CiviCRM 3.2 - en to tr translation catalogue (1909 entries)

en: %1 - Option Values
tr: %1 - Seçenek Değerleri

en: %1 Options
tr: %1 Seçenekleri

en: %1 is a required field.
tr: %1 zorunlu alandır.

en: %1 must be an integer (whole number).
tr: %1 bir tam sayı olmalı.

en: (bottom of page)
tr: (en alta)

en: (display name not available)
tr: (görüntülenme adı yok)

en: (more)
tr: (daha)

en: (preferred)
tr: (tercih edilen)

en: (top of page)
tr: (en üste)

en: - Activity Fields -
tr: - Etkinlik Alanları -

en: - Contact Fields -
tr: - İrtibat Alanları -

en: - Contribution Fields -
tr: - Bağış Alanları -

en: - any group -
tr:  - herhangi bir öbek -

en: - any state/province -
tr: - herhangi bir il / eyalet -

en: - any tag -
tr:  - her hangi bir etiket -

en: - default view -
tr: - varsayılan görüntü -

en: - do not import -
tr: - içeri aktarma -

en: - none -
tr: - hiç -

en: - prefix -
tr: -ön ek-

en: - select -
tr: - Seç -

en: - select activity type -
tr: - etkinlik türü seç -

en: - select group -
tr: - Grup Seç -

en: - select label -
tr:  - etiket seç -

en: - select profile -
tr: - profil seçiniz -

en: - suffix -
tr: -son ek-

en: - type first letter(s) -
tr: - ilk harf(ler)i girin -

en: -select-
tr: -seç-

en: ...through
tr: ... arasından

en: << Disable
tr: << Etkin Değil

en: << Go Back
tr: << Geri Dön

en: << Previous
tr: << Önceki

en: << Remove
tr: << Kaldır

en: A product with this name already exists. Please select another name.
tr: Bu adla bir ürün zaten mevcut. Lütfen, başka bir ad giriniz.

en: A valid file must be uploaded.
tr: Geçerli bir dosya yüklenmeli.

en: ACL Name
tr: ACL Adı

en: ACL Role
tr: ACL Rolü

en: ACL Type
tr: EKS (Erişim Kont. Seviyesi) Tipi

en: API URL
tr: API Bağlantısı

en: About
tr: Hakkında

en: Access Control
tr: Erişim Denetimi

en: Accounting Code
tr: Hesap No

en: Acl Table
tr: EKS Tablosu

en: Actions
tr: Hareketler

en: Actions:
tr: Hareketler:

en: Active
tr: Etkin

en: Active On
tr: Etkin Olma Tarihi

en: Active?
tr: Etkin mi?

en: Activities
tr: Etkinlikler

en: Activities %%StatusMessage%%
tr: Etkinlik %%Durum Mesajı%%

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Activity Date
tr: Etkinlik Tarihi

en: Activity ID
tr: Etkinlik No

en: Activity Links
tr: Etkinlik Linkleri

en: Activity Medium
tr: Etkinlik Organı

en: Activity Status
tr: Etkinlik Durumu

en: Activity Type
tr: Etkinlik Türü

en: Actual Cost of Product
tr: Ürünün Gerçek Maliyeti

en: Add
tr: Ekle

en: Add >>
tr: Ekle >>

en: Add Contacts to Organization
tr: Organizasyona İrtibat Ekle

en: Add Members to Household
tr: Üyeleri Eve Ekle

en: Add this contact to one or more groups...
tr: Bu irtibatı bir yad a daha fazla öbeğe ekle...

en: Add to Group
tr: Öbeğe Ekle

en: Add to Household
tr: Eve Ekle

en: Add to Organization
tr: Kuruluşa Ekle

en: Add to a group
tr: Bir öbeğee ekle

en: Add-on Code
tr: Ek Kod

en: Added
tr: Eklendi

en: Added (by %1)
tr: (%1 tarafından) Eklendi

en: Added By
tr: Ekleyen

en: Additional Address 1
tr: Ek Adres 1

en: Additional Address 2
tr: Ek Adres 2

en: Address
tr: Adres

en: Address Display
tr: Adres Görüntüle

en: Address Fields
tr: Adres Alanları

en: Admin
tr: Yönetici

en: Administer
tr: Yönetim

en: Administer CiviCRM
tr: CiviCRM Yönetimi

en: Administrator Only?
tr: Yalnız Yönetici mi?

en: Advanced Search
tr: Ayrıntılı Arama

en: All
tr: Tümü

en: All Contact Types
tr: Tüm İrtibat Türleri

en: All Custom Groups
tr: Tüm Özel Gruplar

en: All Events
tr: Tüm Etkinlikler

en: All Groups
tr: Tüm Gruplar

en: All Profiles
tr: Tüm Profiller

en: Amount
tr: Miktar

en: Amount Granted
tr: Bağışlanan Miktar

en: Amount Requested
tr: İstenen Miktar

en: Archived Mailings
tr: Arşivlenmiş Postalamalar

en: Are users required to complete this field?
tr: Kullanıcılar bu alanı doldurmak zorunda mı?

en: Are you sure you want to add %1 back into %2?
tr: %2'ye %1 eklemek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete attached file.
tr: Ekteki dosyası silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the group %1?
tr: %1 öbeğini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this custom data field?
tr: Bu özel veri alanını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this relationship?
tr: Bu ilişkiyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
tr: Bu ACL Rolü Atamasını geçersiz kılmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to disable this ACL?
tr: Bu ACL'yi geçersiz kılmak istediğinize emin misiniz?(ACL : Erişim Kontrol Seviyesi)

en: Are you sure you want to disable this Option?
tr: Bu Seçeneği geçersiz kılmak istediğinize eimin misiniz?

en: Are you sure you want to disable this custom data group? Any profile fields that are linked to custom fields of this group will be disabled.
tr: Bu özel veri öbeğini geçersiz kılmak istediğinize emin misiniz? Bu özel öbekle ilişkili tüm profil alanları geçersiz duruma geçecektir.

en: Are you sure you want to disable this location type?
tr: Yer türlerini geçersiz kılmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to disable this membership type?
tr: Bu üyelik türünü geçersiz kılmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to disable this relationship type?
tr: Bu ilişki türünü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to disable this relationship?
tr: Bu ilişkiyi pasifleştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to re-enable this relationship?
tr: Bu ilişkiyi yeniden etkinleştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Assign Users to Roles
tr: Kullanıcılara Rol Ata

en: Assigned To
tr: Atandı:

en: Attributes
tr: Özellikler

en: Authentication?
tr: Kimlik Doğrulama?

en: Auto Renew
tr: Otomatik Yenileme

en: Auto-respond to replies
tr: Yanıtlara otomatik tepki ver

en: Available Countries
tr: Mevcut Ülkeler

en: Available States and Provinces
tr: Mevcut İller ve Eyaletler

en: BCC Receipt To
tr: BCC Alıcısı

en: Back to Listings
tr: Listelemelere Geri Dön

en: Back to Profile Listings
tr: Profil Listelemelerine Geri Dön

en: Backup Database
tr: Veritabanını Yedekle

en: Backup Your Data:
tr: Verini Yedekle:

en: Batch Update
tr: Toplu Güncelleme

en: Bcc Receipt
tr: BCC Alıcı(lar)

en: Billing Mode
tr: Faturalama Modu

en: Birth Date
tr: Doğum Tarihi

en: Body HTML
tr: HTML Gövdesi

en: Body Html
tr: Html Gövde

en: Body Text
tr: Metin Gövde

en: Both
tr: İkisi de

en: Browse Sent Mailings
tr: Gönderilmiş Postaları Tara

en: Button URL
tr: Buton Bağlantısı

en: CC Receipt To
tr: CC Alıcısı

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel Date
tr: İptal Tarihi

en: Cancel Mailing
tr: Postalamayı İptal Et

en: Cancel Reason
tr: Nedeni İptal Et

en: Canceled
tr: İptal Edilmiş

en: Cancellation Reason
tr: İptal Nedeni

en: Cancelled
tr: İptal Edildi

en: Card Number
tr: Kart No

en: Card Type
tr: Kart Türü

en: Case
tr: Olay

en: Case Activity
tr: Olay Etkinliği

en: Case Status
tr: Vaka Durumu

en: Case Type
tr: Vaka Türü

en: Cases
tr: Vakalar

en: Cc Receipt
tr: CC Alıcı(lar)

en: Change
tr: Değiştir

en: Change Log
tr: Değişiklik Günlüğü (Kaydı)

en: Check
tr: Çek

en: CheckBox
tr: Onay Kutucuğu

en: City
tr: Şehir

en: CiviCRM
tr: CiviMİY

en: CiviCRM Activity
tr: CRM Etkinlik

en: CiviCRM Contact Search
tr: CiviCRM İrtibat Arama

en: CiviCRM Contribution Search
tr: CiviCRM Bağış Arama

en: CiviCRM Home
tr: CiviMİY Ana Sayfa

en: CiviCRM Profile
tr: CiviMİY Profili

en: CiviCRM Profile Field
tr: CiviCRM Profil Alanı

en: CiviCRM Profile Fields
tr: CiviMİY Profil Alanları

en: CiviCRM Profile Group
tr: CiviCRM Profil Öbeği

en: CiviCRM Quick Add
tr: CiviCRM Hızlı Ekleme

en: CiviCRM Resource URL
tr: CiviCRMKaynak URL'si

en: CiviCRM Search
tr: CiviCRM Arama

en: CiviCase
tr: CiviOlay

en: CiviContribute
tr: CiviBağış

en: CiviEvent
tr: CiviEtkinlik

en: CiviGrant
tr: CiviBağış

en: CiviMail
tr: CiviPosta

en: CiviMember
tr: CiviÜye

en: CiviPledge
tr: CiviSöz

en: CiviReport
tr: CiviRapor

en: Click-through Summary
tr: Tıklamayla Özet

en: Clicks
tr: Tıklamalar

en: Collapse Display
tr: Görüntüyü Kapat

en: Color Bar
tr: Renk Çubuğu

en: Color Button
tr: Renk Butonu

en: Color Main
tr: Ana Renk

en: Color Main Text
tr: Renk Ana Yazısı

en: Color Title
tr: Renk Başlığı

en: Column Number
tr: Sütun Sayısı

en: Comment
tr: Yorum

en: Complete
tr: Tamamla

en: Complete Date
tr: Tam Tarih

en: Complete Date and Time
tr: Tam Tarih ve Saat

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Component Type
tr: Öğe Türü

en: Components
tr: Bileşenler

en: Configuration Checklist
tr: Yapılandırma Denetim Listesi

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Configure Contribution Page
tr: Bağış Sayfasını Yapılandır

en: Configure Page - %1
tr: %1 Sayfasını Yapılandır

en: Confirm
tr: Onaylayın

en: Confirm Action
tr: Hareketi Onayla

en: Confirm Custom Field Delete
tr: Özel Alan Silme işlemini Onayla

en: Confirm Custom Group Delete
tr: Özel Öbek Silme işlemini Onayla

en: Constituent Relationship Management (CiviCRM !1). Allows sites to manage contacts, relationships and groups, and track contact activities, contributions, memberships and events. For more information please refer to the <a href="!2">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
tr: Üye İlişkileri Yönetimi (CiviCRM !1). Sitenizde irtibatlarınızı, ilişkilerinizi ve gruplarınızı yönetmenizi, irtibatlarınızın etkinliklerini, katılımları, üyelikleri ve olayları takip etmenizi sağlar. Daha fazla bilgi için lütfen <a href="!'">CiviCRM web sitesine</a> başvurun. Sitede proje hakkında detaylı bilgi, dökümantasyon ve teknik destek kaynaklarına erişebilirsiniz.

en: Contact
tr: İrtibat

en: Contact %%StatusMessage%%
tr: İrtibat %%StatusMessage%%

en: Contact Dashboard
tr: Kişi Denetim Masası

en: Contact Group
tr: İrtibat Öbeği

en: Contact ID
tr: İrtibat No

en: Contact ID (match to contact)
tr: İletişim kimliği ( kişiyle örtüşmeli)

en: Contact Id
tr: İrtibat Kimliği

en: Contact Information
tr: İrtibat Bilgisi

en: Contact Name
tr: İrtibat Adı

en: Contact Notes
tr: İletişim Notları

en: Contact Page
tr: İletişim Sayfası

en: Contact Relationships
tr: İlişkleri

en: Contact Search
tr: İrtibat Arama

en: Contact Source
tr: İrtibat Kaynağı

en: Contact Sub Type
tr: İrtibat Alt Türü

en: Contact Tags
tr: Etiketleri

en: Contact Type
tr: İrtibat Türü

en: Contact Type A
tr: A Türü İrtibat

en: Contact Type B
tr: B Türü İrtibat

en: Contact is Deceased
tr: İrtibat Vefat Etti

en: Contact is deceased
tr: İrtibat vefat etti

en: Contact's Groups
tr: İrtibatın Öbekleri

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Content
tr: İçerik

en: Content / Components
tr: İçerik / Öğeler

en: Continue
tr: Devam Et

en: Continue >>
tr: Sonraki >>

en: Contribution
tr: Bağış

en: Contribution Amount
tr: Bağış Miktarı

en: Contribution Amounts
tr: Bağış Miktarları

en: Contribution Amounts (%1)
tr: Bağış Miktarları (%1)

en: Contribution Dates - From
tr: Bağış Tarihleri - Den

en: Contribution ID
tr: Bağış No

en: Contribution Page
tr: Bağış Sayfası

en: Contribution Page - %1
tr: Bağış Sayfası - %1

en: Contribution Receipt date is null
tr: Bağış Makbuzu tarihi boş

en: Contribution Source
tr: Bağış Kaynağı

en: Contribution Status
tr: Bağış (Yardım) Durumu

en: Contribution Thank-you date is null
tr: Bağış Teşekkür tarihi boş

en: Contribution Total Amount %1 %2
tr: Toplam Bağış Miktarı %1 %2

en: Contribution Type
tr: Bağış Türü

en: Contribution Type - %1
tr: Bağış Türü - %1

en: Contributions
tr: Yardımlar

en: Cost
tr: Maliyet

en: Could not find payment processor meta information
tr: Ödeme işlemcisi meta bilgisi bulunamadı

en: Could not move custom file to custom upload directory
tr: Kişisel dosya, kişisel klasöre yüklenemiyor

en: Country
tr: Ülke

en: Country Code
tr: Ülke kodu

en: Country selector
tr: Ülke seçici

en: County
tr: Coğrafi Bölge

en: County Abbreviation
tr: İl/Eyalet Kısaltması

en: Create
tr: Yarat

en: Create Date
tr: Yaratma Tarihi

en: Create New Group
tr: Yeni Grup Oluştur

en: Create Profile
tr: Profil Yarat

en: Credit
tr: Kredi

en: Criteria
tr: Ölçüt

en: Currency
tr: Para Birimi

en: Current #
tr: Geçerli #

en: Current Employer
tr: Şu anki İşveren

en: Current Membership?
tr: Şu anki Üyeliği?

en: Current tags are highlighted.
tr: Geçerli etiketler renklendirilmiştir.

en: Custom Data
tr: Özel Veri

en: Custom Data Field
tr: Özel Veri Alanı

en: Custom Data Fields
tr: Özel Veri Alanları

en: Custom Fields
tr: Özel Alanlar

en: Custom Files
tr: Özel (Kişisel) Dosyalar

en: Custom Group
tr: Özel Grup

en: Custom Search
tr: Gelişmiş Arama

en: Custom Searches
tr: Özel Aramalar

en: Custom Translate Function
tr: Tercüme Özelleştirme İşlevi

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Customized
tr: Özelleştirilmiş

en: Cycle Day
tr: Dönüm Günü

en: Data
tr: Veri

en: Data Type
tr: Veri Türü

en: Database Error Code:
tr: Veritabanı Hata Kodu:

en: Date
tr: Tarih

en: Date Added
tr: Eklendiği Tarih

en: Date Format
tr: Tarih Biçimi

en: Date Pending
tr: Askıya Alındığı Tarih

en: Date Removed
tr: Kaldırıldığı Tarih

en: Date Sent
tr: Gönderildiği Tarih

en: Date and Time
tr: Tarih ve Saat

en: Date of birth
tr: Doğum tarihi

en: Date selector
tr: Tarih seçici

en: Date:
tr: Tarih:

en: Debugging
tr: Hata Ayıklama

en: Deceased Date
tr: Vefat Tarihi

en: Deceased date
tr: Vefat tarihi

en: Decimal Number
tr: Onluk Sayı

en: Default Country
tr: Varsayılan Ülke

en: Default Currency
tr: Varsayılan Para Birimi

en: Default Option?
tr: Varsayılan Seçenek?

en: Default Status?
tr: Varsayılan Durum?

en: Default Value
tr: Varsayılan Değer

en: Default?
tr: Varsayılan?

en: Delete
tr: Sil

en: Delete %1 Type
tr: %1 Türünü Sil

en: Delete ACL
tr: ACL'yi Sil

en: Delete ACL Role Assignment
tr: ACL Rolü atamasını sil

en: Delete Activity
tr: Etkinliği Sil

en: Delete Attached File
tr: Ekteki Dosyayı Sil

en: Delete Contact
tr: Kişiyi Sil

en: Delete Contacts
tr: İrtibatları Sil

en: Delete Contribution
tr: Bağışı Sil

en: Delete Contribution Page
tr: Bağış Sayfasını Sil

en: Delete Contributions
tr: Bağışları Sil

en: Delete Custom Field
tr: Özel Alanı Sil

en: Delete Custom Group
tr: Özel Öbeği Sil

en: Delete Grants
tr: Bağışları Sil

en: Delete Group
tr: Öbeği Sil

en: Delete Location Type
tr: Yer Türünü Sil

en: Delete Mailing
tr: Postalamayı Sil

en: Delete Mapping
tr: Eşlemeyi Sil

en: Delete Members
tr: Üyeleri Sil

en: Delete Membership
tr: Üyeliği Sil

en: Delete Membership Status
tr: Üyelik Durumunu Sil

en: Delete Message Template
tr: İleti Taslağını Sil

en: Delete Option
tr: Seçeneği Sil

en: Delete Option Value
tr: Seçenek Değerini Sil

en: Delete Page - %1
tr: %1 Sayfasını Sil

en: Delete Payment Procesor Type
tr: Ödeme İşlemcisi Tipini Sil

en: Delete Price Set
tr: Ücret Kümesini Sil

en: Delete Reletionship Type
tr: İlişki Türünü Sil

en: Delete Tag
tr: Etiketi Sil

en: Deleted Member(s): %1
tr: Üye(ler)(y)i Sil: %1

en: Delivery Summary
tr: Teslimat Özeti

en: Deny
tr: Engelle

en: Description
tr: Tanım

en: Description:
tr: Tanım:

en: Detach
tr: Ayırma

en: Detach Activity
tr: Etkinliği ayır

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Disable
tr: Pasifleştir

en: Disable %1
tr: %1'i Geçersiz Kıl

en: Disable ACL
tr: EKS'yi Pasifleştir

en: Disable ACL Role Assignment
tr: ACL Rolü atamasını geçersiz kıl

en: Disable Group
tr: Öbeği Geçersiz Kıl

en: Disable Membership Status
tr: Üyelik Durumunu Geçersiz Kıl

en: Disable Option
tr: Seçeneği Geçersiz Kıl

en: Disable Option Value
tr: Seçenek Değerini Etkinleştirme

en: Disable Premium
tr: Premiumu Geçersiz Kıl

en: Disable Relationship
tr: İlişkiyi pasifleştir

en: Display Backtrace
tr: "Backtrace"i Görüntüle

en: Display Min Fee
tr: En düşük Ücreti Göster

en: Display Name
tr: Görüntülenme Adı

en: Do Not Email
tr: Eposta Gönderme

en: Do Not Mail
tr: Posta Gönderme

en: Do Not Phone
tr: Telefon Etme

en: Do not display an image
tr: Resmi gösterme

en: Do not email
tr: Eposta gönderme

en: Do not mail
tr: Posta Gönderme

en: Do not phone
tr: Telefon Etme

en: Do you really want to remove this Smart Group?
tr: Bu Akıllı Öbeği silmek istediğinize emin misiniz?

en: Document
tr: Belge

en: Domain Information
tr: Alan (Bölge) Bilgisi

en: Domain Information Page
tr: Alanadı Bilgi Sayfası

en: Donation Amount
tr: Bağış Miktarı

en: Donation Count
tr: Bağış Sayısı

en: Done
tr: Yapıldı

en: Done with Preview
tr: Önizleme ile Bitir

en: Download Duplicates
tr: İndirme Mükerrerleri

en: Download Errors
tr: İndirme Hataları

en: Download Mismatched Memberships
tr: Uymayan Üyelikleri İndir

en: Draft and Unscheduled Mailings
tr: Taslak ve Zamanlanmamış Postalamalar

en: Duplicate Export Mapping Name
tr: İkilenen Gönderme Eşleşmesi Adı

en: Duplicate Import Mapping Name
tr: İkilenen Import Eşleme Adı

en: Duplicate Option label
tr: Tekrarlanmış Seçenek etiketi

en: Duplicate Rows
tr: Mükerrer Satırlar

en: Duration
tr: Süre

en: Duration Interval
tr: Zaman Aralığı

en: Duration Unit
tr: Zaman Birimi

en: Dynamic
tr: Dinamik

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit %1
tr: %1 Düzenle

en: Edit ACL
tr: ACL'yi Düzenle

en: Edit ACL Role Assignment
tr: ACL Rolü atamasını düzenle

en: Edit Contact Details
tr: İrtibat Detaylarını Düzenle

en: Edit Contribution
tr: Bağışı Düzenle

en: Edit Domain Information
tr: Alanadı Bilgisini Düzenle

en: Edit Group
tr: Grubu Düzenle

en: Edit Mapping
tr: Eşlemeyi Düzenle

en: Edit Membership
tr: Üyeliği Düzenle

en: Edit Membership Status
tr: Üyelik Durumunu Düzenle

en: Edit Membership Type
tr: Üyelik Tipini Düzenle

en: Edit Message Template
tr: İleti Taslağını Düzenle

en: Edit Option
tr: Seçeneği Düzenle

en: Edit Option Value
tr: Seçenek Değerini Güncelle

en: Edit Payment Procesor Type
tr: Ödeme İşlemcisi Tipi Düzenle

en: Edit Premium
tr: Premiumu Düzenle

en: Edit Relationship
tr: İlişkiyi düzenle

en: Edit Rule
tr: Kuralı Düzenle

en: Edit Tag
tr: Etiketi Düzenle

en: Edit Tags
tr: Etiketleri Düzenle

en: Email
tr: E-posta

en: Email Address
tr: Eposta Adresi

en: Email Domain
tr: Eposta Alanadı

en: Email Sent
tr: Eposta Gönderildi

en: Email a Contact
tr: Bir Kişiye E-posta Gönder

en: Email is not valid.
tr: Eposta geçerli değil.

en: Employer of
tr: İşveren

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enable %1
tr: %1'i Etkinleştir

en: Enable >>
tr: Etkin >>

en: Enable ACL
tr: ACL'yi Geçerli (Etkin) Kıl

en: Enable ACL Role Assignment
tr: ACL Rolü atamasını geçerli(etkin) kıl

en: Enable Debugging
tr: Hata Ayıklamayı Etkinleştir

en: Enable Group
tr: Öbeği Etkinleştir

en: Enable Membership Status
tr: Üyelik Durumunu Geçerli (Etkin) Kıl

en: Enable Multiple Languages
tr: Çoklu dil seçeneğini etkinleştir

en: Enable Option
tr: Seçeneği Geçerli Kıl

en: Enable Option Value
tr: Seçenek Değerini Etkinleştir

en: Enabled?
tr: Etkinleştirilsinmi?

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: End Date - From
tr: Bitiş Tarihi - Den

en: End Date Years
tr: Başlangıç Tarihi Yıllar

en: End Event
tr: Etkinliği Bitir

en: End Event Adjust Interval
tr: Etkinlik Düzenleme Aralığını Sonlandır

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Enter a valid URL
tr: Geçerli bir bağlantı adresi giriniz

en: Enter a valid Website.
tr: Geçerli bir Web sitesi giriniz.

en: Entity Table
tr: Varlık Tablosu

en: Error Code:
tr: Hata Kodu:

en: Event
tr: Etkinlik

en: Event Information
tr: Etkinlik Bilgisi

en: Event Registration
tr: Etkinlik Kayıdı

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Every
tr: Her

en: Everyone
tr: Herkes

en: Exclude Group(s)
tr: Öbek(ler)(ğ)i Çıkar

en: Excluded
tr: Hariç

en: Expiration Date
tr: Son Kullanma Tarihi

en: Expire On
tr: Bitiş Tarihi

en: Export >>
tr: Gönder >>

en: Export All or Selected Fields
tr: Tüm ya da Seçili Alanları Gönder

en: Export Contacts
tr: Kişileri Ver

en: Export Contributions
tr: Bağışları Aktar

en: Export Members
tr: Üyeleri Aktar

en: Export Type
tr: Görderme Türü

en: Extends
tr: Uzayanlar(?)

en: External ID already exists in Database.
tr: Dış Kimlik, Veritabanında kayıtlı.

en: External Id
tr: Dış Kimlik

en: Failure Count
tr: Hata sayacı

en: Fatal Error Handler
tr: Ölümcül Hata Denetçisi

en: Fatal Error Template
tr: Ölümcül Hata Taslağı

en: Fax
tr: Faks

en: Fee Amount
tr: Ücret Miktarı

en: Field Help
tr: Alan Yardımı

en: Field Label
tr: Alan İsmi

en: Field Name
tr: Alan Adı

en: Field Type
tr: Alan Türü

en: File
tr: Dosya

en: File format must be comma-separated-values (CSV).
tr: Dosyalar comma-separated-values (CSV) biçiminde olmalı.

en: File must be in UTF-8 encoding
tr: Dosya UTF-8 ile şifrelenmiş olmalı

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
tr: Dosya boyutu %1 MB'den küçük olmalı (%2 byte)

en: Fill
tr: Doldur

en: Filter
tr: Süz

en: Find Cases
tr: Olayları Bul

en: Find Contacts
tr: Kişileri Bul

en: Find Contributions
tr: Yardımları Bul

en: Find Grants
tr: Bağışları Bul

en: Find Members
tr: Üyeleri Bul

en: Find Participants
tr: Katılımcıları Bul

en: Find Pledges
tr: Sözleri Bul

en: Find...
tr: Bul...

en: First Name
tr: İlk Ad

en: First row contains column headers
tr: İlk satır sütun adlarını içeriyor

en: Fiscal Year Start
tr: Mali yıl Başlangıcı

en: Fixed Period Start Day
tr: Sabit Dönem Başlangıç Günü

en: Footer
tr: Altlık

en: Footer Message
tr: Altlık İletisi

en: Footer Text
tr: Altlık Metni

en: For Duplicate Contacts
tr: İkilenen İrtibatlar İçin

en: For more information please refer to the <a href="!1">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
tr: Daha fazla bilgi için lütfen <a href="!1">CiviCRM web sitesine</a> başvurun. Sitede proje hakkında detaylı bilgi, dökümantasyon ve teknik destek kaynaklarına erişebilirsiniz.

en: Format
tr: Biçim

en: Forward replies
tr: Yanıtları İlerlet

en: Frequency
tr: Frekans

en: Frequency Interval
tr: Frekans Aralığı

en: Frequency Unit
tr: Frekans Birimi

en: From
tr: Kimden

en: From Email
tr: Gönderen Eposta

en: From Email Addresses
tr: Gönderen Eposta Adresi

en: From Name
tr: Gönderen Adı

en: Fulfilled
tr: Tamamlandı

en: Fulfilled Date
tr: Tamamlama Tarihi

en: Fuzzy
tr: Belirsiz

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Geo Code 1
tr: Geo Kod 1

en: Geo Code 2
tr: Geo Kod 2

en: Global Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Go
tr: Git

en: Goal Amount
tr: Hedef Miktar

en: Grant
tr: Bağış

en: Grant Status
tr: Bağış Durumu

en: Grant Type
tr: Bağış Türü

en: Grant report received?
tr: Bağış raporu alındı mı?

en: Granted
tr: İzin Verildi

en: Grants
tr: Bağışlar

en: Group
tr: Grup

en: Group Listings
tr: Öbek Listeleri

en: Group Name
tr: Öbek İsmi

en: Group Settings: %1
tr: Öbek Ayarları: %1

en: Group Status
tr: Öbek Durumu

en: Group Title
tr: Öbek Başlığı

en: Group Type
tr: Grup Türü

en: Group(s)
tr: Grup(lar)

en: Grouping
tr: Öbekleme

en: Groups
tr: Gruplar

en: HTML Message
tr: HTML İleti

en: Header
tr: Başlık

en: Help Post
tr: Yardım Sonu

en: Help Pre
tr: Yardım Başlangıcı

en: Home
tr: Ev

en: Honor Block Text
tr: Onur Bloğu Metni

en: Honor Block Title
tr: Onur Köşesi Başlığı

en: Honor First Name and Last Name OR an email should be set.
tr: Onur Ad ve Soyadı YA DA bir Eposta belirtilmeli.

en: Host
tr: Ev Sahibi

en: Household
tr: Yerel

en: Household Member is
tr: Yerel Üye

en: Household Name
tr: Yerel Ad

en: Html Type
tr: Html Türü

en: I will send payment by check
tr: Ödemeyi Çek ile yapacağım.

en: ID
tr: NO

en: IM Screen Name
tr: IM Ekran Adı

en: Idd Prefix
tr: Idd Öneki

en: Image
tr: Resim

en: Image File Name
tr: Resim Dosyasının Adı

en: Image URL
tr: Resim URLsi

en: Image Upload URL
tr: Resim Yükleme URL'si

en: Image Url
tr: Resim URLsi

en: Images
tr: Resimler

en: Import
tr: Al

en: Import / Export Field Separator
tr: İçe-Dışa aktarma Alan ayırıcısı

en: Import Data File
tr: Veri Dosyasını İçe Aktar

en: Import Now >>
tr: Şimdi İçe Aktar >>

en: Import to Groups
tr: Öbeklere Al

en: In Date
tr: Giriş Tarihi

en: In Honor Of
tr: Onuruna

en: Include Group(s)
tr: Öbek(ler)(ğ)i Dahil Et

en: Included
tr: Dahil

en: Individual
tr: Bireysel

en: Inline
tr: Satır içi

en: Input file must be in CSV format
tr: Girdi dosyası CSV biçiminde olmalı

en: Installments
tr: Vadeler

en: Instant Messenger
tr: IM

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Internal Contact ID
tr: İç İrtibat No

en: Intro Text
tr: Giriş Metni

en: Introductory Message
tr: Tanıtım İletisi

en: Introductory Message - New Memberships
tr: Giriş İletisi - Yeni Üyelik

en: Introductory Message - Renewals
tr: Giriş İletisi  - Yenilemeler

en: Invalid default value for country.
tr: Ülke için geçersiz varsayılan değer.

en: Invoice ID
tr: Fatura No

en: Is Active
tr: Etkin mi

en: Is Deceased
tr: Vefat Etti mi

en: Is Required
tr: Zorunlu mu

en: Is this Online Contribution Page Active?
tr: Bu Çevrimiçi Bağış Sayfası Etkin mi?

en: Iso Code
tr: Iso Kodu

en: Javascript
tr: Java kodu

en: Job Title
tr: İş Ünvanı

en: Job title
tr: İş ünvanı

en: Join Date
tr: Katılma Tarihi

en: Join date
tr: Katılma tarihi

en: Label
tr: Etiket

en: Last Name
tr: Soyad

en: Latitude
tr: Genişlik

en: Legal Name
tr: Kanuni Adı

en: Length
tr: Uzunluk

en: Line Number
tr: Satır Sayısı

en: Link
tr: Bağlantı

en: Load Mapping
tr: Eşlemeyi Yükle

en: Localization
tr: Yerelleştirme

en: Localpart
tr: Yerel Parça

en: Location
tr: Konum

en: Location Type
tr: Konum Türü

en: Longitude
tr: Uzunluk

en: Mailing Labels
tr: Postalama Etiketleri

en: Mailing Report
tr: Postalama Raporu

en: Mailing Settings
tr: Postalama Ayarları

en: Mailing Subject
tr: Posta Konusu

en: Mailings
tr: Postalamalar

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Make Mailing Labels
tr: Postalama Etiketleri Yap

en: Manage
tr: Yönet

en: Manage ACL Roles
tr: ACL Rollerini Yönet

en: Manage Contribution Pages
tr: Bağış Sayfalarını Yönet

en: Manage Events
tr: Etkinlikleri Yönet

en: Manage Groups
tr: Grupları Yönet

en: Map
tr: Harita

en: Map Contact
tr: İrtibatı Eşle

en: Map Contacts
tr: İrtibatları Eşle

en: Map Location(s)
tr: Yerleri Belirle

en: Map Provider
tr: Eşleme Sağlıyıcısı

en: Map these contacts
tr: Bu irtibatları eşle

en: Map this Address
tr: Adresi Eşleştir

en: Mapper for Field %1
tr: %1 Alanı İçin Eşleştirici

en: Mapping Option
tr: Eşleme Seçeneği

en: Mapping Type
tr: Eşleme Türü

en: Mapping and Geocoding
tr: Haritalama ve Koordinatlar

en: Market Value
tr: Pazar Değeri

en: Mask
tr: Maske

en: Match Fields
tr: Eşleşen Alanlar

en: Max Amount
tr: En Yüksek Miktar

en: Maximum Amount
tr: En Yüksek Miktar

en: Maximum Attachments
tr: En fazla Ek sayısı

en: Meeting
tr: toplantı

en: Member
tr: Üye

en: Member Since
tr: Den Beri Üye

en: Members
tr: Üyeler

en: Members by Type
tr: Türlere göre Üyeler

en: Membership
tr: Üyelik

en: Membership Expiration Date
tr: Üyelik Bitiş Tarihi

en: Membership ID
tr: Üyelik No

en: Membership Organization
tr: Üyelik Kuruluşu

en: Membership Start Date
tr: Üyelik Başlangıç Tarihi

en: Membership Status
tr: Üyelik Durumu

en: Membership Status %1
tr: Üyelik Durumu %1

en: Membership Summary
tr: Üyelik Özeti

en: Membership Type
tr: Üyelik Türü

en: Membership Type %1
tr: Üyelik Türü %1

en: Membership Type(s)
tr: ÜyelikTür(leri)ü

en: Membership Types
tr: Üyelik Tipleri

en: Memberships
tr: Üyelikler

en: Memo
tr: Kısa Not

en: Message
tr: İleti

en: Message Subject
tr: İleti Konusu

en: Message Templates
tr: İleti Kalıpları

en: Message Title
tr: İleti Başlığı

en: Method
tr: Yöntem

en: Middle Name
tr: Orta Ad

en: Min Amount
tr: En Düşük Miktar

en: Minimum Amount
tr: En Düşük Miktar

en: Minimum Contribution
tr: En Düşük Bağış

en: Minimum Contribution Amount
tr: En Düşük Bağış Miktarı

en: Minimum Fee
tr: En Düşük Ücret

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Missing required field: %1
tr: Eksik zorunlu alan: %1

en: Missing required fields
tr: Eksik zorunlu alan

en: Mobile
tr: Cep

en: Modified Between
tr: Arasında Değiştirildi

en: Modified By
tr: Tarafından Değiştirildi

en: Modified Date
tr: Değişiklik Tarihi

en: Module
tr: Eklenti

en: Money
tr: Para

en: Month and Year
tr: Ay ve Yıl

en: Msg Subject
tr: İleti Konusu

en: Msg Text
tr: İleti Metni

en: Msg Title
tr: İleti Başlığı

en: Multi-Select
tr: Çoktan-Seçmeli

en: Name
tr: Ad

en: Name already exists in Database.
tr: Bu Ad, Veritabanında kayıtlı.

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
tr: İsimler sadece A-Z , 0-9 karakterlerden oluşmalı

en: Name is required to save Import Mapping
tr: Import Eşleşmesinin kaydı için ad gerekli.

en: Ndd Prefix
tr: Ndd Öneki

en: Net Amount
tr: Net Miktar

en: New %1
tr: Yeni %1

en: New Activity
tr: Yeni Etkinlik

en: New CiviCRM Profile
tr: Yeni CiviCRM Profili

en: New Contact
tr: Yeni Kişi

en: New Event
tr: Yeni Etkinlik

en: New Individual
tr: Yeni Birey

en: New Mailing
tr: Yeni Postalama

en: New Mailing Component
tr: Yeni Postalama Öğesi

en: New Membership Status
tr: Yeni Üyelik Durumu

en: New Membership Type
tr: Yeni Üyelik Türü

en: New Message Template
tr: Yeni İleti Taslağı

en: New Note
tr: Yeni Not

en: New Option Value
tr: Yeni Seçim Değeri

en: New Payment Procesor Type
tr: Yeni Ödeme İşlemcisi Tipi

en: New Payment Processor
tr: Yeni Ödeme İşlemcisi

en: New Smart Group
tr: Yeni Smart Öbek

en: New Text
tr: Yeni Metin

en: New Title
tr: Yeni Başlık

en: New relationship record(s) created: %1.
tr: Yeni ilişki(ler) yaratıldı: %1.

en: Next >>
tr: Sonraki >>

en: Nick Name
tr: Lakap

en: No
tr: Hayır

en: No thank you
tr: Hayır, teşekkür ederim

en: Non-deductible Amount
tr: İndirilemeyen Miktar

en: Note
tr: Not

en: Note Rows
tr: Not Satırları

en: Notes
tr: Notlar

en: Number of selected members: %1
tr: Seçili Üyelerin Sayısı: %1

en: OK
tr: Tamam

en: Off
tr: Kapalı

en: On
tr: Açık

en: On Hold
tr: Tutulan

en: On duplicate entries
tr: mükerrer girişlerde

en: Online Contribution:
tr: Çevrimiçi Bağış:

en: Open tracking
tr: Takip Aç

en: Operation
tr: İşlem

en: Operator
tr: İşletmen

en: Option Group Name
tr: Seçenek Öbeği Adı

en: Option Group?
tr: Seçenek Öbeği?

en: Option Grouping Name
tr: Seçenek Öbekleme Adı

en: Option Label
tr: Seçenek İsmi

en: Option Name
tr: Seçenek Adı

en: Option Value
tr: Seçenek Değeri

en: Option label cannot be empty
tr: Seçenek ismi boş olamaz

en: Option value cannot be empty
tr: Seçenek değeri boş olamaz

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options Per Line
tr: Satır Başına Seçenek

en: Optout
tr: Listeden Çıkar

en: Order
tr: Sipariş

en: Organization
tr: Kuruluş

en: Organization Name
tr: Kuruluşun Adı

en: Other
tr: Diğer

en: Other Amount
tr: Diğer Miktar

en: Out Date
tr: Çıkış Tarihi

en: Owner Entity Table
tr: Varlık Tablosu

en: Pager
tr: Çağrı Cihazı

en: Paid By
tr: Ödeme Yapan

en: Paid By - %1
tr: %1 Tarafından Ödendi

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Parent of
tr: Ebeveyni

en: Participant ID
tr: Katılımcı No

en: Participant Role
tr: Katılımcı Rolü

en: Participant Status
tr: Katılımcı Durumu

en: Password
tr: Şifre

en: Password Label
tr: Şifre Etiketi

en: Password is not set in the Administer CiviCRM &raquo; Payment Processor.
tr: CiviCRM Yönetimi &raquo; Ödeme İşlemcisi sayfasında şifre girilmedi.

en: Path
tr: Yol

en: Paused
tr: Duraklatılmış

en: Pay Later Receipt
tr: Vadeli Ödeme Makbuzu

en: Pay Later Text
tr: Vadeli Ödeme

en: Payment Instrument
tr: Ödeme Araçları

en: Payment Processor
tr: Ödeme İşlemcisi

en: Payment Processor Type
tr: Ödeme İşlemcisi Tipi

en: Payment Status
tr: Ödeme Durumu

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Pending (by %1)
tr: (%1 tarafından) Askıya alındı

en: Period Type
tr: Süre Türü

en: Personal Campaign Pages
tr: Kişisel Kampanya Sayfaları

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone Call
tr: Telefon Görüşmesi

en: Phone Number
tr: Telefon Numarası

en: Phone Type
tr: Telefon türü

en: Please assign this permission to a Role.
tr: Bu Role bir izin seviyesi ata.

en: Please enter 1 or 0 as value.
tr: Lütfen, varsayılan değer olarak 1 ya da 0 giriniz.

en: Please enter a valid amount (numbers and decimal point only).
tr: Lütfen geçerli bir miktar giriniz (yalnızca rakam ve ondalık noktası)

en: Please enter a valid amount.
tr: Lütfen geçerli biir miktar giriniz.

en: Please enter a valid date using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
tr: Lüften YYYY-AA-GG biçimini kullanarak geçerli bir tarih giriniz. Örn: 2004-12-31

en: Please enter a valid integer value.
tr: Lüften geçerli bir tam sayı giriniz.

en: Please enter a valid list of comma delimited email addresses
tr: Lütfen geçerli bir virgülle ayrılmış eposta adresleri listesi giriniz.

en: Please enter a valid money value.
tr: Lüften geçerli bir para değeri giriniz.

en: Please enter a valid number value.
tr: Lütfen geçerli bir sayısal değer giriniz.

en: Please enter a valid value.
tr: Lüften geçerli bir değer giriniz.

en: Please enter a value for %1
tr: Lütfen %1 için bir değer giriniz

en: Please enter the City for %1.
tr: Lütfen %1 için Şehir giriniz.

en: Please enter the Street Address for %1.
tr: Lütfen %1 için Sokak Adresi giriniz.

en: Please enter the Zip/Postal Code for %1.
tr: Lütfen %1 için Posta Kodu giriniz.

en: Please select %1
tr: Lütfen %1 seçiniz

en: Please select a group to be mailed.
tr: Lütfen postalanacak öbeği seçiniz.

en: Please select either Activity Type ID OR Activity Type Label.
tr: Lütfen, ya bir Etkinlik Türü, ya da bir Etkinlik Türü Etiketi seçiniz

en: Please select the Country for %1.
tr: Lütfen %1 için Ülke seçiniz.

en: Pledges
tr: Sözler

en: Post-condition failed for upgrade step %1.
tr: %1 yükseltme adımı için son-koşul sağlanamadı.

en: Post-form Help
tr: Form-Sonrası Yardımı

en: Postal
tr: Posta

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Postal Code Suffix
tr: Posta Kodu Eki

en: Pre-condition failed for upgrade step %1.
tr: %1 yükseltme adımı için ön-koşul sağlanamadı.

en: Pre-form Help
tr: Form-Öncesi Yardımı

en: Preferred Communication Method
tr: Tercih Edilen İletişim Yöntemi

en: Preferred Mail Format
tr: Tercih Edilen Posta Biçimi

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Premium
tr: Değerli (?) (Prim)

en: Premiums (%1)
tr: Premiumlar(??) (%1)

en: Premiums Active
tr: Primler(?) Etkin

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview %1
tr: %1 Önizleme

en: Preview Custom Data
tr: Özel Veriyi Önizle

en: Preview Mailing
tr: Postalamayı Önizle

en: Preview Page - %1
tr: %1 Sayfasını Görüntüle

en: Preview Premium
tr: Premiumu Önizle

en: Previous
tr: Önceki

en: Price
tr: Ücret

en: Price Field
tr: Ücret Alanı

en: Price Field Options
tr: Tutar Alanı Seçenekleri

en: Price Fields
tr: Tutar Alanları

en: Price Set
tr: Ücret Kümesi

en: Price Sets
tr: Tutar Paketleri

en: Primary
tr: Birincil

en: Print
tr: Yazdır

en: Print Contact List
tr: İrtibat Listesini Yazdır

en: Print Contacts
tr: İrtibatları Yazdır

en: Print Members
tr: Üyeleri Yazdır

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Processing
tr: İşlem

en: Processor Details for Live Payments
tr: Online Ödemeler için İşlemci Detayları

en: Processor Details for Test Payments
tr: Test Ödemeleri için İşlemci Detayları

en: Product Name
tr: Ürün Adı

en: Product Option
tr: Ürün Seçeneği

en: Profile
tr: Profil

en: Profile Field Preview
tr: Profil Alanı Önizleme

en: Profile Preview
tr: Profil Önizleme

en: Profile Title
tr: Profil Başlığı

en: Protocol
tr: Protokol

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Provider Key
tr: Sağlayıcı Anahtarı

en: Public Key
tr: Genel Anahtar (Public Key)

en: Quantity
tr: Miktar

en: Radio
tr: Radyo Düğmesi ( Tekli seçenek)

en: Rationale
tr: Gerekçe

en: Reason
tr: Neden

en: Receipt Date
tr: Makbuz Tarihi

en: Receipt From Email
tr: Makbuzdaki Eposta

en: Receipt From Name
tr: Makbuzdaki Ad

en: Receipt Message
tr: Makbuz İletisi

en: Receipt Sent
tr: Makbuz Gönderildi

en: Receipt Text
tr: Makbuz Metni (?)

en: Receive Date
tr: Alınma Tarihi

en: Received
tr: Alındı

en: Recent Memberships
tr: Son Üyeler

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: Record Activity for Contacts
tr: İrtibatların Kayıt Etkinliği

en: Records Imported
tr: Kayıtlar Alındı

en: Recurring Contribution Status
tr: Süren Bağış Durumu

en: Recurring Payments URL
tr: Tekrarlayan Ödeme Bağlantısı

en: Registered
tr: Kayıtlı

en: Rejected
tr: Reddedildi

en: Relationship
tr: İlişki

en: Relationship Type
tr: İlişki Türü

en: Relationship record(s) not created - duplicate of existing relationship: %1.
tr: İlişki(ler), önceden kayıtlı oldukları için yaratılamadı: %1.

en: Relationship record(s) not created due to invalid target contact type: %1.
tr: İlişki(ler), geçersiz irtibat türü nedeniyle yaratılamadı: %1.

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Reminder Date
tr: Anımsatma Tarihi

en: Reminder date
tr: Anımsatma tarihi

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove Contacts from Group
tr: Öbekten İrtibat Sil

en: Remove Tag Contacts
tr: Etiket İrtibatlarını Sil

en: Remove from Group
tr: Öbekten Çıkar

en: Removed
tr: Kaldırıldı

en: Removed (by %1)
tr: (%1 tarafından) Kaldırıldı

en: Removed Contact(s) from %1
tr: %1'den çıkarılan İrtibat(lar)

en: Renew Membership
tr: Üyeliği Yenile

en: Renew Membership Using Credit Card
tr: Üyeliği Yenile Kredi Kartı Kullanarak

en: Renewal Reminder Date
tr: Yenilenen Anımsatma Tarihi

en: Renewal Reminder Day
tr: Hatırlatma Gününü Yenile

en: Renewal Reminder Message
tr: Yenilenen Anımsatma İletisi

en: Renewal Text
tr: Yenilenen Metin

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Reply-to email
tr: E-postayı Yanıtla

en: Report
tr: Rapor

en: Required
tr: Zorunlu

en: Required?
tr: Zorunlu mu?

en: Reset Date
tr: Tarihi Sıfırla

en: Resubscribe
tr: Yeniden Abone Ol

en: Role
tr: Rol

en: Rows imported successfully.
tr: Satırlar başarıyla alındı.

en: Running
tr: Süren

en: SKU
tr: Stok Kodu

en: SMS Sent
tr: SMS Gönderildi

en: SMTP Password
tr: SMTP şifresi

en: SMTP Server
tr: SMTP Sunucusu

en: SMTP Username
tr: SMTP Kullanıcı Adı

en: Save
tr: Kaydet

en: Save Smart Group
tr: Smart Öbeği Kaydet

en: Save and New
tr: Kaydet ve Yeni Yarat

en: Save as a new field mapping
tr: Yeni alan eşleştirmesi olarak kaydet.

en: Save this field mapping
tr: Alan eşleştirmesini kaydet

en: Scheduled
tr: Planlandı

en: Scheduled and Sent Mailings
tr: Zamanlanmış ve Gönderilmiş Postalamalar

en: Search
tr: Ara

en: Search Again
tr: Yeniden Ara

en: Search Builder
tr: Arama Oluşturucu

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

en: Search Title
tr: Konu Ara

en: Search Views
tr: Arama Sonuçları

en: Search by Range?
tr: Aralığa göre Ara?

en: Security Code
tr: Güvenlik Kodu

en: Select
tr: Seç

en: Select Country
tr: Ülke Seç

en: Select Date
tr: Tarih Seç

en: Select Fields to Export
tr: Gönderilecek Alanları Seç

en: Select File
tr: Dosya Seç

en: Select Group
tr: Öbek Seç

en: Select Label
tr: Etiket Seç

en: Select Location
tr: Yer Seç

en: Select Profile
tr: Profil Seçiniz

en: Select Recipients
tr: Alıcıları Seç

en: Select State/Province
tr: İl / Eyalet Seç

en: Select Tables
tr: Tabloları Seç

en: Select fields for export
tr: Gönderilecek (aktarılacak) alanları seçiniz

en: Selected %1 type has been deleted.
tr: Seçili %1 türü silindi.

en: Selected %1 type has not been deleted.
tr: Seçili %1 türü silinmedi.

en: Selected ACL has been deleted.
tr: Seçili Erişim Seviyesi silindi

en: Selected Location type has been deleted.
tr: Seçili yer türü silindi.

en: Selected Option
tr: Seçili Seçenek

en: Selected Relationship type has been deleted.
tr: Seçili İlişki türü silindi.

en: Selected contact cannot be deleted.
tr: Seçili irtibat silinemiyor.

en: Selected contact was deleted sucessfully.
tr: Seçili irtibat başarıyla silindi.

en: Selected contribution type has been deleted.
tr: Seçili bağış türü silindi.

en: Selected mailing has been deleted.
tr: Seçili postalama silindi.

en: Selected membership status has been deleted.
tr: Seçili üyelik durumu silindi.

en: Selected membership type has been deleted.
tr: Seçili üyelik türü silindi.

en: Selected option group has been deleted.
tr: Seçili seçenek öbeği silindi.

en: Selected option value has been deleted.
tr: Seçili seçenek değeri silindi.

en: Selection Options
tr: Seçenekler

en: Send Confirmation and Receipt?
tr: Onay ve Makbuz gönderilsin mi ?

en: Send Immediately
tr: Hemen Gönder

en: Send SMS to Contacts
tr: İrtibatlara Kısa Mesaj Gönder

en: Send an SMS
tr: SMS Gönder

en: Sent Email Message
tr: Gönderilmiş Eposta İletisi

en: Separate Membership Payment
tr: Üye Ödemeleri Ayır

en: Server Url
tr: Server Bağlantı Adresi

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings - Addresses
tr: Ayarlar - Adresler

en: Settings - CiviMail
tr: Ayarlar - CiviMail

en: Settings - Enable Components
tr: Ayarlar - Bileşenleri Etkinleştir

en: Settings - Mapping Provider
tr: Ayarlar - Eşlem Sağlayıcı

en: Settings - Miscellaneous
tr: Ayarlar - Çeşitli

en: Settings - Payment Processor
tr: Ayarlar - Ödeme İşlemcisi

en: Settings - Resource URLs
tr: Ayarlar - Kaynak URL'ler

en: Signature
tr: İmza

en: Site URL
tr: Site Bağlantıları

en: Skip
tr: Atla

en: Sorry. A non-recoverable error has occurred.
tr: Üzgünüz. Geri döndürülemez bir hata oluştu.

en: Sort Name
tr: Sıralama Adı

en: Source
tr: Kaynak

en: Source %2 %1
tr: Kaynak %2 %1

en: Source of Contact Data
tr: İrtibat Verisinin Kaynağı

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Start Date - From
tr: Başlangıç Tarihi - Kimden

en: Start Date Years
tr: Başlangıç Tarihi Yıllar

en: Start Event
tr: Başlangıç Tarihi

en: Start Event Adjust Interval
tr: Etkinlik Düzenleme Aralığını Belirle

en: Start date
tr: Başlangıç tarihi

en: State
tr: İl / Eyalet

en: State / Province
tr: İl / Eyalet

en: State / Province Id
tr: İl / Eyalet No

en: State / Province selector
tr: İl/Eyalet seçici

en: State Abbreviation
tr: İl Kısaltması

en: State/Province
tr: İl / Eyalet

en: StateProvince
tr: İlEyalet

en: Static
tr: Statik

en: Status
tr: Durum

en: Street Address
tr: Sokak Adresi

en: Street Number
tr: Sokak Numarası

en: Street Number Predirectional
tr: Sokak Numarası

en: Street Number Suffix
tr: Sokak Numarası Eki

en: Street Unit
tr: Sokak Birimi

en: Style
tr: Biçem

en: Subject
tr: Konu

en: Subscribe
tr: Abone Ol

en: Success Rate
tr: Başarı Oranı

en: Suffix
tr: Son ek

en: Suffix for PHP clas name implementation
tr: PHP clas son-ek uyarlaması

en: Suggested Message
tr: Tavsiye Mesaj

en: Summary
tr: Özet

en: Supplemental Address 1
tr: Tamamlayıcı Adres 1

en: Supplemental Address 2
tr: Tamamlayıcı Adres 2

en: Supplemental Address 3
tr: Tamamlayıcı Adres 3

en: Tab
tr: Sekme

en: Tag(s)
tr: Etiket(ler)

en: Tagged
tr: Etiketlenmiş

en: Tagged %1
tr: Etiketli %1

en: Tags
tr: Etiketler

en: Tags (Categories)
tr: Etiketler (Kategoriler)

en: Target Contact
tr: Hedef İrtibat

en: Target Entity Table
tr: Hedef Varlık Tablosu

en: Task
tr: Görev (İş)

en: Task Status
tr: Görev(İş) Durumu

en: Tell a Friend
tr: Arkadaşına Söyle

en: Temporary Files
tr: Geçici Dosyalar

en: Test Mailing:
tr: Test Postası:

en: Test-drive
tr: Test-kullanımı

en: Text
tr: Metin

en: Text Message
tr: Metin İleti

en: TextArea
tr: Metin Kutusu

en: Thank-you Date
tr: Teşekkür Tarihi

en: Thank-you Footer
tr: Teşekkür Alt Bilgisi

en: Thank-you Message
tr: Teşekkür İletisi

en: Thank-you Page Footer
tr: Teşekkür Sayfası Altlığı

en: Thank-you Sent
tr: Teşekkür Gönderildi

en: Thank-you Text
tr: Teşekkür Metni

en: Thank-you Title
tr: Teşekkür Başlığı

en: Thank-you date not set?
tr: Teşekkür tarihi belirlenmedi mi?

en: Thanks for Spreading the Word
tr: Kelimeyi Yaydığınız için Teşekkürler

en: The CiviCRM module allows you to create contacts, or import them from other sources. You can record relationships between contacts, such as indicating they live in the same household. There are two types of groups of contacts. You can create static groups which have a set list of contacts. You can also create dynamic (smart) groups based on characteristics that contacts have in common. For example, you could create a group of all contacts who live in California AND who have volunteered for your organization within the past year. The CiviCRM module also allows for tagging for less formal categorization of contacts or groups. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.
tr: CiviCRM eklentisi, irtibat yaratma, ya da başka konulmardaki irtibatlarınızı sisteme aktarma olanağı tanır. Kişiler (irtibatlar) arasındaki ilişkileri kaydedebilirsiniz. (Örn: aynı evde yaşıyan kişiler). İki tür kişi öbeği var. Kişileri, listeler halinde düzenleyerek durağan öbekler yaratabilir ya da ortak özelliklerinden yararlanarak  devinimli (smart) öbekler oluşturabilirsiniz. Örneğin, İzmir'de yaşayan ve geçtiğimiz yıl kuruluşunuz için gönüllü çalışmış kişilerden bir öbek oluşturabilirsiniz. CiviCRM eklentisi, ayrıca kişileri daha az kuralla öbeklemeyebilmek için etkietleme olanağı da sunar. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
tr: CiviCRM eklentisi bir topluluk çatısı altında bir araya gelen insanların; iletişim bilgileri, bağışları, istekleri ve etkinlikleri gibi etkileşimleri hakkındaki bilgileri saklar. Yalnızca bir iletişim yönetim sistemi olarak kullanılabileceği gibi  toplu e-psota gönderimi, gönüllü yönetimi, istek ve etkinlik yönetim gibi uygulamalarla bütünleşik de çalışabilir. CiviCRM, kuruluşların tüm etkinliklerini ortak bir veritabanını ile idare etmelerine olanak verir; topluluk üyeleri ile daha iyi iletişim kurulmasını ve bu şekilde verimi ve ilişkilerden sağlanan faydayı arttırır.

en: The Group '%1' has been deleted.
tr: "%1" isimli öbek silindi.

en: The Relationship Type has been saved.
tr: Bu ilişki türü kaydedildi.

en: The attached file has been deleted.
tr: Ekteki dosya silindi.

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
tr: Alınan dosyadaki veri sütunları mevcut eşleşmedekinden farklı görünüyor. Devam etmeden önce, lütfen doğru eşleşmeyi seçtiğinizden emin olunuz.

en: The invalid default value for State/Province data type
tr: The invalid default value for County data type

en: The invalid value for State/Province data type
tr: İl / Eyalet veri türü için geçeriz değer

en: The mailing has been canceled.
tr: Postalama iptal edildi.

en: The new membership End Date is %1.
tr: Yeni üyelik bitiş tarihi %1.

en: The page you requested is currently unavailable.
tr: Ulaşmaya çalıştığınıza sayfa yok yada bulunamıyor.

en: There are no Relationships entered for this contact.
tr: Bu irtibat için tanımlanmış İlişki bulunmuyor.

en: These records have been filled in with the imported data.
tr: Bu kayıtlar alınan veri ile dolduruldular.

en: These records have been updated with the imported data.
tr: Bu kayıtlar alınan veri ile güncellendi.

en: These records have not been imported.
tr: Bu kayıtlar alınmadı.

en: This CiviCRM profile field is view only.
tr: Bu CiviCRM profil alanı yalnız görüntülenebilir.

en: This Label already exists in the database for this option group. Please select a different Value.
tr: Bu seçenek grubu için Bu etiket veritabanında mevcut. Lütfen farklı bir değer seçiniz.

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
tr: Bu İşlem Numarası zaten kayıtlı. Kontrol için hesap numarasını ekleyin.

en: This contact does not belong to any groups.
tr: Bu irtibat hiçbir öbeğe bağlı değil.

en: This contact does not currently belong to any groups.
tr: Bu irtibat hiçbir öbeğe bağlı değil.

en: This function is not implemented
tr: Bu fonksiyon uyarlanmadı

en: This tag will be removed from any currently tagged contacts, and users will no longer be able to assign contacts to this tag.
tr: Bu etiket, kullanıldığı tüm irtibatlardan kaldırılacak,ve kullanıcılar artık bu etiketi irtibatlarına atayamayacaklar.

en: This title is displayed to users in the Custom Search listings.
tr: Gelişmiş arama yaparken kullanıcılara bu başlığı göster

en: Thumbnail
tr: Küçük Resim

en: Thumbnail URL
tr: URL Küçük Resmi

en: Time Only
tr: Yalnız Saat

en: Time Stamp
tr: Zaman Damgası

en: Timezone
tr: Saat Dilimi

en: Title
tr: Başlık

en: Title - New Membership
tr: Başlık - Yeni Üyelik

en: Title and Settings
tr: Başlık ve Ayarlar

en: Title and Settings (%1)
tr: Başlık ve Ayarlar (%1)

en: To
tr: Kime

en: Total Amount
tr: Toplam Miktar

en: Total Contact(s) not in group: %1
tr: Öbekte olmayan Toplam İritibat sayısı: %1

en: Total Contact(s) removed from group: %1
tr: Öbekten çıkarılan Toplam İrtibat sayısı: %1

en: Total Selected Contact(s): %1
tr: Toplam Seçili İrtibat: %1

en: Total Selected Membership(s): %1
tr: Toplam Seçili Üyelik Sayısı: %1

en: Total rows (membership records) in uploaded file.
tr: Yüklenen dosyadaki toplam satır sayısı (üyelik kayıtları).

en: Totals
tr: Toplamlar

en: Totals (all types)
tr: Toplam (Tüm türler için)

en: Tracking
tr: İzleme

en: Transaction ID
tr: İşlem No

en: Type
tr: Tür

en: Unique Clicks
tr: Birick Tıklamalar

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unsubscribe
tr: Ayrıl

en: Untag Contacts (remove tags)
tr: Etiketsiz İrtibatlar(etiketleri kaldır)

en: Upcoming Events
tr: Yaklaşan Etkinlikler

en: Update
tr: Güncelle

en: Update Activity
tr: Etkinliği güncelle

en: Update Contact(s)
tr: İrtibat(lar)ı Güncelle

en: Update Contacts
tr: İrtibatları Güncelle

en: Update Smart Group
tr: Akıllı Öbeği Güncelle

en: Update this field mapping
tr: Bu alan eşlemesini güncelle

en: Upgrade & Continue
tr: Yükselt ve Devam Et

en: Upload Data
tr: Veri Yükle

en: Upload Data File
tr: Veri Dosyasını Yükle

en: Upload Date
tr: Yükleme Tarihi

en: Upload from my computer
tr: Bilgisayarımdan yükle

en: Uri
tr: URL

en: Url Homepage
tr: URL Anasayfa

en: Url Logo
tr: URL Logo

en: Use default image
tr: Varsayılan resmi kullan

en: Used For
tr: Kullanma Sebebi

en: User ID
tr: Kullanıcı No

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: User Name is not set in the Administer CiviCRM &raquo; Payment Processor.
tr: CiviCRM Yönetimi &raquo; Ödeme İşlemcisi sayfasında kullanıcı adı girilmedi.

en: User and User Admin Only
tr: Yalnız Kullanıcı ve Kullanıcı Yöneticisi

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing contact locations.
tr: Kullanıcılar, irtibat yerlerini eklerken ya da düzenlerken bu değeri seçemeyecekler.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing relationships between contacts.
tr: Kullanıcılar, irtibatlar arası ilişkileri eklerken ya da düzenlerken bu değeri seçemeyecekler.

en: Value
tr: Değer

en: Value should be a positive number
tr: Değer pozitif bir sayı olmalı

en: View
tr: Görüntüle

en: View / Edit Multiple Choice Options
tr: Çoktan Seçmeli Seçenekleri Görüntüle / Düzenle

en: View Activity
tr: Etkinliği Göster

en: View Activity History URL
tr: Etkinlik Geçmişi URLsini Görüntüle

en: View Contact
tr: İrtibatı Görüntüle

en: View Contact Dashboard
tr: İrtibat Panosunu Görüntüle

en: View Contact Details
tr: İrtibat Detaylarını Göster

en: View Contact Record
tr: İrtibat Kaydını Görüntüle

en: View Contribution
tr: Bağışı Görüntüle

en: View Membership
tr: Üyeliği Görüntüle

en: View Membership URL
tr: Üyelik URLsini Görüntüle

en: View Note
tr: Notu Görüntüle

en: View Only
tr: Yalnız Görüntüle

en: View Only?
tr: Yalnızca Okunur mu?

en: View Relationship
tr: İlişkiyi Görüntüle

en: View all memberships for this contact
tr: Bu irtibatın tüm üyeliklerini görüntüle

en: View and Edit Multiple Choice Options
tr: Çoklu Seçmeli Seçenekleri Görüntüle / Düzenle

en: View or Edit Fields for this Profile
tr: Bu Profil için Görüntülenir ya da Düzenlenir Alanlar

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Visible
tr: Görünür

en: WARNING: Deleting this option value will result in the loss of all records which use the option value.
tr: UYARI: Bu seçim değerinin silinmesi, kullanılan seçim değerindeki tüm kayıtların silinmesine sebep olacaktır.

en: WYSIWYG Editor
tr: Zengin metin editörü

en: We could not find a contact id.
tr: bir irtibat no bulamıyoruz.

en: We could not find your logged in user ID
tr: Çevrimiçi kullanıcı adınızı bulamadık

en: Web Service URL
tr: Web Hizmeti URLsi

en: Website
tr: Web sitesi

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Welcome Message
tr: Hoşgeldiniz İletisi

en: Where Clause
tr: Yer Şartı

en: Where Tables
tr: Yer Tabloları

en: With
tr: İle

en: World Region
tr: Kıta / Dünya Bölgesi

en: Year
tr: Yıl

en: Year Only
tr: Yalnız Yıl

en: Yes
tr: Evet

en: Yes/No
tr: Evet/Hayır

en: You can:
tr: yapabilirsiniz:

en: You do not have access to this page
tr: Bu sayfaya erişiminiz yok

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
tr: Bu kişiyi düzenleme için gerekli izniniz yok.

en: Your %1 contact record has been saved.
tr: Yeni kayıt yaratıldı %1

en: Your multiple choice option has been deleted
tr: Çoklu seçmeli seçeneğiniz silindi

en: Your user record does not have a valid email address
tr: Kullanıcı kaydınız geçerli bir eposta adresine sahip değil

en: Zip / Postal Code
tr: Posta Kodu

en: access CiviCRM
tr: CiviCRM'e eriş

en: access Contact Dashboard
tr: İrtibat Panosuna eriş

en: access all custom data
tr: tüm özel verilere eriş

en: access uploaded files
tr: yüklenen dosyaları aç

en: add contacts
tr: irtibatları ekle

en: administer CiviCRM
tr: CiviCRM yönetim

en: and
tr: ve

en: another choice
tr: diğer seçenek

en: contact does not exist: %1
tr: %1 : Kişi bulunamadı

[ctx: country]
en: Afghanistan
tr: Afganistan

[ctx: country]
en: Albania
tr: Arnavutluk

[ctx: country]
en: Algeria
tr: Cezayir

[ctx: country]
en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

[ctx: country]
en: Antarctica
tr: Antarktika

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

[ctx: country]
en: Argentina
tr: Arjantin

[ctx: country]
en: Armenia
tr: Ermenistan

[ctx: country]
en: Australia
tr: Avustralya

[ctx: country]
en: Austria
tr: Avusturya

[ctx: country]
en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

[ctx: country]
en: Bahamas
tr: Bahamalar

[ctx: country]
en: Bahrain
tr: Bahreyn

[ctx: country]
en: Bangladesh
tr: Bangladeş

[ctx: country]
en: Belarus
tr: Beyaz Rusya

[ctx: country]
en: Belgium
tr: Belçika

[ctx: country]
en: Bolivia
tr: Bolivya

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

[ctx: country]
en: Botswana
tr: Botsvana

[ctx: country]
en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

[ctx: country]
en: Brazil
tr: Brezilya

[ctx: country]
en: British Indian Ocean Territory
tr: İngiliz Hint Okyanusu Bölgesi

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
tr: Brunei Sultanlığı

[ctx: country]
en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

[ctx: country]
en: Cambodia
tr: Kamboçya

[ctx: country]
en: Cameroon
tr: Kamerun

[ctx: country]
en: Canada
tr: Kanada

[ctx: country]
en: Cape Verde
tr: Yeşilburun Adaları

[ctx: country]
en: Cayman Islands
tr: Kayman Adaları

[ctx: country]
en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

[ctx: country]
en: Chad
tr: Çad

[ctx: country]
en: Chile
tr: Şili

[ctx: country]
en: China
tr: Çin

[ctx: country]
en: Christmas Island
tr: Noel Adaları

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

[ctx: country]
en: Colombia
tr: Kolombiya

[ctx: country]
en: Comoros
tr: Komor Adaları

[ctx: country]
en: Congo
tr: Kongo

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
tr: Kongo Demokratik Cumhuriyeti

[ctx: country]
en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

[ctx: country]
en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

[ctx: country]
en: Croatia
tr: Hırvatistan

[ctx: country]
en: Cuba
tr: Küba

[ctx: country]
en: Cyprus
tr: Kuzey Kıbrıs

[ctx: country]
en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

[ctx: country]
en: Côte d'Ivoire
tr: Fildişi Kıyısı

[ctx: country]
en: Denmark
tr: Danimarka

[ctx: country]
en: Djibouti
tr: Cibuti

[ctx: country]
en: Dominica
tr: Dominika

[ctx: country]
en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

[ctx: country]
en: Ecuador
tr: Ekvador

[ctx: country]
en: Egypt
tr: Mısır

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

[ctx: country]
en: Eritrea
tr: Eritre

[ctx: country]
en: Estonia
tr: Estonya

[ctx: country]
en: Ethiopia
tr: Etiyopya

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
tr: Falkland Adaları

[ctx: country]
en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

[ctx: country]
en: Finland
tr: Finlandiya

[ctx: country]
en: France
tr: Fransa

[ctx: country]
en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

[ctx: country]
en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

[ctx: country]
en: French Southern Territories
tr: Fransız Güney Bölgeleri

[ctx: country]
en: Gambia
tr: Gambiya

[ctx: country]
en: Georgia
tr: Gürcistan

[ctx: country]
en: Germany
tr: Almanya

[ctx: country]
en: Ghana
tr: Gana

[ctx: country]
en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

[ctx: country]
en: Greece
tr: Yunanistan

[ctx: country]
en: Greenland
tr: Grönland

[ctx: country]
en: Guinea
tr: Gine

[ctx: country]
en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
tr: Vatikan

[ctx: country]
en: Hungary
tr: Macaristan

[ctx: country]
en: Iceland
tr: Izlanda

[ctx: country]
en: India
tr: Hindistan

[ctx: country]
en: Indonesia
tr: Endonezya

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
tr: Iran

[ctx: country]
en: Iraq
tr: Irak

[ctx: country]
en: Ireland
tr: Irlanda

[ctx: country]
en: Isle of Man
tr: Man Adası

[ctx: country]
en: Israel
tr: Israil

[ctx: country]
en: Italy
tr: Italya

[ctx: country]
en: Jamaica
tr: Jamaika

[ctx: country]
en: Japan
tr: Japonya

[ctx: country]
en: Jordan
tr: Ürdün

[ctx: country]
en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
tr: Kuzey Kore

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
tr: Güney Kore

[ctx: country]
en: Kuwait
tr: Kuveyt

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
tr: Lao Demokratik Halk Cumhuriyeti

[ctx: country]
en: Latvia
tr: Letonya

[ctx: country]
en: Lebanon
tr: Lübnan

[ctx: country]
en: Lesotho
tr: Lesoto

[ctx: country]
en: Liberia
tr: Liberya

[ctx: country]
en: Libyan Arab Jamahiriya
tr: Libya

[ctx: country]
en: Lithuania
tr: Litvanya

[ctx: country]
en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

[ctx: country]
en: Macao
tr: Makau

[ctx: country]
en: Macedonia, Republic of
tr: Makedonya

[ctx: country]
en: Madagascar
tr: Madagaskar

[ctx: country]
en: Malawi
tr: Malavi

[ctx: country]
en: Malaysia
tr: Malezya

[ctx: country]
en: Maldives
tr: Maldivler

[ctx: country]
en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

[ctx: country]
en: Mauritania
tr: Moritanya

[ctx: country]
en: Mexico
tr: Meksika

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
tr: Mikronezya

[ctx: country]
en: Monaco
tr: Monako

[ctx: country]
en: Mongolia
tr: Moğolistan

[ctx: country]
en: Montenegro
tr: Karadağ

[ctx: country]
en: Morocco
tr: Fas

[ctx: country]
en: Mozambique
tr: Mozambik

[ctx: country]
en: Myanmar
tr: Birmanya

[ctx: country]
en: Namibia
tr: Namibya

[ctx: country]
en: Netherlands
tr: Hollanda

[ctx: country]
en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

[ctx: country]
en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

[ctx: country]
en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

[ctx: country]
en: Nicaragua
tr: Nikaragua

[ctx: country]
en: Niger
tr: Nijer

[ctx: country]
en: Nigeria
tr: Nijerya

[ctx: country]
en: Niue
tr: Niue Adaları

[ctx: country]
en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

[ctx: country]
en: Norway
tr: Norveç

[ctx: country]
en: Oman
tr: Umman

[ctx: country]
en: Palestinian Territory, Occupied
tr: Filistin

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

[ctx: country]
en: Philippines
tr: Filipinler

[ctx: country]
en: Pitcairn
tr: Pitcairn Adası

[ctx: country]
en: Poland
tr: Polonya

[ctx: country]
en: Portugal
tr: Portekiz

[ctx: country]
en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

[ctx: country]
en: Qatar
tr: Katar

[ctx: country]
en: Romania
tr: Romanya

[ctx: country]
en: Russian Federation
tr: Rusya Federasyonu

[ctx: country]
en: Rwanda
tr: Ruanda

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
tr: Saint Kitts ve Nevis

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Saint Vincent ve Grenadinler

[ctx: country]
en: Samoa
tr: Batı Samoa

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

[ctx: country]
en: Serbia
tr: Sırbistan

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
tr: Sırbistan ve Karadağ

[ctx: country]
en: Seychelles
tr: Seyşeller

[ctx: country]
en: Singapore
tr: Singapur

[ctx: country]
en: Slovakia
tr: Slovakya

[ctx: country]
en: Slovenia
tr: Slovenya

[ctx: country]
en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

[ctx: country]
en: Somalia
tr: Somali

[ctx: country]
en: South Africa
tr: Güney Afrika

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

[ctx: country]
en: Spain
tr: Ispanya

[ctx: country]
en: Suriname
tr: Surinam

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen

[ctx: country]
en: Swaziland
tr: Svaziland

[ctx: country]
en: Sweden
tr: İsveç

[ctx: country]
en: Switzerland
tr: İsviçre

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
tr: Suriye

[ctx: country]
en: Taiwan
tr: Tayvan

[ctx: country]
en: Tajikistan
tr: Tacikistan

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
tr: Tanzanya

[ctx: country]
en: Thailand
tr: Tayland

[ctx: country]
en: Timor-Leste
tr: Doğu Timor

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

[ctx: country]
en: Tunisia
tr: Tunus

[ctx: country]
en: Turkey
tr: Türkiye

[ctx: country]
en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

[ctx: country]
en: Ukraine
tr: Ukrayna

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

[ctx: country]
en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

[ctx: country]
en: United States
tr: Birleşik Devletler

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
tr: Birleşik Devletler Küçük Uzak Adaları

[ctx: country]
en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

[ctx: country]
en: Viet Nam
tr: Vietnam

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
tr: Virgin Adaları

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
tr: A.B.D. Virgin Adaları

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna

[ctx: country]
en: Western Sahara
tr: Batı Sahra

[ctx: country]
en: Zambia
tr: Zambiya

[ctx: country]
en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

[ctx: country]
en: Åland Islands
tr: Åland Adaları

en: create or administer CiviCRM profiles (i.e. what contact data is collected during user registration and included in My Account) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; CiviCRM Profiles</a>.
tr: <a href="!1">CiviCRM &raquo; Yönetim &raquo; CiviCRM Profilleri</a> sayfasından civicrm profillerini (örn: kullanıcı kaydı sıransında toplanan ve Hesabım sayfasında bulunan bilgiler) yönetin.

en: create or administer activity types (e.g. house meeting, intake interview...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Activity Types</a>.
tr: <a href="!1">CiviCRM &raquo; Yönetim &raquo; Etkinlik Türleri</a> sayfasından etkinlik türlerini (örn: ev buluşması, mülakat...) yönetin.

en: create or administer custom data fields (e.g. volunteer skills, emergency contact info...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Custom Data</a>.
tr: <a href="!1">CiviCRM &raquo; Yönetim &raquo; Özel Veri</a> sayfasından özelleştirlmiş verileri (örn: gönüllü yetenekleri, acil durum irtibat kişisi...) yönetin.

en: create or administer location types (e.g. home, work, school...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Location Types</a>.
tr: <a href="!1">CiviCRM &raquo; Yönetim &raquo; Konum Türleri</a> sayfasından konum türlerini (örn: ev, iş, okul...) yönetin.

en: create or administer relationship types (e.g. household member, board member, spouse...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Relationship Types</a>.
tr: <a href="!1">CiviCRM &raquo; Yönetim &raquo; İlişki Türleri</a> sayfasından "ilişki türleri"ni (örn: yönetim kurulu üyesi, eş...) yönetin veya yenilerini oluşturun.

en: create or administer tags (e.g. organizer, foundation, environment...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Tags</a>.
tr: <a href="!1">CiviCRM &raquo; Yönetim &raquo; Etiketler</a> sayfasından etiketleri (örn: düzenleyici, kurum, çevre...) yönetin veya yenilerini oluşturun.

en: create or manage groups at <a href="!1">Manage Groups</a>.
tr: <a href="!1">Öbekleri Yönet</a> sayfasından öbekleri (grupları) yönetin.

en: day
tr: gün

en: delete
tr: sil

en: do complex searches based on tags, group membership, location, activities and custom fields at <a href="!1">Advanced Search</a>.
tr: <a href="!1">Gelişmiş Arama</a> sayfasından etiketlere, öbek üyeliklerine, yere, etknilkliklere ve kişiselleştirilmiş alanlara göre gelişmiş aramalar yapın.

en: edit all contacts
tr: tüm irtibatları düzenle

en: edit groups
tr: öbekleri düzenle

en: enable CiviCRM blocks at <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.
tr: CiviCRM bloklarını <a href="!1">Yönetim Paneli &raquo; Site Yapılandırması &raquo; Bloklar</a>a tıklayarak etkinleştiriniz.

en: end date
tr: bitiş tarihi

en: end_date
tr: bitiş_tarihi

en: find contacts by name, email address, group membership and or tagging at <a href="!1">Find Contacts</a>.
tr: <a href="%1">İrtibatları Bul</a> sayfasında etiketlere, ada, e-posta adresine, ve/veya öbek üyeliğine göre arama yaparak diğer üyeleri bulun.

en: fixed
tr: sabit (onarılmış)

en: hide field or section
tr: alan ya da bölümü gizle

en: import contacts
tr: irtibatları karşıdan al

en: import contacts from other sources at <a href="!1">Import Contacts</a>.
tr: <a href="!1">İrtibatları Al</a> sayfasından başka kaynaklardaki irtibatlarınızı sisteme aktarın.

en: in
tr: içinde

en: installments
tr: vadeler

en: is a numeric field
tr: nümerik alan

en: join date
tr: katılma tarihi

[ctx: menu]
en: ACL
tr: EDL

[ctx: menu]
en: ACL Roles
tr: EDL Rolleri

[ctx: menu]
en: Access Control
tr: Erişim Denetimi

[ctx: menu]
en: Activities
tr: Etkinlikler

[ctx: menu]
en: Activity Types
tr: Etkinlilk Türleri

[ctx: menu]
en: Activity View
tr: Etkinlik Görünümü

[ctx: menu]
en: Additional Info
tr: Ek Bilgi

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
tr: Ek Bilgi Formu

[ctx: menu]
en: Address Preferences
tr: Adres Seçenekleri

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
tr: CiviCRM Yönetimi

[ctx: menu]
en: Advanced Search
tr: Ayrıntılı Arama

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
tr: Arşivlenmiş Postalamalar

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
tr: EDL Rollerine Kullanıcıları Ata

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
tr: Yüklenen Dosyalara Gözat

[ctx: menu]
en: Case
tr: Olay

[ctx: menu]
en: Case Activity
tr: Olay Etkinliği

[ctx: menu]
en: Case Details
tr: Olay Ayrıntıları

[ctx: menu]
en: Case Report
tr: Olay Raporu

[ctx: menu]
en: Case Types
tr: Olay Tipleri

[ctx: menu]
en: CiviCRM
tr: CiviMİY

[ctx: menu]
en: CiviCRM Home
tr: CiviMİY Ana Sayfa

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile
tr: CiviMİY Profili

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
tr: CiviMİY Profili Oluştur

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
tr: CiviMİY Profil Alanları

[ctx: menu]
en: CiviCRM Reports
tr: CiviMİY Menüsü

[ctx: menu]
en: CiviContribute
tr: CiviBağış

[ctx: menu]
en: CiviMail
tr: CiviPosta

[ctx: menu]
en: CiviReport
tr: CiviRapor

[ctx: menu]
en: Components
tr: Bileşenler

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
tr: Yapılandırma Denetim Listesi

[ctx: menu]
en: Confirm
tr: Onaylayın

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
tr: Kişi Denetim Masası

[ctx: menu]
en: Contact Summary
tr: Kişi Açıklaması

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
tr: Yardım Özeti - Grafik Görünümü

[ctx: menu]
en: Contribution Types
tr: Yardım Tipleri

[ctx: menu]
en: Contributions
tr: Yardımlar

[ctx: menu]
en: Create Reports from Templates
tr: Kalıplardan Rapor Oluştur

[ctx: menu]
en: Custom Data
tr: Özel Veri

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
tr: Özel Veri Alanları

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
tr: Özel Alan - Taşı

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
tr: Özel Alan - Seçenekler

[ctx: menu]
en: Custom Searches
tr: Özel Aramalar

[ctx: menu]
en: Date Formatting
tr: Tarih Biçimi

[ctx: menu]
en: Debugging
tr: Hata Ayıklama

[ctx: menu]
en: Delete Contact
tr: Kişiyi Sil

[ctx: menu]
en: Domain Information
tr: Alan (Bölge) Bilgisi

[ctx: menu]
en: Download Errors
tr: İndirme Hataları

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
tr: Taslak ve Zamanlanmamış Postalamalar

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
tr: İlişkili Kişiyi Düzelt

[ctx: menu]
en: Email a Contact
tr: Bir Kişiye E-posta Gönder

[ctx: menu]
en: Event Information
tr: Etkinlik Bilgisi

[ctx: menu]
en: Event Participants List
tr: Etkinlik Katılımcı Listesi

[ctx: menu]
en: Event Registration
tr: Etkinlik Kayıdı

[ctx: menu]
en: Event Types
tr: Etkinlik Tipleri

[ctx: menu]
en: Export Contacts
tr: Kişileri Ver

[ctx: menu]
en: File System Paths
tr: Dosya Sistemi Yolları

[ctx: menu]
en: Find Cases
tr: Olayları Bul

[ctx: menu]
en: Find Contacts
tr: Kişileri Bul

[ctx: menu]
en: Find Contributions
tr: Yardımları Bul

[ctx: menu]
en: Find Grants
tr: Bağışları Bul

[ctx: menu]
en: Find Members
tr: Üyeleri Bul

[ctx: menu]
en: Find Participants
tr: Katılımcıları Bul

[ctx: menu]
en: Find Pledges
tr: Sözleri Bul

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
tr: Aynı Kişileri Bul ve Birleştir

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
tr: Postalamayı İlet

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
tr: Gönderen Eposta Adresi

[ctx: menu]
en: Gender Options
tr: Cinsiyetler

[ctx: menu]
en: Global Settings
tr: Genel Ayarlar

[ctx: menu]
en: Grant Types
tr: Bağış Tipleri

[ctx: menu]
en: Group Members
tr: Grup Üyeleri

[ctx: menu]
en: Groups
tr: Gruplar

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
tr: Üst Başlıklar, Alt Başlıklar ve Otomatik İletiler

[ctx: menu]
en: Import
tr: Al

[ctx: menu]
en: Import Contacts
tr: İrtibatları Al

[ctx: menu]
en: Import Contributions
tr: Yardımları Al

[ctx: menu]
en: Import Memberships
tr: Üyelikleri İçeri Al

[ctx: menu]
en: Import Participants
tr: Katılımcıları Al

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
tr: Haritalamaları Al/Ver

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
tr: Kişi Ünvanları (Bay, Bayan...)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
tr: Kişi Sonekleri (Jr, Sr...)

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
tr: IM Hizmeti

[ctx: menu]
en: Localization
tr: Yerelleştirme

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
tr: Konum Tipleri (Ev, İş...)

[ctx: menu]
en: Log out
tr: Çıkış

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
tr: Posta Hesapları

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
tr: Postalayıcı Ayarları

[ctx: menu]
en: Mailing Event
tr: Postalama Olayı

[ctx: menu]
en: Mailing Report
tr: Postalama Raporu

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
tr: EDL Kayıtlarını Yönet

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
tr: Bağış Sayfalarını Yönet

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
tr: Özel Aramaları Yönet

[ctx: menu]
en: Manage Events
tr: Etkinlikleri Yönet

[ctx: menu]
en: Manage Groups
tr: Grupları Yönet

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
tr: Önceliklileri Yönet

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
tr: Tutar Paketlerini Yönet

[ctx: menu]
en: Manage Templates
tr: Kalıpları Yönet

[ctx: menu]
en: Map Event Location
tr: Etkinlik Yeri Belirle

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
tr: Yerleri Belirle

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
tr: Haritalama ve Koordinatlar

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
tr: Üyelik Durumu Kuralları

[ctx: menu]
en: Membership Types
tr: Üyelik Tipleri

[ctx: menu]
en: Memberships
tr: Üyelikler

[ctx: menu]
en: Merge Contact
tr: Kişiyi Birleştir

[ctx: menu]
en: Message Templates
tr: İleti Kalıpları

[ctx: menu]
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
tr: Mobil Servis Sağlayıcılar

[ctx: menu]
en: New Activity
tr: Yeni Etkinlik

[ctx: menu]
en: New Contact
tr: Yeni Kişi

[ctx: menu]
en: New Event
tr: Yeni Etkinlik

[ctx: menu]
en: New Group
tr: Yeni Öbek

[ctx: menu]
en: New Household
tr: Yeni Hane

[ctx: menu]
en: New Individual
tr: Yeni Birey

[ctx: menu]
en: New Mailing
tr: Yeni Postalama

[ctx: menu]
en: New Organization
tr: Yeni Kuruluş

[ctx: menu]
en: Notes
tr: Notlar

[ctx: menu]
en: Option Groups
tr: Seçenek Grupları

[ctx: menu]
en: Option Values
tr: Seçenek Değerleri

[ctx: menu]
en: Optout
tr: Listeden Çıkar

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
tr: Katılımcı Listeleme Kalıpları

[ctx: menu]
en: Participant Role
tr: Katılımcı Rolü

[ctx: menu]
en: Participant Status
tr: Katılımcı Durumu

[ctx: menu]
en: Payment Instruments
tr: Ödeme Araçları

[ctx: menu]
en: Payment Processor
tr: Ödeme İşlemcisi

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
tr: Ödeme İşlemcisi Tipi

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
tr: Kişisel Kampanya Sayfaları

[ctx: menu]
en: Phone Type
tr: Telefon türü

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
tr: Söz Ödemeleri

[ctx: menu]
en: Pledges
tr: Sözler

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
tr: Tercih Edilen İletişim Yöntemleri

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
tr: Postalamayı Önizle

[ctx: menu]
en: Price Field Options
tr: Tutar Alanı Seçenekleri

[ctx: menu]
en: Price Fields
tr: Tutar Alanları

[ctx: menu]
en: Price Sets
tr: Tutar Paketleri

[ctx: menu]
en: Register Report
tr: Kayıt Raporu

[ctx: menu]
en: Registration Page
tr: Kayıt Sayfası

[ctx: menu]
en: Relationship Types
tr: İlişki Tipleri

[ctx: menu]
en: Relationships
tr: İlişkiler

[ctx: menu]
en: Report
tr: Rapor

[ctx: menu]
en: Resubscribe
tr: Yeniden Abone Ol

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
tr: Güvenli Dosya Uzantısı Seçenekleri

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
tr: Zamanlanmış ve Gönderilmiş Postalamalar

[ctx: menu]
en: Search
tr: Ara

[ctx: menu]
en: Search Builder
tr: Arama Oluşturucu

[ctx: menu]
en: Sending Mail
tr: Posta Gönderiliyor

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
tr: Kişisel Kampanya Sayfası Oluştur - Hesap Bilgisi

[ctx: menu]
en: Simple Search
tr: Basit Arama

[ctx: menu]
en: Site URLs
tr: Site Adresleri

[ctx: menu]
en: Smtp Server
tr: Smtp Sunucu

[ctx: menu]
en: Subscribe
tr: Abone Ol

[ctx: menu]
en: Sunlight
tr: Gün Işığı

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
tr: Kullanıcılarla Kişileri Eşleştir

[ctx: menu]
en: System Preferences
tr: Sistem Özellikleri

[ctx: menu]
en: Tags
tr: Etiketler

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
tr: Arkadaşına Söyle

[ctx: menu]
en: This should never be seen
tr: Bu asla görülmemeli

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
tr: Ayrıl

[ctx: menu]
en: Update Directory Path and URL
tr: Klasör yolunu ve Adresi Güncelle

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
tr: CiviMİY'i Yükselt

[ctx: menu]
en: User Framework Settings
tr: Kullanıcı Altyapısı Ayarları

[ctx: menu]
en: View Activity
tr: Etkinliği Göster

[ctx: menu]
en: View Date Prefences
tr: Tarih Ayarlarını Göster

en: month
tr: ay

en: must be a numeric value
tr: nümerik bir değer olmak zorunda

en: or
tr: ya da

en: profile listings and forms
tr: profil listeleri ve formları

[ctx: province]
en: 'Ajman
tr: Acman

[ctx: province]
en: Aberdeen City
tr: Aberdeen

[ctx: province]
en: Abu Zaby
tr: Abu Dabi

[ctx: province]
en: Abuja Capital Territory
tr: Abuja Başkent Bölgesi

[ctx: province]
en: Ad yaman
tr: Adıyaman

[ctx: province]
en: Ag r
tr: Ağrı

[ctx: province]
en: Agalega Islands
tr: Agalega Adaları

[ctx: province]
en: Agcabadi
tr: Ağçabedi

[ctx: province]
en: Agdam
tr: Ağdam

[ctx: province]
en: Agdas
tr: Ağdaş

[ctx: province]
en: Agstafa
tr: Ağstafa

[ctx: province]
en: Agsu
tr: Ağsu

[ctx: province]
en: Al 'Aqaba
tr: Akabe

[ctx: province]
en: Al Batah
tr: Batah

[ctx: province]
en: Al Fujayrah
tr: Füceyre

[ctx: province]
en: Al H,udd ash Shamallyah
tr: Kuzeydoğu Sınır Bölgesi

[ctx: province]
en: Al Jawf
tr: Jawf

[ctx: province]
en: Al Madinah
tr: Medine

[ctx: province]
en: Al Qasim
tr: Gassim

[ctx: province]
en: Ali Bayramli
tr: Ali Bayramlı

[ctx: province]
en: Almaty
tr: Almatı

[ctx: province]
en: Almaty oblysy
tr: Almatı Şehri

[ctx: province]
en: Altayskiy kray
tr: Altay

[ctx: province]
en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

[ctx: province]
en: An Najef
tr: Necef

[ctx: province]
en: Andijon
tr: Andican

[ctx: province]
en: Aqmola oblysy
tr: Akmola

[ctx: province]
en: Aqtobe oblysy
tr: Aktöbe

[ctx: province]
en: Ar Riyad
tr: Riyad

[ctx: province]
en: Arbil
tr: Erbil

[ctx: province]
en: Ardabil
tr: Erdebil

[ctx: province]
en: Armed Forces Americas
tr: Amerika Sliahlı Kuvvetleri

[ctx: province]
en: Armed Forces Europe
tr: Avrupa Sliahlı Kuvvetleri

[ctx: province]
en: Armed Forces Pacific
tr: Pasifik Sliahlı Kuvvetleri

[ctx: province]
en: As Sulaymaniyah
tr: Sülaymaniye

[ctx: province]
en: Ash Shariqah
tr: Şerce

[ctx: province]
en: Atlantico Norte
tr: Kuzey Atlantik

[ctx: province]
en: Atlantico Sur
tr: Güney Atlantik

[ctx: province]
en: Atyrau oblyfiy
tr: Atırau

[ctx: province]
en: Australian Antarctic Territory
tr: Avustralya Antarktika  Bölgesi

[ctx: province]
en: Australian Capital Territory
tr: Avustralya Başkent Bölgesi

[ctx: province]
en: Aydin
tr: Aydın

[ctx: province]
en: Azad Rashmir
tr: Azad Raşmir

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Gharbi
tr: Batı Azerbaycan

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Sharqi
tr: Doğu Azerbaycan

[ctx: province]
en: Babak
tr: Bebek

[ctx: province]
en: Baghdad
tr: Bağdad

[ctx: province]
en: Baker Island
tr: Baker Adası

[ctx: province]
en: Baki
tr: Bakü

[ctx: province]
en: Bal kesir
tr: Balıkesir

[ctx: province]
en: Baluchistan (en)
tr: Belucistan

[ctx: province]
en: Bamian
tr: Bamiyan

[ctx: province]
en: Bartin
tr: Bartın

[ctx: province]
en: Bashkortostan, Respublika
tr: Başkurtistan Özerk Cumhuriyeti

[ctx: province]
en: Batys Quzaqstan oblysy
tr: Batı Kazakistan

[ctx: province]
en: Bayern
tr: Bavyera

[ctx: province]
en: Beijing
tr: Pekin

[ctx: province]
en: Beirout
tr: Beyrut

[ctx: province]
en: Ben Arous
tr: Ben Arus

[ctx: province]
en: Beylagan
tr: Beylekan

[ctx: province]
en: Bilasuvar
tr: Bilesuvar

[ctx: province]
en: Bingol
tr: Bingöl

[ctx: province]
en: Bishkek
tr: Bişkek

[ctx: province]
en: Bizerte
tr: Binzert

[ctx: province]
en: Budapest
tr: Budapeşte

[ctx: province]
en: Bushehr
tr: Bu-şehr

[ctx: province]
en: Buxoro
tr: Buhara

[ctx: province]
en: Béja
tr: Bace

[ctx: province]
en: Cabrayll
tr: Cebrayıl

[ctx: province]
en: California
tr: Kaliforniya

[ctx: province]
en: Calilabad
tr: Celilabad

[ctx: province]
en: Canakkale
tr: Çanakkale

[ctx: province]
en: Cankir
tr: Çankırı

[ctx: province]
en: Capital federal
tr: Federal Başkent

[ctx: province]
en: Casablanca  [Dar el Beïda]
tr: Kasablanka

[ctx: province]
en: Catamarca
tr: Katamarka

[ctx: province]
en: Catania
tr: Katanya

[ctx: province]
en: Central Finland
tr: Orta Finlandiya

[ctx: province]
en: Central Ostrobothnia
tr: Orta Ostrobothnia

[ctx: province]
en: Central and Western
tr: Merkez ve Batı

[ctx: province]
en: Centre
tr: Orta

[ctx: province]
en: Chahar Mahall va Bakhtiari
tr: Çaharmahal ve Bahtiyari

[ctx: province]
en: Chechenskaya Respublika
tr: Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti

[ctx: province]
en: Cherkas'ka Oblast'
tr: Cherkasy

[ctx: province]
en: Chernihivs'ka Oblast'
tr: Chernihiv

[ctx: province]
en: Chernivets'ka Oblast'
tr: Chernivtsi

[ctx: province]
en: Chios
tr: Sakız

[ctx: province]
en: Chu
tr: Çuy

[ctx: province]
en: Chuvashskaya Respublika
tr: Çuvaşistan Özerk Cumhuriyeti

[ctx: province]
en: Co Down
tr: Aşağı Yaka

[ctx: province]
en: Co Fermanagh
tr: Fermanagh Yakası

[ctx: province]
en: Co Tyrone
tr: Tyrone Kontluğu

[ctx: province]
en: Coast
tr: Kıyı

[ctx: province]
en: Colombo
tr: Kolombo

[ctx: province]
en: Como
tr: Komo

[ctx: province]
en: Copenhagen
tr: Kopenhag

[ctx: province]
en: Cordoba
tr: Kordoba

[ctx: province]
en: Corum
tr: Çorum

[ctx: province]
en: Crna Gora
tr: Karadağ

[ctx: province]
en: Dagestan, Respublika
tr: Dağıstan Özerk Cumhuriyeti

[ctx: province]
en: Dar-es-Salaam
tr: Darüsselam

[ctx: province]
en: Daskasan
tr: Daşkesen

[ctx: province]
en: Dasoguz
tr: Daşoğuz

[ctx: province]
en: Davaci
tr: Deveci

[ctx: province]
en: Dhaka zila
tr: Dakka

[ctx: province]
en: District of Columbia
tr: Kolombiya Bölgesi

[ctx: province]
en: Diyarbakir
tr: Diyarbakır

[ctx: province]
en: Djibouti
tr: Cibuti

[ctx: province]
en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
tr: Dnipropetrovsk

[ctx: province]
en: Donets'ka Oblast'
tr: Donetsk

[ctx: province]
en: Dubayy
tr: Dubai

[ctx: province]
en: Duzce
tr: Düzce

[ctx: province]
en: East
tr: Doğu

[ctx: province]
en: East Ayrshire
tr: Doğu Ayrshire

[ctx: province]
en: East Lothian
tr: Doğu Lothian

[ctx: province]
en: East New Britain
tr: Doğu Yeni Britanya

[ctx: province]
en: East Renfrewshire
tr: Doğu Renfrewshire

[ctx: province]
en: East Riding of Yorkshire
tr: Yorkshire Doğu Yakası

[ctx: province]
en: East Sepik
tr: Doğu Sepik

[ctx: province]
en: East Sussex
tr: Doğu Sussex

[ctx: province]
en: Eastern
tr: Doğu

[ctx: province]
en: Eastern Cape
tr: Doğu Burun

[ctx: province]
en: Eastern Highlands
tr: Doğu Dağlık Bölge

[ctx: province]
en: Eastern Samar
tr: Doğu Samar

[ctx: province]
en: Eastern Tobago
tr: Doğu Tobago

[ctx: province]
en: El Begsa
tr: Bekaa

[ctx: province]
en: Elazig
tr: Elazığ

[ctx: province]
en: Erevan
tr: Erivan

[ctx: province]
en: Esfahan
tr: İsfahan

[ctx: province]
en: Eskis'ehir
tr: Eskişehir

[ctx: province]
en: Etelä-Savo
tr: Güney Savonya

[ctx: province]
en: Far North
tr: Uzak Kuzey

[ctx: province]
en: Farg'ona
tr: Fergana

[ctx: province]
en: Federacija Bosna i Hercegovina
tr: Bosna Hersek Federasyonu

[ctx: province]
en: Federally Administered Tribal Aresa
tr: Pencap

[ctx: province]
en: Free State
tr: Özgür Eyalet

[ctx: province]
en: Gabès
tr: Kabes

[ctx: province]
en: Gadabay
tr: Gedebay

[ctx: province]
en: Gafsa
tr: Kafsa

[ctx: province]
en: Ganca
tr: Gence

[ctx: province]
en: Genova
tr: Cenova

[ctx: province]
en: Georgia
tr: Gürcistan

[ctx: province]
en: Gms'hane
tr: Gümüşhane

[ctx: province]
en: Golestan
tr: Gülistan

[ctx: province]
en: Goycay
tr: Göyçay

[ctx: province]
en: Greater Manchester
tr: Büyük Manchester

[ctx: province]
en: Gulf
tr: Körfez

[ctx: province]
en: Ha Noi, thu do
tr: Hanoi

[ctx: province]
en: Haciqabul
tr: Hacıkabul

[ctx: province]
en: Hai Phong, thanh pho
tr: Haifong

[ctx: province]
en: Hamadan
tr: Hemedan

[ctx: province]
en: Hawkes Bay
tr: Hawkes's Koyu

[ctx: province]
en: Ho Chi Minh, thanh pho [Sai Gon]
tr: Ho Şi Minh [Saygon]

[ctx: province]
en: Hormozgan
tr: Hürmüzgan

[ctx: province]
en: Howland Island
tr: Howland Adası

[ctx: province]
en: Icel
tr: Mersin

[ctx: province]
en: Igidir
tr: Iğdır

[ctx: province]
en: Iiam
tr: Ilam

[ctx: province]
en: Imisli
tr: Imişli

[ctx: province]
en: Ingushskaya Respublika
tr: Inguş Özerk Cumhuriyeti

[ctx: province]
en: Islands
tr: Adalar

[ctx: province]
en: Isle of Wight
tr: Wight Adası

[ctx: province]
en: Istanbul
tr: İstanbul

[ctx: province]
en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
tr: Ivano-Frankivsk

[ctx: province]
en: Izmir
tr: İzmir

[ctx: province]
en: Jabal Loubnane
tr: Lübnan Dağı

[ctx: province]
en: Jalal-Abad
tr: Celal-Abad

[ctx: province]
en: Jarvis Island
tr: Jarvis Adası

[ctx: province]
en: Jendouba
tr: Cendube

[ctx: province]
en: Jizzax
tr: Cizzak

[ctx: province]
en: Johnston Atoll
tr: Johnston Atolü

[ctx: province]
en: Kabardino-Balkarskaya
tr: Kabardin-Balkar Özerk Cumhuriyeti

[ctx: province]
en: Kabul
tr: Kâbil

[ctx: province]
en: Kahramanmaras
tr: Kahramanmaraş

[ctx: province]
en: Kairouan
tr: Keyrevan

[ctx: province]
en: Karabk
tr: Karabük

[ctx: province]
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
tr: Karaçay-Çerkez Özerk Cumhuriyeti

[ctx: province]
en: Karbala'
tr: Kerbela

[ctx: province]
en: Kaskazini Pemba
tr: Kuzey Pemba

[ctx: province]
en: Kaskazini Unguja
tr: Kuzey Zanzibar

[ctx: province]
en: Kebili
tr: Kabili

[ctx: province]
en: Kermanshah
tr: Kermanşah

[ctx: province]
en: Kharkivs'ka Oblast'
tr: Kharkiv

[ctx: province]
en: Khersons'ka Oblast'
tr: Kherson

[ctx: province]
en: Khmel'nyts'ka Oblast'
tr: Khmelnytskyi

[ctx: province]
en: Khorasan
tr: Horasan

[ctx: province]
en: Khorazm
tr: Harezm

[ctx: province]
en: Khowst
tr: Khost

[ctx: province]
en: Khuzestan
tr: Huzistan

[ctx: province]
en: Kirikkale
tr: Kırıkkale

[ctx: province]
en: Kirklareli
tr: Kırklareli

[ctx: province]
en: Kirovohrads'ka Oblast'
tr: Kirovohrad

[ctx: province]
en: Kirs'ehir
tr: Kırşehir

[ctx: province]
en: Kohjiluyeh va Buyer Ahmad
tr: Kohkiluye ve Buyer Ahmed

[ctx: province]
en: Konar
tr: Kunar

[ctx: province]
en: Kondoz
tr: Kunduz

[ctx: province]
en: Kordestan
tr: Kürdistan

[ctx: province]
en: Korinthia
tr: Korintiya

[ctx: province]
en: Kosovo-Metohija
tr: Kosova

[ctx: province]
en: Ktahya
tr: Kütahya

[ctx: province]
en: Kusini Unguja
tr: Güney Zanzibar

[ctx: province]
en: Kyiv
tr: Kiev

[ctx: province]
en: Kyivs'ka Oblast'
tr: Kiev Oblast

[ctx: province]
en: Kärnten
tr: Karintiya

[ctx: province]
en: L'Ariana
tr: Aryana

[ctx: province]
en: L'vivs'ka Oblast'
tr: Lviv

[ctx: province]
en: La Manouba
tr: Manuba

[ctx: province]
en: Lanao del Norte
tr: Kuzey Lanao

[ctx: province]
en: Lanao del Sur
tr: Güney Lanao

[ctx: province]
en: Larnaka
tr: Gazimagosa

[ctx: province]
en: Le Ref
tr: Kâf

[ctx: province]
en: Lefkosia
tr: Lefkoşa

[ctx: province]
en: Lemesos
tr: Girne

[ctx: province]
en: Loubnane ech Chemali
tr: Kuzey Lübnan

[ctx: province]
en: Loubnane ej Jnoubi
tr: Güney Lübnan

[ctx: province]
en: Luhans'ka Oblast'
tr: Luhansk

[ctx: province]
en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

[ctx: province]
en: Macau
tr: Makau

[ctx: province]
en: Mahdia
tr: Mehdiye

[ctx: province]
en: Makkah
tr: Mekke

[ctx: province]
en: Male
tr: Erkek

[ctx: province]
en: Mangghystau oblysy
tr: Mangghystau

[ctx: province]
en: Markazi
tr: Merkezi

[ctx: province]
en: Mashonaland Central
tr: Orta Mashonaland

[ctx: province]
en: Mashonaland East
tr: Doğu Mashonaland

[ctx: province]
en: Mashonaland West
tr: Batı Mashonaland

[ctx: province]
en: Matabeleland North
tr: Kuzey Matabeleland

[ctx: province]
en: Matabeleland South
tr: Güney Matabeleland

[ctx: province]
en: Mazandaran
tr: Mazenderan

[ctx: province]
en: Medenine
tr: Medenin

[ctx: province]
en: Mexico
tr: Meksika

[ctx: province]
en: Midway Islands
tr: Midway Adaları

[ctx: province]
en: Milne Bay
tr: Milne Koyu

[ctx: province]
en: Mjini Magharibi
tr: Batı Zanzibar

[ctx: province]
en: Moneatir
tr: Monastir

[ctx: province]
en: Mugila
tr: Muğla

[ctx: province]
en: Mus
tr: Muş

[ctx: province]
en: Mykolaivs'ka Oblast'
tr: Mykolaiv

[ctx: province]
en: Nabatiye
tr: Nebatiye

[ctx: province]
en: Naboul
tr: Nabil

[ctx: province]
en: Nairobi Municipality
tr: Nairobi Belediyesi

[ctx: province]
en: Nangrahar
tr: Nangarhar

[ctx: province]
en: Naryn
tr: Narin

[ctx: province]
en: National Capital District (Port Moresby)
tr: Ulusal Başkent

[ctx: province]
en: Navassa Island
tr: Navassa Adası

[ctx: province]
en: Navoiy
tr: Nevai

[ctx: province]
en: Naxcivan
tr: Nahçıvan

[ctx: province]
en: Neftcala
tr: Neftçala

[ctx: province]
en: Nevs'ehir
tr: Nevşehir

[ctx: province]
en: New Ireland
tr: Yeni Irlanda

[ctx: province]
en: New South Wales
tr: Yeni Güney Galler

[ctx: province]
en: Niederosterreich
tr: Aşağı Avusturya

[ctx: province]
en: Niedersachsen
tr: Aşağı-Saksonya

[ctx: province]
en: Niger
tr: Nijer

[ctx: province]
en: Nigide
tr: Niğde

[ctx: province]
en: Nordrhein-Westfalen
tr: Kuzey Ren-Vestfalya

[ctx: province]
en: North
tr: Kuzey

[ctx: province]
en: North Ayrshire
tr: Kuzey Ayrahire

[ctx: province]
en: North Carolina
tr: Kuzey Carolina

[ctx: province]
en: North Cotabato
tr: Kuzey Cotabato

[ctx: province]
en: North Dakota
tr: Kuzey Dakota

[ctx: province]
en: North Karelia
tr: Kuzey Karelia

[ctx: province]
en: North Lanarkshire
tr: Kuzey Lanarkshire

[ctx: province]
en: North Solomons
tr: Kuzey Bölgesi

[ctx: province]
en: North West
tr: Kuzey Batı

[ctx: province]
en: North Yorkshire
tr: Kuzey Yorkshire

[ctx: province]
en: North-Eastern Kaskazini Mashariki
tr: Kuzeydoğu

[ctx: province]
en: North-West Frontier
tr: Kuzeybatı Cephesi

[ctx: province]
en: North-Western
tr: Kuzeybatı

[ctx: province]
en: Northern Areas
tr: Kuzey Bölgeleri

[ctx: province]
en: Northern Cape
tr: Kuzey Burun

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

[ctx: province]
en: Northern Samar
tr: Kuzey Samar

[ctx: province]
en: Northern Savo
tr: Kuzey Samar

[ctx: province]
en: Northern Territory
tr: Kuzey Toprakları

[ctx: province]
en: Nothern Ostrobothnia
tr: Kuzey Ostrobothnia

[ctx: province]
en: Nueva Ecija
tr: Yeni Ecija

[ctx: province]
en: Nueva Vizcaya
tr: Yeni Vizcaya

[ctx: province]
en: Oberosterreich
tr: Yukarı Avusturya

[ctx: province]
en: Odes 'ka Oblast'
tr: Odessa

[ctx: province]
en: Oguz
tr: Oğuz

[ctx: province]
en: Ongtustik Quzaqstan oblysy
tr: Güney Kazakistan

[ctx: province]
en: Osh
tr: Oş

[ctx: province]
en: Pafos
tr: Güzelyurt

[ctx: province]
en: Palmyra Atoll
tr: Palmira Atolü

[ctx: province]
en: Parwan
tr: Parvan

[ctx: province]
en: Pavlodar oblysy
tr: Pavlodar

[ctx: province]
en: Phoenix Islands
tr: Anka Adaları

[ctx: province]
en: Poltavs'ka Oblast'
tr: Poltava

[ctx: province]
en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

[ctx: province]
en: Pwani
tr: Kıyı

[ctx: province]
en: Qabala
tr: Kabala

[ctx: province]
en: Qaraghandy oblysy
tr: Karagandı

[ctx: province]
en: Qashqadaryo
tr: Kaşkaderya

[ctx: province]
en: Qax
tr: Kah

[ctx: province]
en: Qazax
tr: Kazah

[ctx: province]
en: Qazvin
tr: Kazvin

[ctx: province]
en: Qobustan
tr: Kobustan

[ctx: province]
en: Qom
tr: Kum

[ctx: province]
en: Qoraqalpogiston Respublikasi
tr: Karakalpakistan Cumhuriyeti

[ctx: province]
en: Qostanay oblysy
tr: Kostanay

[ctx: province]
en: Quba
tr: Kuba

[ctx: province]
en: Qubadli
tr: Kubadli

[ctx: province]
en: Queensland
tr: Kraliçenin Toprakları

[ctx: province]
en: Qusar
tr: Kusar

[ctx: province]
en: Qyzylorda oblysy
tr: Kızılorda

[ctx: province]
en: Ra's al Khaymah
tr: Resül-Hayme

[ctx: province]
en: Rasserine
tr: Kasreyn

[ctx: province]
en: Republika Srpska
tr: Sırp Cumhuriyeti

[ctx: province]
en: Respublika Krym
tr: Kırım Cumhuriyeti

[ctx: province]
en: Rhode Island
tr: Rhode Adası

[ctx: province]
en: Rift Valley
tr: Rift Vadisi

[ctx: province]
en: Rivnens'ka Oblast'
tr: Rivne

[ctx: province]
en: Rodopi
tr: Rodop

[ctx: province]
en: Rodrigues Island
tr: Rodrigues Adası

[ctx: province]
en: Rusini Pemba
tr: Güney Pemba

[ctx: province]
en: S'anliurfa
tr: Şanlıurfa

[ctx: province]
en: S'rnak
tr: Şırnak

[ctx: province]
en: Sachsen
tr: Saksonya

[ctx: province]
en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
tr: Saha Özerk Cumhuriyeti (Yakutistan)

[ctx: province]
en: Saki
tr: Şeki

[ctx: province]
en: Salah ad Din
tr: Selahaddin

[ctx: province]
en: Samarqand
tr: Semarkand

[ctx: province]
en: Samaxi
tr: Semahi

[ctx: province]
en: Samkir
tr: Şamkir

[ctx: province]
en: Samux
tr: Samuh

[ctx: province]
en: Santaun
tr: Sandaun

[ctx: province]
en: Savanne
tr: Savana

[ctx: province]
en: Scottish Borders
tr: İskoç Sınırı

[ctx: province]
en: Sevastopol
tr: Sivastopol

[ctx: province]
en: Sfax
tr: Safakes

[ctx: province]
en: Shanghai
tr: Şangay

[ctx: province]
en: Shyghys Quzaqstan oblysy
tr: Doğu Kazakistan

[ctx: province]
en: Sidi Bouxid
tr: Sidi Bu Zayd

[ctx: province]
en: Siliana
tr: Silyana

[ctx: province]
en: Sind (en)
tr: Sind

[ctx: province]
en: Sirdaryo
tr: Sirderya

[ctx: province]
en: Sistan va Baluchestan
tr: Sistan ve Belucistan

[ctx: province]
en: Soltustik Quzaqstan oblysy
tr: Kuzey Kazakistan

[ctx: province]
en: Sousse
tr: Susah

[ctx: province]
en: South
tr: Güney

[ctx: province]
en: South Australia
tr: Güney Avustralya

[ctx: province]
en: South Ayrshire
tr: Güney Ayrshire

[ctx: province]
en: South Carolina
tr: Güney Carolina

[ctx: province]
en: South Cotabato
tr: Güney Cotabato

[ctx: province]
en: South Dakota
tr: Güney Dakota

[ctx: province]
en: South Gloucestershire
tr: Güney Gloucestershire

[ctx: province]
en: South Karelia
tr: Güney Karelia

[ctx: province]
en: South Lanarkshire
tr: Güney Lanarkshire

[ctx: province]
en: South Ostrobothnia
tr: Güney Ostrobothnia

[ctx: province]
en: South Yorkshire
tr: Güney Yorkshire

[ctx: province]
en: South-West
tr: Güneybatı

[ctx: province]
en: South-West Finland
tr: Güneydoğu Finlandiya

[ctx: province]
en: Southern
tr: Güney

[ctx: province]
en: Southern Highlands
tr: Güney Dağlık Bölge

[ctx: province]
en: Southern Leyte
tr: Güney Leyte

[ctx: province]
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
tr: Güney Ulusları ve Halkları

[ctx: province]
en: Srbija
tr: Sırbistan

[ctx: province]
en: Sumqayit
tr: Sumkayıt

[ctx: province]
en: Sums 'ka Oblast'
tr: Sumy

[ctx: province]
en: Surxondaryo
tr: Surhanderya

[ctx: province]
en: Taiwan
tr: Tayvan

[ctx: province]
en: Tampere Region
tr: Tampere

[ctx: province]
en: Tasmania
tr: Tazmanya

[ctx: province]
en: Tataouine
tr: Tatavin

[ctx: province]
en: Tatarstan, Respublika
tr: Tataristan Özerk Cumhuriyeti

[ctx: province]
en: Tehran
tr: Tahran

[ctx: province]
en: Tekirdag
tr: Tekirdağ

[ctx: province]
en: Ternopil's'ka Oblast'
tr: Ternopil

[ctx: province]
en: Texas
tr: Teksas

[ctx: province]
en: Thessaloniki
tr: Selanik

[ctx: province]
en: Thueringen
tr: Thüringen

[ctx: province]
en: Tiranë
tr: Tiran

[ctx: province]
en: Toshkent
tr: Taşkent

[ctx: province]
en: Toshkent (city)
tr: Taşkent Şehri

[ctx: province]
en: Tozeur
tr: Tuzer

[ctx: province]
en: Tunis
tr: Tunus

[ctx: province]
en: Tyne and Wear
tr: Tyne ve Wear

[ctx: province]
en: Umm al Qaywayn
tr: Ummül-Kayveyn

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
tr: Birleşik Devletler Küçük Uzak Adaları

[ctx: province]
en: Uri
tr: URL

[ctx: province]
en: Us'ak
tr: Uşak

[ctx: province]
en: Victoria
tr: Viktorya

[ctx: province]
en: Vinnyts'ka Oblast'
tr: Vinnytsia

[ctx: province]
en: Virgin Islands
tr: Virgin Adaları

[ctx: province]
en: Vojvodina
tr: Voyvodina

[ctx: province]
en: Volyos'ka Oblast'
tr: Volin

[ctx: province]
en: Wardak
tr: Vardak

[ctx: province]
en: West
tr: Batı

[ctx: province]
en: West Dunbartonshire
tr: Batı Dunbartonshire

[ctx: province]
en: West Glamorgan
tr: Batı Glamorgan

[ctx: province]
en: West Lothian
tr: Batı Lothian

[ctx: province]
en: West Midlands
tr: Batı Midlands

[ctx: province]
en: West New Britain
tr: Batı Yeni Britanya

[ctx: province]
en: West Sussex
tr: Batı Sussex

[ctx: province]
en: West Virginia
tr: Batı Virginia

[ctx: province]
en: West Yorkshire
tr: Batı Yorkshire

[ctx: province]
en: Western Australia
tr: Batı Avustralya

[ctx: province]
en: Western Cape
tr: Batı Burun

[ctx: province]
en: Western Highlands
tr: Batı Dağlık Bölge

[ctx: province]
en: Western Magharibi
tr: Batı

[ctx: province]
en: Western Samar
tr: Batı Samar

[ctx: province]
en: Western Tobago
tr: Batı Tobago

[ctx: province]
en: Wien
tr: Viyana

[ctx: province]
en: Xacmaz
tr: Hacmaz

[ctx: province]
en: Xankandi
tr: Hankandı

[ctx: province]
en: Xanlar
tr: Hanlar

[ctx: province]
en: Xanthi
tr: Zanti

[ctx: province]
en: Xigoma
tr: Zigoma

[ctx: province]
en: Xizi
tr: Hizi

[ctx: province]
en: Xocali
tr: Hocalı

[ctx: province]
en: Xocavand
tr: Hocavand

[ctx: province]
en: Xorazm
tr: Harezm

[ctx: province]
en: Yardimli
tr: Yardımlı

[ctx: province]
en: Yazd
tr: Yezd

[ctx: province]
en: Ysyk-Kol
tr: Issık-Kul

[ctx: province]
en: Zaghouan
tr: Zaguvan

[ctx: province]
en: Zakarpats'ka Oblast'
tr: Zakarpattia

[ctx: province]
en: Zanjan
tr: Zencan

[ctx: province]
en: Zaporiz'ka Oblast'
tr: Zaporizhia

[ctx: province]
en: Zaqatala
tr: Zakatala

[ctx: province]
en: Zardab
tr: Zerdab

[ctx: province]
en: Zhambyl oblysy Zhambylskaya oblast'
tr: Zhambyl

[ctx: province]
en: Zhytomyrs'ka Oblast'
tr: Zhytomyr

en: read about <a href="!1">CiviCRM access permissions</a> and set access permissions at <a href="!2">Administer CiviCRM &raquo; Access Control</a>.
tr: <a href="!1">CiviCRM erişim izinleri</a> sayfasını okuyun ve <a href="!2">Yönetim Paneli &raquo; Erişim Denetimi</a> sayfasından gerekli düzenlemeleri yapın.

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
tr: <a href="!1">CiviCRM Yönetici Rehberi</a>ni okuyunuz.

en: rolling
tr: dönme

en: show field or section
tr: alan ya da bölümü göster

en: start date
tr: başlangıç tarihi

en: start_date
tr: başlangıç_tarihi

en: vCard Name
tr: vCard Adı

en: view all contacts
tr: tüm irtibatları görüntüle

en: week
tr: hafta

en: year
tr: yıl
