắc

[ctx: province]
en: Northern Areas
vi: Các Vùng Bắc

[ctx: province]
en: Northern Cape
vi: Bắc Mũi Đất

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
vi: Bắc Quần Đảo Ma-ri-a-na

[ctx: province]
en: Northern Samar
vi: Bắc Samar

[ctx: province]
en: Northern Territory
vi: Vùng lãnh thổ Bắc

[ctx: province]
en: Northland
vi: Miền Bắc

[ctx: province]
en: Northwest Territories
vi: Vùng lãnh thổ Tây Bắc

[ctx: province]
en: Novgorodskaya oblast'
vi: Miền Novgorodskaya

[ctx: province]
en: Novosibirskaya oblast'
vi: Miền Novosibirskaya

[ctx: province]
en: Olomoucký kraj
vi: Miền Olomoucký

[ctx: province]
en: Omskaya oblast'
vi: Miền Omskaya

[ctx: province]
en: Orange Walk
vi: Đi Bộ Cam

[ctx: province]
en: Orenburgskaya oblast'
vi: Miền Orenburgskaya

[ctx: province]
en: Orkney Islands
vi: Quần Đảo Orkney

[ctx: province]
en: Orlovskaya oblast'
vi: Miền Orlovskaya

[ctx: province]
en: Ouest
vi: Miền Tây

[ctx: province]
en: Palmyra Atoll
vi: Đảo San Hô Palmyra

[ctx: province]
en: Panama
vi: Pa-na-ma

[ctx: province]
en: Pardubický kraj
vi: Miền Pardubický

[ctx: province]
en: Pavlodar oblysy
vi: Miền Pavlodar

[ctx: province]
en: Penzenskaya oblast'
vi: Miền Penzenskaya

[ctx: province]
en: Perth and Kinross
vi: Perth và Kinross

[ctx: province]
en: Pesaro e Urbino
vi: Thành Phố Pesaro

[ctx: province]
en: Phnom Penh
vi: Phnôm Pênh

[ctx: province]
en: Phoenix Islands
vi: Quần Đảo Phoenix

[ctx: province]
en: Plateau
vi: Cao Nguyên

[ctx: province]
en: Plzeňský kraj
vi: Miền Plzeňský

[ctx: province]
en: Poltavs'ka Oblast'
vi: Miền Poltavs'ka

[ctx: province]
en: Prešovský kraj
vi: Miền Prešovský

[ctx: province]
en: Primorskiy kray
vi: Miền Primorskiy

[ctx: province]
en: Prince Edward Island
vi: Đảo Prince Edward

[ctx: province]
en: Pskovskaya oblast'
vi: Miền Pskovskaya

[ctx: province]
en: Puerto Rico
vi: Pu-éc-thô Ri-cô

[ctx: province]
en: Punjab
vi: Pun-gia-bợ

[ctx: province]
en: Qaraghandy oblysy
vi: Miền Qaraghandy

[ctx: province]
en: Qinghai
vi: Thanh Hải

[ctx: province]
en: Qostanay oblysy
vi: Miền Qostanay

[ctx: province]
en: Quebec
vi: Québec

[ctx: province]
en: Qyzylorda oblysy
vi: Miền Qyzylorda

[ctx: province]
en: Ragged Island
vi: Đảo Ragged

[ctx: province]
en: Respublika Krym
vi: Cộng Hoà Krym

[ctx: province]
en: Rift Valley
vi: Thung Lũng Nứt Rạn

[ctx: province]
en: Rivnens'ka Oblast'
vi: Miền Rivnens'ka

[ctx: province]
en: Rodrigues Island
vi: Đảo Rodrigues

[ctx: province]
en: Rostovskaya oblast'
vi: Miền Rostovskaya

[ctx: province]
en: Ryazanskaya oblast'
vi: Miền Ryazanskaya

[ctx: province]
en: Saint Helena
vi: Xan He-lê-na

[ctx: province]
en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
vi: Cộng Hoà Sakha, [Yakutiya]

[ctx: province]
en: Sakhalinskaya oblast'
vi: Miền Sakhalinskaya

[ctx: province]
en: Saratovskaya oblast'
vi: Miền Saratovskaya

[ctx: province]
en: Shaanxi
vi: Thiểm Tây

[ctx: province]
en: Shandong
vi: Sơn Đông

[ctx: province]
en: Shanghai
vi: Thượng Hải

[ctx: province]
en: Shanxi
vi: Sơn Tây

[ctx: province]
en: Shetland Islands
vi: Quần Đảo Shetland

[ctx: province]
en: Sichuan
vi: Tứ Xuyên

[ctx: province]
en: Smolenskaya oblast'
vi: Miền Smolenskaya

[ctx: province]
en: South
vi: Miền Nam

[ctx: province]
en: South Australia
vi: Nam Úc

[ctx: province]
en: South Ayrshire
vi: Nam Ayrshire

[ctx: province]
en: South Gloucestershire
vi: Nam Gloucestershire

[ctx: province]
en: South Lanarkshire
vi: Nam Lanarkshire

[ctx: province]
en: South-East
vi: Đông Nam

[ctx: province]
en: South-West
vi: Miền Tây Nam

[ctx: province]
en: Southern Highlands
vi: Vùng Nam Cao Nguyên

[ctx: province]
en: Southern Leyte
vi: Nam Leyte

[ctx: province]
en: Southland
vi: Miền Nam

[ctx: province]
en: Stann Creek
vi: Sông Con Stann

[ctx: province]
en: Stavropol'skiy kray
vi: Miền Stavropol'skiy

[ctx: province]
en: Středočeský kraj
vi: Miền Středočeský

[ctx: province]
en: Sud
vi: Miền Nam

[ctx: province]
en: Sud-Est
vi: Miền Đông Nam

[ctx: province]
en: Sud-Kivu
vi: Nam Kivu

[ctx: province]
en: Sums 'ka Oblast'
vi: Miền Sums 'ka

[ctx: province]
en: Surigao del Norte
vi: Bắc Surigao

[ctx: province]
en: Surigao del Sur
vi: Nam Surigao

[ctx: province]
en: Sverdlovskaya oblast'
vi: Miền Sverdlovskaya

[ctx: province]
en: Taiwan
vi: Đài Loan

[ctx: province]
en: Tambovskaya oblast'
vi: Miền Tambovskaya

[ctx: province]
en: Tatarstan, Respublika
vi: Cộng Hoà Tatarstan,

[ctx: province]
en: Ternopil's'ka Oblast'
vi: Miền Ternopil's'ka

[ctx: province]
en: Tianjin
vi: Thiên Tân

[ctx: province]
en: Tomskaya oblast'
vi: Miền Tomskaya

[ctx: province]
en: Trenčiansky kraj
vi: Miền Trenčiansky

[ctx: province]
en: Trnavský kraj
vi: Miền Trnavský

[ctx: province]
en: Tul'skaya oblast'
vi: Miền Tul'skaya

[ctx: province]
en: Tverskaya oblast'
vi: Miền Tverskaya

[ctx: province]
en: Tyumenskaya oblast'
vi: Miền Tyumenskaya

[ctx: province]
en: Tyva, Respublika [Tuva]
vi: Cộng Hoà Tyva, [Tuva]

[ctx: province]
en: Udmurtskaya Respublika
vi: Cộng Hoà Udmurtskaya

[ctx: province]
en: Ul'yanovskaya oblast'
vi: Miền Ul'yanovskaya

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
vi: Quần Đảo ở xa nhỏ Mỹ

[ctx: province]
en: Upper Demerara-Berbice
vi: Demerara Trên — Berbice

[ctx: province]
en: Upper East
vi: Miền Đông Trên

[ctx: province]
en: Upper River
vi: Sông Trên

[ctx: province]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
vi: Takutu-Essequibo Trên

[ctx: province]
en: Upper West
vi: Miền Tây Trên

[ctx: province]
en: Vinnyts'ka Oblast'
vi: Miền Vinnyts'ka

[ctx: province]
en: Virgin Islands
vi: Quần Đảo Virgin

[ctx: province]
en: Vladimirskaya oblast'
vi: Miền Vladimirskaya

[ctx: province]
en: Volgogradskaya oblast'
vi: Miền Volgogradskaya

[ctx: province]
en: Vologodskaya oblast'
vi: Miền Vologodskaya

[ctx: province]
en: Voronezhskaya oblast'
vi: Miền Voronezhskaya

[ctx: province]
en: West
vi: Miền Tây

[ctx: province]
en: West Bengal
vi: Miền Tây Bengal

[ctx: province]
en: West Dunbartonshire
vi: Tây Dunbartonshire

[ctx: province]
en: West Lothian
vi: Tây Lothian

[ctx: province]
en: West New Britain
vi: Tây New Britain

[ctx: province]
en: West Sussex
vi: Tây Sussex

[ctx: province]
en: Western
vi: Miền Tây

[ctx: province]
en: Western Area (Freetown)
vi: Vùng Tây (Freetown)

[ctx: province]
en: Western Australia
vi: Tây Úc

[ctx: province]
en: Western Cape
vi: Tây Mũi Đất

[ctx: province]
en: Western Highlands
vi: Vùng Tây Cao Nguyên

[ctx: province]
en: Western Magharibi
vi: Miền Tây Magharibi

[ctx: province]
en: Western Tobago
vi: Vùng Tây Tobago

[ctx: province]
en: Xinjiang
vi: Tân Cương

[ctx: province]
en: Xizang
vi: Tây Tạng

[ctx: province]
en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
vi: Miền tự trị Yamalo-Nenetskiy

[ctx: province]
en: Yaroslavskaya oblast'
vi: Miền Yaroslavskaya

[ctx: province]
en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
vi: Miền tự trị Yevreyskaya

[ctx: province]
en: Yukon Territory
vi: Vùng lãnh thổ Yukon

[ctx: province]
en: Yunnan
vi: Vân Nam

[ctx: province]
en: Zakarpats'ka Oblast'
vi: Miền Zakarpats'ka

[ctx: province]
en: Zaporiz'ka Oblast'
vi: Miền Zaporiz'ka

[ctx: province]
en: Zhejiang
vi: Chiết Giang

[ctx: province]
en: Zhytomyrs'ka Oblast'
vi: Miền Zhytomyrs'ka

[ctx: province]
en: Zlínský kraj
vi: Miền Zlínský

[ctx: province]
en: Ústecký kraj
vi: Miền Ústecký

[ctx: province]
en: Žilinský kraj
vi: Miền Žilinský

en: select
vi: chọn

en: week
vi: tuần
