CiviCRM 2 - en to ro translation catalogue (1634 entries)

en: # Contributions
ro: # Contribuţii

en: %1 - CiviCRM Profile Fields
ro: %1 - câmpuri profil

en: %1 - Custom Fields
ro: %1 - câmpuri personalizate

en: %1 - Multiple Choice Options
ro: %1 - opţiune cu valori multiple

en: %1 - Option Values
ro: %1 - Valoare Opţiune

en: %1 From must be a number (with or without decimal point).
ro: %1 de la trebuie să fie un număr (cu sau fărpă punct zecimal).

en: %1 From must be an integer (whole number).
ro: %1 de la trebuie să fie un întreg.

en: %1 From must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ro: %1 de la trebuie să fie un format corect de monedă (punct zecimal/virgulă/spaţiu sunt acceptate).

en: %1 Options
ro: Opţiuni %1

en: %1 To must be a number (with or without decimal point).
ro: %1 la trebuie să fie un număr (cu sau fără punct zecimal).

en: %1 To must be an integer (whole number).
ro: %1 la trebuie să fie un întreg.

en: %1 To must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ro: %1 la trebuie să fie un format corect de monedă (punct zecimal/virgulă/spaţiu sunt acceptate).

en: %1 is a required field.
ro: %1 este un câmp obligatoriu

en: %1 must be a number (with or without decimal point).
ro: %1 trebuie să fie un număr (cu sau fără punct zecimal).

en: %1 must be an integer (whole number).
ro: %1 trebuie să fie un întreg.

en: %1 must be in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ro: %1 trebuie să fie un format corect de monedă (punct zecimal/virgulă/spaţiu sunt acceptate).

en: %1 of %2 records - %3 remaining
ro: %1 din %2 înregistrări - rămase %3

en: %count new relationship record created. | %count new relationship records created.
ro[0]: %count relaţie nouă creată.
ro[1]: %count relaţii noi create.
ro[2]: %count de relaţii noi create.

en: %count relationship record not created - duplicate of existing relationship. | %count relationship records not created - duplicate of existing relationship.
ro[0]: %count relaţie nu a fost creată - duplicat al unei relaţii existente.
ro[1]: %count relaţii nu au fost create - duplicat al unei relaţii existente.
ro[2]: %count de relaţii nu au fost create - duplicat al unei relaţii existente.

en: %count relationship record not created due to invalid target contact type. | %count relationship records not created due to invalid target contact type.
ro[0]: %count relaţie nu a fost creată din cauza tipului ţintă invalid de contact.
ro[1]: %count relaţii nu au fost create din cauza tipului ţintă invalid de contact.
ro[2]: %count de relaţii nu au fost create din cauza tipului ţintă invalid de contact.

en: (Recurring Contribution)
ro: (Contribuţie periodică)

en: (bottom of page)
ro: (sfârşi pagină)

en: (preferred)
ro: (preferat)

en: (top of page)
ro: (început pagină)

en: - Contact Fields -
ro: - Câmpuri Contact -

en: - Contribution Fields -
ro: - Câmpuri contribuţie -

en: - any group -
ro: - oricare grup -

en: - any state/province -
ro: - oricare judeţ/provincie/regiune -

en: - any tag -
ro: - orice etichetă -

en: - default view -
ro: - view implicit -

en: - do not import -
ro: - nu importaţi -

en: - none -
ro: - nimic -

en: - select -
ro: - selectaţi -

en: - select activity type -
ro: - selectaţi tip activitate -

en: - select group -
ro: - selectaţi grup -

en: - select label -
ro: - selectaţi etichetă -

en: - select profile -
ro: - selectaţi profil -

en: - select role -
ro: - selectaţi rol -

en: - suffix -
ro: - sufix -

en: -- select --
ro: - selectează -

en: -select-
ro: - selectaţi -

en: << Disable
ro: << Dezactivează

en: << Go Back
ro: << Înapoi

en: << Previous
ro: << Anterior

en: << Remove
ro: << Şterge

en: <strong>CiviCase</strong> - Integrated case management component, including a dashboard with "my cases", automated case timelines and configurable audit reports.
ro: <strong> CiviCase </ strong> - cazul integrat de gestionare a componentelor, inclusiv un tablou de bord cu "cazuri mea", termenele caz automatizate şi rapoartele de audit configurabil.

en: <strong>CiviContribute</strong> - An online fundraising and donor management component which enables you to track and manage contributions to your organization. It also allows you to quickly and easily create customized web pages to accept online donations.
ro: <strong> CiviContribute </ strong> - O strângere de fonduri on-line şi donatoare componenta de management, care vă permite să urmăriţi şi să gestionaţi contribuţiile la organizatia dumneavoastra. De asemenea, vă permite să creaţi rapid şi uşor personalizate pagini web pentru a accepta donaţii online.

en: <strong>CiviEvent</strong> - Provides integrated online event registration and management for paid and free events. It allows you to quickly and easily create customized web pages to for event registration, and then track participants.
ro: <strong> CiviEvent </ strong> - Oferă integrat de înregistrare on-line de evenimente şi de management pentru plătite şi evenimente liber. Aceasta vă permite să creaţi rapid şi uşor pagini web personalizate pentru înregistrare la eveniment, iar apoi participanţii melodii.

en: <strong>CiviMail</strong> - A robust mass-mailing component which allows you to engage your constituents with personalized email blasts and newsletters.
ro: <strong> CiviMail </ strong> - O masă, robustă, componenta de discuţii, care vă permite să se angajeze constitutive dvs. cu explozii de e-mail personalizate şi buletine de ştiri.

en: <strong>CiviMember</strong> - A flexible membership management component which includes convenient online signup and renewal.
ro: <strong> CiviMember </ strong> - O componenta de membru flexibil de management care include convenabil de înscriere on-line şi de reînnoire.

en: <strong>CiviPledge</strong> - Record and track pledges received from contributors. Send pledge acknowledgements and payment reminders. Configure online contribution pages to support self-service pledging and pledge payments.
ro: <strong> CiviPledge </ strong> - Record şi promisiunile urmări primite de la contribuabili. Trimite acknowledgements gaj si notificari de plata. Configurare pagini online contribuţie pentru a sprijini self-service promiţând şi plăţile gaj.

en: A group of contacts
ro: Un grup de contacte

en: A profile
ro: Un profil

en: A set of custom data fields
ro: Un set de câmpuri personalizate

en: A valid file must be uploaded.
ro: Trebuie încărcat un fişier valid.

en: ACL Name
ro: Nume ACL

en: ACL Role
ro: Rol ACL

en: Access Control
ro: Control Acces

en: Accounting Code
ro: Cod Contabilitate

en: Acl Table
ro: Tabel ACL

en: Action
ro: Acţiune

en: Actions
ro: Acţiuni

en: Actions:
ro: Acţiuni

en: Active
ro: Activ

en: Active On
ro: Activat

en: Active?
ro: Activ?

en: Activities
ro: Activităţi

en: Activity
ro: Activitate

en: Activity Date
ro: Data activitate

en: Activity Dates - From
ro: Date Activitate - De La

en: Activity ID
ro: ID activitate

en: Activity Links
ro: Link-uri de activitate

en: Activity Medium
ro: Activitate medie

en: Activity Status
ro: Stare activitate

en: Activity Subject
ro: Subiect activitate

en: Activity Type
ro: Tip activitate

en: Add
ro: Adaugă

en: Add >>
ro: Adaugă >>

en: Add Captcha
ro: Adaugă captcha

en: Add Contacts to %1
ro: Adaugă Contacte la %1

en: Add Contacts to Organization
ro: Adaugă contacte la organizaţie

en: Add Members to Household
ro: Adaugă membri la familie

en: Add Premium to Contribution Page
ro: Adăugaţi premium la pagina de contribuţie

en: Add spaces or punctuation to layout by surrounding them with brackets.
ro: Adaugaii spaţii şi punctuaţii la layout prin înconjurarea respectivelor elemente intre acolade.

en: Add to Group
ro: Adaugă un Grup

en: Add to Household
ro: Adaugă la familie

en: Add to Organization
ro: Adaugă la Organizaţie

en: Add to a group
ro: Adaugă un grup

en: Add-on Code
ro: Cod Add-on

en: Added
ro: Adăugat

en: Added By
ro: Adăugat de

en: Added Contact(s) to %1
ro: Contact(e) Adăugate la %1

en: Added Contact(s) to Household
ro: Persoane adăugate la gospodărie

en: Added Contact(s) to Organization
ro: Contacte Adaugate la Organizaţie

en: Additional Address 1
ro: Adresă adiţională 1

en: Additional Address 2
ro: Adresă adiţională 2

en: Address
ro: Adresă

en: Address Fields
ro: Câmpuri adresă

en: Address Name
ro: Nume adresă

en: Address Name (e.g. Johnson Paviliont).
ro: Nume Adresa (de exemplu, Johnson Paviliont).

en: Address Settings
ro: Configurare adresă

en: Addressee
ro: Adresă, adrese

en: Addt'l Address 1
ro: Adresa adiţională 1

en: Addt'l Address 2
ro: Adresa adiţională 2

en: Administer
ro: Administrare

en: Administer CiviCRM
ro: Administrare CiviCRM

en: Administrator Only?
ro: Doar administrator?

en: Advanced Search
ro: Căutare Avansată

en: All
ro: Tot

en: All Custom Groups
ro: Toate grupurile personalizate

en: All Events
ro: Toate evenimentele

en: All Groups
ro: Toate Grupurile

en: All Profiles
ro: Toate profilele

en: Alphanumeric
ro: Alfanumeric

en: Also include contacts where
ro: De asemenea include contacte care

en: Amount
ro: Cantitate

en: Another search field
ro: Încă un câmp de căutare

en: Any Role
ro: Orice rol

en: Archived Mailings
ro: Corespondenţă arhivată

en: Are you sure you want to add back into %1?
ro: Sigur doriţi sa-l readuceţi în %1?

en: Are you sure you want to delete attached file.
ro: Sigur ştergeţi fişierul ataşat?

en: Are you sure you want to delete this custom data field?
ro: Sigur ştergeţi acest câmp personalizat?

en: Are you sure you want to delete this mailing?
ro: Sigur ştergeţi acest mailing?

en: Are you sure you want to delete this note?
ro: Sigur ştergeţi acestă notă?

en: Are you sure you want to delete this relationship?
ro: Sigur ştergeţi acestă relaţie?

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
ro: Sigur doriţi dezactivarea Atribuirii acestui ACL Rol?

en: Are you sure you want to disable this ACL?
ro: Sunteţi sigut că doriţi dezactivarea acestui ACL?

en: Are you sure you want to disable this Group?
ro: Sigur dezactivaţi acest grup?

en: Are you sure you want to disable this Option?
ro: Sigur doriţi dezactivarea acestei Opţiuni?

en: Are you sure you want to disable this custom data field?
ro: Sigur dezactivaţi acest câmp de date personalizate?

en: Are you sure you want to disable this custom data group? Any profile fields that are linked to custom fields of this group will be disabled.
ro: Sigur doriţi dezactivarea acestui grup de date personalizate? Orice câmpurile profil care sunt legate de câmpurile din acest grup vor fi dezactivate.

en: Are you sure you want to disable this location type?
ro: Sigur doriţi să dezactivaţi acest tip de locaţie?

en: Are you sure you want to disable this membership type?
ro: Sunteţi sigur că doriţi dezactivarea acestui tip de membru?

en: Are you sure you want to disable this relationship type?
ro: Sigur dezactivaţi acest tip de relaţie?

en: Are you sure you want to disable this relationship?
ro: Sigur dezactivaţi acestă relaţie?

en: Are you sure you want to make a copy of this Profile?
ro: Sigur doriţi să faceţi o copie a acestui profil?

en: Are you sure you want to re-enable this relationship?
ro: Sigure reactivaţi acestă relaţie?

en: Are you sure you want to unsubscribe from %1?
ro: Sigur vă dezabonaţi de la %1?

en: Assign ACL Role
ro: Atribuie rol ACL

en: Assign Users to Roles
ro: Atribuie Utilizatori la Roluri

en: Assigned To
ro: Atribuit lui

en: Assigned name prefix, if any (e.g. 'Ms.', 'Dr.', 'Hon.' etc.).
ro: Alocate prefix nume, de exemplu, dacă este cazul ( "Dna ',' Dr. ',' Univ." Etc).

en: Assigned name suffix, if any (e.g. 'II', 'Jr.', 'Sr.' etc.).
ro: Alocate sufix nume, dacă este cazul (de exemplu "II", "Jr.", "etc Sr.").

en: Assigned to
ro: Atribuit lui

en: Attributes
ro: Atribute

en: Authentication?
ro: Identificare?

en: Auto Renew
ro: Auto înnoire

en: Auto-responder
ro: Răspuns automat

en: Available Countries
ro: Ţări Disponibile

en: Available States and Provinces
ro: Judeţe/Regiuni disponibile

en: Back to Profile Listings
ro: Înapoi la afişarea profilului

en: Backup Database
ro: Backup bază de date

en: Backup Your Data:
ro: Backup date:

en: Batch Update
ro: Actualizare programată

en: Batch Update for Contributions
ro: Actualizare în serie pentru contribuţii

en: Batch Update via Profile
ro: Actualizare în serie prin profil

en: Bcc Receipt
ro: BCC chitanţă

en: Billing Mode
ro: Mod de plată

en: Birth Date
ro: Data Naşterii

en: Body Html
ro: Corp HTML

en: Body Text
ro: Corp Text

en: Boolean
ro: Logic

en: Both
ro: Amândouă

en: Bounce Reason
ro: Motiv Lovitură

en: Browse Sent Mailings
ro: Răsfoieşte Mailing-uri Trimise

en: Button URL
ro: URL Buton

en: CMS User
ro: Utilizator CMS

en: CMS User?
ro: Utilizator CMS?

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Cancel Date
ro: Dată Renunţare

en: Cancel Mailing
ro: Renunţă la mailing

en: Cancel Reason
ro: Motiv anulare

en: Cancel Url
ro: URL abandon

en: Canceled
ro: Abandonat

en: Cancelled
ro: Abandonat

en: Cannot enable this UF field since the used custom field is disabled.
ro: Nu se poate activa acest câmp UF cât timp câmpul personalizat  utilizat este dezactivat.

en: Cannot have two clauses with different types: %1, %2
ro: Nu pot exista două clauze cu tipuri diferite: %1, %2

en: Card Number
ro: Număr card

en: Card Type
ro: Tip card

en: Case
ro: Caz

en: Case Activity
ro: Activitate caz

en: Cc Receipt
ro: CC chitanţă

en: Change
ro: Schimbă

en: Change Log
ro: Jurnal Schimbări

en: Change Recurring Contribution
ro: Modifică contribuţia periodică

en: Check
ro: Cec

en: Check for Matching Contact(s)
ro: Caută Contacte Potrivite

en: Check this box to add a separator line between this menu item and the one below it.
ro: Bifaţi această casetă pentru a adăuga o linie de separator între acest punct din meniu si cea de mai jos ea.

en: Checkbox(es)
ro: Căsuţe de bifare

en: Checked one user record. | Checked %count user records.
ro[0]: A fost verificată înregistrarea unui utilizator.
ro[1]: Au fost verificate înregistrările a %count utilizatori.
ro[2]: Au fost verificate înregistrările a %count de utilizatori.

en: Choose Relationship Type and Target Household
ro: Alege tipul de relaţie şi familia ţintă

en: Choose Relationship Type and Target Organization
ro: Alege tipul de relaţie şi organizaţia ţintă

en: City
ro: Oraş

en: City / Suburb
ro: Oraş / Suburbie

en: City.
ro: Oras

en: CiviCRM Contact Listing
ro: Afişare contacte CiviCRM

en: CiviCRM Contact Search
ro: Căutare Contacte CiviCRM

en: CiviCRM Profile
ro: Profil CiviCRM

en: CiviCRM Profile Field
ro: CiviCRM Câmp Profil

en: CiviCRM Profile Fields
ro: Câmpuri profil CiviCRM

en: CiviCRM Profile Group
ro: CiviCRM Group Profil

en: CiviCRM Profile Listings
ro: Afişări profile CiviCRM

en: CiviCRM Profile(s) allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features. They provide a powerful set of tools for you to collect information from constituents and selectively share contact information.
ro: Profilele CiviCRM permit agregarea de grupuri de câmpuri şi includerea lor în sit ca şi formate de intrare, pagini de afişare contact şi facilităţi de căutare sau afişare. Ele furnizează un set puternic de instrumente pentru colectarea de informaţii.

en: CiviCRM Quick Add
ro: Adăugare rapidă CiviCRM

en: CiviCRM Resource URL
ro: CiviCRM URL resurse

en: CiviCRM Search
ro: Căutare CiviCRM

en: CiviCRM will check each user record for a contact record. A new contact record will be created for each user where one does not already exist.
ro: CiviCRM va verifica existenţa unei înregistrări de contact la fiecare înregistrare utilizator. O nouă înregistrare de contact va fi creată atunci când ea lipseşte.

en: CiviCRM will create an SQL dump file with all of your existing data, and allow you to download it to your local computer. This process may take a long time and generate a very large file if you have a large number of records.
ro: CiviCRM va crea un fişier SQL dump care va cuprinde toate informaţiile din baza de date şi vă permite să-l descărcaţi pe calculatorul local. Acest proces poate să ia mai mult timp şi poate genera un fişier foarte mare dacă aveţi multe înregistrări.

en: CiviMember Membership Type and Drupal Role values were not numeric.
ro: Tipul de membru CiviMember şi valori Rolul Drupal nu au fost numerice.

en: CiviMember Membership Types or Status Rules have not been configured. Please do so on the "Administer CiviCRM" page.
ro: CiviMember Tipuri de membru sau de Regulamentul de stare nu au fost configurate. Vă rugăm să facă acest lucru pe "Administrare CiviCRM" pagină.

en: Click here to copy the value in row one to ALL rows.
ro: Faceţi click aici pentru a copia valoarea în toate rândurile.

en: Click to copy %1 from row one to all rows.
ro: Faceţi click pentru a copia %1 din rândul unu, în toate rândurile.

en: Collapse Display
ro: Pliază Afişaj

en: Column Number
ro: Număr coloană

en: Comment
ro: Comentariu

en: Commonly Used Specifiers
ro: Utilizate în mod obişnuit specifiers

en: Complete
ro: Finalizat

en: Complete Date
ro: Dată finalizare

en: Complete Date and Time
ro: Data şi ora finalizării

en: Complete Description
ro: Descriere Completă

en: Completed
ro: Finalizat

en: Component Name
ro: Nume componentă

en: Component Type
ro: Tip Componentă

en: Component is invalid
ro: Componenta est invalidă

en: Components
ro: Componente

en: Config Backend
ro: Configurează backend

en: Configuration Checklist
ro: Configurare Lista de verificare

en: Configure
ro: Configurează

en: Configure Page - %1
ro: Configurează pagina - %1

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Confirm Action
ro: Confirmă acţiune

en: Confirm Custom Field Delete
ro: Confirmaţi ştergerea câmpului personalizat

en: Confirm Custom Group Delete
ro: Confirmaţi ştergerea grupului personalizat

en: Confirm Group Delete
ro: Confirmă ştergerea grupului

en: Contact Dashboard
ro: Panou control contacte

en: Contact Email
ro: Email contact

en: Contact Group
ro: Grup contacte

en: Contact ID
ro: ID Contact

en: Contact ID (match to contact)
ro: ID Contact (potrivit la contact)

en: Contact Id
ro: ID Contact

en: Contact Information
ro: Informaţii contact

en: Contact Name
ro: Nume contact

en: Contact Notes
ro: Comentarii contact

en: Contact Page
ro: Pagină contact

en: Contact Phone
ro: Telefon contact

en: Contact Relationships
ro: Relaţii contact

en: Contact Search
ro: Căutare contact

en: Contact Source
ro: Sursă contact

en: Contact Sub Type
ro: Subtip Contact

en: Contact Tags
ro: Etichete contact

en: Contact Type
ro: Tip contact

en: Contact Type A
ro: Contact tip A

en: Contact Type B
ro: Contact tip B

en: Contact Type(s)
ro: Tip(uri) Contact

en: Contact has been added to the selected group.
ro: Contactul a fost adăugat la grupul selectat.

en: Contact is Deceased
ro: Persoana este decedată

en: Contact is deceased
ro: Persoană decedată

en: Contact's Groups
ro: Grupuri contact

en: Contact's first name.
ro: Primul nume de contact.

en: Contact's last name.
ro: Ultimul nume de contact.

en: Contact's middle name.
ro: Al doilea nume de contact.

en: Contacts
ro: Contacte

en: Continue
ro: Continuă

en: Continue >>
ro: Continuă >>

en: Contribution
ro: Contribu'ie

en: Contribution Amount
ro: Cantitate contribuţie

en: Contribution Amounts
ro: Sumă contribuţie

en: Contribution Amounts (%1)
ro: Cantitate contribuţii (%1)

en: Contribution Dates - From
ro: Date contribuţie - de la

en: Contribution Page
ro: Pagină Contribuţie

en: Contribution Page - %1
ro: Pagina contribuţie - %1

en: Contribution Receipt date is null
ro: Data chitanţei contribuţiei este nulă

en: Contribution Source
ro: Sursă Contribuţie

en: Contribution Status
ro: Stare Contribuţie

en: Contribution Thank-you date is null
ro: Data 'Vă mulţumim' este nulă

en: Contribution Total Amount %1 %2
ro: Cantitate totală contribuţie %1 %2

en: Contribution Type
ro: Tip Contribuţie

en: Contribution Type - %1
ro: Tip contribuţie - %1

en: ContributionProcessor: %1 API
ro: ProcesareContribuţie: %1 API

en: Contributions
ro: Contribuţii

en: Copy Profile
ro: Copiază profil

en: Copy of
ro: Copie a

en: Could not get a contact_id and/or contact_type
ro: Nu găsim un contact_is şi/sau contact_type

en: Could not move custom file to custom upload directory
ro: Nu se poate muta fişierul în directorul de încărcare

en: Country
ro: Ţara

en: Country Code
ro: Cod ţară

en: Country name (e.g. Canada).
ro: Numele tarii (de ex. Canada)

en: Country selector
ro: Selctor ţară

en: County
ro: Judeţ

en: County Abbreviation
ro: Abreviere ţată

en: County name. If you want to include the county in your mailing labels, the <strong>Include Counties</strong> setting must be enabled on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
ro: Numele regiunii. Daca doriti sa includeti numele regiunii in etichetele pentru scrisori, setarea <strong>Include Regiuni (counties)</strong> trebuie sa fie activata pe acest ecran si numele regiunii trebuie sa fie adaugat la tabelul civicrm_county in baza de date.

en: Create
ro: Crează

en: Create Date
ro: Dată creere

en: Create New Group
ro: Crează grup nou

en: Create Profile
ro: Crează profil

en: Created
ro: Creat

en: Created By
ro: Creat de

en: Created one new contact record. | Created %count new contact records.
ro[0]: A fost creat un contact nou.
ro[1]: Au fost create %count contacte noi.
ro[2]: Au fost create %count de contacte noi.

en: Criteria
ro: Criteriu

en: Currency
ro: Monedă

en: Current Employer
ro: Angajator curent

en: Current Membership?
ro: Membru Curent?

en: Current employer name as configured in the individual contact edit form. You will probably want this on a separate line, so use the Enter key to create a line-break after the name fields.
ro: Numele actuale angajator, ca configurate în persoane de contact modifică forma. Veţi dori probabil, aceasta pe un rând separat, deci utilizaţi tasta Enter pentru a crea un line-break, după numele de domenii.

en: Custom Data
ro: Date personalizate

en: Custom Data Field
ro: Câmp date personalizat

en: Custom Data Fields
ro: Câmpuri Date Personalizate

en: Custom Field
ro: Câmp personalizat

en: Custom Fields
ro: Câmpuri Personalizate

en: Custom Files
ro: Fişiere personalizat

en: Custom Group
ro: Grup personalizat

en: Custom Link to a Drupal Node
ro: Link Personalizat spre un Nod Drupal

en: Custom Option
ro: Opţiune personalizată

en: Custom Searches
ro: Căutării Personalizate

en: Custom Templates
ro: Şabloane personalizate

en: Customized
ro: Personalizat

en: Cycle Day
ro: Zi ciclu

en: Dashboard - %1
ro: Panou de control - %1

en: Data
ro: Date

en: Data Type
ro: Tip date

en: Data and Input Field Type
ro: Tip date şi câmp intrare

en: Date
ro: Data

en: Date Format
ro: Format dată

en: Date Input Fields
ro: Câmpuri introducere dată

en: Date and Time
ro: Data şi ora

en: Date of birth
ro: Data naşterii

en: Date selector
ro: Selector dată

en: Dates may be up to
ro: Datele pot să fie până la

en: Debugging
ro: Depanare

en: Deceased Date
ro: Data decesului

en: Deceased date
ro: Data decesului

en: Decimal Number
ro: Număr zecimal

en: Default
ro: Implicit

en: Default Country
ro: Ţara implicită

en: Default Currency
ro: Moneda implicită

en: Default Option?
ro: Opţiune implicită?

en: Default Status?
ro: Stare implicită?

en: Default Value
ro: Valoare Implicită

en: Default?
ro: Implicit?

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete %1 Type
ro: Şterge tipul %1

en: Delete ACL
ro: Şterge ACL

en: Delete ACL Role Assignment
ro: Şterge Atribuirea Rolului ACL

en: Delete Activity
ro: Şterge activitate

en: Delete Activity Type
ro: Şterge tipul de activitate

en: Delete Attached File
ro: Şterge fişierul ataşat

en: Delete Contact
ro: Şterge contact

en: Delete Contacts
ro: Sterge contacte

en: Delete Contribution
ro: Şterge contribuţie

en: Delete Contribution Page
ro: Şterge pagină contribuţie

en: Delete Contributions
ro: Şterge Contribuţii

en: Delete Custom Field
ro: Şterge Câmp Personalizat

en: Delete Custom Group
ro: Şterge grup personalizat

en: Delete Group
ro: Şterge Grup

en: Delete Location Type
ro: Şterge Tip Locaţie

en: Delete Mailing
ro: Şterge mailing

en: Delete Mapping
ro: Şterge Mapare

en: Delete Members
ro: Şterge Membri

en: Delete Membership
ro: Şterge membru

en: Delete Membership Status
ro: Şterge Stare Membru

en: Delete Note
ro: Şterge nota

en: Delete Option
ro: Şterge Opţiune

en: Delete Option Value
ro: Şterge Valoare Opţiune

en: Delete Page - %1
ro: Şterge pagina - %1

en: Delete Profile Field
ro: Şterge câmp profil

en: Delete Relationship
ro: Şterge relaţie

en: Delete Reletionship Type
ro: Şterge Tip Relaţie

en: Delete Tag
ro: Şterge Etichetă

en: Deleted Contact(s): %1
ro: Contacte Şterse: %1

en: Deny
ro: Interzis

en: Description
ro: Descriere

en: Description of new group
ro: Descrierea noului grup

en: Description:
ro: Descriere:

en: Descriptive name assigned to a contact or event address. EXAMPLES: 'College address' for a person. 'Johnson Pavilion' for an event.
ro: Nume descriptiv atribuit o persoană de contact sau adresa de eveniment. EXEMPLE: "Colegiul adresa" pentru o persoană. "Johnson Pavilionul" pentru un eveniment.

en: Detach
ro: Desprindeţi

en: Details
ro: Detalii

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Disable %1
ro: Dezactivează %1

en: Disable ACL
ro: Dezactivează ACL

en: Disable ACL Role Assignment
ro: Dezactivează Atribuirea Rolului ACL

en: Disable CiviCRM Profile Field
ro: Dezactivează câmp profil

en: Disable Custom Field
ro: Dezactivează câmpul personalizat

en: Disable Group
ro: Dezactivează grup

en: Disable Location Type
ro: Dezactivează Tip Locaţie

en: Disable Membership Status
ro: Dezactivare Stare Membru

en: Disable Multiple Choice Option
ro: Dezactivează opţiunea cu alegere multiplă

en: Disable Option
ro: Dezactivează Opţiune

en: Disable Option Value
ro: Dezactivează Valoare Opţiune

en: Disable Premium
ro: Dezactivează Premium

en: Disable Relationship
ro: Dezactivează relaţie

en: Disable Relationship Type
ro: Dezactivează Tip Relaţie

en: Display Backtrace
ro: Afişează lista de mesaje

en: Display Minimum Contribution Amount?
ro: Afişează suma minimă contribuţie?

en: Display Name
ro: Nume afişat

en: Display Style
ro: Afilează stil

en: Do Not Email
ro: Fără mail

en: Do Not Mail
ro: Fără poştă

en: Do Not Phone
ro: Fără telefon

en: Do Not Trade
ro: Fără comerţ

en: Do not email
ro: Fără email

en: Do not mail
ro: Fără poştă

en: Do not phone
ro: Fără apel

en: Do not trade
ro: Fără comerţ

en: Do you really want to remove this Smart Group?
ro: Sigur ştergeţi acest grup inteligent?

en: Do you want to continue?
ro: Doriţi să continuaţi?

en: Domain Information
ro: Informaţii Domeniu

en: Domain Information Page
ro: Pagină Informaţii Domeniu

en: Don't Know
ro: Nu ştiu

en: Done
ro: Finalizat

en: Done with Preview
ro: Realizat cu Previzualizare

en: Download Errors
ro: Erori de Descărcare

en: Download Mismatched Memberships
ro: Descarcă membrii nepotriviţi

en: Draft and Unscheduled Mailings
ro: Ciornă şi Corespondenţă Neprogramată

en: Drop-down (select list)
ro: Listă de selecţie (drop-down)

en: Due Date
ro: Termen

en: Duplicate Export Mapping Name
ro: Nume mapare export duplicat

en: Duplicate Import Mapping Name
ro: Nume Maping Import Duplicat

en: Duplicate Option label
ro: Etichete opţiuni duplicate

en: Duplicate Option values
ro: Valori opţiuni duplicate

en: Duration
ro: Durata

en: Duration Interval
ro: Interval Durată

en: Duration Unit
ro: Unitate Durată

en: Dynamic
ro: Dinamic

en: Dynamic Form Creator
ro: Creator de formular dinamic

en: ERROR: Title is not Set
ro: Eroare: Titlul nu este configurat

en: Edit
ro: Editează

en: Edit %1
ro: Editează %1

en: Edit ACL
ro: Modifică ACL

en: Edit ACL Role Assignment
ro: Editează Atribuire Rol ACL

en: Edit Activity Type
ro: Modifică tipul de activitate

en: Edit CiviCRM Profile Field
ro: Modifică câmp profil

en: Edit Contact Details
ro: Editează detalii contact

en: Edit Contribution
ro: Modifică contribuţie

en: Edit Custom Field
ro: Editare câmp personalizat

en: Edit Domain Information
ro: Modifică informaţii domeniu

en: Edit Field
ro: Editare câmp

en: Edit Group
ro: Editează grup

en: Edit Location Type
ro: Editare Tip Locaţie

en: Edit Mapping
ro: Editează Mapare

en: Edit Membership
ro: Editează membru

en: Edit Membership Status
ro: Editare Stare Membru

en: Edit Multiple Choice Option
ro: Modifică opţiunea cu valori multiple

en: Edit Multiple Choice Options
ro: Modifică opţiunile cu variante multiple

en: Edit Note
ro: Editează nota

en: Edit Option
ro: Editează opţiune

en: Edit Option Value
ro: Editează Valoare Opţiune

en: Edit Premium
ro: Editează Premium

en: Edit Relationship
ro: Editează relaţie

en: Edit Relationship Type
ro: Editează Tip Relaţie

en: Edit Rule
ro: Editează regulă

en: Edit Tag
ro: Editează Etichetă

en: Email Address
ro: Adresă Email:

en: Email Domain
ro: Domeniu email

en: Email Receipt to Contributor?
ro: Chitanţă prin email donatorului?

en: Email Sent
ro: E-mail trimis

en: Email a Contact
ro: Trimiteţi un e-mail unui contact

en: Email is not valid.
ro: Email invalid.

en: Email was not sent to %1 because primary email address (%2) is On Hold.
ro: Email-ul nu a dost trimis către %1 deoarece emailul primar (%2) este în aşteptare.

en: Email will NOT be sent to %count contact. | Email will NOT be sent to %count contacts.
ro[0]: Mailul nu va fi trimis către %count contact.
ro[1]: Mailul nu va fi trimis către %count contacte.
ro[2]: Mailul nu va fi trimis către %count de contacte.

en: Employer of
ro: Angajator al

en: Enable
ro: Activează

en: Enable %1
ro: Activează %1

en: Enable >>
ro: Activează >>

en: Enable ACL
ro: Activează ACL

en: Enable ACL Role Assignment
ro: Activează Atribuirea Rolului ACL

en: Enable CiviCRM Profile Field
ro: Activează câmp profil

en: Enable Custom Field
ro: Activează câmpul personalizat

en: Enable Debugging
ro: Activează Depanarea

en: Enable Group
ro: Activează grup

en: Enable Location Type
ro: Activează Tip Locaţie

en: Enable Membership Status
ro: Activare Stare Membru

en: Enable Mutliple Choice Option
ro: Activează opţiunea cu alegere multiplă

en: Enable Option
ro: Activează Opţiune

en: Enable Option Value
ro: Activează Valoare Opţiune

en: Enable Relationship
ro: Activează relaţie

en: Enable Relationship Type
ro: Activează Tip Relaţie

en: Enabled?
ro: Activat?

en: End Date
ro: Data finală

en: End Date Years
ro: Ani dată sfârşit

en: End Event
ro: Sfârşit Eveniment

en: End Event Adjust Interval
ro: Interval Ajustare Sfârşi Eveniment

en: Enter a name and description for your Saved Search
ro: Indicaţi un nume şi o descriere pentru căutarea salvată

en: Enter a positive integer
ro: Introduceţi un Intreg pozitiv

en: Enter a valid URL
ro: Introduceţi un URL valid.

en: Enter a valid Website.
ro: Introduceţi un site valid.

en: Enter name to save message template
ro: Indicaţi un nume pentru a salva şablonul mesajului

en: Entity Table
ro: Tabel Entitate

en: Event
ro: Eveniment

en: Event Date(s)
ro: Date eveniment

en: Event Info
ro: Info eveniment

en: Event Information
ro: Informaţii Eveniment

en: Event Registration
ro: Înregistrare Eveniment

en: Event Type
ro: Tip eveniment

en: Events
ro: Evenimente

en: Every
ro: Fiecare

en: Everyone
ro: Oricine

en: Exclude Group(s)
ro: Exclude grup(uri)

en: Execute real-time monetary transactions
ro: Executaţi tranzacţii monetare în timp real

en: Expiration Date
ro: Data expirării

en: Expire On
ro: Expirat

en: Expired
ro: Expirat

en: Expired / Inactive Memberships
ro: Membrii expiraţi / inactivi

en: Export All or Selected Fields
ro: Exportă toate câmpurile selectate

en: Export Contacts
ro: Export contacte

en: Export Contributions
ro: Exportă Contribuţii

en: Export Members
ro: Exportă Membri

en: Export Type
ro: Tip export

en: Extends
ro: Extinde

en: Extends Entity Column Value
ro: Extinde valoarea coloanei entităţii

en: External ID already exists in Database.
ro: ID exzern există în baza de date.

en: External Id
ro: ID Extern

en: External Identifier
ro: Identificator Extern

en: Failure Count
ro: Număr eşecuri

en: Failure Retry Date
ro: Data reîncercare

en: Fatal Error Handler
ro: Eroare Fatală Manipulator

en: Fatal Error Template
ro: Eroare Fatală Şablon

en: Fee Amount
ro: Mărime Onorariu

en: Field Help
ro: Ajutor Câmp

en: Field Label
ro: Etichetă Câmp

en: Field Name
ro: Nume Câmp

en: Field Type
ro: Tip câmp

en: File
ro: Fişier

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
ro: Maărimea fişierului trebuie să fie mai mică de %1 MBytes (%2 bztes)

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in this format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
ro: Fişierele care urmează să fie importate trebuie să fie în  formatul "virgulă-spaţiu-valoare" (VSV). Cele mai multe aplicaţii vă va permite să exportaţi, înregistrări în acest format. Consultaţi documentaţia pentru aplicaţia dumneavoastră dacă nu sunteţi sigur cum să faceţi acest lucru. Salvează acest fişier pe unitatea de disc (sau o unitate accesibilă din reţea) - şi acum sunteţi gata pentru pasul 1 (Încărcare date).

en: Fill
ro: Umple

en: Filter
ro: Filtru

en: Find
ro: Caută

en: Find Cases
ro: Caută cazuri

en: Find Contacts
ro: Caută contacte

en: Find Contributions
ro: Caută contribuţii

en: Find Grants
ro: Caută Subvenţii

en: Find Members
ro: Găseşte membri

en: Find Participants
ro: Caută Participanţii

en: Find Pledges
ro: Caută Angajamentele

en: Find Target Contact
ro: Găseşte contact ţintă

en: Find Target Household
ro: Găseşte familie ţintă

en: Find Target Organization
ro: Caută Organizaţia Ţintă

en: Find...
ro: Caută...

en: First Name
ro: Prenume

en: First row contains column headers
ro: Prima linie conţine capul de tabel

en: Fixed Period Rollover Day
ro: Ziua Rollover pentru Perioadă Fixă

en: Fixed Period Start Day
ro: Dată Start Perioadă Fixă

en: Float
ro: Flotant

en: Footer
ro: Subsol

en: Footer Message
ro: Mesaj subsol

en: Footer Text
ro: Text subsol

en: For Duplicate Contacts
ro: Pentru contacte duplicate

en: For more information please refer to the <a href="!1">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
ro: Pentru mai multe informaţii vă rugăm vizitaţi  <a href="!1">web-situl CiviCRM</a> unde veţi găsi informaţii despre proiect, documentaţii, resurse de suport şi multe altele.

en: Force Secure URLs (SSL)
ro: Forţează URL securizat (SSL)

en: Format
ro: Format, configuraţie

en: Forward
ro: Redirectare

en: Forward Mailing: %1
ro: Redirectare mailing: %1

en: Found one matching contact record. | Found %count matching contact records.
ro[0]: A fost găsit un contact care se potriveşte.
ro[1]: Au fost găsite %count contacte care se potrivesc.
ro[2]: Au fost găsite %count de contacte care se potrivesc.

en: Frequency
ro: Frecvenţa

en: Frequency Interval
ro: Interval Frecvenţă

en: Frequency Unit
ro: Unitate Frecvenţă

en: Frequency must be a whole number (EXAMPLE: Every 3 months).
ro: Frecvenţa trebuie să fie un număr întreg (ex. la fiecare 3 luni).

en: From
ro: De la

en: From Email
ro: Email Formular

en: From Name
ro: Nume Formular

en: Fulfilled Date
ro: Dată finalizare

en: Full street address (e.g. 110 Main Street).
ro: Adresa completa (exemplu str.Principala nr.110)

en: Fuzzy
ro: Neclar

en: Gender
ro: Gen

en: Geo Code 1
ro: Geo Cod 1

en: Geo Code 2
ro: Geo Cod 2

en: Global Settings
ro: Configurare globală

en: Goal Amount
ro: Cantitate Aşteptată

en: Grant
ro: Acordă

en: Group
ro: Grup

en: Group Name
ro: Nume grup

en: Group Settings: %1
ro: Configuraţie grup: %1

en: Group Status
ro: Stare Grup

en: Group Type
ro: Tip grup

en: Group(s)
ro: Grup(uri)

en: Grouping
ro: Grupare

en: Groups
ro: Grupuri

en: HTML Message
ro: Mesajul în format HTML

en: Header
ro: Antet

en: Height (rows)
ro: Înălţime (rânduri)

en: Help Post
ro: Ajutor Post

en: Help Pre
ro: Ajutor Pre

en: Hold Date
ro: Dată

en: Home
ro: Acasă

en: Honor Block Text
ro: Bloc text onoare

en: Honor Block Title
ro: Titlu Bloc Onoare

en: Household
ro: Familie

en: Household Member is
ro: Membrul familiei este

en: Household Name
ro: Nume familie

en: Html Type
ro: Tip HTML

en: I want to contribute this amount
ro: Doresc să contribui cu acestă sumă

en: I want to make a one-time contribution.
ro: Doresc să fac o contribuţie o sinugură dată.

en: IM Screen Name
ro: Nume Ecran IM

en: IN
ro: ÎN

en: Idd Prefix
ro: Prefix IDD

en: Image
ro: Imagine

en: Image Upload URL
ro: URL Încărcare imagine

en: Image Url
ro: URL Imagine

en: Images
ro: Imagini

en: Import Data File
ro: Fişier date de import

en: Import Now >>
ro: Importă acum >>

en: In Honor Of
ro: În onoarea lui

en: In Honor Of - First Name and Last Name, OR an Email Address is required.
ro: În onoarea lui - sunt necesare prenume şi nume SAU o adresă de email.

en: In Selector
ro: Selector în

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Include Group(s)
ro: Include grup(uri)

en: Include contacts where
ro: Include contacte care

en: Individual
ro: Persoana

en: Input file must be in CSV format
ro: Fişierul de intrare trebuie să aibe format CSV

en: Installments
ro: Rate

en: Integer
ro: Întreg

en: Internal Contact ID
ro: ID Intern Contact

en: Intro Text
ro: Text intro

en: Introductory Message
ro: Mesaj Introductiv

en: Introductory Message - New Memberships
ro: Mesj introductiv - Membrii noi

en: Invalid Email address
ro: Adresa email invalidă

en: Invalid default value for country.
ro: Valoare implicită invalidă pentru ţară.

en: Invalid form parameters.
ro: Parametrii formular invalizi.

en: Invalid parameter was given to _civicrm_member_roles_get_data(). Param: "!1".
ro: A fost dat parametru invalid către_civicrm_member_roles_get_data(). Param: "!1".

en: Invoice ID
ro: ID Factură

en: Is Active
ro: Este activ

en: Is Active?
ro: Este Activ?

en: Is Deceased
ro: Este decedat

en: Is Required
ro: Este necesar

en: Is this CiviCRM Profile active?
ro: Este acest profil activ?

en: Is this Field Searchable?
ro: Se va căuta după acest câmp?

en: Is this Online Contribution Page Active?
ro: Este activă pagina de contribuţie online?

en: Is this Payment Processor active?
ro: Este activ acest Procesor plăţi?

en: Is this Payment Processor the default?
ro: Este procesorul implicit acest Procesor plăţi?

en: Is this address the contact's billing address?
ro: Este aceasta adresa de contact de facturare?

en: Is this address the contact's primary address?
ro: Este aceasta adresa de contact principală?

en: Iso Code
ro: Cod ISO

en: Job Title
ro: Titlu Post

en: Job title
ro: Titlu post

en: LIKE
ro: CA ŞI

en: Label
ro: Etichetă

en: Last Modified
ro: Modificat la

en: Last Name
ro: Nume

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Legacy Encoding
ro: Moştenire encoding

en: Legal Identifier
ro: Identificator Legal

en: Legal Name
ro: Nume legal

en: Level
ro: Nivel

en: Line Number
ro: Număr linie

en: Link
ro: Legătură

en: Link to Event Configuration
ro: Link spre Configurare Eveniment

en: Link to Event Page
ro: Link spre Pagină Eveniment

en: List Custom Options
ro: Listează opţiunile personalizate

en: Listings Title
ro: Titlu afişare

en: Live Contribution Page
ro: Pagaină contribuţii Live

en: Load Mapping
ro: Încarcă Mapare

en: Localization
ro: Localizare

en: Location
ro: Locaţie

en: Location Type
ro: Tip locaţie

en: Location Types
ro: Tipuri Locaţia

en: Location type
ro: Tip locaţie

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Loop
ro: Salt

en: Mailer Batch Limit
ro: Limiă serie mailer

en: Mailing Footer
ro: Subsol scrisoare

en: Mailing Header
ro: Antet scrisori

en: Mailing Label Format
ro: Format etichete mailing

en: Mailing Labels
ro: Etichete mailing

en: Mailing Report
ro: Mailing Raport

en: Mailing Subject
ro: Subiect mailing

en: Mailings
ro: Mailing-uri

en: Make Contribution
ro: Contribuiţi

en: Make Mailing Labels
ro: Creează etichete poştale

en: Make a Copy of CiviCRM Profile Group
ro: Copiază grupul de profile CiviCRM

en: Manage
ro: Gestionează

en: Manage ACL Roles
ro: Gestionează Roluri ACL

en: Manage Contribution Pages
ro: Gestionare Paginii de Contribuţii

en: Manage Events
ro: Gestionare Evenimente

en: Manage Groups
ro: Gestionează grupuri

en: Map
ro: Hartă

en: Map Contact
ro: Contact Map

en: Map Contacts
ro: Mapare contacte

en: Map Location(s)
ro: Hartă locaţii

en: Map Provider
ro: Furnizor hărţi

en: Mapper for Field %1
ro: Mapare pentru Câmp %1

en: Mapping Option
ro: Opţiuni Mapare

en: Mapping Type
ro: Tip Cartografie

en: Mapping and Geocoding
ro: Cartografie şi Geocoding

en: Mask
ro: Mască

en: Match Fields
ro: Potriveşte Câmpuri

en: Max Amount
ro: Cantitate max

en: Maximum Amount
ro: Cantitate Maximă

en: Meeting
ro: Întâlnire

en: Member
ro: Membru

en: Member Since
ro: Membru din

en: Members
ro: Membri

en: Membership
ro: Membru

en: Membership Status
ro: Stare Membru

en: Membership Type
ro: Tip Membru

en: Membership Types
ro: Tip Membru

en: Memberships
ro: Apartenenţă

en: Merge
ro: Îmbină

en: Merge Contacts
ro: Îmbină contacte

en: Message
ro: Mesaj

en: Message Subject
ro: Subiect Mesaj

en: Message Templates
ro: Şabloane pentru Mesaj

en: Message Title
ro: Titlu Mesaj

en: Method
ro: Metoda

en: Middle Name
ro: Prenume 2

en: Min Amount
ro: Canitate min

en: Minimum Amount
ro: Cantitate Minimă

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
ro: Suma minimă trebuie să fie mai mică decât suma maximă

en: Minimum Contribution
ro: Contribuţie minimă

en: Minimum Contribution Amount
ro: Cantitate Minimă Contribuţie

en: Minimum Fee
ro: Onorariu Minim

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Missing required field: %1
ro: Lipseşte câmpul necesar: %1

en: Missing required fields
ro: Lipsesc câmpurile obligatorii

en: Mobile
ro: Mobil

en: Modified Between
ro: Modificat între

en: Modified By
ro: Modificat de

en: Modified Date
ro: Data Modificării

en: Module
ro: Modul

en: Money
ro: Bani

en: Month and Year
ro: Lună şi An

en: Month dd, yyyy (December 12, 1998)
ro: Luna dd, yyyy (Decembrie12, 1998)

en: Msg Subject
ro: Subiect mesaj

en: Msg Text
ro: Text mesaj

en: Msg Title
ro: Titlu mesaj

en: Multi-Select
ro: Selecţie Multiplă

en: Multi-Select State/Province
ro: Selecţie multiplă Judeţ/Provincie

en: Multi-line text box (textarea)
ro: Câmp text multilinie

en: Multiple Choice Options
ro: Opţiuni Multiple

en: My Contact Dashboard
ro: Panou de control contacte

en: NOT IN
ro: NU ESTE ÎN

en: NOT LIKE
ro: NU ESTE CA ŞI

en: Name
ro: Nume

en: Name A B
ro: Nume A B

en: Name B A
ro: Nume B A

en: Name already exists in Database.
ro: Numele există în baza de date.

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
ro: Numele poate să conţină doar caractere alfanumerice.

en: Name for new group
ro: Numele noului grup

en: Name is required to save Import Mapping
ro: Numele este necesar pentru a salva Maping Import

en: Name or Email
ro: Nume sau e-mail

en: Ndd Prefix
ro: Prefix NDD

en: Net Amount
ro: Cantitate Netă

en: New %1
ro: %1 nou

en: New ACL
ro: ACL nou

en: New Activity
ro: Activitate nouă

en: New Activity Type
ro: Tip activitate nou

en: New CiviCRM Profile
ro: Profil CiviCRM nou

en: New Contact
ro: Contact Nou

en: New Contribution
ro: Contribuţie Nouă

en: New Event
ro: Eveniment nou

en: New Event Registration
ro: Înregistrare eveniment nou

en: New Grant
ro: Subvenşie, permisiune nouă

en: New Individual
ro: Persoană nouă

en: New Location Type
ro: Tip locaţie nou

en: New Mailing
ro: Mailing Nou

en: New Pledge
ro: Obligaţie Nouă

en: New Smart Group
ro: Grup inteligent nou

en: New Tag
ro: Etichetă nouă

en: New Text
ro: Text nou

en: New relationship record(s) created: %1.
ro: Relaţii noi create: %1.

en: Next >>
ro: Următor >>

en: Next Sched Contribution
ro: Următoarea contribuţie planificată

en: Nick Name
ro: Poreclă

en: No
ro: Nu

en: No Duplicate Checking
ro: Fără verificare duplicate

en: No link
ro: Fără link

en: No processing status reported yet.
ro: Nu a fost raportată încă starea procesării.

en: No thank you
ro: Nu, mulţumesc

en: Non-deductible Amount
ro: Cantitate Nedeductibilă

en: Not a CMS User
ro: Nu e utilizator CMS

en: Note
ro: Notă

en: Note Columns
ro: Coloane note

en: Note Rows
ro: Rânduri note

en: Note Text
ro: Text notă

en: Note(s)
ro: Note

en: Notes
ro: Note

en: Number
ro: Număr

en: Number of installments must be a whole number.
ro: Numărul de rate trebuie să fie un număr întreg.

en: OR
ro: sau

en: Object Table
ro: Obiect Tabel

en: On Hold
ro: În aşteptare

en: On duplicate entries
ro: În caz de duplicate

en: One record selected for export. | %count records selected for export.
ro[0]: Este selectată o înregistrare pentru export.
ro[1]: Sunt selectate %count înregistrări pentru export.
ro[2]: Sunt selectate %count de înregistrări pentru export.

en: Online Contribution
ro: Contribuţie online

en: Online Contribution:
ro: Contribuţie Online:

en: Online Event Registration
ro: Înregistrare Eveniment online

en: Operation
ro: Operaţiune

en: Opt-out Message
ro: Mesaj Opt-out

en: Option Group Name
ro: Nume grup opţiuni

en: Option Group?
ro: Opţiune grup?

en: Option Grouping Name
ro: Nume Grup Opţiuni

en: Option Label
ro: Etichetă Opţiune

en: Option Lists
ro: Liste opţiuni

en: Option Name
ro: Nume opţiune

en: Option Value
ro: Valoare Opţiune

en: Option label cannot be empty
ro: Eticheta opţiunii nu poate să fie goală

en: Option value cannot be empty
ro: Valoarea opţiunii nu poate să fie goală

en: Options
ro: Opţiuni

en: Options Per Line
ro: Opţiuni pe Linie

en: Organization
ro: Organizaţie

en: Organization Name
ro: Nume organizaţie

en: Other
ro: Altele

en: Other Amount
ro: Altă cantitate

en: Owner Entity Table
ro: Tabel Entitate Proprietar

en: Paid By
ro: Plătit de

en: Paid By - %1
ro: Plătit de - %1

en: Parameters
ro: Parametrii

en: Parent of
ro: Părintele lui

en: Participant Role
ro: Rol participant

en: Participant Status
ro: Stare participant

en: Participants
ro: Participanţi

en: Password
ro: Parolă

en: Pattern
ro: Şablon

en: Paused
ro: Pauză

en: Payment ID
ro: ID-ul de plată

en: Payment Instrument
ro: Instrument plată

en: Payment Processor
ro: Procesor plăţi

en: Payment Processor Type
ro: Tipul procesorului de plăţi

en: Pending
ro: În aşteptare

en: Pending Subscriptions
ro: Abonamente în aşteptare

en: Period Type
ro: Tip perioadă

en: Personal Campaign Pages
ro: Paginii Personale de Campanie

en: Phone
ro: Telefon

en: Phone Call
ro: Apel telefon

en: Phone Number
ro: Număr de telefon

en: Phone Type
ro: Tip Telefon

en: Please assign this permission to a Role.
ro: Vă rugăm atribuţi această permisiune unui rol.

en: Please ensure that the CiviCRM Contact exists
ro: Să se asigure că există CiviCRM Contact

en: Please enter 1 or 0 as value.
ro: Introduceţi 1 sau 0 ca valoare.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Fee.
ro: Introduceţi o valoare monetară pentru taxa minimă.

en: Please enter a number for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 months).
ro: Introduceţi un număr pentru cât de des doriţi să faceţi contribuţia periodică (ex. la fiecare 3 luni).

en: Please enter a valid %1
ro: Introduceţi un %1 valid

en: Please enter a valid Credit Card Number
ro: Introduceţi un număr de card de credit valid

en: Please enter a valid Credit Card Verification Number
ro: Introduceţi un număr valid de verificare al cadului de credit

en: Please enter a valid amount (numbers and decimal point only).
ro: Introduceţi o cantitate validă (doar numere şi punct zecimal).

en: Please enter a valid amount.
ro: Vă rugăm introduceţi o cantitate validă.

en: Please enter a valid date as default value using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
ro: Introduceţi o dată validă ca valoare implicită utilizând formatul AAAA-LL-ZZ. Exemplu: 2005-12-29.

en: Please enter a valid date using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
ro: Vă rugăm introduceţi o dată validă utilizând formatul AAAA-LL-ZZ. Exemplu: 2005-12-29.

en: Please enter a valid email address for Contact Email
ro: Vă rugăm introduceţi o adresă validă de email

en: Please enter a valid integer as default value.
ro: Introduceţi un întreg valid ca şi valoare implicită.

en: Please enter a valid integer value.
ro: Introduceţi o valoare întreagă validă.

en: Please enter a valid integer.
ro: Introduceţi un întreg valid.

en: Please enter a valid money value.
ro: Introduceţi o valoare validă pentru monedă.

en: Please enter a valid number as default value.
ro: Introduceţi un număr valid ca valoare implicită.

en: Please enter a valid number for %1
ro: Introduceţi un număr valid pentru %1

en: Please enter a valid number value.
ro: Vă rugăm introduceţi un număr valid.

en: Please enter a valid number.
ro: Introduceţi un număr valid.

en: Please enter a valid phone number.
ro: Introduceţi un număr valid de telefon.

en: Please enter a valid title for this field when displayed in user listings.
ro: Introduceţi un titlu valid pentru acest câmp atunci când este afişat la profilul utilizatorului.

en: Please enter a valid value for your card security code. This is usually the last 3-4 digits on the card's signature panel.
ro: Introduceţi o valoare validă pentru codul de siguranţă al cardului. De regulă e vorba de ultimele 3-4 cifre de pe suprafaţa de semnătură.

en: Please enter a valid value.
ro: Introduceţi o valoare validă.

en: Please enter a value for %1
ro: Introduceţi o valoare pentru %1.

en: Please enter integer value for weight
ro: Introduceţi o valoare întreagă pentru greutate

en: Please enter the City for %1.
ro: Introduceţi oraşul pentru %1.

en: Please enter the Street Address for %1.
ro: Vă rugăm specificaţi strada pentru %1.

en: Please enter the Zip/Postal Code for %1.
ro: Introduceţi codul poştal pentru %1.

en: Please select %1
ro: Selectaţi %1

en: Please select a Group (or ALL Groups).
ro: Vă rugăm selectaţi un grup (sau toate grupurile).

en: Please select a Profile (or ALL Profiles).
ro: Vă rugăm selectaţi un profil (sau toate profilele).

en: Please select a period (e.g. months, years ...) for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 MONTHS).
ro: Selectaţi o unitate de perioadă (ex. luni, ani...) pentru contribuţia periodică (ex. la fiecare 3 LUNI).

en: Please select a relationship type.
ro: Selectaţi un tip de relaţie.

en: Please select a set of Custom Data (or ALL Custom Data).
ro: Vă rugăm selectaţi un set de Date Personalizate (sau toate datele personalizate).

en: Please select at least one contact.
ro: Vă rugăm să selectaţi cel puţin un contact.

en: Please select the Country for %1.
ro: Selectaţi ţara pentru %1.

en: Please set the user framework variable
ro: Vă rugăm atribuiţi variabila cadru a utilizatorului

en: Pledges
ro: Garantate/ Obligate/ Asumate

en: Post Url
ro: URL post

en: Post-form Help
ro: Ajutor Post-formular

en: Postal
ro: Poştal

en: Postal Code
ro: Cod poştal

en: Postal Code Suffix
ro: Sufix Cod Poştal

en: Postal code.
ro: Cod postal

en: Pre-form Help
ro: Ajutor Pre-formular

en: Preferred Communication Method
ro: Metoda de Comunicare Preferată

en: Preferred Mail Format
ro: Forma de Email Preferată

en: Premiums (%1)
ro: Premium (%1)

en: Premiums Active
ro: Premium-uri active

en: Premiums Contact Email
ro: Email contact premium

en: Premiums Contact Phone
ro: Telefon contact premium

en: Premiums Display Min Contribution
ro: Contribuţia min premium

en: Premiums Intro Text
ro: Intro text premium

en: Premiums Section Enabled?
ro: Activaţi secţiune premium?

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Preview %1
ro: Previzualizare %1

en: Preview CiviCRM Profile Field
ro: Previzualizează câmp profil

en: Preview Custom Data
ro: Previzualizare Date Personalizate

en: Preview Custom Field
ro: Previzualizează câmpul personalizat

en: Preview Field Display
ro: Previzualizează afişarea câmpului

en: Preview Mailing
ro: Previzualizare mailing

en: Preview Page - %1
ro: Previzualizare pagina - %1

en: Preview Premium
ro: Previzualizează Premium

en: Previous
ro: Anterior

en: Price
ro: Preţ

en: Price Field
ro: Câmp Preţ

en: Price Field Options
ro: Câmpul Opţiuni Preţ

en: Price Fields
ro: Câmpuri Preţ

en: Price Set
ro: Setare Preţ

en: Price Sets
ro: Setări Preţ

en: Primary
ro: Primar

en: Primary location for this contact
ro: Locaţia primară a acestui contact

en: Print
ro: Imprimare

en: Print Contact List
ro: Tipăreşte listă contacte

en: Print Contacts
ro: Tipăreşte contacte

en: Priority
ro: Prioritate

en: Privacy
ro: Confidenţialitate

en: Processing
ro: Procesare

en: Product Name
ro: Nume produs

en: Product Option
ro: Opţiune produs

en: Profile
ro: Profil

en: Profile Name
ro: Nume profil

en: Profile Title
ro: Titlu profil

en: Project Owner ID
ro: ID proprietar proiect

en: Provider
ro: Furnizor

en: Provider Key
ro: Cheie furnizor

en: Quantity
ro: Cantitate

en: Quest Search
ro: Caută

en: Radio buttons
ro: Butoane radio

en: Range-From
ro: Rang-De La

en: Reason
ro: Motiv

en: Receipt Date
ro: Data chitanţă

en: Receipt From Email
ro: Chitanţă de la Email

en: Receipt From Name
ro: Chitanţă de la Nume

en: Receipt Message
ro: Mesaj chitanţă

en: Receipt Text
ro: Text chitanţă

en: Receive Date
ro: Data recepţie

en: Received
ro: Primit

en: Received date
ro: Data primirii

en: Recipient(s)
ro: Destinatar(i)

en: Record Activity for Contacts
ro: Înregistrează activitate contacte

en: Record duplicates multiple contacts
ro: Înregistrează duplicatele contactelor multiple

en: Recurring Contribution Status
ro: Stare contribuţii periodice

en: Recurring Contribution(s)
ro: Contribuţii periodice

en: Registered
ro: Înregistrat

en: Relationship
ro: Relaţie

en: Relationship Direction
ro: Direcţia relaţiei

en: Relationship Label-A to B
ro: Etichetă reşaţie de la A la B

en: Relationship Label-B to A
ro: Etichetă relaţie de la B la A

en: Relationship Type
ro: Tip relaţie

en: Relationship record has been updated.
ro: Înregistrarea relaţiei a fost actualizată.

en: Relationship record(s) not created - duplicate of existing relationship: %1.
ro: Relaţiile nu au fost create - relaţie duplicat: %1.

en: Relationship record(s) not created due to invalid target contact type: %1.
ro: Nu au fost create relalaţii datorită contactului ţintă invalid: %1.

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Reminder Date
ro: Dată alarmă

en: Remove Contacts from Group
ro: Şterge contacte din grup

en: Remove Tag Contacts
ro: Şterge etichete contacte

en: Remove from Group
ro: Şterge din grup

en: Removed
ro: Şters

en: Removed Contact(s) from %1
ro: Şterge contacte din %1

en: Renewal Reminder Day
ro: Ziuă Alarmă Reînnoire

en: Reply
ro: Răspuns

en: Reply Auto-responder
ro: Răspuns auto-responder

en: Report
ro: Raport

en: Required
ro: Necesar

en: Required?
ro: Necesar?

en: Reserved
ro: Rezervat

en: Reset Date
ro: Dată reset

en: Resubscribe
ro: Reabonare

en: Revoke
ro: revocă

en: Role
ro: Rol

en: Running
ro: Rulează

en: SIC Code
ro: Cod SIC

en: SMS Sent
ro: SMS trimis

en: SMS not sent to contact(s): %1
ro: Nu a fost trimis SMS la contactele: %1

en: SMS sent to contact(s): %1
ro: A fost trimis SMS la contactele: %1

en: SMTP Configuration
ro: Configuraţie SMTP

en: SMTP Port
ro: Port SMTP

en: SMTP Server
ro: Server SMTP

en: SMTP Username
ro: Utilizator SMTP

en: Save
ro: Salvează

en: Save Relationship
ro: Salvează relaţie

en: Save Smart Group
ro: Salvează grup inteligent

en: Save and New
ro: Salvare & Nou

en: Save as a new field mapping
ro: Salvează ca şi câmp mapare nou

en: Save this field mapping
ro: Salvează acest câmp mapare

en: Saved Search
ro: Căutare salvată

en: Scheduled
ro: Planificat

en: Scheduled Date
ro: Dată Planificată

en: Scheduled and Sent Mailings
ro: Corespondenţă Programată şi Trimisă

en: Search
ro: Caută

en: Search Again
ro: Caută din nou

en: Search Builder
ro: Constructor de Căutare

en: Search Profile
ro: Caută profil

en: Search Results
ro: Rezultate căutare

en: Search Views
ro: Caută Views

en: Search by Range?
ro: Căutare după serie?

en: Search results listings.
ro: Afişare rezultate căutare

en: Searchable?
ro: Poate fi căutat?

en: Security Code
ro: Cod securitate

en: Select
ro: Selectează

en: Select Country
ro: Selectează Ţară

en: Select Date
ro: Selectează Dată

en: Select Fields to Export
ro: Selectaţi câmpurile pentru export

en: Select File
ro: Selectează fişier

en: Select Group
ro: Selectează grup

en: Select Label
ro: Selectează etichetă

en: Select Location
ro: Selectaţi locaţia

en: Select Profile
ro: Selectează profil

en: Select Recipients
ro: Selectează destinatari

en: Select State/Province
ro: Selectează Judeţ/Provincie

en: Select Tables
ro: Selectează tabelele

en: Select Template
ro: Selectează şablon

en: Select a specific group of contacts, OR apply this permission to ALL groups.
ro: Selectaţi un grup specific de contacte sau aplicaţi această permisiune tuturor grupurilor.

en: Select a specific group of custom fields, OR apply this permission to ALL custom fields.
ro: Selectaţi un anumit grup de câmpuri personalizate sau aplicaţi acestă permisiune tuturor câmpurilor personalizate.

en: Select a specific profile, OR apply this permission to ALL profiles.
ro: Selectaţi un anumit profil sau aplicaţi aceste drepturi tuturor profilelor.

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent expired status.
ro: Selectaţi toate CiviMember Status Reguli (e), care reprezintă statut expirat.

en: Select an ACL Role to assign.
ro: Selecteză un rol ACL pe atribuire.

en: Select fields for export
ro: Selectaţii câmpuri pentru export

en: Select more fields
ro: Selectaţi mai multe câmpuri

en: Select the Product
ro: Selectaţi un produs

en: Select the menu item corresponding to the section this item should be placed in. If this is a top-level menu, leave this field empty.
ro: Selectaţi elementul de meniu corespunzătoare secţiunea acest post ar trebui să fie plasat in Dacă acesta este un top-meniu nivel, lăsaţi acest câmp gol.

en: Select the type of data this ACL operates on.
ro: Selectează tipul de date pe care operează acest ACL.

en: Selected %1 type has been deleted.
ro: Tipul selectat %1 a fost şters.

en: Selected %1 type has not been deleted.
ro: Tipul selectat %1 nu a fost şters.

en: Selected ACL has been deleted.
ro: ACL selectat a fost şters.

en: Selected Entity Role has been deleted.
ro: Entitatea rol selectată a fost ştearsă.

en: Selected Location type has been deleted.
ro: Tipul selectat de locaţie a fost şters.

en: Selected Mapping has been Deleted Successfuly.
ro: Maparea selectată a fost ştearsă cu succes.

en: Selected Option
ro: Opţiune selectată

en: Selected Premium Product has been removed from this Contribution Page.
ro: Produsul premium selecta a fost şters de pe această pagină de contribuţie.

en: Selected Profile Field has been deleted.
ro: Câmpul profilului selectat a fost şters.

en: Selected Relationship type has been deleted.
ro: Tipul de Relaţie selectat a fost şters.

en: Selected Tag has been Deleted Successfuly.
ro: Eticheta selectată a fost ştearsă cu succes.

en: Selected contact cannot be deleted.
ro: Contactul selectat nu poate fi şters.

en: Selected contact was deleted sucessfully.
ro: Contactul selectat a fost şters cu succes.

en: Selected contribution type has been deleted.
ro: Contribuţia selectată a fost ştearsă.

en: Selected mailing has been deleted.
ro: Mailing-ul selectat a fost ştears.

en: Selected message templates has been deleted.
ro: Şablonul de mesaj selectat a fost ştears.

en: Selected option group has been deleted.
ro: Grupul de opţiuni selectat a fost şters.

en: Selected option value has been deleted.
ro: Valoarea selectată a opţiunii a fost ştearsă.

en: Send Email
ro: Trimite email

en: Send Email to Contacts
ro: Trimite email la contacte

en: Send Immediately
ro: Trimite Imediat

en: Send Mailing
ro: Trimite Mailing

en: Send SMS
ro: Trimite SMS

en: Send SMS to Contacts
ro: Trimite SMS la contacte

en: Send an Email
ro: Trimite e-mail

en: Sent Email Message
ro: Trimite mesaj email

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
ro: Setaţi această valoare la <strong> Da </ strong> dacă doriţi să utilizaţi unul din instrumentele de depanare CiviCRM lui.

en: Settings
ro: Configurare

en: Settings - Addresses
ro: Configuraţie - Adrese

en: Settings - CiviMail
ro: Configuraţie - CiviMail

en: Settings - Enable Components
ro: Configura'ie - Activare Componente

en: Settings - Localization
ro: Configuraţie - Localizare

en: Settings - Mapping Provider
ro: Configuraţie - Furnizor hărţi

en: Settings - Miscellaneous
ro: Configuraţie - Diverse

en: Settings - Payment Processor
ro: Configuraţie - Procesor plăţi

en: Settings - Resource URLs
ro: Configuraţie - URL resurse

en: Show Group Members
ro: Arată membri grup

en: Sic Code
ro: Cod Sic

en: Signature
ro: Semnătură

en: Single-line input field (text or numeric)
ro: Câmp text (sau numeric) pe o singură linie

en: Site URL
ro: URL sit

en: Skip
ro: Sari

en: Smart
ro: Inteligent

en: Smart Group
ro: Grup inteligent

en: Soft Contribution ID
ro: ID-ul Contribuţia Soft

en: Sort Name
ro: Nume Sortare

en: Source
ro: Sursa

en: Source of Contact Data
ro: Sursa Datelor Contact

en: Start Date
ro: Dată start

en: Start Date - From
ro: Dată Start - de la

en: Start Date Years
ro: Ani dată start

en: Start Event
ro: Start Eveniment

en: Start Event Adjust Interval
ro: Interval Ajustare Start Eveniment

en: State
ro: Judeţ/Regiune/Provincie

en: State / Province
ro: Judeţ/Provincie/Regiune

en: State / Province Id
ro: ID judeţ/provincie

en: State / Province selector
ro: Selector judeţ/provincie

en: State Abbreviation
ro: Abreviere judeţ

en: State or province <strong>abbreviation</strong>.
ro: Statul sau provincia <strong>abreviere</strong>.

en: State or province <strong>full name</strong>.
ro: Statul sau provincia <strong>nume complet</strong>.

en: State/Province
ro: Judeţ/Provincie/Regiune

en: StateProvince
ro: Provoncie/judeţ

en: Status
ro: Stare

en: Status Details
ro: Detalii stare

en: Status Rules values were not numeric.
ro: Valori Reguli Status nu au fost numerice.

en: Street Address
ro: Adresa

en: Street Name
ro: Nume stradă

en: Street Number
ro: Număr stradă

en: Street Number Postdirectional
ro: Postdirecţional număr stradă

en: Street Number Predirectional
ro: Predirecţional număr stradă

en: Street Number Suffix
ro: Sufix număr stradă

en: Street Type
ro: Tip stradă

en: Street Unit
ro: Unitate stradă

en: String
ro: Şir

en: Style
ro: Stil

en: Subject
ro: Subiect

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Submitted Form Values
ro: Valorile formularului au fost trimise

en: Subscribe
ro: Abonează

en: Suffix
ro: Sufix

en: Summary
ro: Sumar

en: Supplemental Address 1
ro: Adresă Suplimentară 1

en: Supplemental Address 2
ro: Adresă Suplimentară 2

en: Supplemental Address 3
ro: Adresă suplimentară 3

en: Supplemental address 1 (line is skipped if empty).
ro: Adresa suplimentara 1 (aceasta linie este sarita daca este goala)

en: Supplemental address 2 (line is skipped if empty).
ro: Adresa suplimentara 2 (aceasta linie este sarita daca este goala)

en: Symbol
ro: Simbol

en: Synchronize Users to Contacts completed.
ro: Sincronizarea Utilizatorilor cu Contactele este terminată.

en: Synchronize Users to Contacts:
ro: Sincronizează utilizatori cu contacte:

en: Syntax
ro: Sintaxă

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tag Contact(s)
ro: Etichetează contacte

en: Tag Contacts
ro: Etichetează Contacte

en: Tag Contacts (assign tags)
ro: Etichetează contacte

en: Tag(s)
ro: Etichete

en: Tagged
ro: Etichetat

en: Tagged %1
ro: Etichetat %1

en: Tags
ro: Etichete

en: Tags (Categories)
ro: Etichete (categorii)

en: Target
ro: Ţintă

en: Target Contact
ro: Contact Ţintă

en: Target Entity Table
ro: Tabelă entităţi ţintă

en: Task
ro: Sarcină

en: Task Class
ro: Clasă sarcină

en: Task Owner ID
ro: ID proprietar sarcină

en: Task Parent
ro: Sarcină părinte

en: Task Status
ro: Stare Sarcină

en: Task Type
ro: Tip sarcină

en: Tell a Friend
ro: Spune-i unui prieten

en: Template Title
ro: Titlu şablon

en: Temporary Files
ro: Fişiere temporare

en: Terms:
ro: Termeni:

en: Text Message
ro: Text Mesaj

en: Thank you. Your information has been saved.
ro: Multumim. Informaţiile au fost salvate.

en: Thank-you Date
ro: Dată 'Vă mulţumim'

en: Thank-you Footer
ro: Subsol 'Vă mulţumim'

en: Thank-you Message
ro: Mesaj 'Vă mulţumim'

en: Thank-you Page Footer
ro: Subsol pagină 'Vă mulţumim'

en: Thank-you Page Title
ro: Titlu pagină 'Vă mulţumim'

en: Thank-you Sent
ro: Mulţumire Trimisă

en: Thank-you Text
ro: Text 'Vă mulţumim'

en: Thank-you Title
ro: Titlu 'Vă mulţumim'

en: Thank-you and Receipting (%1)
ro: Mulţumiri şi chitanţă (%1)

en: Thank-you date not set?
ro: Dată 'Vă mulţumim' nu este stabilită?

en: The CiviCRM module allows you to create contacts, or import them from other sources. You can record relationships between contacts, such as indicating they live in the same household. There are two types of groups of contacts. You can create static groups which have a set list of contacts. You can also create dynamic (smart) groups based on characteristics that contacts have in common. For example, you could create a group of all contacts who live in California AND who have volunteered for your organization within the past year. The CiviCRM module also allows for tagging for less formal categorization of contacts or groups. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.
ro: Modulul CiviCRM vă permite să creaţi contacte sau să le importaţi din alte surse. Puteţi evidenţia relaţiile dintre contacte, cum ar fi să precizaţi că aparţin aceleiaşi gospodării. Există două tipuri de grupuri de contacte. Puteţi crea grupuri statice

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
ro: Modulul CiviCRM prelucrează informaţii despre oamenii din comunitate şi despre interacţiunile lor cum ar fi: mailurile, petiţiile, evenimentele, etc. Poate funcţiona ca un sistem de management al contactelor de sine stătător sau poate fi integrat cu sisteme de mass-mailing, management al voluntarilor, petiţii şi evenimente. CiviCRM perimite organizaţiilor să menţină toate aceste activităţi într-o singură bază de date, să creeze eficienţă şi noi oportunităţi pentru comunităţi pentru ca acestea să comunice mai bine beneficiind de relaţionări cu membrii lor.

en: The Relationship Type has been saved.
ro: Tipul de Relaţie a fost salvat.

en: The attached file has been deleted.
ro: Fişierul ataşat a fost şters.

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
ro: Contactul legată de contul utilizatorului conectat - '%1' - nu poate fi şters.

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
ro: Datele în acest import par să fie diferite faţă de maparea salvată. Vă rugăm verificaţi dacă aţi selectat maparea înainte de a continua.

en: The following tokens are available to control the format of individuals' contact names when they are included in <strong>mailing labels</strong>.
ro: Jetoanele următoare sunt disponibile pentru a controla formatul de nume de persoane "atunci când acestea sunt incluse în <strong> etichete poştale </ strong>.

en: The following tokens are available to format Address display on Contact and Event screens.
ro: Următoarele semne sunt disponibile pentru formatarea adresei afisate in ferestrele Contact si Evenimente

en: The following tokens are available to format Mailing Labels. Address fields are taken from the contact's <strong>primary</strong> location.
ro: Următoarele simboluri sunt disponibile pentru formatarea etichetelor pentru scrisori. Câmpurile adresă sunt luate din tabelul contacte.

en: The invalid default value for State/Province data type
ro: Valoarea implicită invalidă pentru tipul de date Judeţ/Provincie/Regiune

en: The invalid value for State/Province data type
ro: Valoarea invalidă pentru tipul de date Judeţ/Provincie/Regiune

en: The page you requested is currently unavailable.
ro: Pagina solicitată nu este diponibilă acum.

en: The premium you have selected requires a minimum contribution of %1
ro: Premium-ul selectat necesită o contrubuţie de minimum %1

en: The relationship end date cannot be prior to the start date.
ro: Data de încheiere a relaţiei nu poate fi mai mică decât cea de start.

en: The selected field was not added. It already exists in this profile.
ro: Câmpul selectat nu a fost adăugat. El există deja în acest profil.

en: The text that will display in the field with the link.
ro: Textul care va fi afişat în câmp împreună cu link-ul.

en: There are no records selected for Print.
ro: Nu există înregistrări selectate pentru tipărire.

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ro: A fost o eroare de modficare asociere de regulă. Verificaţi setările  bazei de date şi încercaţi din nou. Dacă primiţi în continuare acest mesaj de eroare, apoi încercaţi să reinstalaţi CiviMember Roluri Sync.

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ro: A fost o eroare de modficare asociere de regulă. Verificaţi setările  bazei de date şi încercaţi din nou. Dacă primiţi în continuare acest mesaj de eroare, apoi încercaţi să reinstalaţi CiviMember Roluri Sync.

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ro: A fost o eroare în obţinerea de regula Asociatia pentru modficare. Vă rugăm să verificaţi setările de baza de date şi încercaţi din nou. Dacă primiţi în continuare acest mesaj de eroare, apoi încercaţi să reinstalaţi CiviMember Roluri Sync.

en: These optional components give you more tools to connect with and engage your supporters.
ro: Aceste componente opţionale a vă oferi mai multe instrumente pentru a vă conecta şi a se angaja cu suporterii dumneavoastră.

en: These records have been filled in with the imported data.
ro: Aceste înregistrări au fost umplute cu datele importate.

en: These records have been replaced with the imported data.
ro: Aceste înregistrări au fost înlocuite cu datele importate.

en: These records have been updated with the imported data.
ro: Aceste înregistrări au fost actualizate cu datele importate.

en: These records have not been imported.
ro: Aceste înregistrări nu au fost importate.

en: This Invoice ID already exists in the database.
ro: Acest ID Factură există deja în baza de date.

en: This feature is not currently available.
ro: Acestă facilitate nu este disponibilă acum.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone.
ro: Acesta poate însemna pierderea unei cantităţi însemnate de date iar acţiunea nu are cale de întoarcere.

en: This tag will be removed from any currently tagged contacts, and users will no longer be able to assign contacts to this tag.
ro: Acestă etichetă va fi ştearsă de la  toate contactele iar utilizatorii nu vor ma putea să atribuie contactelor acestă etichetă .

en: Thumbnail
ro: Fotogramă

en: Time Stamp
ro: Marcă Timp

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Title
ro: Titlu

en: Title (link)
ro: Titlu (link)

en: Title (plain)
ro: Titlu (propriu-zis)

en: Title and Settings
ro: Titlu şi configuraţie

en: Title and Settings (%1)
ro: Titlu şi configurare (%1)

en: Title for Premiums section
ro: Titlu pentru secţiune Premium

en: To
ro: Către

en: Total Amount
ro: Cantitate Totală

en: Total Contact(s) added to group: %1
ro: Total Contact(e) adăugate la grupul: %1

en: Total Contact(s) already in group: %1
ro: Total Contacte aflate deja în grup: %1

en: Total Contact(s) not in group: %1
ro: Total contacte care nu sunt în grup: %1

en: Total Contact(s) removed from group: %1
ro: Totaş contacte şterse din grup: %1

en: Total Selected Contact(s): %1
ro: Total contacte selectate: %1

en: Tracking
ro: Urmărire

en: Transaction ID
ro: ID Tranzacţie

en: Trxn Date
ro: Dată Trxn

en: Trxn Result Code
ro: Cod rezultat Trxn

en: Trxn Type
ro: Tip Trxn

en: Type
ro: Tip

en: Type of Data
ro: Tip date

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: Unsubscribe Message
ro: Mesaj dezabonare

en: Unsubscribed Groups
ro: Dezabonare grupuri

en: Untag Contacts (remove tags)
ro: Şterge etichete de la contacte

en: Upcoming Events
ro: Evenimente Viitoare

en: Update
ro: Actualizează

en: Update Contact(s)
ro: Actualizare contacte

en: Update Contacts
ro: Actualizează contacte

en: Update Contribution(s)
ro: Actualizează contribuţii

en: Update Contributions
ro: Actualizează contribuţii

en: Update Smart Group
ro: Actualizare grup inteligent

en: Update Tags
ro: Modifică etichete

en: Update Template
ro: Actualizare şablon

en: Update field values for each contact as needed. Click <strong>Update Contacts</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contact and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ro: Actualizaeză valorile câmpului pentru fiecare contact după caz. Faceţi click pe <strong>Modificare contacte</strong> dedesupt pentru a salva toate modificările. Pentru a atribui aceeaşi valoare tuturor rândurilor, introduceţi valoare pentru primul contact şi faceţi click pe <strong>iconul de copiere</strong> (de lângă titlul coloanei).

en: Update this field mapping
ro: Actualizează acest câmp mapare

en: Upload Data
ro: Încarcă Date

en: Upload Date
ro: Dată încărcare

en: Uri
ro: URI

en: Url
ro: URL

en: Use this screen to configure formats for date display and date input fields. Defaults are provided for standard United States formats. Settings use standard POSIX specifiers. Available specifiers and the values produced will vary based on your operating system and locale.
ro: Utilizaţi acest ecran pentru a configura pentru formatele de afişare data şi câmpurile de data de intrare. Valori prestabilite sunt prevăzute de standard, formate Statele Unite. Setari utilizarea specifiers POSIX standard. Specifiers disponibile, precum şi valorile de produse vor varia în funcţie de sistemul de operare şi localizare.

en: Used For
ro: Utilizat pentru

en: Used for mailing labels only. Replaced by the Addressee option selected on contact add/edit screen.
ro: Utilizat pentru etichete poştale numai. Înlocuit de opţiunea Destinatar selectat pe de contact Add / Edit ecran.

en: User ID
ro: ID Utilizator

en: User Name
ro: Nume utilizator

en: User and User Admin Only
ro: Numai Utilizator şi Utilizator Admin

en: Username
ro: Utilizator

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing contact locations.
ro: Utilizatorii nu vor mai putea să aleagă această valoare atunci când adaugă sau editează locaţia contactului.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing relationships between contacts.
ro: Utilizatorii nu vor ma putea selecta acestă valoare atunci când adaugă sau editează reşaţii între contacte.

en: Value
ro: Valoare

en: Value should be a positive number
ro: Valoare trebuie să fie un număr pozitiv

en: View
ro: Vizualizare

en: View Activity
ro: Vizualizare activitate

en: View Activity History URL
ro: Vizualizează URL istorie activitate

en: View Contact
ro: Vizualizare contact

en: View Contact Dashboard
ro: Afişează control contact

en: View Contact Details
ro: Vizualizeză detalii contact

en: View Contact URL
ro: Vizualizează URL contact

en: View Contribution
ro: Vizualizare contribuţie

en: View Membership
ro: Vezi membru

en: View Membership URL
ro: Vezi URL membru

en: View Multiple Choice Option
ro: Vizualizează opţiunea cu alegere multiplă

en: View Note
ro: Vezi comentariu

en: View Only
ro: Doar vizualizare

en: View Only?
ro: Doar vizualizare?

en: View Profile Details
ro: Vizualizate detalii profil

en: View Relationship
ro: Vizualizeză relaţie

en: View Relationship Type
ro: Vizualizare Tip Relaţie

en: View Website Profile
ro: Vizualizaeză profil website

en: View and Edit Custom Fields
ro: Modifică câmpuri

en: View and Edit Fields
ro: Vizualizează şi modifică câmpuri

en: View and Edit Multiple Choice Options
ro: Vizualizează şi Editează Opţiuni Multiple

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Visible
ro: Vizibil

en: WARNING: Delete will remove this permission from the specified ACL Role.
ro: Atenţie: Ştergerea va scoate acestă permisiune din rolul ACL specificat.

en: WARNING: Deleting this option will remove this ACL Role Assignment.
ro: Atenţie: Ştergerea acestei opţiuni va şterge de asemenea această atribuire de rol ACL.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all activity type records which use the option.
ro: Atenţie: Ştergerea acestei opţiuni va duce la pierderea înregistrărilor tipului de activitate care utilizează acestă opţiune.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all location type records which use the option.
ro: Atenţie: Ştergereaacestei opţiuni va duce la pierderea tuturor tipurilor de locaţie care utilizează acestă opţiune.

en: WARNING: Do NOT use spaces in the Location Name.
ro: Atenţie: Nu utilizaţi spaţii în numele locaţiei.

en: We could not find a contact id.
ro: Nu pot găsi identificator contact.

en: We could not find your logged in user ID
ro: Nu putem găsi ID-ul dumnevoastră de logare

en: Web Service URL
ro: URL Serviciu Web

en: Website
ro: Site

en: Website Profile
ro: Profil website

en: Weight
ro: Greutate

en: Welcome
ro: Bun venit

en: Welcome Message
ro: Mesaj de bun venit

en: What type of operation (action) is being permitted?
ro: Ce tip de operaţie este permisă?

en: Where Clause
ro: Clauză Where

en: Where Tables
ro: Tabele Where

en: Which Data
ro: Data care

en: Width (columns)
ro: Lăţime (coloane)

en: With
ro: Cu, De

en: With Contact
ro: Cu contact

en: With a mailto:
ro: Cu un mailto:

en: Year
ro: An

en: Year Only
ro: Doar An

en: Yes
ro: Da

en: Yes or No
ro: Da sau Nu

en: Yes/No
ro: Da/Nu

en: You are not authorized to access this page.
ro: Nu aveţi suficiente drepturi pentru a accesa această pagină.

en: You can not have the same Status Rule registered as both "Current" and "Expired".
ro: Nu puteţi să aveţi aceeaşi stare înregistrat ca ambele "curent" şi "expirat".

en: You can:
ro: Puteţi să:

en: You do not have permission to view this contact
ro: Nu aveţi suficiente drepturi pentru a vizualiza acest contact.

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
ro: Nu aveţi suficiente drepturi pentru a edita acest contact.

en: You do not have the necessary permission to view this contact.
ro: Nu aveţi suficiente drepturi pentru a vizualiza acest contact.

en: You must have at least the test or live section filled
ro: Trebuie să aveţi completată macar sectiunea test sau secţiunea live.

en: You must have at least the user_name specified
ro: Trebuie să aveţi macar user_name specificat.

en: You must select both a CiviMember Membership Type and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
ro: Trebuie să selectaţi atât o CiviMember de membru de tip şi un rol de Drupal de la secţiunea "Asociaţia Regula".

en: Your %1 contact record has been saved.
ro: Înregistrarea contactului %1 a fost salvată.

en: Your Contribution(s)
ro: Contribuţiile tale

en: Your Group(s)
ro: Grupurile tale

en: Your Membership(s)
ro: Abonamentele tale

en: Your Note has been saved.
ro: Nota a fost salvată.

en: Your changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Your multiple choice option has been deleted
ro: Opţiunea cu variante multiple a fost ştearsă

en: Your update(s) have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Your user record does not have a valid email address
ro: Înregistrarea dumneavoastră de utilizator nu are un e-mail valid

en: Zip / Postal Code
ro: Cod poştal

en: Zip-Plus not valid.
ro: Zip-Plus nu este valid.

en: access CiviCRM
ro: accesează CiviCRM

en: access Contact Dashboard
ro: acces la Tabloul de Bord al Contactelor

en: access all custom data
ro: acces la datele personalizate

en: access uploaded files
ro: acces la fişierele urcate

en: add contacts
ro: adaugă contacte

en: administer CiviCRM
ro: administrează CiviCRM

en: and
ro: şi

en: contact does not exist: %1
ro: contact inexistent: %1

[ctx: country]
en: Afghanistan
ro: Afganistan

[ctx: country]
en: American Samoa
ro: Samoa Americană

[ctx: country]
en: Andorra
ro: Andora

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
ro: Antigua şi Barbuda

[ctx: country]
en: Belgium
ro: Belgia

[ctx: country]
en: Bhutan
ro: Butan

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia şi Herţegovina

[ctx: country]
en: Botswana
ro: Botsuana

[ctx: country]
en: Brazil
ro: Brazilia

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
ro: Brunei

[ctx: country]
en: Cambodia
ro: Cambodgia

[ctx: country]
en: Cameroon
ro: Camerun

[ctx: country]
en: Cape Verde
ro: Capul Verde

[ctx: country]
en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

[ctx: country]
en: Central African Republic
ro: Republica Central-Africană

[ctx: country]
en: Chad
ro: Ciad

[ctx: country]
en: Colombia
ro: Columbia

[ctx: country]
en: Comoros
ro: Comore

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
ro: Republica Democrată Congo

[ctx: country]
en: Croatia
ro: Croaţia

[ctx: country]
en: Cyprus
ro: Cipru

[ctx: country]
en: Czech Republic
ro: Republica Cehă

[ctx: country]
en: Côte d'Ivoire
ro: Coasta de Fildeş

[ctx: country]
en: Denmark
ro: Danemarca

[ctx: country]
en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

[ctx: country]
en: Egypt
ro: Egipt

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
ro: Guineea Ecuatorială

[ctx: country]
en: Eritrea
ro: Eritreea

[ctx: country]
en: Ethiopia
ro: Etiopia

[ctx: country]
en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

[ctx: country]
en: Finland
ro: Finlanda

[ctx: country]
en: France
ro: Franţa

[ctx: country]
en: French Guiana
ro: Guyana Franceză

[ctx: country]
en: Germany
ro: Germania

[ctx: country]
en: Greece
ro: Grecia

[ctx: country]
en: Guinea
ro: Guineea

[ctx: country]
en: Guinea-Bissau
ro: Guineea-Bissau

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
ro: Vatican

[ctx: country]
en: Hungary
ro: Ungaria

[ctx: country]
en: Iceland
ro: Islanda

[ctx: country]
en: Indonesia
ro: Indonezia

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
ro: Republica Islamică Iran

[ctx: country]
en: Iraq
ro: Irak

[ctx: country]
en: Ireland
ro: Irlanda

[ctx: country]
en: Italy
ro: Italia

[ctx: country]
en: Japan
ro: Japonia

[ctx: country]
en: Jordan
ro: Iordania

[ctx: country]
en: Kazakhstan
ro: Kazahstan

[ctx: country]
en: Kenya
ro: Kenia

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
ro: Republica Populară Democrată Coreeană

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
ro: Republica Coreea

[ctx: country]
en: Kuwait
ro: Kuweit

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
ro: Kârgâzstan

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
ro: Republica Populară Democrată Laos

[ctx: country]
en: Latvia
ro: Letonia

[ctx: country]
en: Lebanon
ro: Liban

[ctx: country]
en: Libyan Arab Jamahiriya
ro: Jamahiria Arabă Libiană

[ctx: country]
en: Lithuania
ro: Lituania

[ctx: country]
en: Luxembourg
ro: Luxemburg

[ctx: country]
en: Macedonia, Republic of
ro: Republica Macedonia

[ctx: country]
en: Malaysia
ro: Malaezia

[ctx: country]
en: Maldives
ro: Maldive

[ctx: country]
en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

[ctx: country]
en: Martinique
ro: Martinica

[ctx: country]
en: Mexico
ro: Mexic

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
ro: Statele Federate ale Microneziei

[ctx: country]
en: Montenegro
ro: Muntenegru

[ctx: country]
en: Morocco
ro: Maroc

[ctx: country]
en: Mozambique
ro: Mozambic

[ctx: country]
en: Netherlands
ro: Olanda

[ctx: country]
en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

[ctx: country]
en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

[ctx: country]
en: Norway
ro: Norvegia

[ctx: country]
en: Palestinian Territory, Occupied
ro: Teritoriul Palestinian, Ocupat

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

[ctx: country]
en: Philippines
ro: Filipine

[ctx: country]
en: Poland
ro: Polonia

[ctx: country]
en: Portugal
ro: Portugalia

[ctx: country]
en: Puerto Rico
ro: Porto Rico

[ctx: country]
en: Romania
ro: România

[ctx: country]
en: Russian Federation
ro: Federaţia Rusă

[ctx: country]
en: Rwanda
ro: Ruanda

[ctx: country]
en: Saint Helena
ro: Sfânta Elena

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
ro: Sfântul Kitts şi Nevis

[ctx: country]
en: Saint Lucia
ro: Sfânta Lucia

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
ro: Sfântul Vincent şi Grenadine

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
ro: São Tomé şi Príncipe

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
ro: Serbia şi Muntenegru

[ctx: country]
en: Slovakia
ro: Slovacia

[ctx: country]
en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

[ctx: country]
en: South Africa
ro: Africa de Sud

[ctx: country]
en: Spain
ro: Spania

[ctx: country]
en: Sweden
ro: Suedia

[ctx: country]
en: Switzerland
ro: Elveţia

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
ro: Republica Arabă Siriană

[ctx: country]
en: Tajikistan
ro: Tadjikistan

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
ro: Republica Unită Tanzania

[ctx: country]
en: Thailand
ro: Thailanda

[ctx: country]
en: Timor-Leste
ro: Timorul de Est

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad-Tobago

[ctx: country]
en: Turkey
ro: Turcia

[ctx: country]
en: Ukraine
ro: Ucraina

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

[ctx: country]
en: United Kingdom
ro: Marea Britanie

[ctx: country]
en: United States
ro: Statele Unite ale Americii

[ctx: country]
en: Viet Nam
ro: Vietnam

[ctx: country]
en: Western Sahara
ro: Sahara Occidentală

[ctx: country]
en: Åland Islands
ro: Insulele Åland

en: day
ro: zi

en: delete
ro: şterge

en: edit
ro: modifică

en: edit all contacts
ro: editează toate contactele

en: edit groups
ro: editează grupuri

en: end date
ro: dată sfârşit

en: fixed
ro: fix

en: for
ro: pentru

en: hide field or section
ro: ascunde câmp sau selecţie

en: import contacts
ro: importă contacte

en: in
ro: în

en: installments
ro: rate

en: is a numeric field
ro: este un câmp numeric

en: is...
ro: este...

en: join date
ro: data intrare

[ctx: menu]
en: ACL Roles
ro: Roluri ACL

[ctx: menu]
en: Access Control
ro: Control Acces

[ctx: menu]
en: Activities
ro: Activităţi

[ctx: menu]
en: Activity Types
ro: Tipuri activitate

[ctx: menu]
en: Activity View
ro: Vizualizare activităţi

[ctx: menu]
en: Additional Info
ro: Informaţii suplimentare

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
ro: Formular informaţii adiţionale

[ctx: menu]
en: Address Preferences
ro: Preferinţe adresă

[ctx: menu]
en: Addressee
ro: Adresă, adrese

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
ro: Administrare CiviCRM

[ctx: menu]
en: Advanced Search
ro: Căutare Avansată

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
ro: Corespondenţă arhivată

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
ro: Atrbuie utilizatori rolurilor ACL

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
ro: Răsfoieşte fişierele încărcate

[ctx: menu]
en: Case
ro: Caz

[ctx: menu]
en: Case Activity
ro: Activitate caz

[ctx: menu]
en: Case Details
ro: Detalii caz

[ctx: menu]
en: Case Report
ro: Raport caz

[ctx: menu]
en: Case Types
ro: Tipuri de caz

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile
ro: Profil CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
ro: CiviCRM Creează Profil

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
ro: Câmpuri profil CiviCRM

[ctx: menu]
en: Components
ro: Componente

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
ro: Configurare Lista de verificare

[ctx: menu]
en: Confirm
ro: Confirmă

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
ro: Panou control contacte

[ctx: menu]
en: Contact Summary
ro: Sumar contact

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
ro: Contribuţia Rezumat - Vezi Diagramă

[ctx: menu]
en: Contribution Types
ro: Tip Contribuţie

[ctx: menu]
en: Contributions
ro: Contribuţii

[ctx: menu]
en: Custom Data
ro: Date personalizate

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
ro: Câmpuri Date Personalizate

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
ro: Câmp Personalizat - Mută

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
ro: Câmp Personalizat - Opţiuni

[ctx: menu]
en: Custom Searches
ro: Căutării Personalizate

[ctx: menu]
en: Date Formatting
ro: Formatare Dată

[ctx: menu]
en: Debugging
ro: Depanare

[ctx: menu]
en: Delete Contact
ro: Şterge contact

[ctx: menu]
en: Domain Information
ro: Informaţii Domeniu

[ctx: menu]
en: Download Errors
ro: Erori de Descărcare

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
ro: Ciornă şi Corespondenţă Neprogramată

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
ro: Editare Legătură Contact

[ctx: menu]
en: Email a Contact
ro: Trimiteţi un e-mail unui contact

[ctx: menu]
en: Event Information
ro: Informaţii Eveniment

[ctx: menu]
en: Event Participants List
ro: Lista Participanţilor la Eveniment

[ctx: menu]
en: Event Registration
ro: Înregistrare Eveniment

[ctx: menu]
en: Event Templates
ro: Şabloane Eveniment

[ctx: menu]
en: Event Types
ro: Tipuri eveniment

[ctx: menu]
en: Export Contacts
ro: Export contacte

[ctx: menu]
en: File System Paths
ro: Căi Fişier Sistem

[ctx: menu]
en: Find Cases
ro: Caută cazuri

[ctx: menu]
en: Find Contacts
ro: Caută contacte

[ctx: menu]
en: Find Contributions
ro: Caută contribuţii

[ctx: menu]
en: Find Grants
ro: Caută Subvenţii

[ctx: menu]
en: Find Members
ro: Găseşte membri

[ctx: menu]
en: Find Participants
ro: Caută Participanţii

[ctx: menu]
en: Find Pledges
ro: Caută Angajamentele

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
ro: Caută şi Îmbină Contacte Duplicate

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
ro: Redirecţionare corespondenţă

[ctx: menu]
en: Gender Options
ro: Opţiuni gen

[ctx: menu]
en: Global Settings
ro: Configurare globală

[ctx: menu]
en: Grant Types
ro: Tipuri de Subvenţie

[ctx: menu]
en: Group Members
ro: Membrii Grup

[ctx: menu]
en: Groups
ro: Grupuri

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
ro: Anteturile, Subsolurile şi Mesajele Automate

[ctx: menu]
en: Import Contacts
ro: Import contacte

[ctx: menu]
en: Import Contributions
ro: Importă Contribuţie

[ctx: menu]
en: Import Memberships
ro: Importă membrii

[ctx: menu]
en: Import Participants
ro: Import participanţi

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
ro: Mapări import/export

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
ro: Prefixe persoane (Dl, Dna...)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
ro: Sufixe persoane (Jr, Sr...)

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
ro: Servicii Instant Messaging

[ctx: menu]
en: Localization
ro: Localizare

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
ro: Tipuri locaţii (Acasă, Servici, ...)

[ctx: menu]
en: Log out
ro: Ieşire

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
ro: Conturi mail

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
ro: Mailing Setării

[ctx: menu]
en: Mailing Event
ro: Mailing Eveniment

[ctx: menu]
en: Mailing Report
ro: Mailing Raport

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
ro: Gestionează ACL-uri

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
ro: Gestionare Paginii de Contribuţii

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
ro: Gestionare Căutări Personalizate

[ctx: menu]
en: Manage Events
ro: Gestionare Evenimente

[ctx: menu]
en: Manage Groups
ro: Gestionează grupuri

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
ro: Gestionează Premium

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
ro: Gestionare Setări Preţuri

[ctx: menu]
en: Manage Tags (Categories)
ro: Gestionare Etichete (Categorii)

[ctx: menu]
en: Manage Templates
ro: Gestionare Şabloane

[ctx: menu]
en: Map Event Location
ro: Harta locaţiei evenimentului

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
ro: Hartă locaţii

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
ro: Cartografie şi Geocoding

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
ro: Regulii Statut Membru

[ctx: menu]
en: Membership Types
ro: Tip Membru

[ctx: menu]
en: Memberships
ro: Apartenenţă

[ctx: menu]
en: Merge Contact
ro: Îmbină Contact

[ctx: menu]
en: Message Templates
ro: Şabloane pentru Mesaj

[ctx: menu]
en: Miscellaneous
ro: Diverse

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
ro: Furnizori telefonie mobilă

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
ro: Meniu de Navigare

[ctx: menu]
en: New Activity
ro: Activitate nouă

[ctx: menu]
en: New Contact
ro: Contact Nou

[ctx: menu]
en: New Contribution
ro: Contribuţie Nouă

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
ro: Pagină Nouă Contribuţie

[ctx: menu]
en: New Event
ro: Eveniment nou

[ctx: menu]
en: New Grant
ro: Subvenşie, permisiune nouă

[ctx: menu]
en: New Group
ro: Grup nou

[ctx: menu]
en: New Household
ro: Familie nouă

[ctx: menu]
en: New Individual
ro: Persoană nouă

[ctx: menu]
en: New Mailing
ro: Mailing Nou

[ctx: menu]
en: New Member
ro: Membru Nou

[ctx: menu]
en: New Organization
ro: Organizaţie nouă

[ctx: menu]
en: New Pledge
ro: Obligaţie Nouă

[ctx: menu]
en: New Tag
ro: Etichetă nouă

[ctx: menu]
en: Notes
ro: Note

[ctx: menu]
en: Option Groups
ro: Opţiuni Grupuri

[ctx: menu]
en: Option Values
ro: Opţiuni Valori

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
ro: Şabloane Listă Participanţii

[ctx: menu]
en: Participant Role
ro: Rol participant

[ctx: menu]
en: Participant Status
ro: Stare participant

[ctx: menu]
en: Payment Instruments
ro: Instrumente de Plată

[ctx: menu]
en: Payment Processor
ro: Procesor plăţi

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
ro: Tipul procesorului de plăţi

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
ro: Paginii Personale de Campanie

[ctx: menu]
en: Phone Type
ro: Tip Telefon

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
ro: Plăţile Garantate/ Asumate

[ctx: menu]
en: Pledges
ro: Garantate/ Obligate/ Asumate

[ctx: menu]
en: Postal Greetings
ro: Salutare Poştală

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
ro: Metode preferată de comunicare

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
ro: Previzualizare mailing

[ctx: menu]
en: Price Field Options
ro: Câmpul Opţiuni Preţ

[ctx: menu]
en: Price Fields
ro: Câmpuri Preţ

[ctx: menu]
en: Price Sets
ro: Setări Preţ

[ctx: menu]
en: Register New Participant
ro: Şterge activitate, Înregistrare Participant Nou

[ctx: menu]
en: Register Report
ro: Înregistrat, Raport Înregistrare

[ctx: menu]
en: Registration Page
ro: Pagina de Înregistrare

[ctx: menu]
en: Relationship Types
ro: Tipuri relaţii

[ctx: menu]
en: Relationships
ro: Relaţii

[ctx: menu]
en: Report
ro: Raport

[ctx: menu]
en: Reports Listing
ro: Reîncearcă Mailing, Listare Rapoarte

[ctx: menu]
en: Resubscribe
ro: Reabonare

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
ro: Extensie Sigură de Fişier Opţiuni

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
ro: Corespondenţă Programată şi Trimisă

[ctx: menu]
en: Search
ro: Caută

[ctx: menu]
en: Search Builder
ro: Constructor de Căutare

[ctx: menu]
en: Sending Mail
ro: Trimiterea de mesaje

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
ro: Instalare Pagină Personală de Campanie - Informaţii Cont

[ctx: menu]
en: Simple Search
ro: Cautare simplă

[ctx: menu]
en: Site URLs
ro: URL-uri sit

[ctx: menu]
en: Smtp Server
ro: Server SMTP

[ctx: menu]
en: Subscribe
ro: Abonează

[ctx: menu]
en: Sunlight
ro: Lumina soarelui

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
ro: Sincronizarea Utilizatorilor la Contacte

[ctx: menu]
en: System Preferences
ro: Preferinţe de Sistem

[ctx: menu]
en: Tags
ro: Etichete

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
ro: Spune-i unui prieten

[ctx: menu]
en: This should never be seen
ro: Acest lucru nu ar trebui să fie văzut niciodată

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

[ctx: menu]
en: Update Directory Path and URL
ro: Actualizează Calea Director şi URL-ul

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
ro: Actualizare CiviCRM

[ctx: menu]
en: User Framework Settings
ro: Setări Cadrul Utilizator

[ctx: menu]
en: View Activity
ro: Vizualizare activitate

[ctx: menu]
en: View Date Prefences
ro: Vizualizare Preferinţe Data

en: minutes
ro: minute

en: month
ro: luna

en: or
ro: sau

[ctx: province]
en: American Samoa
ro: Samoa Americană

[ctx: province]
en: Arges
ro: Argeş

[ctx: province]
en: Bacau
ro: Bacău

[ctx: province]
en: Balti
ro: Bălţi

[ctx: province]
en: Bistrita-Nasaud
ro: Bistriţa Năsăud

[ctx: province]
en: Boto'ani
ro: Botoşani

[ctx: province]
en: Bra'ov
ro: Braşov

[ctx: province]
en: Braila
ro: Brăila

[ctx: province]
en: Bucuresti
ro: Bucureşti

[ctx: province]
en: Buzau
ro: Buzău

[ctx: province]
en: Ca la ras'i
ro: Călăraşi

[ctx: province]
en: Caras-Severin
ro: Caraş Severin

[ctx: province]
en: Chisinau
ro: Chişinău

[ctx: province]
en: Constant'a
ro: Constanţa

[ctx: province]
en: Dambovit'a
ro: Dâmboviţa

[ctx: province]
en: Edinet
ro: Edineţ

[ctx: province]
en: Gagauzia, Unitate Teritoriala Autonoma
ro: Găgăuzia, Unitate Teritorială Autonomă

[ctx: province]
en: Galat'i
ro: Galaţi

[ctx: province]
en: Grad
ro: Grad cent

[ctx: province]
en: Ialomit'a
ro: Ialomiţa

[ctx: province]
en: Ias'i
ro: Iaşi

[ctx: province]
en: Lapusna
ro: Lăpuşna

[ctx: province]
en: Luxembourg
ro: Luxemburg

[ctx: province]
en: Male
ro: Bărbat

[ctx: province]
en: Maramures
ro: Maramureş

[ctx: province]
en: Mehedint'i
ro: Mehedinţi

[ctx: province]
en: Mexico
ro: Mexic

[ctx: province]
en: Mures
ro: Mureş

[ctx: province]
en: Neamt
ro: Neamţ

[ctx: province]
en: Puerto Rico
ro: Porto Rico

[ctx: province]
en: Sa laj
ro: Sălaj

[ctx: province]
en: Saint Helena
ro: Sfânta Elena

[ctx: province]
en: Stinga Nistrului, unitatea teritoriala din
ro: Stânga Nistrului, unitate teritorială din

[ctx: province]
en: Tighina [Bender]
ro: Tighina

[ctx: province]
en: Timis
ro: Timiş

[ctx: province]
en: Uri
ro: URI

[ctx: province]
en: Valcea
ro: Vâlcea

en: rolling
ro: rulant

en: seconds
ro: secunde

en: select
ro: selectare

en: show field or section
ro: arată câmp sau selecţie

en: smart group
ro: grup inteligent

en: start date
ro: dată start

en: status
ro: stare

en: vCard Location Type
ro: Tip locaţie vCard

en: vCard Name
ro: Nume vCard

en: view all contacts
ro: vizualizează toate contactele

en: week
ro: săptămâna

en: year
ro: an
