CiviCRM 3.2 - en to hi translation catalogue (2018 entries)

en: %1 - Participants
hi: %1 - प्रतिभागि

en: %1 Integration Settings
hi: %1 एकीकरण सेटिंग्स

en: %1 is a required field.
hi: %1 क्षेत्र जरूरी है।

en: %1 option has been deleted.
hi: विकल्प  %1 निकाला है।

en: %1 version and user table name.
hi: %1 संस्करण और उपयोगकर्ता तालिका नाम।

en: %count Result | %count Results
hi[0]: %गिनती परिणाम
hi[1]: %गिनती परिणाम

en: '%1' directory does not exist
hi: '%1' निर्देशिका मौजूद नहीं है

en: (Recurring Contribution)
hi: ( पुनरावृत्ति योगदान )

en: (bottom of page)
hi: ( नीचे पृष्ठ )

en: (preferred)
hi: (वरीयता प्राप्त)

en: (since inception)
hi: स्थापना के बाद से

en: (step %1 of %2)
hi: (चरण %1 से %2)

en: (top of page)
hi: ( ऊपर पृष्ठ )

en: - Contribution Fields -
hi: - योगदान कोष्ठक -

en: - any group -
hi: -काेई समुह-

en: - any region -
hi: - काेई भी क्षेत्र -

en: - any state/province -
hi: - काेई राज्य -

en: - any visibility -
hi: - दर्शनीयता -

en: - default view -
hi: - प्राथमिक दृश्य -

en: - none -
hi: - कोई भी नही -

en: - prefix -
hi: -उपसर्ग-

en: - select -
hi: - चुने -

en: - select activity set -
hi: - घटना सेट चुनें -

en: - select activity type -
hi: - घटना प्रकार का चयन करें -

en: - select group -
hi: - समूह चुने -

en: - select label -
hi: - लेबल चुने -

en: - select profile -
hi: - प्रोफाइल चुने -

en: - select record type -
hi: - रिकार्ड प्रकार चुने -

en: - select role -
hi: -भूमिका चुने-

en: - select type -
hi: - प्रकार चुनें -

en: - suffix -
hi: -प्रत्यय-

en: - type first letter(s) -
hi: - शुरवाती शब्द डाले -

en: -- select --
hi: - चुने -

en: -operator-
hi: -ऑपरेटर-

en: -select-
hi: -चयन-

en: 1. Manage Roles
hi: १. प्रबंधित भूमिकाओं

en: 4. Manage Core ACLs
hi: ४. प्रबंधित कोर ACLs

en: << Disable
hi: << निष्क्रिय

en: << Go Back
hi: << वापस जाएँ

en: << Previous
hi: << पिछला

en: << Remove
hi: << हटाना

en: A group of contacts
hi: संपर्क का एक समूह

en: A newer version of CiviCRM is available: %1 (this site is currently running %2).
hi: CiviCRM का एक नया संस्करण उपलब्ध है: %1 ( फ़िलहाल यह साइट  %2 पर चल रहा है )।

en: A profile
hi: प्रोफाइल

en: A valid file must be uploaded.
hi: एक वैध file अपलोड होना चाहिए।

en: ACL Name
hi: ACL नाम

en: ACL Role
hi: ऐसीअल भूमीका

en: ACL Type
hi: ACL प्रकार

en: API URL
hi: एेपीआय URL

en: About
hi: हमारे बारे में

en: Access Control
hi: प्रवेश नियंत्रण

en: Access Keys:
hi: प्रवेश कुंजी:

en: Accounting Code
hi: लेखा संहिता

en: Action
hi: कृती

en: Actions
hi: क्रिया

en: Actions:
hi: क्रिया:

en: Active Memberships
hi: सक्रिय सदस्यताएँ

en: Activities
hi: घटनाएँ

en: Activity
hi: घटना

en: Activity Date
hi: कार्य का दिन

en: Activity Date From
hi: तिथि गतिविधि से

en: Activity Dates - From
hi: गतिविधि तिथियाँ - से

en: Activity Medium
hi: घटना माध्यम

en: Activity Record
hi: गतिविधि रिकार्ड

en: Activity Status
hi: गतिविधि स्थिति

en: Activity Subject
hi: गतिविधि विषय

en: Activity Type
hi: क्रिया का प्रकार

en: Add >>
hi: बढ़ाना >>

en: Add Contacts to %1
hi: संपर्क को %1 जोड़ें

en: Add Contacts to A Group
hi: संपर्क समूह से जोड़ें

en: Add Contacts to Event
hi: संपर्क कार्यक्रम से जोड़ें

en: Add Contacts to Group
hi: संपर्क समूह से जोड़ें

en: Add Contacts to Organization
hi: संगठन के लिए जोड़ें संपर्क

en: Add Contacts: %1
hi: संपर्क जोड़ें: %1

en: Add Language
hi: भाषा जोड़ें

en: Add Premium to Contribution Page
hi: प्रीमियम योगदान पृष्ठ से जोड़ें

en: Add Timeline
hi: समयरेखा जोड़ें

en: Add this contact to one or more groups...
hi: इस संपर्क काे एक या अधिक समूह से जोड़ें...

en: Add to Group
hi: समूह से जोड़ें

en: Add to Household
hi: घरेलू से जोड़ें

en: Add to Organization
hi: संगठन से जोड़ें

en: Add to a group
hi: समूह मे जाऐ

en: Added
hi: के अतिरिक्त

en: Added By
hi: जोड़ा द्वारा

en: Additional Address 1
hi: अतिरिक्त पता १

en: Additional Address 2
hi: अतिरिक्त पता २

en: Additional Contribution
hi: अतिरिक्त योगदान

en: Additional Domain Contact Information
hi: अतिरिक्त डोमेन संबंधी संपर्क करने जानकारी

en: Address
hi: पता

en: Address Display
hi: पता प्रदर्शन

en: Address Editing
hi: पता संपादन

en: Address Fields
hi: पते का क्षेत्र

en: Address Name
hi: पता का नाम

en: Address Settings
hi: पता सेटिंग्स

en: Address Standardization
hi: पता मानकीकरण

en: Addt'l Address 1
hi: अतिरिक्त पता १

en: Addt'l Address 2
hi: अतिरिक्त पता २

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Administer
hi: व्यवस्था करना

en: Administer CiviCRM
hi: CiviCRM व्यवस्थापक

en: Administer your CiviCRM site using the links on this page. Click %1 for descriptions of the options in each section.
hi: अपने CiviCRM साइट प्रशासन के लिये इस पेज पर लिंक का उपयोग करे। प्रत्येक अनुभाग में विकल्पों के विवरण के लिए %1 क्लिक करें।

en: Advanced Date Input Settings
hi: उन्नत दिनांक इनपुट सेटिंग्स

en: Advanced Search
hi: अग्रवर्ती खोज

en: Age
hi: आयु

en: Aggregate Total Between $
hi: सकल कुल के बीच $

en: All
hi: सब

en: All Cases
hi: सभी प्रकरण

en: All Custom Groups
hi: सभी कस्टम समूह

en: All Events
hi: कस्टम समूह के सभी

en: All Groups
hi: सभी समूह

en: All Profiles
hi: सभी प्रोफाइल

en: Allow other amounts
hi: अन्य राशि काे अनुमति

en: Alphanumeric
hi: अक्षरांकीय

en: Amount Granted
hi: अनुदान राशि

en: Amount Label
hi: राशि लेबल

en: Amount Requested
hi: राशि अनुरोधित

en: Amount is required field.
hi: राशि क्षेत्र जरूरी है।

en: Amounts
hi: राशियाँ

en: An email receipt will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
hi: सौदा सफलतापूर्वक पूर्ण हाेने के बाद एक ईमेल रसीद %1 काे भेजा जाएगी।

en: Application Received
hi: आवेदन प्राप्त

en: Archived Mailings
hi: आर्काइव डाक

en: Are contributions of this type tax-deductible?
hi: क्या इस प्रकार के योगदान पर कर-काट है?

en: Are you sure you want to confirm subscription for %1?
hi: क्या आप %1 के लिए सदस्यता की पुष्टि करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete attached file.
hi: क्या आप सचमुच संलग्न फ़ाइल हटाना चाहते हैं।

en: Are you sure you want to disable this ACL?
hi: क्या आप सचमुच इस ACL काे निष्क्रिय करना चाहते है?

en: Are you sure you want to unsubscribe from %1?
hi: क्या आप %1 से सदस्यता समाप्त करना चाहते हैं?

en: Assigned To
hi: नियुक्त

en: At least one pledge frequency option needs to be checked.
hi: कम से कम एक वचन आवृत्ति विकल्प जरूरी है।

en: Attach File
hi: संलग्न संचिका

en: Attached File
hi: संलग्न संचिका

en: Authentication?
hi: प्रमाणीकरण?

en: Auto Renew
hi: ऑटो नवीनीकृत

en: Auto-responder
hi: ऑटो प्रत्युत्तर

en: Available Countries
hi: उपलब्ध देश

en: Available Languages
hi: उपलब्ध भाषाएँ

en: Available States and Provinces
hi: उपलब्ध राज्यों और प्रांत

en: Back to Profile Listings
hi: वापस प्रोफाइल सूची की आेर

en: Balance Amount
hi: शेष राशि

en: Bar
hi: बार

en: Batch Update
hi: सामूहिक अद्यतन

en: Batch Update Contribution via Profile
hi: याेगदान का सामूहिक अद्यतन द्वारा प्रोफाइल

en: Batch Update Contributions Via Profile
hi: याेगदान का सामूहिक अद्यतन द्वारा प्रोफाइल

en: Batch Update Event via Profile
hi: कार्यक्रम का सामूहिक अद्यतन द्वारा प्रोफाइल

en: Batch Update Participants Via Profile
hi: प्रतिभागियाें का सामूहिक अद्यतन द्वारा प्रोफाइल

en: Batch Update for Contributions
hi: याेगदान के लिये सामूहिक अद्यतन

en: Batch Update for Event Participants
hi: कार्यक्रम के लिये सामूहिक अद्यतन

en: Batch Update for Events
hi: कार्यक्रम के लिये सामूहिक अद्यतन

en: Batch Update via Profile
hi: सामूहिक अद्यतन द्वारा प्रोफाइल

en: Billing First Name
hi: बिलिंग पहला नाम

en: Billing Last Name
hi: बिलिंग अंतिम नाम

en: Billing Middle Name
hi: बिलिंग मध्य नाम

en: Billing Mode
hi: देयकांकन रूप

en: Billing Name and Address
hi: बिल के लिये नाम और पता

en: Billing location for this contact
hi: इस संपर्क के लिये बिलीकरण स्थान

en: Birth Date
hi: जन्म दिन

en: Both
hi: दोनों

en: Bounce Reason
hi: बाउंस कारण

en: Browse Sent Mailings
hi: भेजा गया डाक ब्राउज़ करें

en: Button Title
hi: बटन शीर्षक

en: Button URL
hi: बटन URL

en: CMS User?
hi: CMS उपयोगकर्ता?

en: Cancel
hi: रद्द करना

en: Cancel Date
hi: रद्द दिनांक

en: Cancel Mailing
hi: मेलिंग रद्द

en: Cancel Pledge
hi: रद्द वचन

en: Cancel Reason
hi: रद्द का कारण

en: Canceled
hi: रद्द

en: Cancelled
hi: रद्द

en: Card Number
hi: कार्ड नंबर

en: Card Type
hi: कार्ड प्रकार

en: Case
hi: मामला

en: Case %1 All Cases
hi: प्रकरण %1 सभी प्रकरण

en: Case %1 My Cases
hi: प्रकरण %1 मेरे प्रकरण

en: Case ID
hi: प्रकरण क्रमांक

en: Case Id not found.
hi: प्रकरण क्रमांक नहीं मिला।

en: Case Search
hi: प्रकरण खोज

en: Case Start Date
hi: प्रकरण प्रारंभ दिनांक

en: Case Status
hi: मामले कि स्थिती

en: Case Type
hi: मामले का प्रकार

en: Case Type changed successfully.
hi: प्रकरण प्रकार सफलतापूर्वक बदल दिया।

en: Case is in the Trash
hi: प्रकरण ट्रैश में है

en: Case opened successfully.
hi: प्रकरण को सफलतापूर्वक खोला है।

en: Cases
hi: मामले

en: Change Date
hi: परिवर्तित तिथि

en: Change Log
hi: हाल में हुए परिवर्तन

en: Change Log:
hi: हाल में हुए परिवर्तन:

en: Change Recurring Contribution
hi: पुनरावृत्ति योगदान बदलें

en: Changed By
hi: परिवर्तित द्वारा

en: Chart Style
hi: चार्ट शैली

en: Check
hi: चेक

en: Check Number
hi: चेक क्रंमाक

en: Check for Matching Contact(s)
hi: नकल संपर्क के लिऐ ढूंडे

en: CheckBox
hi: चेक बाँक्स

en: Checkout with Google
hi: गुगल के साथ भुगतान करे

en: Checkout with PayPal
hi: पेपैल के साथ चेकआऊट करे

en: City
hi: शहर

en: City.
hi: नगर.

en: CiviCRM Activity
hi: CiviCRM गतिविधि

en: CiviCRM Contact Listing
hi: सिवीसिआरम् संपर्क लिस्टिंग

en: CiviCRM Contact Search
hi: CiviCRM सम्पर्क शाेध

en: CiviCRM Custom Search
hi: CiviCRM कस्टम खोज

en: CiviCRM Home
hi: CiviCRM होम

en: CiviCRM ID
hi: CiviCRM आईडी

en: CiviCRM Language Switcher
hi: CiviCRM भाषा बदले

en: CiviCRM Pledge Engine
hi: सिवीसिआरएम वचन इंजन

en: CiviCRM Profile
hi: CiviCRM प्रोफाइल

en: CiviCRM Profile Group
hi: CiviCRM प्रोफाइल समूह

en: CiviCRM Quick Add
hi: CiviCRM त्वरित जोड़ें

en: CiviCRM Resource URL
hi: CiviCRM संसाधन यूआरएल

en: CiviCRM Search
hi: CiviCRM खोज

en: CiviCase
hi: सिवीकेस

en: CiviCase Dashboard
hi: सिवीकेस डैशबोर्ड

en: CiviCase Engine
hi: सिवीकेस इंजन

en: CiviContribute
hi: सिवीकाँन्ट्रीब्यट

en: CiviEvent
hi: सिवीईव्हेंट

en: CiviEvent Dashboard
hi: सिवीईव्हेंट डैशबोर्ड

en: CiviEvent Public Calendar
hi: CiviEvent सार्वजनिक कैलेंडर

en: CiviGrant
hi: सिवीग्रांटस्

en: CiviMail
hi: सिवीमेल

en: CiviMember
hi: सिवीमेंबर

en: CiviPledge
hi: सिवीप्लेज

en: CiviReport
hi: सिवीरिपोर्ट

en: Click %1 to view pledge payments.
hi: वचन के भुगतान को देखने के लिये क्लिक %1

en: Click the Google Checkout button to continue.
hi: जारी रखने के लिए गुगल चेकआऊट बटन पर क्लिक करें।

en: Click the PayPal button to continue.
hi: जारी रखने के लिए पेपैल बटन पर क्लिक करें।

en: Client Name or Email
hi: ग्राहक का नाम या ईमेल

en: Client contact does not exist: %1
hi: ग्राहक संपर्क मौजूद नहीं है:%1

en: Collapse Display
hi: संक्षिप्त प्रदर्शित

en: Color Bar
hi: रंग बार

en: Color Button
hi: रंग बटन

en: Color Main
hi: मुख्य रंग

en: Color Main Text
hi: मुख्य रंग पाठ

en: Color Title
hi: रंग शीर्षक

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Complete
hi: पूर्ण

en: Complete Date
hi: पूर्ण तिथि

en: Complete Date and Time
hi: पूर्ण तिथि और समय

en: Complete Description
hi: पूर्ण वर्णन

en: Complete OR partial Contribution Page title.
hi: पूरा या आंशिक याेगदान पेज शीर्षक

en: Complete OR partial contact name.
hi: पूर्ण आैर आंशिक संपर्क नाम।

en: Complete OR partial group name.
hi: पूर्ण आैर आंशिक समूह का नाम।

en: Completed
hi: समाप्त

en: Component
hi: घटक

en: Component Type
hi: घटक प्रकार

en: Component name
hi: घटक के नाम

en: Components
hi: घटक

en: Configuration Checklist
hi: विन्यास चेकलिस्ट

en: Configure
hi: समनुरूप बनाना

en: Configure Contribution Page
hi: योगदान पृष्ठ कॉन्फ़िगर करे

en: Configure Event
hi: घटना कॉन्फ़िगर करे

en: Configure Widget
hi: कॉन्फ़िगर विजेट

en: Configure directories in your file system for temporary uploads, images, custom files and custom templates.
hi: अस्थायी अपलोड, चित्र, कस्टम फ़ाइलें और कस्टम टेम्पलेट्स के लिए अापकी फ़ाइल प्रणाली कॉन्फ़िगर निर्देशिका।

en: Configure input and display formats for Date fields.
hi: इनपुट और दिनांक प्रारूपों प्रदर्शन क्षेत्रों के लिए कॉन्फ़िगर करे।

en: Confirm
hi: पुष्टि

en: Confirm From Email
hi: ईमेल से पुष्टि

en: Confirm From Name
hi: नाम से पुष्टि

en: Confirm Password
hi: संकेताक्षर पुष्टि

en: Confirmation Email
hi: पुष्टिकरण ईमेल

en: Confirmation Screen
hi: पुष्टिकरण स्क्रीन

en: Contact
hi: सम्पर्क

en: Contact Activities
hi: संपर्क गतिविधियां

en: Contact Dashboard
hi: सम्पर्क दिखावट फलक

en: Contact Group
hi: संपर्क समूह

en: Contact Id
hi: सदस्य नंबर

en: Contact Notes
hi: संर्पक नाेट

en: Contact Page
hi: सदस्य का पन्ना

en: Contact Phone
hi: संपर्क दूरभाष

en: Contact Relationships
hi: संपर्क संबंध

en: Contact Search
hi: सम्पर्क शाेध

en: Contact Tags
hi: संपर्क लेबल

en: Contact Type
hi: सम्पर्क प्रकार

en: Contact Type A
hi: सम्पर्क तरीक़ा ऐ

en: Contact Type B
hi: सम्पर्क तरीक़ा बी

en: Contact is deceased
hi: संपर्क मृतक है

en: Contact type
hi: संपर्क के प्रकार

en: Contact's Groups
hi: सदस्य समुह

en: Contact's first name.
hi: सम्पर्क का प्रथम नाम

en: Contact's last name.
hi: सम्पर्क का अन्तिम नाम

en: Contact's middle name.
hi: सम्पर्क का मध्य नाम

en: Contacts
hi: सदस्य

en: Continue
hi: क्रमश

en: Continue >>
hi: आगे बढ़े >>

en: Contribution Amount
hi: योगदान राशि

en: Contribution Amounts (%1)
hi: योगदान राशियाँ (%1)

en: Contribution Amounts section enabled
hi: योगदान राशियाँ अनुभाग सक्षम

en: Contribution Date From
hi: योगदान तिथि से

en: Contribution Dates - From
hi: योगदान तिथियाँ - से

en: Contribution ID
hi: योगदान आईडी

en: Contribution Information
hi: योगदान जानकारी

en: Contribution Label
hi: योगदान लेबल

en: Contribution Page
hi: योगदान पृष्ठ

en: Contribution Page - %1
hi: योगदान पन्ना - %1

en: Contribution Page End Date
hi: योगदान पृष्ठ समाप्ति तिथि

en: Contribution Page Start Date
hi: योगदान पृष्ठ आरंभ तिथि

en: Contribution Source
hi: सहभाग माध्यम

en: Contribution Status
hi: योगदान स्थिति

en: Contribution Status %1
hi: योगदान स्थिति %1

en: Contribution Total Amount %1 %2
hi: कुल योगदान राशि %1 %2

en: Contribution Type
hi: याेगदान का प्रकार

en: Contribution Type - %1
hi: योगदान प्रकार - %1

en: Contributions
hi: योगदान

en: Contributions made in honor of %1
hi: योगदान %1 के सम्मान में किया

en: Contributor Name or Email
hi: योगदानकर्ता का नाम या ईमेल

en: Cost
hi: मूल्य

en: Could not move custom file to custom upload directory
hi: कस्टम file कस्टम अपलोड निर्देशिका पहुचा ना सके

en: Country
hi: देश

en: Country Code
hi: देश कोड

en: Country name (e.g. Canada).
hi: देश का नाम

en: County
hi: प्रान्त

en: County Abbreviation
hi: काउंटी संक्षिप्त नाम

en: Create
hi: बनाना

en: Create Membership
hi: सदस्यता बनाएँ

en: Create New Group
hi: नया समूह बनाये

en: Create Profile
hi: प्रोफाइल बनाएँ

en: Create a Personal Campaign Page
hi: एक निजी अभियान पृष्ठ बनाएँ

en: Create an account?
hi: खाता बनाएँ?

en: Created Date
hi: निर्मित तिथि

en: Credit
hi: क्रेडिट

en: Cumulative
hi: संचयी

en: Currency
hi: मुद्रा

en: Current #
hi: वर्तमान #

en: Current Employer
hi: जारी नियोक्ता

en: Current Groups
hi: जारी समूह

en: Current Membership?
hi: वर्तमान सदस्यता?

en: Current Month-To-Date
hi: चालू माह से दिनांक

en: Current Relationships
hi: वर्तमान संबंध

en: Current tags are highlighted.
hi: वर्तमान लेबल प्रकाशमय भाग से दर्शाये है।

en: Custom Data
hi: कस्टम डाटा

en: Custom Files
hi: कस्टम फ़ाइलें

en: Custom Group
hi: कस्टम समूह

en: Custom PHP Path Directory
hi: कस्टम PHP मार्ग निर्देशिका

en: Custom Search
hi: कस्टम खोज

en: Custom Searches
hi: कस्टम खोज

en: Custom Templates
hi: कस्टम टेम्पलेट

en: Custom Translate Function
hi: कस्टम अनुवाद समारोह

en: Customize
hi: रुचि के अनुसार बनाना

en: Dashboard
hi: दिखावट फलक

en: Dashboard - %1
hi: दिखावट फलक - %1

en: Database Error Code:
hi: डाटाबेस त्रुटि कोड:

en: Date
hi: तारीख

en: Date Display
hi: दिनांक प्रदर्शन

en: Date Format
hi: तिथि प्रारूप

en: Date Formats
hi: तिथि प्रारूप

en: Date Input Fields
hi: दिनांक इनपुट फील्ड्स

en: Date and Time
hi: तारीख और समय

en: Date of birth
hi: जन्म दिन

en: Date of first pledge payment.
hi: पहले वचन भुगतान की तिथि।

en: Date when an acknowledgment of the pledge was sent.
hi: तिथि जब वचन की एक रसीद भेजी गयी थी।

en: Date when pledge was made by the contributor.
hi: तिथि जब वचन योगदानकर्ता द्वारा बनाया गया था।

en: Date:
hi: तिथि:

en: Debit
hi: डेबिट

en: Debugging
hi: दोषमार्जन

en: Default Country
hi: डिफ़ॉल्ट देश

en: Default Currency
hi: डिफ़ॉल्ट मुद्रा

en: Default Language
hi: डिफ़ॉल्ट भाषा

en: Default Option?
hi: नकल विक्लप?

en: Default Value
hi: मूल मान

en: Default currency assigned to contributions and other monetary transactions.
hi: डिफ़ॉल्ट मुद्रा योगदान काे नियत किया और अन्य मौद्रिक लेनदेन

en: Delete
hi: हटाना

en: Delete %1 Type
hi: %1 प्रकार हटाएँ

en: Delete ACL
hi: ACL नष्ट करे

en: Delete Activity
hi: घटनाएँ मिटाएँ

en: Delete Attached File
hi: संलग्न फ़ाइल नष्ट करे

en: Delete Cases
hi: प्रकरण मिटाएँ

en: Delete Contact
hi: संपर्क हटाएँ

en: Delete Contacts
hi: संर्पक मिटाईये

en: Delete Contribution
hi: योगदान मिटाएँ

en: Delete Contribution Page
hi: योगदान पन्ना मिटाएँ

en: Delete Contributions
hi: योगदान नष्ट

en: Delete Credit Card
hi: क्रेडिट कार्ड नष्ट करे

en: Delete Current Attachment(s)
hi: वर्तमान अनुलग्नक हटाएँ

en: Delete Custom Field
hi: कस्टम फील्ड नष्ट किजिऐ

en: Delete Event
hi: घटना नष्ट

en: Delete Event Registration
hi: घटना पंजीकरण हटाएँ

en: Delete Grants
hi: अनुदान निकाले

en: Delete Group
hi: समूह काे मिटाये

en: Delete Location Type
hi: स्थान प्रकार नष्ट

en: Delete Mailing
hi: मेलिंग हटाएँ

en: Delete Members
hi: सदस्यों काे नष्ट करे

en: Delete Membership
hi: सदस्यता मिटाएँ

en: Delete Membership Status
hi: सदस्यता स्थिति नष्ट करे

en: Delete Membership Type
hi: सदस्यता प्रकार नष्ट करे

en: Delete Note
hi: नाेट मिटाएँ

en: Delete Payment Instrument
hi: भुगतान साधन नष्ट

en: Delete Payment Procesor Type
hi: भुगतान प्रोसेसर प्रकार मिटाऐ

en: Delete Pledge
hi: वचन नष्ट करे

en: Delete Pledges
hi: वचन काे नष्ट करे

en: Delete Relationship
hi: संबंध मिटाएँ

en: Delete Relationship Type
hi: संबंध प्रकार मिटाऐ

en: Deleted Case(s): %1
hi: मिटाएँ गये प्रकरण: %1

en: Deleted Pledge(s): %1
hi: मिटाएँ गये वचन : %1

en: Demographics
hi: जनांकिकीय

en: Deny
hi: नकारना

en: Description
hi: विवरण

en: Description of new group
hi: नये समूह का विवरण

en: Description:
hi: वर्णन:

en: Detach
hi: अलग करे

en: Detach Activity
hi: घटनाएँ काे दूर किजिएँ

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Directories
hi: निर्देशिका

en: Disable
hi: असमर्थ

en: Disable %1
hi: असमर्थ %1

en: Disable ACL
hi: असमर्थ ACL

en: Disable Location Type
hi: स्थान प्रकार निष्क्रिय

en: Disable Membership Status
hi: सदस्यता स्थिति निष्क्रिय

en: Disable Membership Type
hi: सदस्यता प्रकार निष्क्रिय

en: Disable Outbound Email
hi: आउटबाउंड ईमेल असमर्थ करे

en: Disable Premium
hi: प्रीमियम नष्ट

en: Disable Relationship
hi: निष्क्रिय संबंध

en: Discount Name
hi: डिस्काउंट का नाम

en: Discounted Fees
hi: रियायती शुल्क

en: Display Backtrace
hi: प्रदर्शन Backtrace

en: Display Format
hi: प्रदर्शन प्रारूप

en: Display Minimum Contribution Amount?
hi: न्यूनतम योगदान राशि प्रदर्शित?

en: Display Name
hi: प्रदर्शन नाम

en: Do Not Email
hi: ईमेल न करे

en: Do Not Mail
hi: मेल न करे

en: Do Not Phone
hi: फोन न करे

en: Do not email
hi: ईमेल न करे

en: Do not mail
hi: मेल न करे

en: Do not phone
hi: फोन न करे

en: Do you really want to remove this Smart Group?
hi: क्या आप यह स्मार्ट समूह निकालना चाहते है?

en: Domain Information
hi: प्रक्षेत्र जानकारी

en: Domain Information Page
hi: Domain जानकारी पन्ने

en: Don't Know
hi: पता नहीं

en: Donate Link Text
hi: दान कड़ी पाठ

en: Donation Amount
hi: दान राशि

en: Donation Count
hi: दान की गिनती

en: Done
hi: कीया हुआ

en: Done with Preview
hi: पूर्ण पूर्वावलोकन के साथ

en: Download Errors
hi: त्रुटियाँ डाउनलोड करे

en: Draft and Unscheduled Mailings
hi: ड्राफ्ट और Unscheduled डाक

en: Drupal Access Control
hi: द्रुपल प्रवेश नियंत्रण

en: Duplicate Import Mapping Name
hi: मिलान आयात नाम डुप्लिकेट है

en: Duplicate Option label
hi: नकल विक्लप लेबल

en: Duration
hi: अवधी

en: Duration Interval
hi: कालावधी

en: Duration Unit
hi: अवधि इकाई

en: Edit
hi: संपादन करना

en: Edit %1
hi: संपादन %1

en: Edit ACL
hi: ACL संपादन

en: Edit Case
hi: मामला संपादन करे

en: Edit Contact Details
hi: सदस्य की जानकारी संपादन

en: Edit Contact Information
hi: संपर्क जानकारी संपादन करें

en: Edit Contribution
hi: योगदान संपादन

en: Edit Credit Card
hi: क्रेडिट कार्ड संपादन

en: Edit Date Settings
hi: दिनांक सेटिंग्स संपादित करें

en: Edit Domain Information
hi: डोमेन जानकारी संपादित करें

en: Edit Event Registration
hi: घटना पंजीकरण संपादित करें

en: Edit Group
hi: समुह संपादन

en: Edit Location Type
hi: स्थान प्रकार का संपादन

en: Edit Membership
hi: सदस्यता संपादन

en: Edit Membership Status
hi: सदस्यता स्थिति संपादन

en: Edit Membership Type
hi: सदस्यता प्रकार संपादन

en: Edit Note
hi: नाेट संपादन

en: Edit Option
hi: विकल्प संपादन

en: Edit Payment Instrument
hi: भुगतान साधन संपादन

en: Edit Payment Procesor Type
hi: भुगतान प्रोसेसर प्रकार संपादन

en: Edit Pledge
hi: वचन संपादन

en: Edit Premium
hi: प्रीमियम संपादन

en: Edit Price Options
hi: मूल्य विकल्प संपादन

en: Edit Relationship
hi: संबंध संपादन

en: Edit Rule
hi: नियम संपादन

en: Edit Smart Group Criteria
hi: स्मार्ट समूह मानदंड संपादन

en: Edit Tags
hi: लेबल संपादित किजिऐ

en: Edit Your Page
hi: आपका पेज संपादित करें

en: Editing Contacts
hi: संपर्क संपादन

en: Email
hi: ईमेल

en: Email Address
hi: ईमेल पता

en: Email Domain
hi: ईमेल Domain

en: Email Sent
hi: ईमेल भेजा

en: Email a Contact
hi: संर्पक काे ईमेल भेजे

en: Email is not valid.
hi: ईमेल याेग्य नही है।

en: Email:
hi: ईमेल:

en: Employer
hi: कार्यदाता

en: Employer State
hi: कार्यदाता राज्य

en: Employer of
hi: के कार्यदाता

en: Enable
hi: समर्थ करना

en: Enable %1
hi: समर्थ %1

en: Enable >>
hi: सक्षम >>

en: Enable ACL
hi: समर्थ ACL

en: Enable Components
hi: समर्थ घटक

en: Enable Location Type
hi: स्थान प्रकार सक्षम

en: Enable Membership Status
hi: सक्षम सदस्यता स्थिति

en: Enable Membership Type
hi: सक्षम सदस्यता प्रकार

en: Enable Multiple Languages
hi: एकाधिक भाषाओं काे सक्षम करे

en: Enable Relationship
hi: सक्षम संबंध

en: Enabled?
hi: समर्थकृत

en: End Date
hi: आखिरी दिनांक

en: End Date / Time
hi: समाप्ति तिथि / समय

en: End Date Years
hi: आखिरी दिनांक साल

en: End Event
hi: घटना समाप्त

en: End Event Adjust Interval
hi: समायोजित अंतराल घटना समाप्ति

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Enter a positive integer
hi: सकारात्मक पूर्णांक चुने

en: Enter a valid URL
hi: याेग्य URL डाले

en: Enter a valid Website.
hi: मान्य वेबसाइट डाले.

en: Enter a valid country name.
hi: मान्य वेबसाइट डाले.

en: Enter your Google API Key OR your Yahoo Application ID.
hi: गुगल API कुंजी या याहू आवेदन आईडी दर्ज करें।

en: Entity Table
hi: इकाई टेबल

en: Error Code:
hi: त्रुटि कोड:

en: Event
hi: घटना

en: Event Fee(s)
hi: घटना शुल्क

en: Event ID
hi: घटना ID

en: Event Info
hi: कार्यक्रम जानकारी

en: Event Information
hi: कार्यक्रम जानकारी

en: Event Level
hi: घटना स्तर

en: Event Name
hi: कार्यक्रम का नाम

en: Event Registration
hi: कार्यक्रम पंजीकरण

en: Event Summary
hi: कार्यक्रम सारांश

en: Event Title
hi: कार्यक्रम शीर्षक

en: Event Total
hi: घटना कुल

en: Event Type
hi: घटना प्रकार

en: Events
hi: कार्यक्रम

en: Every
hi: प्रत्येक

en: Everyone
hi: सब

en: Exclude Group(s)
hi: अपवर्जित समूह

en: Exclusion Max Amount
hi: अधिकतम अपवर्जन राशि

en: Exclusion Min Amount
hi: न्यूनतम अपवर्जन राशि

en: Execute real-time monetary transactions
hi: Execute वास्तविक समय मौद्रिक लेनदेन

en: Expiration Date
hi: समाप्ति दिनांक

en: Expire On
hi: समाप्त होना

en: Expired
hi: निश्वासित

en: Expired / Inactive Memberships
hi: निश्वासित / निष्क्रिय सदस्यताएँ

en: Expired Date
hi: समाप्ति तिथि

en: Export Cases
hi: निर्यात प्रकरण

en: Export Contacts
hi: सदस्य बाहर भेजना

en: Export Participants
hi: प्रतिभागियों काे निर्यात करे

en: Export Pledges
hi: निर्यात वचन

en: Export Type
hi: निर्यात प्रकार

en: External ID
hi: विदेश आईडी

en: External Id
hi: विदेश Id

en: FROM name for email.
hi: ईमेल के लिए नाम से।

en: Failure Count
hi: विफलता गिनती

en: Failure Retry Date
hi: पुनः प्रयास विफलता तिथि

en: Fatal Error Handler
hi: घातक त्रुटि हेन्डलर

en: Fatal Error Template
hi: घातक त्रुटि टेम्पलेट

en: Fax
hi: फँक्स

en: Fee Amount
hi: राशि शुल्क

en: Fee Label
hi: शुल्क लेबल

en: Fee Level
hi: शुल्क स्तर

en: Field Help
hi: क्षेत्र मदद

en: Field Label
hi: क्षेत्र लेबल

en: Field Name
hi: क्षेत्र का नाम

en: File
hi: संचिका

en: File %1 does not exist or is not readable
hi: फ़ाइल %1 अस्तित्व में नहीं है या पठनीय नहीं है

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
hi: File आकार %1 से कम MBytes चाहिए( %2 bytes )

en: Fill
hi: भरिये

en: Filter search by group type(s).
hi: समूह के प्रकार से खोज फ़िल्टर

en: Find Cases
hi: मामले खोजें

en: Find Contacts
hi: सदस्य काे खाेजे

en: Find Contribution Pages
hi: याेगदान पेज खोजें

en: Find Contributions
hi: याेगदान खाेजें

en: Find Groups
hi: खोजें समूह

en: Find Mailings
hi: डाक शाेध

en: Find Members
hi: सदस्यों काे खोजें

en: Find Participants
hi: प्रतिभागियाें काे खाेजें

en: Find Pay Later Contributions?
hi: बाद में योगदान मिला खोजें?

en: Find Pledges
hi: वचन काे खोजें

en: Find Recurring Contributions?
hi: पुनरावृत्ति योगदान खोजें?

en: Find Target Contact
hi: संपर्क लक्ष्य खोजें

en: Find Target Household
hi: घरेलू लक्ष्य खोजें

en: Find Target Organization
hi: संगठन का लक्ष्य खोजें

en: Find Test Contributions?
hi: परीक्षण योगदान खोजें?

en: Find Test Participants
hi: टेस्ट प्रतिभागियों काे खोजें

en: Find Test Participants?
hi: टेस्ट प्रतिभागियों काे खोजें?

en: Find more contributions
hi: अधिक योगदान खोजें

en: Find more members
hi: अधिक सदस्य खोजें

en: Find more pledges
hi: और अधिक वचनाे काे खोजें

en: Find...
hi: खोजें

en: First Name
hi: पहला नाम

en: First Name and Last Name OR an email OR an OpenID in the Primary Location should be set.
hi: स्थापित प्राथमिक स्थान में पहला नाम या पिछला नाम या ईमेल या OpenID चाहिए।

en: First Name:
hi: पहला नाम:

en: First row contains column headers
hi: पंक्ति में पहली हेडर स्तम्भ है

en: Fiscal Year Start
hi: वित्तीय वर्ष प्रारंभ

en: Fixed Contribution Options
hi: निश्चित विकल्प योगदान

en: Fixed Period Rollover Day
hi: नियत अवधि Rollover दिवस

en: Fixed Period Start Day
hi: अवधि निश्चित प्रारंभ दिन

en: Fixed Start
hi: निश्चित प्रारंभ

en: Footer Message
hi: फूटर संदेश

en: Footer Text
hi: फूटर पाठ

en: Force Secure URLs (SSL)
hi: सुरक्षित यूआरएल (SSL)

en: Format
hi: संरूप

en: Frequency
hi: फ़्रिक्वेंसी

en: Frequency Interval
hi: फ़्रिक्वेंसी अंतराल

en: Frequency Unit
hi: फ़्रिक्वेंसी इकाई

en: Frequency must be a whole number (EXAMPLE: Every 3 months).
hi: फ़्रिक्वेंसी पूरी संख्या होना चाहिए ( उदाहरण : हर महीने 3 ).

en: From
hi: इनसे

en: Fulfilled Date
hi: पूरी तिथि

en: Full Name
hi: पूरा नाम

en: Full street address (e.g. 110 Main Street).
hi: रास्ते का पूरा पता (जैसे की:110 मुख्य मार्ग).

en: Fuzzy
hi: फजी

en: Gender
hi: लिंग

en: Generate Report
hi: उत्पन्न रिपोर्ट

en: Geo Code 1
hi: भू संहिता १

en: Geo Code 2
hi: भू संहिता २

en: Global Settings
hi: सार्विक अनुकूलन

en: Go
hi: चलना

en: Goal Amount
hi: लक्ष्य राशि

en: Google
hi: गुगल

en: Google Checkout
hi: गुगल चेकाऊट

en: Grant
hi: अनुदान

en: Grant Decision Date - From
hi: अनुदान निर्णय तारीख - से

en: Grant Status
hi: अनुदान स्थिती

en: Grant Status %2 %1
hi: अनुदान स्थिती %2 %1

en: Grant Type
hi: अनुदान प्रकार

en: Grant Type %2 %1
hi: अनुदान प्रकार %2 %1

en: Granted
hi: स्वीकृत

en: Grants
hi: अनुदान

en: Group
hi: समूह

en: Group '%1' already exists.
hi: '%1' समुह पहले से मौजूद है।

en: Group Listings
hi: समूह सूची

en: Group Name
hi: समूह नाम

en: Group Status
hi: समुह स्थिति

en: Group Type
hi: समूह प्रकार

en: Group(s)
hi: समुह

en: Groups
hi: समुह

en: HTML
hi: एचटीएम्अल

en: HTML Message
hi: एच टी एम एल संदेशा

en: Help Post
hi: उत्तर सहायता

en: Help Pre
hi: पूर्व सहायता

en: Home
hi: आवास

en: Honor Block Text
hi: सम्मान ब्लॉक पाठ

en: Honor First Name and Last Name OR an email should be set.
hi: ईमेल या आदर प्रथम नाम और अंतिम नाम निर्धारित किया जाना चाहिए।

en: Honor Type
hi: आदर प्रकार

en: Honor name like - '%1'
hi: आदर नाम - '%1'

en: Host
hi: मेज़बान

en: Household
hi: परिवार संबन्धी

en: Household Member is
hi: परिवार सबंधीं सदस्य है

en: Household Name
hi: पारिवारिक नाम

en: Html Type
hi: एचटीएमअल नमूना

en: I want to contribute this amount
hi: मैं इस राशि का योगदान करना चाहता हुँ।

en: I want to make a one-time contribution
hi: मैं एक बार योगदान करना चाहता हुँ।

en: I want to make a one-time contribution.
hi: मैं एक बार योगदान करना चाहता हुँ।

en: I will send payment by check
hi: मैं चेक द्वारा भुगतान भेज दुंगा

en: If you already have an account, <a href='%1'>please login</a> before completing this form.
hi: यदि आप का पहले से ही एक खाता है, ताे इस प्रपत्र को पूरा करने से पहले <a href='%1'>कृपया प्रवेश करे</a>

en: If you have a PayPal account, you can click the PayPal button to continue. Otherwise, fill in the credit card and billing information on this form and click <strong>Continue</strong> at the bottom of the page.
hi: यदि आपके पास एक पेपैल खाता है, तो आप जारी रखने के लिए पेपैल बटन को क्लिक करें। अन्यथा, क्रेडिट कार्ड और बिलिंग जानकारी भरे और इस फ़ॉर्म पर जारी रहने के लिये पृष्ठ के तल के आगे बढे बटन पर क्लिक करे।

en: If you would like to create an account on this site, check the box below and enter a user name
hi: यदि आप इस साइट पर एक खाता बनाने चाहते है। नीचे दिए गए बॉक्स की जाँच करें और एक उपयोगकर्ता नाम दर्ज करे।

en: Image
hi: छवि

en: Image Upload URL
hi: छवि अपलोड यूआरएल

en: Image Url
hi: तसवीर का Url

en: Images
hi: छवियाँ

en: Import
hi: बाहर से लाना

en: Import / Export Field Separator
hi: आयात / निर्यात क्षेत्र विभाजक

en: Import Data File
hi: आयात डाटा File

en: Import Now >>
hi: आयात करे > >

en: In Date
hi: में तिथि

en: In Honor Of
hi: आदर में

en: Inactive Relationships
hi: निष्क्रिय संबंध

en: Include All Activities
hi: सभी घटनाएँ शामिल करे

en: Include Email
hi: शामिल ईमेल

en: Include Group(s)
hi: शामिल समूह

en: Include Missing Activities Only
hi: केवल गुम घटनाएँ शामिल करे

en: Include Nickname
hi: शामिल उपनाम

en: Include Profile
hi: शामिल प्रोफाइल

en: Include Profiles
hi: शामिल प्रोफाइलस्

en: Include Profiles (%1)
hi: शामिल प्रोफाइल (%1)

en: Include past event(s) in this select list.
hi: इस चयन सूची में पिछले घटनायाे काे शामिल करें।

en: Incomplete Transaction
hi: अधूरी गतिविधि

en: Individual
hi: व्यक्तिगत

en: Individual Name
hi: व्यक्तिगत नाम

en: Individual Prefix
hi: व्यक्तिगत उपसर्ग

en: Individual State
hi: व्यक्तिगत राज्य

en: Individual Suffix
hi: व्यक्तिगत प्रत्यय

en: Individual's Home State
hi: व्यक्ति के गृह राज्य

en: Individual's Name (last, first)
hi: व्यक्ति के नाम ( पिछला, प्रथम )

en: Inline
hi: इनलाइन

en: Input file must be in CSV format
hi: इनपुट फाइल प्रारूप CSV होना चाहिए

en: Installments
hi: किश्तों

en: Instant Messenger
hi: तुरन्त हरकारा

en: Integer
hi: पूर्ण संख्या

en: Introductory Message
hi: परिचयात्मक संदेश

en: Invalid default value for country.
hi: अमान्य बकाया देश मूल्य।

en: Invoice ID
hi: चालान ID

en: Is Active
hi: सक्रिय है

en: Is Active?
hi: क्या सक्रिय है?

en: Is Pay Later
hi: क्या भुगतान बाद में

en: Is confirm email
hi: मेल पुष्टि है

en: Is this Online Contribution Page Active?
hi: क्या यह ऑनलाइन योगदान पृष्ठ सक्रीय है?

en: Is this Payment Processor active?
hi: क्या यह भुगतान प्रोसेसर सक्रिय है?

en: Is this Payment Processor the default?
hi: क्या यह भुगतान प्रोसेसर डिफ़ॉल्ट है?

en: Iso Code
hi: Iso संहिता

en: Javascript
hi: जावास्क्रिप्ट

en: Job Title
hi: कार्य का पद

en: Job title
hi: कार्य का पद

en: Join a Group
hi: समूह से जुड़े

en: Join date
hi: शामिल होंने कि तिथि

en: Label
hi: सूचक पत्र

en: Language and Currency
hi: भाषा आैर मुद्रा

en: Last Change by
hi: अंतिम बदल द्वारा

en: Last Name
hi: पीछ्ला नाम

en: Last Name:
hi: पीछ्ला नाम:

en: Latitude
hi: अक्षांश

en: Legacy Encoding
hi: Legacy कूटबन्धन

en: Legal Name
hi: याेग्य नाम

en: Length
hi: लंबाई

en: Level
hi: स्तर

en: Line Number
hi: रेखा अंक

en: Link
hi: जुड़ना

en: Link Text
hi: कड़ी पाठ

en: Link to Event Configuration
hi: कार्यक्रम विन्यास कड़ी

en: Link to Event Page
hi: लाइव कार्यक्रम पृष्ठ कड़ी

en: Listing of current and upcoming public events.
hi: वर्तमान और आगामी सार्वजनिक कार्यक्रमाे की सूची।

en: Live API URL
hi: लाइव API URL

en: Live Button URL
hi: लाइव बटन URL

en: Live Page
hi: लाइव पृष्ठ

en: Live Recurring Payments URL
hi: लाइव पुनरावृत्ति भुगतान URL

en: Live Site URL
hi: लाइव साइट URL

en: Load Mapping
hi: प्रतिचित्रण भरीये

en: Localization
hi: स्थानीयकरण

en: Localization settings include user language, default currency and available countries for address input.
hi: स्थानीयकरण सेटिंग्स के लिए प्रयोक्ता भाषा, डिफ़ॉल्ट मुद्रा और निवेश पता आैर उपलब्ध देश शामिल है।

en: Location
hi: स्थान

en: Location Type
hi: स्थान का प्रकार

en: Location Types
hi: प्रकार का स्थान

en: Location type
hi: स्थान का प्रकार

en: Logout
hi: लॉगआउट

en: Longitude
hi: रेखांक्ष

en: Mailing Footer
hi: डाक फूटर

en: Mailing Header
hi: डाक हैडर

en: Mailing Labels
hi: डाक लेबल

en: Mailing Name
hi: मेलिंग का नाम

en: Mailing Report
hi: मेलिंग रिपोर्ट

en: Main Menu
hi: मुख्य मेनू

en: Make Contribution
hi: योगदान बनाएँ

en: Make Mailing Labels
hi: डाक लेबल बनाएँ

en: Make Pledge Payment(s):
hi: वचन के लिए भुगतान किजिएँ :

en: Manage
hi: प्रबन्ध करना

en: Manage Case
hi: प्रकरण प्रबंधन

en: Manage Contribution Pages
hi: योगदान प्रबंधित पन्ने

en: Manage Events
hi: कार्यक्रम प्रबंधित

en: Manage Groups
hi: समूह काे संभालिये

en: Map
hi: मानचित्र

en: Map Contact
hi: संर्पक मानचित्र मे देखिये

en: Map Contacts
hi: संपर्क मानचित्र

en: Map Location(s)
hi: मानचित्र

en: Map Primary Address
hi: प्राथमिक पता मानचित्र

en: Map Provider
hi: मानचित्र प्रदाता

en: Map this Address
hi: नक्शे पर पता देखिऐ

en: Map this Location
hi: इस स्थान का नक्शा

en: Mapper for Field %1
hi: प्रतिचित्रण के लिए फील्ड %1

en: Mapping Option
hi: प्रतिचित्रण विकल्प

en: Mapping Type
hi: मानचीत्रण नमूना

en: Mapping and Geocoding
hi: मिलान और Geocoding

en: Mapping features require PHP version 5 or greater
hi: मानचित्रण सुविधाएँ के लिऐ PHP संस्करण 5 या अधिक की आवश्यकता होती है

en: Mask
hi: आच्छद

en: Match Fields
hi: मेल कोष्ठक

en: Max Amount
hi: अधिकतम राशि

en: Max Number of Participants
hi: अधिकतम प्रतिभागियों की संख्या

en: Maximum Amount
hi: अधिकतम मात्रा

en: Maximum Attachments
hi: अधिकतम संलग्नक

en: Medium
hi: माध्यम

en: Meeting
hi: बैठक

en: Member
hi: सदस्य

en: Member Name or Email
hi: सदस्य का नाम या ईमेल

en: Member Since
hi: सदस्य से

en: Members
hi: सदस्य

en: Members by Type
hi: प्रकार के सदस्य

en: Membership
hi: सदस्यता

en: Membership End Date
hi: सदस्यता समाप्ति तिथि

en: Membership Fee
hi: सदस्यता शुल्क

en: Membership Organization and Type
hi: संगठन संबंध आैर प्रकार

en: Membership Start Date
hi: सदस्यता आरंभ तिथि

en: Membership Status
hi: सदस्यता की स्थिती

en: Membership Summary
hi: सदस्यता सारांश

en: Membership Transaction #
hi: सदस्यता लेनदेन #

en: Membership Type
hi: सदस्यता का प्रकार

en: Membership Type(s)
hi: सदस्यता प्रकार

en: Membership Types
hi: सदस्यता प्रकार

en: Memberships
hi: सदस्यता

en: Memo
hi: ज्ञापन

en: Merchant ID
hi: व्यापारी ID

en: Merge
hi: मिलायें

en: Merge Contacts
hi: संपर्क मिलायें

en: Message
hi: संदेश

en: Message Subject
hi: संदेशा विषय

en: Message Templates
hi: पत्र नमुना

en: Message Title
hi: संदेशा शीर्षक

en: Method
hi: तरीका

en: Middle Name
hi: मध्य नाम

en: Min Amount
hi: न्यूनतम राशि

en: Min Contribution
hi: न्यूनतम याेगदान

en: Minimum Amount
hi: न्यूनतम मात्रा

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
hi: न्यूनतम राशि अधिकतम राशि से कम चाहिए

en: Minimum Contribution
hi: न्यूनतम योगदान

en: Minimum Contribution Amount
hi: न्यूनतम योगदान राशि

en: Minimum Fee
hi: न्यूनतम शुल्क

en: Miscellaneous
hi: विविध

en: Miscellaneous Settings
hi: विविध सेटिंग्स

en: Missing input parameters
hi: इनपुट पैरामीटर गुम

en: Missing required fields
hi: अपेक्षित क्षेत्र गायब है

en: Mobile
hi: सेल फ़ोन

en: Modified Between
hi: संशोधित के बीच

en: Modified By
hi: द्वारा परिवर्धित

en: Modified Date
hi: तारीख सुधारना

en: Module
hi: मापदंड

en: Moneris
hi: माेनेरिंज

en: Monetary Amount Display
hi: मौद्रिक राशि प्रदर्शन

en: Monetary Value Display
hi: मौद्रिक मूल्य का प्रदर्शन

en: Money
hi: धन

en: Money Transferred
hi: धन स्थानांतरण

en: Month and Year
hi: महीना और वर्ष

en: Most Recent Activity
hi: सबसे हाल की घटना

en: Msg Subject
hi: संदेशा विषय

en: Msg Title
hi: संदेशा शीर्षक

en: Multi-Select
hi: बहु - चुनें

en: My Cases
hi: मेरे प्रकरण

en: My Contact Dashboard
hi: मेरा संपर्क फलक

en: My Role
hi: मेरी भूमिका

en: Name
hi: नाम

en: Name already exists in Database.
hi: नाम पहले से आंकड़ासंचय में मौजूद है.

en: Name for new group
hi: नये समूह का नाम

en: Name is required to save Import Mapping
hi: मिलान सूरक्षित करने के लिये नाम आवश्यक है

en: Name or Email
hi: नाम या ईमेल

en: Name or Email
hi: नाम या ईमेल

en: Net Amount
hi: नेट राशि

en: Net value of the contribution (Total Amount minus Fee).
hi: योगदान का नेट मूल्य ( कुल राशि ऋण शुल्क )।

en: New %1
hi: नया %1

en: New Activity
hi: नयी घटना

en: New Base Directory
hi: नई बेस निर्देशिका

en: New Base URL
hi: नई बेस यूआरएल

en: New Contact
hi: नया संर्पक

en: New Contribution
hi: नया योगदान

en: New Credit Card
hi: नई क्रेडिट कार्ड

en: New Event
hi: नया कार्यक्रम

en: New Event Registration
hi: नई घटना पंजीकरण

en: New Grant
hi: नया अनुदान

en: New Individual
hi: नया व्यक्तिगत संपर्क

en: New Mailing
hi: नया मेलिंग

en: New Mailing Component
hi: नया मेलिंग घटक

en: New Membership
hi: नई सदस्यता

en: New Membership Type
hi: नया सदस्यता प्रकार

en: New Note
hi: नई नाेट

en: New Payment Instrument
hi: नई भुगतान साधन

en: New Payment Procesor Type
hi: नया भुगतान प्रोसेसर का प्रकार

en: New Payment Processor
hi: नया भुगतान प्रोसेसर

en: New Pledge
hi: नया वचन

en: New Premium
hi: नई प्रीमियम

en: New Price Set
hi: नया मूल्य सेट

en: New Relationship Type
hi: नए संबंध प्रकार

en: New Smart Group
hi: नया स्मार्ट समुह

en: New Tag
hi: नया लेबल

en: New relationship record(s) created: %1.
hi: नया संबंध रिकार्ड बनाया : %1।

en: Next >>
hi: अगला >>

en: Next Sched Contribution
hi: अगला अनुसूचित योगदान

en: Next Scheduled Activity
hi: अगली अनुसूचित घटना

en: Nick Name
hi: उपनाम

en: No
hi: नही

en: No matches found for:
hi: कोई मिलान नहीं मिला:

en: No matching contributions found.
hi: कोई मेल खाता योगदान मिला नही।

en: No matching pledge results found.
hi: कोई मेल खाते वचन परिणाम नही मिले।

en: No thank you
hi: नहीं धन्यवाद

en: Note
hi: नाेट

en: Note Text
hi: नोट पाठ

en: Notes
hi: नोट

en: Number
hi: संख्या

en: Number of installments must be a whole number.
hi: किश्तों की संख्या पूरी संख्या होना चाहिए।

en: Number of selected members: %1
hi: चयनित सदस्यों की संख्या: %1

en: Number of selected pledges: %1
hi: चयन वचनाे की संख्या: %1

en: Numeric Code
hi: संख्यात्मक कोड

en: OK
hi: ठीक है

en: Old Base Directory
hi: ओल्ड बेस निर्देशिका

en: Old Base URL
hi: ओल्ड बेस यूआरएल

en: On Behalf Of Organization
hi: संगठन की ओर से

en: On Hold
hi: रुका

en: Online Contribution
hi: ऑनलाइन योगदान

en: Online Contribution:
hi: ऑनलाइन योगदान:

en: Online Event Registration
hi: ऑनलाइन कार्यक्रम पंजीकरण

en: Online Registration
hi: ऑनलाइन पंजीकरण

en: Oops. The membership you're trying to renew appears to be invalid. Contact your site administrator if you need assistance. If you continue, you will be issued a new membership.
hi: उफ़. आप नवीनीकृत करने की कोशिश कर रहे हैं, लगता है वह सदस्यता अवैध हो गई है। सहायता के लिये अपने साइट व्यवस्थापक से संपर्क करे। यदि आप जारी रखते हैं, ताे आप काे  एक नई सदस्यता जारी कि जाएंगी।

en: Oops. You cannot make a payment for this pledge - pledge status is %1.
hi: आप इस वचन के लिए कोई भुगतान नहीं बना सकते हैं - वचन स्थिति  %1 है।

en: Operation
hi: परीचालन

en: Operator
hi: ऑपरेटर

en: Opt-Out
hi: ऑप्ट - आउट

en: Option
hi: विकल्प

en: Option Group?
hi: विक्लप समूह?

en: Option Grouping Name
hi: विकल्प समूहन नाम

en: Option Label
hi: विकल्प लेबल

en: Option Lists
hi: विकल्प सूची

en: Option Value
hi: विकल्प मान

en: Option label cannot be empty
hi: विक्लप लेबल रिक्त नही हाे सकता

en: Option value cannot be empty
hi: विक्लप मूल्य रिक्त नही हाे सकता

en: Options
hi: विकल्प

en: Options Per Line
hi: विकल्प पंक्ति

en: Order
hi: क्रम

en: Organization
hi: संगठन

en: Organization Name
hi: संगठन नाम

en: Other
hi: अन्य

en: Other Amount
hi: अन्य राशि

en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
hi: आउटबाउंड ईमेल ( SMTP/Sendmail)

en: Page Text
hi: पेज पाठ

en: Page Type
hi: पृष्ठ प्रकार

en: Pager
hi: पेजर

en: Paid Amount
hi: देयक राशि

en: Paid By
hi: सशुल्क द्वारा

en: Paid By - %1
hi: सशुल्क द्वारा - %1

en: Paid Date
hi: देयक दिनांक

en: Parent of
hi: के जनक

en: Participant
hi: प्रतिभागि

en: Participant ID
hi: भागीदारी ID

en: Participant Listing
hi: भागीदारी लिस्टिंग

en: Participant Name
hi: भागीदार का नाम

en: Participant Name or Email
hi: सहभागकर्ता का नाम या ईमेल

en: Participant Role
hi: सहभाग की भूमिका

en: Participant Role %1
hi: प्रतिभागि की भूमिका %1

en: Participant Role (ie. Attendee, Volunteer, Host, etc.)
hi: सहभाग की भूमिका ( प्रतिभागी, स्वयंसेवी, मेज़बान, आदि )

en: Participant Source
hi: प्रतिभागि स्रोत

en: Participant Status
hi: प्रतिभागि की स्थिति

en: Participant Status %1
hi: प्रतिभागि की स्थिति %1

en: Password
hi: पहचान का शब्द

en: Password Label
hi: पासवर्ड लेबल

en: Password and Confirm Password values are not the same.
hi: संकेताक्षर और पुष्टि संकेताक्षर का मूल्य एक नहीं है।

en: Paused
hi: रोका गया

en: Pay Later Receipt
hi: वेतन रसीद बाद

en: Pay Later Text
hi: वेतन बाद पाठ

en: Payment Information
hi: भुगतान सूचना

en: Payment Instrument
hi: भुगतान साधन

en: Payment Processor
hi: प्रोसेसर भुगतान

en: Payment Processor Type
hi: भुगतान संसाधित्र प्रकार

en: Payment Processors
hi: भुगतान प्रोसेसर

en: Payment Status
hi: भुगतान स्थिति

en: Payments Ended Date - From
hi: भुगतान समाप्त तिथि - से

en: Payments Start Date - From
hi: भुगतान आरंभ तिथि - से

en: Pcp Display In Roll
hi: Pcp प्रदर्शित रोल में

en: Pcp Personal Note
hi: Pcp निजी नोट

en: Pcp Roll Nickname
hi: Pcp रोल उपनाम

en: Pending
hi: अनिर्णीत

en: Pending Subscriptions
hi: अनिर्णीत प्रमाणीकरण

en: Pending and Inactive Memberships
hi: लंबित और निष्क्रिय सदस्यताएँ

en: Period
hi: अवधि

en: Period Type
hi: अवधि प्रकार

en: Permission
hi: अनुमति

en: Personal Campaign Page
hi: निजी अभियान पेज

en: Personal Campaign Page - %1
hi: निजी अभियान पेज - %1

en: Personal Campaign Page ID
hi: निजी अभियान पेज आईडी

en: Personal Campaign Page Status
hi: निजी अभियान पेज स्थिती

en: Personal Campaign Page Title
hi: निजी अभियान पृष्ठ शीर्षक

en: Personal Campaign Pages
hi: निजी अभियान पन्ने

en: Phone
hi: दूरभाष

en: Phone Call
hi: फोन कॉल

en: Phone No
hi: दूरभाष नं.

en: Phone Number
hi: दूरभाष क्रमांक

en: Phone Type
hi: फाेन का प्रकार

en: Pie
hi: पाई

en: Please enter a password.
hi: कृपया संकेताक्षर दिजिएँ।

en: Please enter a valid %1
hi: कृपया एक वैध %1 दर्ज करें

en: Please enter a valid Credit Card Number
hi: कृपया याेग्य क्रेडिट कार्ड नंबर डाले

en: Please enter a valid Credit Card Verification Number
hi: कृपया वैध क्रेडिट कार्ड सत्यापन संख्या दे

en: Please enter a valid Pledge Frequency Interval.
hi: कृपया एक मान्य वचन आवृति अंतराल दर्ज करें।

en: Please enter a valid amount (numbers and decimal point only).
hi: कृपया वैध राशि ( संख्या और दशमलव बिन्दु केवल ) डाले।

en: Please enter a valid amount.
hi: कृपया याेग्य राशी डाले

en: Please enter a valid email address for Contact Email
hi: कृपया संपर्क ईमेल के लिए वैध ईमेल डाले

en: Please enter a valid money value.
hi: कृपया याेग्य मुद्रा डाले।

en: Please enter a valid number value.
hi: कृपया याेग्य अंक डाले।

en: Please enter a valid phone number.
hi: कृपया वैध दूरभाष नंबर डाले

en: Please enter a valid pledge installment.
hi: कृपया एक मान्य वचन दर्ज करें।

en: Please enter integer value for weight
hi: कृपया वजन का मूल्य पूर्णांक मे दे

en: Please enter the contribution.
hi: कृपया योगदान दर्ज करें।

en: Please select a relationship type.
hi: संबंध प्रकार चुनें

en: Please specify a username.
hi: कृपया उपयोक्तानाम दिजिएँ

en: Please specify a valid email address.
hi: कृपया एक मान्य ईमेल पता निर्दिष्ट करें।

en: Pledge Amounts
hi: वचन राशि

en: Pledge By
hi: वचन के द्वारा

en: Pledge Frequency Interval
hi: वचन आवृत्ति अंतराल

en: Pledge Frequency Interval. is required field.
hi: वचन आवृत्ति अंतराल आवश्यक है क्षेत्र।

en: Pledge Frequency Unit
hi: वचन आवृत्ति इकाई

en: Pledge ID
hi: वचन क्रमांक

en: Pledge Installments field must be > 1.
hi: वचन किश्तीया क्षेत्र १ से जादा आवश्यक है।

en: Pledge Installments is required field.
hi: वचन किश्तीया क्षेत्र आवश्यक है।

en: Pledge Made
hi: वचन दिया

en: Pledge Made - From
hi: वचन दिया तिथि - से

en: Pledge Payment Schedule has been updated.<br />
hi: वचन भुगतान अनुसूची का अद्यतन किया गया है।

en: Pledge Payment Status
hi: वचन भुगतान स्थिति

en: Pledge Payment Status %1
hi: वचन भुगतान स्थिति %1

en: Pledge Search
hi: वचन खोज

en: Pledge Status
hi: वचन की स्थिति

en: Pledge Status %1
hi: वचन स्थिति %1

en: Pledge Summary
hi: वचन सारांश

en: Pledge by
hi: वचन के द्वारा

en: Pledge frequency interval field must be > 0
hi: वचन आवृत्ति अंतराल क्षेत्र > ० होना चाहिए।

en: Pledge has been recorded and the payment schedule has been created.<br />
hi: वचन दर्ज किया गया है आैर भुगतान अनुसूची बना दी है।.<br />

en: Pledge has been updated.<br />
hi: वचन का अद्यतन किया गया है।

en: Pledge payment status should be 'Pending' or  'Overdue'.
hi: वचन भुगतान की स्थिति 'स्थगित' या 'अतिदेय' होना चाहिए।

en: Pledger Name or Email
hi: वचन देने वाले का नाम आैर ईमेल

en: Pledges
hi: वचन

en: Post-form Help
hi: उत्तर-प्रपत्र मदद

en: Postal
hi: डाक सम्बन्धी

en: Postal Code
hi: पिन कोड

en: Postal Code Suffix
hi: पिन नंबर प्रत्यय

en: Postal code
hi: पिन कोड

en: Postal code.
hi: पिन नंबर

en: Pre-form Help
hi: पूर्व-प्रपत्र मदद

en: Preferred Communication Method
hi: अधिमान्य संदेश ढंग

en: Preferred Mail Format
hi: अधिमान्य डाक संरूप

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Premium
hi: प्रीमियम

en: Premiums
hi: प्रीमियम

en: Premiums Active
hi: प्रीमियम सक्रिय

en: Premiums Contact Email
hi: प्रीमियम संपर्क ईमेल

en: Premiums Contact Phone
hi: प्रीमियम संपर्क दूरभाष

en: Premiums Display Min Contribution
hi: प्रीमियम न्यूनतम योगदान राशि प्रदर्शित?

en: Premiums Intro Text
hi: प्रीमियम पहचान पाठ

en: Premiums Section Enabled?
hi: प्रीमियम धारा सक्रिय है?

en: Preview
hi: पूर्वदर्शन

en: Preview %1
hi: पूर्वदर्शन %1

en: Preview Custom Data
hi: कस्टम डाटा पूर्वावलोकन

en: Preview Mailing
hi: डाक पूर्वावलोकन

en: Preview Premium
hi: प्रीमियम पूर्वावलोकन

en: Preview a Premium
hi: प्रीमियम पूर्वावलोकन

en: Previous
hi: पिछला

en: Price
hi: किमत

en: Price Field
hi: मूल्य फील्ड

en: Price Field Options
hi: मूल्य फील्ड विकल्प

en: Price Fields
hi: मूल्य फील्डस्

en: Price Option
hi: मूल्य विकल्प

en: Price Set
hi: मूल्य सेट

en: Price Sets
hi: मूल्य समूह

en: Primary
hi: प्राथमिक

en: Primary location for this contact
hi: इस संपर्क के लिये मुख्य स्थान

en: Print
hi: छापीये

en: Print Case List
hi: प्रकरण सूची छापिएँ

en: Print Contact List
hi: संपर्क सूची छापिऐ

en: Print Contacts
hi: संर्पक छापिएँ

en: Print Pledge List
hi: वचन सूची छापिऐ

en: Print this page.
hi: इस पन्ने काे छापिएँ

en: Printer-friendly view of this page.
hi: इस पन्ने का छापाई याेग्य दृश्य।

en: Privacy
hi: गोपनीयता

en: Private Key
hi: निजी कुंजी

en: Processing
hi: प्रसंस्करण

en: Processor Details for Live Payments
hi: लाइव पृष्ठ के लिये भुगतान प्रोसेसर का विवरण

en: Product Name
hi: वस्तु का नाम

en: Product Option
hi: उत्पाद विकल्प

en: Profile
hi: रूपरेखा

en: Profile Field Preview
hi: प्रोफाइल फील्ड पूर्वावलोकन

en: Profile Preview
hi: प्रोफाइल पूर्वावलोकन

en: Profile Title
hi: प्रोफाइल शीर्षक

en: Protocol
hi: प्रोटोकॉल

en: Provide a password for the new account in both fields.
hi: दोनों क्षेत्रों में नए खाते के लिए एक पासवर्ड प्रदान करें।

en: Provider Key
hi: प्रदाता कुंजी

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Public Event?
hi: लोगाे के लिये कार्यक्रम?

en: Public Key
hi: सार्वजनिक कुंजी

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Radio
hi: रेडियाे

en: Rationale
hi: तर्क

en: Reason
hi: कारण

en: Receipt Date
hi: रसीद तिथि

en: Receipt From Email
hi: से रसीद ईमेल

en: Receipt From Name
hi: रसीद से नाम

en: Receipt Message
hi: रसीद संदेश

en: Receipt Sent
hi: रसीद प्रेषित

en: Receipt Text
hi: रसीद पाठ

en: Receipt not sent?
hi: रसीद नहीं भेजी है?

en: Receive Date
hi: प्राप्त तिथि

en: Received
hi: मिल गया

en: Received Date
hi: प्राप्त तिथि

en: Received date
hi: प्राप्त तिथि

en: Recent Contributions
hi: हाल का योगदान

en: Recent Memberships
hi: हाल की सदस्यताएँ

en: Recent Pledges
hi: हाल ही में दिये गये वचन

en: Recent Registrations
hi: हाल का पंजीकरण

en: Recently Viewed:
hi: हाल में देखे हुुएे:

en: Record Activity for Contacts
hi: संपर्क रिकार्ड गतिविधि के लिए

en: Recur Frequency Unit
hi: पुनरावृत्ति फ़्रिक्वेंसी इकाई

en: Recurring Contribution Status
hi: पुनरावृत्ति योगदान स्थिति

en: Recurring Contribution(s)
hi: पुनरावृत्ति अंशदान

en: Recurring Payments URL
hi: आवर्ती भुगतान URL

en: Register date
hi: नोंदनी दिनांक

en: Registered
hi: पंजीकृत

en: Registration Confirmation
hi: पंजीकरण पुष्टिकरण

en: Registration Confirmation and Receipt
hi: पंजीकरण पुष्टिकरण और रसीद

en: Registration Date
hi: पंजीकरण तिथि

en: Registration End Date
hi: पंजीकरण समाप्ति तिथि

en: Registration Screen
hi: पंजीकरण स्क्रीन

en: Registration Start Date
hi: पंजीकरण आरंभ तिथि

en: Rejected
hi: अस्वीकृत

en: Rejoin Group
hi: फिर से समूह में शामिल

en: Relationship Type
hi: संबंध का प्रकार

en: Relationship record(s) not created - duplicate of existing relationship: %1.
hi: संबंध रिकार्ड(s) नहीं बनाया - दोहरे मौजूदा संबंध : %1।

en: Relationship record(s) not created due to invalid target contact type: %1.
hi: अवैध लक्ष्य संपर्क के प्रकार: %1 के कारण संबंध रिकार्ड(s) बनाया नहीं।

en: Relationships
hi: संबंध

en: Reminder date
hi: अनुस्मारक तिथि

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Remove Contacts from Group
hi: सदस्य काे समूह से बाहर निकाले

en: Remove Tag Contacts
hi: संपर्क लेबल निकालिएँ

en: Remove from Group
hi: समूह से निकालें

en: Removed
hi: निकाला

en: Removed Contact(s) from %1
hi: संपर्क %1 से हटाया है

en: Renew
hi: नवीनीकृत

en: Renew Membership
hi: सदस्यता नवीनीकृत

en: Renew Now
hi: तुरंत नवीनीकृत

en: Renewal Reminder Day
hi: नवीकरण स्मरणक दिवस

en: Reply
hi: उत्तर

en: Report
hi: विवरण

en: Reports
hi: रिपोर्ट

en: Required
hi: आवश्यक

en: Required?
hi: अपेक्षित?

en: Reset Case Timeline?
hi: प्रकरण समयरेखा रीसेट करे?

en: Resource URLs
hi: संसाधन URLs

en: Restore Case
hi: पुनर्स्थापित प्रकरण

en: Restore Cases
hi: पुनर्स्थापित प्रकरण

en: Restored Case(s): %1
hi: बहाल प्रकरण: %1

en: Return to home page.
hi: मुख पृष्ठ पर वापस जाएँ।

en: Revoke
hi: उठा देना

en: Role
hi: मर्यादा

en: Role in Case
hi: प्रकरण मे भूमिका

en: Rows per page:
hi: प्रति पृष्ठ पंक्तियाँ:

en: Running
hi: चल रहा है

en: SMS Sent
hi: भेजे हुये SMS

en: SMTP
hi: एसएमटीपी

en: SMTP Configuration
hi: एसएमटीपी विन्यास

en: SMTP Password
hi: एसएमटीपी पासवर्ड

en: SMTP Port
hi: एसएमटीपी पोर्ट

en: SMTP Server
hi: एसएमटीपी परिसेवक

en: SMTP Username
hi: एसएमटीपी उपयोगकर्ता नाम

en: Save
hi: सुरक्षित करो

en: Save Matching Contact
hi: नकल संपर्क सुरक्षित करो

en: Save Relationship
hi: संबंध सुरक्षित करे

en: Save Smart Group
hi: स्मार्ट समूह सुरक्षित करे

en: Save and New
hi: सुरक्षित करो आैर नया बनाआे

en: Save as a new field mapping
hi: एक नया मानचित्रण क्षेत्र सूरक्षित करे

en: Scheduled
hi: निर्धारित

en: Scheduled By
hi: अनुसूचित द्वारा

en: Scheduled Date
hi: अनुसूचित तिथि

en: Scheduled Date for Pledge payment.
hi: वचन भुगतान के लिए अनुसूचित तिथि

en: Scheduled and Sent Mailings
hi: सूचित और भेजे गये डाक

en: Search
hi: खोजे

en: Search Again
hi: दोबारा खोजे

en: Search Builder
hi: शाेध बनायिये

en: Search Groups
hi: समुह खोजे

en: Search Results
hi: खोज परिणाम

en: Search Views
hi: खोज दृश्य

en: Search results listings.
hi: लिस्टिंग खोज परिणाम।

en: Security Code
hi: सुरक्षा काेड

en: Select
hi: चुने

en: Select Country
hi: देश चुने

en: Select Date
hi: दिनांक चुने

en: Select File
hi: फ़ाइल चुनें

en: Select Group
hi: समुह चुनीये

en: Select Label
hi: लेबल चुने

en: Select Location
hi: स्थान चुनें

en: Select Mailer
hi: मेलर चुनें

en: Select Profile
hi: प्रोफाइल चुने

en: Select Records
hi: रिकार्ड चुनें

en: Select State/Province
hi: राज्य चुने

en: Select Tables
hi: टेबल्स चुने

en: Select a Membership Level
hi: सदस्यता स्तर चुनें

en: Select a Membership Renewal Level
hi: सदस्यता नवीकरण स्तर चुनें

en: Select and configure one or more payment processing services for online contributions, events and / or membership fees.
hi: ऑनलाइन योगदान, कार्यक्रम और / या सदस्यता शुल्क के लिए एक और अधिक भुगतान प्रसंस्करण सेवाएं चुनें और कॉन्फ़िगर।

en: Select fields for export
hi: निर्यात के लिऐ क्षेत्र चुने

en: Select the Product
hi: उत्पाद चुनें

en: Select the email format preferred by this contact. Select 'Both' to send HTML and Text formats.
hi: इस संपर्क द्वारा पसंद किया ईमेल प्रारूप चुनें। एचटीएमएल और पाठ प्रारूप 'दोनों' भेजने के लिए चुनें।

en: Selected %1 type has been deleted.
hi: चुना हुआ %1 निकाला है।

en: Selected ACL has been deleted.
hi: चुनी हुई ACL रद्द कर दी है।

en: Selected Location type has been deleted.
hi: चुना हुआ स्थान प्रकार निकाला है।

en: Selected Option
hi: चुनिंदा विकल्प

en: Selected Payment Processor has been deleted.
hi: चुना हुआ भुगतान प्रोसेसर हटा दिया गया है।

en: Selected Relationship type has been deleted.
hi: चुना हुआ संबंध प्रकार निकाला है।

en: Selected Tag has been Deleted Successfuly.
hi: चुना हुअे टँग सफलता से निकाले है।

en: Selected option group has been deleted.
hi: चुना हुआ विकल्प समूह निकाला है।

en: Selected option value has been deleted.
hi: चुना हुआ विक्लप मूल्य निकाल दिया है।

en: Selected records only
hi: चयनित रिकार्ड ही

en: Send Confirmation
hi: पुष्टि भेजें

en: Send Confirmation and Receipt
hi: पुष्टि और रसीद भेजें

en: Send Confirmation and Receipt?
hi: पुष्टि और रसीद भेजें?

en: Send Email to Contacts
hi: संपर्कों काे ईमेल भेजें

en: Send Mailing
hi: भेजें विपत्र

en: Send Receipt?
hi: पर्चा भेजे?

en: Send an Email
hi: ईमेल भेजिये

en: Sendmail
hi: सेंडमेल

en: Sendmail Argument
hi: सेंडमेल तर्क

en: Sendmail Configuration
hi: सेंडमेल विन्यास

en: Sendmail Path
hi: सेंडमेल मार्ग

en: Server
hi: सर्वर

en: Server Url
hi: सर्वर Url

en: Settings
hi: अनुकूलन

en: Settings - CiviMail
hi: सेटिंग्स - सिवीमेल

en: Settings - Date Preferences
hi: याेजना - दिन ग्राह्यता

en: Settings - Enable Components
hi: योजना - समर्थ घटक

en: Settings - Localization
hi: सेटिंग्स - स्थानीकरण

en: Settings - Miscellaneous
hi: सेटिंग्स - विविध

en: Settings - Outbound Mail
hi: सेटिंग्स - आउटबाउंड मेल

en: Settings - Payment Processor
hi: अनुकूलन - भुगतान संसाधित्र

en: Settings - Resource URLs
hi: याेजना - संसाधन URLs

en: Settings - Site Preferences
hi: याेजना - साइट ग्राह्यता

en: Settings - Update Directory Path and URL
hi: रूपरेखाएँ - अद्यतन निर्देशिका पथ और यूआरएल

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Signature Label
hi: हस्ताक्षर लेबल

en: Site Preferences
hi: साइट ग्राह्यता

en: Site URL
hi: साइट URL

en: Skip
hi: छाेड दाे

en: Smart
hi: स्मार्ट

en: Soft Contribution ID
hi: शीतल अंशदान आईडी

en: Sorry. A non-recoverable error has occurred.
hi: खेद। एक अवसूलीय त्रुटि हो गई।

en: Sort Name
hi: छांटने के लिये नाम

en: Source
hi: स्रोत

en: Source Contact
hi: स्रोत संपर्क

en: Source for this registration (if applicable).
hi: इस पंजीकरण के लिए स्रोत (यदि लागू हो)।

en: Start Date
hi: प्रारंभ दिनांक

en: Start Date - From
hi: आरंभ तिथि - से

en: Start Date Years
hi: प्रारंभ तिथि साल

en: Start Event
hi: कार्यक्रम शुरू

en: Start Event Adjust Interval
hi: समायोजित अंतराल घटना प्रारंभ

en: Start date
hi: आरम्भ तिथि

en: State
hi: राज्य

en: State / Province
hi: राज्य

en: State/Prov
hi: राज्य/प्रान्त

en: State/Province
hi: राज्य

en: Status
hi: स्थिति

en: Status Override?
hi: स्थिति अधिरोहण?

en: Street Address
hi: रस्ते का नाम

en: Street Name
hi: सड़क का नाम

en: Street Number
hi: रास्ता नंबर

en: Street Number Suffix
hi: रास्ता नंबर प्रत्यय

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box
hi: स्ट्रीट नंबर, सड़क का नाम है, अपार्टमेंट/यूनिट/सूट - या P.O. बॉक्स

en: Strict
hi: सख्त

en: Subject
hi: विषय

en: Subject Label
hi: विषय लेबल

en: Subscribe
hi: सदस्यता लें

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Suggested Message
hi: सुझाया संदेश

en: Suggestions:
hi: सुझाव:

en: Summary
hi: संक्षिप्त रुप

en: Supplemental Address 1
hi: पूरक सड़क का नाम १

en: Supplemental Address 2
hi: पूरक सड़क का नाम २

en: Supplemental Address 3
hi: पूरक सड़क का नाम ३

en: Supplemental address info, e.g. c/o, department name, building name, etc.
hi: पूरक पता जानकारी, उदाहरणार्थ c/o, विभाग का नाम, इमारत का नाम, आदि।

en: Supported pledge frequencies
hi: समर्थित वचन आवृत्तियां

en: Symbol
hi: प्रतीक

en: Synchronize Users to Contacts completed.
hi: उपयोगकर्ता काे संपर्क से सिंक्रनाइज़ कर दिया।

en: Synchronize Users to Contacts:
hi: उपयोगकर्ता काे संपर्क से सिंक्रनाइज़ करे:

en: System-generated Mail Settings
hi: सिस्टम-उत्पन्न मेल सेटिंग्स

en: Tag '%1' already exists.
hi: लेबल '%1' पहले से मौजूद है।

en: Tag Contacts
hi: टैग संपर्क

en: Tag Contacts (assign tags)
hi: संपर्क काे लेबल दिजिये ( लेबल निर्दिष्ट किजिऐ )

en: Tag(s)
hi: टैगस्

en: Tagged
hi: टैग की गईं

en: Tags
hi: लेबल

en: Tags (Categories)
hi: लेबल ( श्रेणी )

en: Target Contact
hi: लक्ष्य संपर्क

en: Task
hi: पाठ

en: Task Status
hi: पाठ की स्थिती

en: Tell Friends
hi: मित्रों को बताएँ

en: Tell a Friend
hi: दाेस्त काे बतायिएे

en: Temporary Files
hi: अस्थायी फाईल

en: Terms:
hi: नियम:

en: Test
hi: परीक्षण

en: Test API URL
hi: टेस्ट API URL

en: Test Button URL
hi: टेस्ट बटन URL

en: Test Recurring Payments URL
hi: टेस्ट पुनरावृत्ति भुगतान URL

en: Test Site URL
hi: टेस्ट साइट URL

en: Test-drive
hi: टेस्ट ड्राइव

en: Test-drive Your Contribution Page
hi: आपके अंशदान पृष्ठ का परिक्षण

en: Test-drive Your Event Registration Page
hi: आपका घटना पंजीकरण पृष्ठ का परीक्षण करे

en: Text
hi: मूलशब्द

en: Text Message
hi: पाठ्य संदेशा

en: Thank you. Your information has been saved.
hi: धन्यवाद, आपकी जानकारी सुरक्षित कर दी है।

en: Thank-you Date
hi: आभार तिथि

en: Thank-you Footer
hi: फूटर - धन्यवाद

en: Thank-you Screen
hi: धन्यवाद स्क्रीन

en: Thank-you Sent
hi: आपका धन्यवाद है भेजा गया

en: Thank-you Text
hi: धन्यवाद पाठ

en: Thank-you date not set?
hi: आभार तारीख निर्धारित नहीं है?

en: ThankYou Text
hi: आभार पाठ

en: Thanks for Spreading the Word
hi: शब्द फैलाने के लिए धन्यवाद

en: The Group '%1' has been deleted.
hi: समूह '%1' निकाला है।

en: The Group '%1' has been saved.
hi: समूह '%1' सुरक्षित कर दिया है।

en: The Option Group '%1' has been saved.
hi: विकल्प समूह '%1' सुरक्षित कर दिया है।

en: The Option Value '%1' has been saved.
hi: विकल्प मूल्य '%1' सुरक्षित कर दिया है।

en: The Participant Listing feature is not currently enabled for this event.
hi: प्रतिभागि लिस्टिंग सुविधा वर्तमान में इस कार्यक्रम के लिए सक्षम नहीं है।

en: The Relationship Type has been saved.
hi: संबंध प्रकार सुरक्षित कर दिया है।

en: The attached file has been deleted.
hi: जूडी हुई फ़ाइल निकाली है।

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
hi: प्रवेश उपयोगकर्ता खाते का संपर्क रिकार्ड - %1 - हटाए नहीं जा सकता है।

en: The contribution record has been saved.
hi: आपकी योगदान राशि सुरक्षित कर दी है।

en: The contribution type '%1' has been saved.
hi: यह '%1' राशि प्रकार सुरक्षित कर दिया है।

en: The date type '%1' has been saved.
hi: तारीख का प्रकार '%1' सुरक्षित कर दिया है।

en: The found record | All %count records
hi[0]: पाये गये रिकॉर्ड
hi[1]: सभी %गिनती रिकॉर्ड

en: The location type '%1' has been saved.
hi: स्थान प्रकार '%1' सुरक्षित कर दिया है।

en: The mailing component '%1' has been saved.
hi: मेलींग घटक '%1' सुरक्षित कर दिया है।

en: The membership status '%1' has been saved.
hi: सदस्याता स्थिती '%1' सुरक्षित कर दी है।

en: The membership type '%1' has been saved.
hi: सदस्याता प्रकार '%1' सुरक्षित कर दिया है।

en: The new membership End Date is %1.
hi: नई सदस्यता समाप्ति तिथि %1 है।

en: The option '%1' has been saved.
hi: विकल्प '%1' सुरक्षित कर दिया है।

en: The page you requested is currently unavailable.
hi: अनुरोध पन्ना वर्तमान में आप के लिये उपलब्ध नहीं है।

en: The premium you have selected requires a minimum contribution of %1
hi: आपने चुने प्रीमियम का आवश्यक न्यूनतम योगदान %1

en: The tag '%1' has been saved.
hi: टँग '%1' सुरक्षित कर दिया है।

en: The username %1 is already taken. Please select another username.
hi: %1 उपयोगकर्ता नाम पहले से है। कृपया आप काेई और उपयोगकर्ता नाम चुनें।

en: There are currently no Custom Searches.
hi: वर्तमान में कोई कस्टम खोज नही हैं।

en: There are no Activites to display.
hi: दिखाने के लिये घटनाएँ नही है।

en: There are no Activities to display.
hi: दिखाने के लिये घटनाएँ नही है।

en: There are no contributions on record for you.
hi: आपके लिए कोई योगदान नही है।

en: There are no memberships on record for you.
hi: आपके लिए सदस्यता रिकॉर्ड नही हैं।

en: There is no valid SMTP server Setting Or SendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer CiviCRM >> Global Settings</a> to set the OutBound Email.
hi: कोई मान्य एसएमटीपी सर्वर रूपरेखा या सेंडमेल पथ सेटिंग नही है। पर क्लिक करें <a href='%1'> CiviCRM व्यवस्थापक >> सार्विक अनुकूलन </a> आउटबाउंड ईमेल सेट करने के लिए।

en: There is no valid sendmail path setting. Click <a href='%1'>Administer CiviCRM >> Global Settings</a> to set the Sendmail Server.
hi: कोई मान्य सेंडमेल पथ सेटिंग नही है। क्लिक करें <a href='%1'> CiviCRM व्यवस्थापक >> सार्विक अनुकूलन </a> सेंडमेल सर्वर स्थापित करने के लिए।

en: There is no valid smtp server setting. Click <a href='%1'>Administer CiviCRM >> Global Settings</a> to set the SMTP Server.
hi: कोई मान्य एसएमटीपी सर्वर स्थापित नही है। क्लिक करें <a href='%1'> CiviCRM व्यवस्थापक >> सार्विक अनुकूलन </a> एसएमटीपी सर्वर स्थापित करने के लिए।

en: These optional components give you more tools to connect with and engage your supporters.
hi: ये अतिरिक्त अवयव आपको अपने समर्थकों से सम्पर्क स्थापित करने और उनसे जुड़ने के लिए उपकरण देते हैं.

en: These records have been filled in with the imported data.
hi: रिकॉर्ड आयात की जानकारी के साथ इन में भर दिया हैं।

en: These records have been updated with the imported data.
hi: दिया गया ये रिकॉर्ड आयात की जानकारी के साथ अद्यतन किया है।

en: These records have not been imported.
hi: यह रिकॉर्ड आयात नहीं की गई है।

en: These relationships are Disabled OR have a past End Date.
hi: ये संबंध निष्क्रिय है या समाप्ति तिथि से पिछे है।

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
hi: यह लेन देन क्रंमाक पहले से डेटाबेस में है। खाता संख्या जाँच के लिए शामिल है।

en: This contact does not belong to any groups.
hi: यह संपर्क किसी समूह से संबंधीत नहीं है।

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. Transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and a test contribution record will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. Test contributions are not visible on the Contributions tab, but can be viewed by searching for 'Test Contributions' in the CiviContribute search form.</strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
hi: वर्तमान में चल रहा यह पृष्ठ परीक्षण मोड में है। ट्रांजेक्शन करने के लिए भेजा जाएगा आपके भुगतान संसाधक सर्वर के परीक्षण है।. वित्तीय लेनदेन नहीं रहते प्रस्तुत किया जाएगा। हालांकि, कोई संपर्क रिकॉर्ड बनाया जाएगा और एक या अद्यतन की जाँच के योगदान के रिकॉर्ड को डाटाबेस को सहेज लिया जाएगा। स्पष्ट परीक्षण से संपर्क नाम का उपयोग करें ताकि आप नष्ट कर सकते हैं और इन अभिलेखों की समीक्षा के रूप में जाने की आवश्यकता है। </strong>यह परीक्षण योगदान हैं, योगदान टैब पर दिखाई नहीं देगा, लेकिन आप द्वारा याेगदान खोज से ' टेस्ट योगदान ' के लिए खाेजे।</strong> भुगतान प्रोसेसर के लिये संदर्भ लिजिये, प्रोसेसर के प्रलेखन का मूल्यों के बारे में जानकारी, परीक्षण के लिए क्रेडिट कार्ड संख्या , सुरक्षा कोड , पोस्टल कोड आदि के लिये उपयाेग करे।

en: This title will be displayed at the top of the thank-you / transaction confirmation page.
hi: यह शीर्षक धन्यवाद / सौदा पुष्टि पृष्ठ के ऊपर प्रदर्शित होगा।

en: Thumbnail
hi: लघुछवि

en: Time Only
hi: समय केवल

en: Time Stamp
hi: टाइम स्टाम्प

en: Timezone
hi: समयक्षेत्र

en: Title
hi: शीर्षक

en: Title for Premiums section
hi: प्रीमियम की धारा के लिए शीर्षक

en: To
hi: प्रति

en: Total
hi: कुल

en: Total Amount
hi: कुल राशि

en: Total Contact(s) removed from group: %1
hi: समूह से कुल संपर्क हटाऐ : %1

en: Total Pledge Amount
hi: कुल वचन राशि

en: Total Pledge Amount should be greater than zero.
hi: कुल वचन राशि तुलना में शून्य से अधिक होना चाहिए।

en: Total Pledged
hi: कुल वचन

en: Total Pledges
hi: कुल वचन

en: Total Price
hi: कुल मूल्य

en: Total Selected Contact(s): %1
hi: कुल चुने संपर्क : %1

en: Total Selected Pledge(s): %1
hi: कुल चुने वचन : %1

en: Totals (all types)
hi: कुल (सभी प्रकार)

en: Transaction #
hi: लेन देन #

en: Transaction ID
hi: लेन देन क्रंमाक

en: Transaction ID's must be unique. Include the account number for checks.
hi: लेन देन क्रमांक अद्वितीय होना चाहिए। खाता संख्या जाँच के लिए  शामिल है।

en: Type
hi: प्रकार

en: USPS-provided User ID.
hi: USPS-प्रयोक्ता द्वारा प्रदान की हुई आईडी

en: USPS-provided web service URL.
hi: USPS-प्रयोक्ता द्वारा प्रदान की हुई वेब सेवा यूआरएल

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Unsubscribed Groups
hi: सदस्यता रद्द समूह

en: Untag Contacts (remove tags)
hi: संपर्क का लेबल निकाले ( लेबल निकाले )

en: Upcoming Events
hi: आगामी कार्यक्रम

en: Update
hi: सुधार

en: Update Contact Information
hi: संपर्क जानकारी अद्यतन करे

en: Update Smart Group
hi: स्मार्ट समूह अद्यतन

en: Update Tags
hi: लेबल सुधार

en: Update this field mapping
hi: मानचित्रण क्षेत्र का अद्यतन करे

en: Upgrade & Continue
hi: उन्नत आैर जारी

en: Upload Data
hi: अपलोड डाटा

en: Url Homepage
hi: Url मुखपृष्ठ

en: Url Logo
hi: Url लोगो

en: Use this search
hi: इस खोज का उपयोग करें

en: User Dashboard Options
hi: प्रयोक्ता दिखावट फलक विकल्प

en: User Name
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: User Name Label
hi: उपभाेगता नाम लेबल

en: User and User Admin Only
hi: केवल उपयोगकर्ता और उपयोगकर्ता प्रशासन

en: Username
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Usually the last 3-4 digits in the signature area on the back of the card.
hi: आमतौर पर इस कार्ड की पीठ पर हस्ताक्षर इलाके में पिछले ३-४ अंक।

en: Value
hi: मूल्य

en: Value should be a positive number
hi: मान सकारात्मक संख्या चाहिए

en: Version Check & Statistics Reporting
hi: संस्करण की जाँच और सांख्यिकी रिपोर्टिंग

en: View
hi: जांच करना

en: View Activity
hi: क्रिया दृश्य

en: View Case Record Details
hi: प्रकरण रिकॉर्ड का विवरण देखें

en: View Contact
hi: संपर्क देखें

en: View Contact Dashboard
hi: संपर्क फलक देखिये

en: View Contact Details
hi: सदस्य की पूरी जानकारी देखिये

en: View Contribution
hi: योगदान देखें

en: View Membership
hi: सदस्यता देखें

en: View Note
hi: नाेट देखें

en: View Only
hi: केवल देखें

en: View Participant
hi: भागीदार देखें

en: View Pledge
hi: वचन देखे

en: View Relationship
hi: संबंध देखें

en: View all memberships for this contact
hi: इस संपर्क के लिए सारे सदस्यता देखे

en: View this activity.
hi: इस घटना काे देखें।

en: Viewing Contacts
hi: संपर्क देखना

en: Views integration settings
hi: दर्शाव एकीकरण सेटिंग्स

en: Visibility
hi: दृश्यता

en: We could not find a contact id.
hi: सदस्य का नंबर मिला नही।

en: We could not find your logged in user ID
hi: हम प्रवेश उपयोगकर्ता ID खोजें ना सके

en: Website
hi: वेबसाइट

en: Weight
hi: दबाव

en: Welcome
hi: स्वागत

en: When
hi: कब

en: Where
hi: कहाँ

en: World Region
hi: खण्ड

en: Yahoo
hi: याहु

en: Year Only
hi: वर्ष केवल

en: Yes
hi: हां

en: Yes or No
hi: हाँ या नहीं

en: Yes/No
hi: हाँ / नहीं

en: You are not currently subscribed to any Groups.
hi: आप वर्तमान में किसी भी समूह के सदस्य नहीं हैं।

en: You are not registered for any current or upcoming Events.
hi: आप ने किसी भी वर्तमान या आगामी कार्यक्रम के लिए पंजीकरन नहीं  किया हैं।

en: You can not add another '%1' activity to this case. %2
hi: आप एक और '%1' घटना %2 प्रकरण काे जोड़ नहीं सकते।

en: You cannot enable both Recurring Contributions AND Pledges on the same online contribution page.
hi: आप ऑनलाइन योगदान पृष्ठ पर एक साथ पुनरावृत्ति योगदान और वचन को सक्षम नहीं कर सकते।

en: You do not have access to this page
hi: आप काे इस पृष्ठ की पहुँच नहीं है

en: You do not have permission to access this page
hi: आप को इस पन्ने की पहुँच अनुमति नहीं है।

en: You do not have permission to view this contact
hi: आप काे इस संपर्क को देखने की अनुमति नहीं है

en: You must enable the Membership Block for this Contribution Page if you want to include a Profile with Membership fields.
hi: यदि आप के योगदान पृष्ठ में शामिल प्रोफाइल से सदस्यता क्षेत्र चाहते है, ताे आप सदस्य ब्लॉक सक्षम करे।

en: You need to enable CiviContribute before enabling CiviPledge.
hi: आप काे सिवीप्लेज सक्षम करने से पहले सिवीकाँन्ट्रीब्यट सक्षम करने की आवश्यकता है।

en: Your %1 contact record has been saved.
hi: आपका %1 संपर्क सुरक्षित कर दिया है।

en: Your <strong>%2</strong> membership expired on %1.
hi: आपकी <strong>%2 </strong> सदस्यता %1 पर समाप्त हो गई है।

en: Your <strong>%2</strong> membership expires on %1.
hi: आपकी <strong>%2</strong> सदस्यता %1 पर खत्म हो रही है।

en: Your Contribution(s)
hi: आपकी याेगदान राशि

en: Your Event(s)
hi: आपकी घटनाएँ

en: Your Group(s)
hi: आपके समूह

en: Your Membership(s)
hi: आपकी सदस्यताएँ

en: Your Note has been saved.
hi: आपकी नाेट सुरक्षित कर दी है।

en: Your Pledge(s)
hi: आपके वचन

en: Your changes have been saved.
hi: अपने परिवर्तनों को सहेज ले गया हैं।

en: Your multiple choice option '%1' has been saved
hi: आपके बहुविकल्प '%1' सुरक्षित कर दिया है।

en: Your multiple choice option has been deleted
hi: आपका बहुविल्पीय पर्याय निकाला है।

en: Your preferred username; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
hi: आपका पसंदीदा उपयोक्तानाम; विराम अवधि, हाइफ़न और रेखांकित के अलावा की अनुमति नहीं है।

en: Your smart group has been saved as '%1'.
hi: आपका स्मार्ट समूह एैसे '%1' सुरक्षित कर दिया है।

en: Your subscription to these group(s) is pending confirmation.
hi: इन समूह के लिए आपकी सदस्यता पुष्टि लंबित है।

en: Your transaction has been processed successfully. Please print this page for your records.
hi: आपका सौदा सफलतापूर्वक संसाधित कर दिया गया है। कृपया इस पन्ने काे अपने रिकॉर्ड के लिए छापे।

en: Your user record does not have a valid email address
hi: आपका उपयोगकर्ता वैध ईमेल रिकार्ड नहीं है

en: Zip / Postal Code
hi: पिन नंबर

en: access CiviCRM
hi: अभिगम CiviCRM

en: access Contact Dashboard
hi: अभिगम संपर्क फलक

en: access uploaded files
hi: फाइल अपलोड पहुँच

en: add contacts
hi: सदस्य बनाईये

en: administer CiviCRM
hi: CiviCRM प्रशासन

en: and
hi: और

en: and a password
hi: और एक कूटशब्द

en: another discount set
hi: एक और छूट सेट

en: check your spelling
hi: अपनी वर्तनी जाँचे

en: close section
hi: अनुभाग बंद करे

[ctx: country]
en: Afghanistan
hi: अफगानिस्तान

[ctx: country]
en: Albania
hi: अल्बानिया

[ctx: country]
en: Algeria
hi: अल्जीरिया

[ctx: country]
en: American Samoa
hi: अमेरिकन समाेआ

[ctx: country]
en: Andorra
hi: अन्डोरा

[ctx: country]
en: Angola
hi: अंगोला

[ctx: country]
en: Anguilla
hi: अंगुलिया

[ctx: country]
en: Antarctica
hi: अँन्ट्राटीका

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
hi: अंटीग्वा एण्ड बारबुडा

[ctx: country]
en: Argentina
hi: अर्जेन्टीना

[ctx: country]
en: Armenia
hi: आर्मीनिया

[ctx: country]
en: Aruba
hi: अरुबा

[ctx: country]
en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

[ctx: country]
en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

[ctx: country]
en: Azerbaijan
hi: अज़रबैजान

[ctx: country]
en: Bahamas
hi: बहामाज्

[ctx: country]
en: Bahrain
hi: बहरैन

[ctx: country]
en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

[ctx: country]
en: Barbados
hi: बार्बैडॉस

[ctx: country]
en: Belarus
hi: बेलारुस

[ctx: country]
en: Belgium
hi: बेल्जियम

[ctx: country]
en: Belize
hi: बेलीज़

[ctx: country]
en: Benin
hi: बेनिन

[ctx: country]
en: Bermuda
hi: बरमुडा

[ctx: country]
en: Bhutan
hi: भूटान

[ctx: country]
en: Bolivia
hi: बोलीविया

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
hi: बौसनिया एण्ड हेर्ज़ेगोविना

[ctx: country]
en: Botswana
hi: बोत्स्वाना

[ctx: country]
en: Bouvet Island
hi: बुवेट आइसलँन्ड

[ctx: country]
en: Brazil
hi: ब्राज़ील

[ctx: country]
en: British Indian Ocean Territory
hi: ब्रिटीस इंडियन आेशिअन टेरिटेअरी

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
hi: ब्रूनेई दारुस्सलाम

[ctx: country]
en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

[ctx: country]
en: Burkina Faso
hi: बर्किना फ़ासो

[ctx: country]
en: Burundi
hi: बुरुन्डी

[ctx: country]
en: Cambodia
hi: कम्बोडिया

[ctx: country]
en: Cameroon
hi: कैमरून

[ctx: country]
en: Canada
hi: कँनडा

[ctx: country]
en: Cape Verde
hi: केप वर्दे

[ctx: country]
en: Cayman Islands
hi: केय्मैन द्वीप

[ctx: country]
en: Central African Republic
hi: सेन्ट्रल अफ़्रीकन रिपब्लिक

[ctx: country]
en: Chad
hi: चैड

[ctx: country]
en: Chile
hi: चिली

[ctx: country]
en: China
hi: चीन

[ctx: country]
en: Christmas Island
hi: क्रिसमस आइसलँन्ड

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
hi: काकाेस ( किलींग )आइसलँन्ड

[ctx: country]
en: Colombia
hi: कोलम्बिया

[ctx: country]
en: Comoros
hi: कोमोरोस

[ctx: country]
en: Congo
hi: कॉन्गो

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
hi: कांगाे

[ctx: country]
en: Cook Islands
hi: कुक आइसलँन्ड

[ctx: country]
en: Costa Rica
hi: काेस्टा रीका

[ctx: country]
en: Croatia
hi: क्रोएशिया

[ctx: country]
en: Cuba
hi: क्यूबा

[ctx: country]
en: Cyprus
hi: सायप्रस

[ctx: country]
en: Czech Republic
hi: चेक रिपब्लिक

[ctx: country]
en: Côte d'Ivoire
hi: कोटे ड आइवोर

[ctx: country]
en: Denmark
hi: डेनमार्क

[ctx: country]
en: Djibouti
hi: जिबूती

[ctx: country]
en: Dominica
hi: डॉमिनिका

[ctx: country]
en: Dominican Republic
hi: डॉमिनिकान रिपब्लिक

[ctx: country]
en: Ecuador
hi: एक़्वेडॉर

[ctx: country]
en: Egypt
hi: इजिप्त

[ctx: country]
en: El Salvador
hi: एल सेल्वडॉर

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
hi: ईक्वीटोरियल गीनिया

[ctx: country]
en: Eritrea
hi: ईरीट्रिया

[ctx: country]
en: Estonia
hi: एस्तोनिया

[ctx: country]
en: Ethiopia
hi: इथियोपिया

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
hi: फाल्कलँन्ड आइसलँन्डस्( मालविनाज)

[ctx: country]
en: Faroe Islands
hi: फैरो द्वीप समूह

[ctx: country]
en: Fiji
hi: फ़िजी

[ctx: country]
en: Finland
hi: फिन्लैण्ड

[ctx: country]
en: France
hi: फ्रांस

[ctx: country]
en: French Guiana
hi: फ्रेंच गैना

[ctx: country]
en: French Polynesia
hi: फ्रेंच पाेलीनेशिया

[ctx: country]
en: French Southern Territories
hi: फ्रेंच साउर्थन टेरिटरी

[ctx: country]
en: Gabon
hi: गैबॉन

[ctx: country]
en: Gambia
hi: गामबिया

[ctx: country]
en: Georgia
hi: जोर्जिया

[ctx: country]
en: Germany
hi: जर्मनी

[ctx: country]
en: Ghana
hi: घाना

[ctx: country]
en: Gibraltar
hi: गिब्रालटर

[ctx: country]
en: Greece
hi: ग्रीस

[ctx: country]
en: Greenland
hi: ग्रीनलँड

[ctx: country]
en: Grenada
hi: ग्रेनाडा

[ctx: country]
en: Guadeloupe
hi: गुआडेलूप

[ctx: country]
en: Guam
hi: गाैम

[ctx: country]
en: Guatemala
hi: गाैतेमला

[ctx: country]
en: Guernsey
hi: गुएर्न्सी

[ctx: country]
en: Guinea
hi: गीनिया

[ctx: country]
en: Guinea-Bissau
hi: गीनिया-बिसाउ

[ctx: country]
en: Guyana
hi: गुयाना

[ctx: country]
en: Haiti
hi: हैती

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
hi: हर्ड आइलैंड और मैकडोनाल्ड आइलैंड्स

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
hi: होली सी ( वैटिकन सिटी राज्य )

[ctx: country]
en: Honduras
hi: व्हान्डुरस

[ctx: country]
en: Hong Kong
hi: हाँग काँग

[ctx: country]
en: Hungary
hi: हंगरी

[ctx: country]
en: Iceland
hi: आइस लँड

[ctx: country]
en: India
hi: भारत

[ctx: country]
en: Indonesia
hi: इंडोनिशया

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
hi: ईरान

[ctx: country]
en: Iraq
hi: ईराक

[ctx: country]
en: Ireland
hi: आयरलैंड

[ctx: country]
en: Isle of Man
hi: आइल मनुष्य

[ctx: country]
en: Israel
hi: इसराइल

[ctx: country]
en: Italy
hi: इटली

[ctx: country]
en: Jamaica
hi: जमैका

[ctx: country]
en: Japan
hi: जापान

[ctx: country]
en: Jersey
hi: जर्सी

[ctx: country]
en: Jordan
hi: जार्डन

[ctx: country]
en: Kazakhstan
hi: कज़ाकिस्तान

[ctx: country]
en: Kenya
hi: केनिया

[ctx: country]
en: Kiribati
hi: किरीबत्ती

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
hi: उत्तर कोरिया

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
hi: दक्षिण कोरिया

[ctx: country]
en: Kuwait
hi: कुवैत

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
hi: क्रिगीजस्थान

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
hi: गणतंत्र लाओ पीपुल्स डेमोक्रेटिक

[ctx: country]
en: Latvia
hi: लटव्हिया

[ctx: country]
en: Lebanon
hi: लेबनान

[ctx: country]
en: Lesotho
hi: लेसाेथाे

[ctx: country]
en: Liberia
hi: लिबेरिया

[ctx: country]
en: Liechtenstein
hi: लीष्टनस्टाइन

[ctx: country]
en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

[ctx: country]
en: Luxembourg
hi: लुक्सम्बूर्ग

[ctx: country]
en: Macao
hi: मकाआे

[ctx: country]
en: Macedonia, Republic of
hi: मैसेडोनिया

[ctx: country]
en: Madagascar
hi: माडागास्कार

[ctx: country]
en: Malawi
hi: मालावी

[ctx: country]
en: Malaysia
hi: मलेशिया

[ctx: country]
en: Maldives
hi: मालदीव

[ctx: country]
en: Mali
hi: माली

[ctx: country]
en: Malta
hi: माल्टा

[ctx: country]
en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप

[ctx: country]
en: Martinique
hi: मार्टीनिक

[ctx: country]
en: Mauritania
hi: मुरितानिया

[ctx: country]
en: Mauritius
hi: मारीशस

[ctx: country]
en: Mayotte
hi: मायोट्ट

[ctx: country]
en: Mexico
hi: मेक्सिकाे

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
hi: माइक्रोनेशिया

[ctx: country]
en: Monaco
hi: मोनाको

[ctx: country]
en: Mongolia
hi: मंगाेलिया

[ctx: country]
en: Montenegro
hi: मोंटेनीग्रो

[ctx: country]
en: Montserrat
hi: मोंटेसेराट

[ctx: country]
en: Morocco
hi: माेराेक्काे

[ctx: country]
en: Mozambique
hi: मोजाम्बिक

[ctx: country]
en: Myanmar
hi: म्यानमार

[ctx: country]
en: Namibia
hi: नामीबिया

[ctx: country]
en: Nauru
hi: नाउरु

[ctx: country]
en: Nepal
hi: नेपाल

[ctx: country]
en: Netherlands
hi: नीदरलैंड

[ctx: country]
en: Netherlands Antilles
hi: नीदरलैंड एण्टिल्स

[ctx: country]
en: New Caledonia
hi: न्यू कैलेडोनिया

[ctx: country]
en: New Zealand
hi: न्यूज़ीलैंड

[ctx: country]
en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

[ctx: country]
en: Niger
hi: नायगर

[ctx: country]
en: Nigeria
hi: नाईजीरिया

[ctx: country]
en: Niue
hi: नीयुए

[ctx: country]
en: Norfolk Island
hi: नॉर्फोक द्वीप

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मैरियाना द्वीप

[ctx: country]
en: Norway
hi: नार्वे

[ctx: country]
en: Oman
hi: आेमान

[ctx: country]
en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

[ctx: country]
en: Palau
hi: पालाउ

[ctx: country]
en: Palestinian Territory, Occupied
hi: पँलेस्टाईन

[ctx: country]
en: Panama
hi: पनामा

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गीनिया

[ctx: country]
en: Paraguay
hi: पँराग्वे

[ctx: country]
en: Peru
hi: पेरु

[ctx: country]
en: Philippines
hi: फिलिपाइन्स

[ctx: country]
en: Pitcairn
hi: पिटकैर्न

[ctx: country]
en: Poland
hi: पोलैंड

[ctx: country]
en: Portugal
hi: पुर्तगाल

[ctx: country]
en: Puerto Rico
hi: प्यर्टो रिको

[ctx: country]
en: Qatar
hi: कतर

[ctx: country]
en: Reunion
hi: रियुनिअन

[ctx: country]
en: Romania
hi: राेमानिया

[ctx: country]
en: Russian Federation
hi: रूस

[ctx: country]
en: Rwanda
hi: रवांडा

[ctx: country]
en: Saint Helena
hi: सेंट हेलेना

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
hi: सेंट किट्ट्स एवं नेविस

[ctx: country]
en: Saint Lucia
hi: सेंट लूसिया

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
hi: सेंट पियरे एवं मि॑उइलोन

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
hi: सेंट विंसेंट एवं ग्रेनैडाइंस

[ctx: country]
en: Samoa
hi: सामोआ

[ctx: country]
en: San Marino
hi: सँन मैरिनो

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
hi: साओ टोम एवं प्रिंसिपे

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

[ctx: country]
en: Senegal
hi: सेनेगल

[ctx: country]
en: Serbia
hi: सर्बिया

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
hi: सर्बिया और मोंटेनेगरो

[ctx: country]
en: Seychelles
hi: सेशाइल्स

[ctx: country]
en: Sierra Leone
hi: सियरा लोन

[ctx: country]
en: Singapore
hi: सिंगापुर

[ctx: country]
en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

[ctx: country]
en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

[ctx: country]
en: Solomon Islands
hi: सुलैमान द्वीप

[ctx: country]
en: Somalia
hi: साेमालिया

[ctx: country]
en: South Africa
hi: दक्षिण अफ्रीका

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hi: दक्षिण जॉर्जिया और दक्षिण सैंडविच द्वीप

[ctx: country]
en: Spain
hi: स्पेन

[ctx: country]
en: Sri Lanka
hi: श्रीलंका

[ctx: country]
en: Sudan
hi: सुदान

[ctx: country]
en: Suriname
hi: सूरीनाम

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
hi: स्वाल्बार्ड और जॉन मेयन

[ctx: country]
en: Swaziland
hi: स्वाजीलैंड

[ctx: country]
en: Sweden
hi: स्वेडन

[ctx: country]
en: Switzerland
hi: स्वीटजरलैंड

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
hi: सीरिया

[ctx: country]
en: Taiwan
hi: ताईवान

[ctx: country]
en: Tajikistan
hi: तजाकिस्थान

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
hi: तंजानिया

[ctx: country]
en: Thailand
hi: थाईलैंड

[ctx: country]
en: Timor-Leste
hi: तिमोर ईस्ट

[ctx: country]
en: Togo
hi: टाँगाे

[ctx: country]
en: Tokelau
hi: टोकेलौ

[ctx: country]
en: Tonga
hi: टोंगा

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
hi: त्रिनिदाद और टाेबागो

[ctx: country]
en: Tunisia
hi: टुनिशिया

[ctx: country]
en: Turkey
hi: तुर्की

[ctx: country]
en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
hi: तुर्क एवं कोकोस द्वीप

[ctx: country]
en: Tuvalu
hi: तुवालु

[ctx: country]
en: Uganda
hi: युगांडा

[ctx: country]
en: Ukraine
hi: युक्रेन

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

[ctx: country]
en: United Kingdom
hi: संयुक्त साम्राज्य

[ctx: country]
en: United States
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
hi: संयुक्त राज्य माइनर आउटलाईंग द्वीप

[ctx: country]
en: Uruguay
hi: उरुग्वे

[ctx: country]
en: Uzbekistan
hi: उज़बेकिस्तान

[ctx: country]
en: Vanuatu
hi: वानुअटू

[ctx: country]
en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

[ctx: country]
en: Viet Nam
hi: व्हीयेतनाम

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
hi: ब्रिटिश वर्जिन द्वीप

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
hi: संयुक्त राज्य वर्जिन द्वीप

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
hi: वालिस और फ़्यूचूना

[ctx: country]
en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

[ctx: country]
en: Yemen
hi: यमन

[ctx: country]
en: Zambia
hi: झामबिया

[ctx: country]
en: Zimbabwe
hi: ज़िम्बाब्वे

[ctx: country]
en: Åland Islands
hi: Åland द्वीप

en: day
hi: दिन

en: day of the period
hi: इस अवधि के दिन

en: e.g. 'Student', 'Senior', 'Honor Society'...
hi: उदाहरण 'छात्र', 'सीनियर', 'ऑनर सोसाइटी' ...

en: edit all contacts
hi: सब सदस्य का संपादन किजिये

en: edit groups
hi: समूह का संपादन किजिये

en: end date
hi: अंतिम तिथि

en: every
hi: प्रत्येक

en: if you are searching by contributor name, check your spelling
hi: अगर आप योगदानकर्ता के नाम से खोज कर रहे हैं, अपनी वर्तनी की जाँच करें

en: if you are searching by member name, check your spelling
hi: क्या आप सदस्य के नाम से खोज कर रहे हैं, अपनी वर्तनी की जाँच करें

en: import contacts
hi: पते आयात कीजिये

en: installments
hi: किश्तों

en: installments of
hi: किश्तों की

en: is a numeric field
hi: संख्यात्मक क्षेत्र है

en: join date
hi: शामिल हाेने की तिथि

[ctx: menu]
en: Access Control
hi: प्रवेश नियंत्रण

[ctx: menu]
en: Activities
hi: घटनाएँ

[ctx: menu]
en: Activity Types
hi: घटनाएँ प्रकार

[ctx: menu]
en: Activity View
hi: घटनाएँ देखें

[ctx: menu]
en: Additional Info
hi: अतिरिक्त जानकारी

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
hi: अतिरिक्त जानकारी फार्म

[ctx: menu]
en: Address Preferences
hi: पता ग्राह्यता

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
hi: CiviCRM व्यवस्थापक

[ctx: menu]
en: Advanced Search
hi: अग्रवर्ती खोज

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
hi: आर्काइव डाक

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
hi: अपलोड फ़ाइलें ब्राउज़ करें

[ctx: menu]
en: Case
hi: मामला

[ctx: menu]
en: Case Details
hi: मामले का विवरण

[ctx: menu]
en: Case Report
hi: मेलिंग रिपोर्ट

[ctx: menu]
en: CiviCRM Home
hi: CiviCRM होम

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile
hi: CiviCRM प्रोफाइल

[ctx: menu]
en: CiviCase Dashboard
hi: सिवीकेस डैशबोर्ड

[ctx: menu]
en: CiviContribute
hi: सिवीकाँन्ट्रीब्यट

[ctx: menu]
en: CiviContribute Dashboard
hi: सिवीकाँन्ट्रीब्यट डैशबोर्ड

[ctx: menu]
en: CiviEvent Dashboard
hi: सिवीईव्हेंट डैशबोर्ड

[ctx: menu]
en: CiviGrant Dashboard
hi: सिवीग्रांट डैशबोर्ड

[ctx: menu]
en: CiviMail
hi: सिवीमेल

[ctx: menu]
en: CiviMember Dashboard
hi: सिवीमेंबर डैशबोर्ड

[ctx: menu]
en: CiviPledge Dashboard
hi: सिवीप्लेज डैशबोर्ड

[ctx: menu]
en: CiviReport
hi: सिवीरिपोर्ट

[ctx: menu]
en: Components
hi: घटक

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
hi: विन्यास चेकलिस्ट

[ctx: menu]
en: Confirm
hi: पुष्टि

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
hi: सम्पर्क दिखावट फलक

[ctx: menu]
en: Contact Summary
hi: संपर्क सारांश

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
hi: योगदान सारांश - चार्ट देखें

[ctx: menu]
en: Contribution Types
hi: योगदान प्रकार

[ctx: menu]
en: Contributions
hi: योगदान

[ctx: menu]
en: Create Reports from Templates
hi: टेम्पलेट से रिपोर्ट बनाएँ

[ctx: menu]
en: Custom Data
hi: कस्टम डाटा

[ctx: menu]
en: Custom Searches
hi: कस्टम खोज

[ctx: menu]
en: Date Formatting
hi: दिनांक स्वरूपण

[ctx: menu]
en: Debugging
hi: दोषमार्जन

[ctx: menu]
en: Delete Contact
hi: संपर्क हटाएँ

[ctx: menu]
en: Domain Information
hi: प्रक्षेत्र जानकारी

[ctx: menu]
en: Download Errors
hi: त्रुटियाँ डाउनलोड करे

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
hi: ड्राफ्ट और Unscheduled डाक

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
hi: संबंधित संपर्क संपादित करें

[ctx: menu]
en: Email Greetings
hi: ईमेल अभिवादन

[ctx: menu]
en: Email a Contact
hi: संर्पक काे ईमेल भेजे

[ctx: menu]
en: Event Information
hi: कार्यक्रम जानकारी

[ctx: menu]
en: Event Participants List
hi: कार्यक्रम प्रतिभागियों की सूची

[ctx: menu]
en: Event Registration
hi: कार्यक्रम पंजीकरण

[ctx: menu]
en: Event Templates
hi: कार्यक्रम टेम्पलेट

[ctx: menu]
en: Event Types
hi: कार्यक्रम प्रकार

[ctx: menu]
en: Export Contacts
hi: सदस्य बाहर भेजना

[ctx: menu]
en: File System Paths
hi: पथ फ़ाइल प्रणाली

[ctx: menu]
en: Find Cases
hi: मामले खोजें

[ctx: menu]
en: Find Contacts
hi: सदस्य काे खाेजे

[ctx: menu]
en: Find Contributions
hi: याेगदान खाेजें

[ctx: menu]
en: Find Members
hi: सदस्यों काे खोजें

[ctx: menu]
en: Find Participants
hi: प्रतिभागियाें काे खाेजें

[ctx: menu]
en: Find Pledges
hi: वचन काे खोजें

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
hi: डुप्लिकेट संपर्क ढूँढें और मिलाएं

[ctx: menu]
en: Gender Options
hi: लिंग विक्लप

[ctx: menu]
en: Global Settings
hi: सार्विक अनुकूलन

[ctx: menu]
en: Group Members
hi: समूह के सदस्य

[ctx: menu]
en: Groups
hi: समुह

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
hi: हेडर, फूटर, और स्वचालित संदेश

[ctx: menu]
en: Import
hi: बाहर से लाना

[ctx: menu]
en: Import Contacts
hi: संपर्क आयात करें

[ctx: menu]
en: Import Contributions
hi: आयात याेगदान

[ctx: menu]
en: Import Participants
hi: प्रतिभागी आयात करें

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
hi: आयात / निर्यात मिलान

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
hi: व्यक्तिगत उपसर्ग ( सुश्री श्री .. )

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
hi: व्यक्तिगत प्रत्यय ( जूनियर , वरिष्ठ .. )

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
hi: इन्स्टैंट मैसेन्जर सेवा

[ctx: menu]
en: Localization
hi: स्थानीयकरण

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
hi: स्थान प्रकार ( आवास, कार्यालय ... )

[ctx: menu]
en: Log out
hi: लॉग आउट

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
hi: मेल खाता

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
hi: मेलर सेटिंग्स

[ctx: menu]
en: Mailing Event
hi: मेलिंग घटना

[ctx: menu]
en: Mailing Report
hi: मेलिंग रिपोर्ट

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
hi: प्रबंधित ACLs

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
hi: योगदान प्रबंधित पन्ने

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
hi: कस्टम खोज प्रबंधन

[ctx: menu]
en: Manage Events
hi: कार्यक्रम प्रबंधित

[ctx: menu]
en: Manage Groups
hi: समूह काे संभालिये

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
hi: प्रबंधित प्रीमियम

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
hi: मूल्य समूह प्रबंधन

[ctx: menu]
en: Manage Tags (Categories)
hi: लेबल प्रबंधन ( श्रेणी )

[ctx: menu]
en: Manage Templates
hi: टेम्पलेट्स प्रबंधन

[ctx: menu]
en: Map Event Location
hi: कार्यक्रम जगह काे मानचित्र से देखिये

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
hi: मानचित्र

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
hi: मिलान और Geocoding

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
hi: सदस्यता स्थिति के नियम

[ctx: menu]
en: Membership Types
hi: सदस्यता प्रकार

[ctx: menu]
en: Memberships
hi: सदस्यता

[ctx: menu]
en: Merge Contact
hi: संपर्क विलय करें

[ctx: menu]
en: Message Templates
hi: पत्र नमुना

[ctx: menu]
en: Miscellaneous
hi: विविध

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
hi: मोबाइल फोन प्रदाता

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
hi: नेविगेशन मेनू

[ctx: menu]
en: New Activity
hi: नयी घटना

[ctx: menu]
en: New Contact
hi: नया संर्पक

[ctx: menu]
en: New Contribution
hi: नया योगदान

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
hi: नया योगदान पृष्ठ

[ctx: menu]
en: New Event
hi: नया कार्यक्रम

[ctx: menu]
en: New Grant
hi: नया अनुदान

[ctx: menu]
en: New Group
hi: नया समूह

[ctx: menu]
en: New Household
hi: नया परिवार संबन्धी

[ctx: menu]
en: New Individual
hi: नया व्यक्तिगत संपर्क

[ctx: menu]
en: New Mailing
hi: नया मेलिंग

[ctx: menu]
en: New Member
hi: नया सदस्य

[ctx: menu]
en: New Organization
hi: नया संगठन

[ctx: menu]
en: New Pledge
hi: नया वचन

[ctx: menu]
en: New Price Set
hi: नया मूल्य सेट

[ctx: menu]
en: New Tag
hi: नया लेबल

[ctx: menu]
en: Notes
hi: नोट

[ctx: menu]
en: Option Groups
hi: विकल्प समूह

[ctx: menu]
en: Option Values
hi: विकल्प मूल्य

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
hi: प्रतिभागि सूची टेम्पलेट्स

[ctx: menu]
en: Participant Role
hi: सहभाग की भूमिका

[ctx: menu]
en: Participant Status
hi: प्रतिभागि की स्थिति

[ctx: menu]
en: Payment Instruments
hi: भुगतान उपकरण

[ctx: menu]
en: Payment Processor
hi: प्रोसेसर भुगतान

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
hi: भुगतान संसाधित्र प्रकार

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
hi: निजी अभियान पन्ने

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
hi: वचन भुगतान

[ctx: menu]
en: Pledges
hi: वचन

[ctx: menu]
en: Postal Greetings
hi: डाक अभिवादन

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
hi: पसंदीदा संचार तरीके

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
hi: डाक पूर्वावलोकन

[ctx: menu]
en: Price Field Options
hi: मूल्य फील्ड विकल्प

[ctx: menu]
en: Price Fields
hi: मूल्य फील्डस्

[ctx: menu]
en: Price Sets
hi: मूल्य समूह

[ctx: menu]
en: Register New Participant
hi: नये प्रतिभागि काे पंजीकृत करे

[ctx: menu]
en: Register Report
hi: रजिस्टर रिपोर्ट

[ctx: menu]
en: Registration Page
hi: पंजीकरण पृष्ठ

[ctx: menu]
en: Relationship Types
hi: संबंध प्रकार

[ctx: menu]
en: Relationships
hi: संबंध

[ctx: menu]
en: Report
hi: विवरण

[ctx: menu]
en: Reports Listing
hi: रिपोर्ट सूची

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
hi: सुरक्षित फाइल एक्सटेंशन विकल्प

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
hi: सूचित और भेजे गये डाक

[ctx: menu]
en: Search
hi: खोजे

[ctx: menu]
en: Search Builder
hi: शाेध बनायिये

[ctx: menu]
en: Sending Mail
hi: मेल भेजा जा रहा है

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
hi: व्यक्तिगत अभियान पेज सेटअप - खाता जानकारी

[ctx: menu]
en: Simple Search
hi: सरल खोज

[ctx: menu]
en: Site URLs
hi: साइट URLs

[ctx: menu]
en: Smtp Server
hi: SMTP सर्वर

[ctx: menu]
en: Subscribe
hi: सदस्यता लें

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
hi: उपयोगकर्ता काे संपर्क से सिंक्रनाइज़ करे।

[ctx: menu]
en: System Preferences
hi: सिस्टिम ग्राह्यता

[ctx: menu]
en: Tags
hi: लेबल

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
hi: दाेस्त काे बतायिएे

[ctx: menu]
en: Update Directory Path and URL
hi: निर्देशिका पथ और यूआरएल अद्यतन

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
hi: CiviCRM अद्यतन

[ctx: menu]
en: User Framework Settings
hi: उपयोगकर्ता फ्रेमवर्क सेटिंग्स

[ctx: menu]
en: View Activity
hi: क्रिया दृश्य

en: month
hi: माह

en: must be a numeric value
hi: संख्खा होनी चाहिए

en: open section
hi: खुला अनुभाग

en: or
hi: या

en: pending
hi: लम्बित

[ctx: province]
en: Alabama
hi: अलाबामा

[ctx: province]
en: Alaska
hi: अलास्का

[ctx: province]
en: Alberta
hi: अलब्रटा

[ctx: province]
en: American Samoa
hi: अमेरिकन समाेआ

[ctx: province]
en: Andaman and Nicobar Islands
hi: अंदमान और निकाेबार बेट

[ctx: province]
en: Andhra Pradesh
hi: आंध्र प्रदेश

[ctx: province]
en: Arizona
hi: एरिज़ोना

[ctx: province]
en: Arkansas
hi: अर्केंसस

[ctx: province]
en: Armed Forces Americas
hi: आर्मड फाेर्स अमेरिकास्

[ctx: province]
en: Armed Forces Europe
hi: आर्मड फाेर्सेस युराेप

[ctx: province]
en: Armed Forces Pacific
hi: आर्मड फाेर्सेस पँसिपिक

[ctx: province]
en: Arunachal Pradesh
hi: अरुणाचल प्रदेश

[ctx: province]
en: Assam
hi: असम

[ctx: province]
en: Azad Rashmir
hi: आजाद कश्मिर

[ctx: province]
en: Balkh
hi: बल्ख

[ctx: province]
en: Baluchistan (en)
hi: बलुचिस्थान

[ctx: province]
en: Belize
hi: बेलीज़

[ctx: province]
en: Berkshire
hi: बेर्कशिर

[ctx: province]
en: Bihar
hi: बिहार

[ctx: province]
en: British Columbia
hi: ब्रिटीस काेलंबिया

[ctx: province]
en: California
hi: केलिफोर्निया

[ctx: province]
en: Central Finland
hi: मध्य फिनलँन्ड

[ctx: province]
en: Central Ostrobothnia
hi: मध्य आँस्ट्राेबाेथनिया

[ctx: province]
en: Chhattisgarh
hi: छत्तिसगड

[ctx: province]
en: Colorado
hi: कालरेडो

[ctx: province]
en: Connecticut
hi: कनेक्टिकट

[ctx: province]
en: Dadra and Nagar Haveli
hi: दादरा और नगर हवेली

[ctx: province]
en: Daman and Diu
hi: दमन और दीव

[ctx: province]
en: Delaware
hi: डेलावेयर

[ctx: province]
en: Delhi
hi: दिल्ली

[ctx: province]
en: District of Columbia
hi: डिस्ट्रीक आँफ काेलंबिया

[ctx: province]
en: Djibouti
hi: जिबूती

[ctx: province]
en: Eastern Cape
hi: पुर्वीय केप

[ctx: province]
en: Farah
hi: फराह

[ctx: province]
en: Florida
hi: फ्लोरिडा

[ctx: province]
en: Free State
hi: फ्रि स्टेट

[ctx: province]
en: Georgia
hi: जोर्जिया

[ctx: province]
en: Ghazni
hi: गजनी

[ctx: province]
en: Goa
hi: गाेआ

[ctx: province]
en: Guam
hi: गाैम

[ctx: province]
en: Guatemala
hi: गाैतेमला

[ctx: province]
en: Gujarat
hi: गुजरात

[ctx: province]
en: Harare
hi: हरारे

[ctx: province]
en: Haryana
hi: हरियाना

[ctx: province]
en: Hawaii
hi: हवाई

[ctx: province]
en: Herat
hi: हेरात

[ctx: province]
en: Himachal Pradesh
hi: हिमाचल प्रदेश

[ctx: province]
en: Hong Kong
hi: हाँग काँग

[ctx: province]
en: Idaho
hi: आयडाहो

[ctx: province]
en: Illinois
hi: इलिनाय

[ctx: province]
en: Indiana
hi: इंडियाना

[ctx: province]
en: Iowa
hi: आयोवा

[ctx: province]
en: Islamabad
hi: इस्लामाबाद

[ctx: province]
en: Jammu and Kashmir
hi: जम्मु और कश्मिर

[ctx: province]
en: Jharkhand
hi: झारखंड

[ctx: province]
en: Kabul
hi: काबुल

[ctx: province]
en: Kandahar
hi: कंदार

[ctx: province]
en: Kansas
hi: केन्सास

[ctx: province]
en: Kapisa
hi: कपिसा

[ctx: province]
en: Karnataka
hi: कर्नाटक

[ctx: province]
en: Kentucky
hi: केन्टकी

[ctx: province]
en: Kerala
hi: केरला

[ctx: province]
en: Lakshadweep
hi: लक्क्षद्वीप

[ctx: province]
en: Lapland
hi: लँपलँन्ड

[ctx: province]
en: Lara
hi: लारा

[ctx: province]
en: Limpopo
hi: लिंपाेपाे

[ctx: province]
en: Louisiana
hi: लुईज़ियाना

[ctx: province]
en: Luapula
hi: लुआपुला

[ctx: province]
en: Lusaka
hi: लुसाका

[ctx: province]
en: Luxembourg
hi: लुक्सम्बूर्ग

[ctx: province]
en: Madhya Pradesh
hi: मध्य प्रदेश

[ctx: province]
en: Maharashtra
hi: महाराष्ट्रा

[ctx: province]
en: Maine
hi: मेन

[ctx: province]
en: Male
hi: पुरुष

[ctx: province]
en: Mali
hi: माली

[ctx: province]
en: Manipur
hi: मनिपुर

[ctx: province]
en: Maryland
hi: मेरिलैंड

[ctx: province]
en: Massachusetts
hi: मासेचुसेट्स

[ctx: province]
en: Meghalaya
hi: मेघालय

[ctx: province]
en: Merida
hi: मेरिदा

[ctx: province]
en: Merseyside
hi: मर्शिसाइड

[ctx: province]
en: Mexico
hi: मेक्सिकाे

[ctx: province]
en: Michigan
hi: मिशिगन

[ctx: province]
en: Midlands
hi: मिडलँन्ड

[ctx: province]
en: Minnesota
hi: मिनेसोटा

[ctx: province]
en: Miranda
hi: मिंरन्दा

[ctx: province]
en: Mississippi
hi: मिसिसिपी

[ctx: province]
en: Missouri
hi: मिज़ूरी

[ctx: province]
en: Mizoram
hi: मिझाेरम

[ctx: province]
en: Monagas
hi: माेंगास्

[ctx: province]
en: Montana
hi: मोन्टाना

[ctx: province]
en: Nagaland
hi: नागालँड

[ctx: province]
en: Nebraska
hi: नेब्रास्का

[ctx: province]
en: Nevada
hi: नेवाडा

[ctx: province]
en: New Brunswick
hi: नई ब्राउनश्विक

[ctx: province]
en: New Hampshire
hi: न्यू हेम्पशायर

[ctx: province]
en: New Jersey
hi: न्यू जर्सी

[ctx: province]
en: New Mexico
hi: न्यू मेक्सिको

[ctx: province]
en: New South Wales
hi: न्यु साऊथ वेल्स

[ctx: province]
en: New York
hi: न्यू यार्क

[ctx: province]
en: Newfoundland and Labrador
hi: न्यूफ़ाउंडलैंड और लेब्राडार

[ctx: province]
en: Niger
hi: नायगर

[ctx: province]
en: North Carolina
hi: नार्थ केरोलाइना

[ctx: province]
en: North Dakota
hi: नार्थ डेकोटा

[ctx: province]
en: North Karelia
hi: उत्तर करेलिया

[ctx: province]
en: North West
hi: उत्तर पश्चिम

[ctx: province]
en: North-Western
hi: उत्तर-पश्चिमीय

[ctx: province]
en: Northern Cape
hi: उत्तरीय केप

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मैरियाना द्वीप

[ctx: province]
en: Northern Savo
hi: उत्तर सँवाे

[ctx: province]
en: Northwest Territories
hi: उत्तरपश्चिम टेरिटरीज्

[ctx: province]
en: Nova Scotia
hi: नोवा स्कोटिया

[ctx: province]
en: Ohio
hi: ओहायो

[ctx: province]
en: Oklahoma
hi: ओक्लाहोमा

[ctx: province]
en: Ontario
hi: ओन्टारियो

[ctx: province]
en: Oregon
hi: ओरेगान

[ctx: province]
en: Orissa
hi: आेरिसा

[ctx: province]
en: Ostrobothnia
hi: आँस्ट्राेबाेथनिया

[ctx: province]
en: Panama
hi: पनामा

[ctx: province]
en: Penama
hi: पेनामा

[ctx: province]
en: Pennsylvania
hi: पेन्सिलवेनिया

[ctx: province]
en: Pondicherry
hi: पँान्डेचेरी

[ctx: province]
en: Portuguesa
hi: पाेर्तुगुसा

[ctx: province]
en: Prince Edward Island
hi: प्रिंस एडवर्ड द्वीप

[ctx: province]
en: Puerto Rico
hi: प्यर्टो रिको

[ctx: province]
en: Punjab
hi: पंजाब

[ctx: province]
en: Quebec
hi: कबेक

[ctx: province]
en: Queensland
hi: क्विनस् लँन्ड

[ctx: province]
en: Rajasthan
hi: राजस्थान

[ctx: province]
en: Rhode Island
hi: रोड आइलैंड

[ctx: province]
en: Saint Helena
hi: सेंट हेलेना

[ctx: province]
en: Sanma
hi: सनमा

[ctx: province]
en: Satakunta
hi: सतकुंटा

[ctx: province]
en: Seine-Maritime
hi:  सेंट मार्टिन

[ctx: province]
en: Shefa
hi: शेफा

[ctx: province]
en: Sikkim
hi: सिक्किम

[ctx: province]
en: Sind (en)
hi: सिंध

[ctx: province]
en: South Australia
hi: दक्षिण आँस्ट्रेलिया

[ctx: province]
en: South Carolina
hi: साउथ केरोलाइना

[ctx: province]
en: South Dakota
hi: साउथ डेकोटा

[ctx: province]
en: South Karelia
hi: दक्षिण करेलिया

[ctx: province]
en: South Ostrobothnia
hi: दक्षिण आँस्ट्राेबाेथनिया

[ctx: province]
en: South Yorkshire
hi: दक्षिण योक्षायर

[ctx: province]
en: South-West Finland
hi: दक्षिण-पश्चिम फिन्लैंड

[ctx: province]
en: Tafea
hi: ताफेया

[ctx: province]
en: Taiwan
hi: ताईवान

[ctx: province]
en: Tamil Nadu
hi: तमिलनाडू

[ctx: province]
en: Tasmania
hi: टासमानिया

[ctx: province]
en: Tennessee
hi: टेनेसी

[ctx: province]
en: Texas
hi: टेक्सस

[ctx: province]
en: Torba
hi: ताेरबा

[ctx: province]
en: Tripura
hi: त्रिपुरा

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
hi: संयुक्त राज्य माइनर आउटलाईंग द्वीप

[ctx: province]
en: Utah
hi: यूटा

[ctx: province]
en: Uttar Pradesh
hi: उत्तर प्रदेश

[ctx: province]
en: Uttaranchal
hi: उत्तरांचल

[ctx: province]
en: Vermont
hi: वर्मांट

[ctx: province]
en: Victoria
hi: व्हिक्टाेरिया

[ctx: province]
en: Virgin Islands
hi: व्ह्रजीन आइसलँड

[ctx: province]
en: Virginia
hi: वर्जिनिया

[ctx: province]
en: Washington
hi: वाशिंगटन

[ctx: province]
en: West Bengal
hi: पश्चिम बंगाल

[ctx: province]
en: West Glamorgan
hi: पश्चिम ग्लामाेरगन

[ctx: province]
en: West Midlands
hi: पश्चिम मिडलँडस्

[ctx: province]
en: West Virginia
hi: वेस्ट वर्जिनिया

[ctx: province]
en: West Yorkshire
hi: पश्चिम योक्षायर

[ctx: province]
en: Western Australia
hi: पश्चिम आँस्ट्रेलिया

[ctx: province]
en: Western Cape
hi: पश्चिमीय केप

[ctx: province]
en: Wisconsin
hi: विस्कान्सिन

[ctx: province]
en: Wyoming
hi: वायोमिंग

[ctx: province]
en: Yukon Territory
hi: युकोन क्षेत्र

[ctx: province]
en: pomorskie
hi: पोमोर्स्की

en: smart group
hi: स्मार्ट समूह

en: start date
hi: प्रारंभ दिन

en: through
hi: से

en: vCard Name
hi: vCard नाम

en: view all activities
hi: सभी गतिविधियां देखे

en: view all contacts
hi: सब सदस्य काे देखिईये

en: view details
hi: विवरण देखें

en: week
hi: हफ्ते

en: year
hi: साल
