CiviCRM 3.2 - en to da translation catalogue (4224 entries)

en:  (multiple participants)
da: (Flere deltagere)

en:  Settings - Debugging and Error Handling
da: Indstillinger - Debugging og håndtering af fejl

en:  You can add another profile field.
da: Du kan tilføje et andet profilfelt.

en:  You will receive a second email as soon as the review process is complete.
da: Du vil modtage en ny mail lige så snart gennemsynet af din bidragsside er gennemført.

en: # Contributions
da: # bidrag

en: $%1 - due on %2
da: $%1 - sat til %2

en: $%1 - due on %2 (overdue)
da: $%1 - sat til %2 (overskredet)

en: %1 - CiviCRM Profile Fields
da: %1 - CiviCRM profilfelter

en: %1 - Option Values
da: %1 - Valgbar værdi

en: %1 - Participants
da: %1 - Deltagere

en: %1 - Price Fields
da: %1 - prisfelter

en: %1 Event registration(s) have been cancelled.
da: %1 arrangementsregistrering(er) er blevet annulleret.

en: %1 From must be a number (with or without decimal point).
da: %1 fra skal være et tal (med eller uden komma).

en: %1 From must be an integer (whole number).
da: %1 Fra skal være et heltal.

en: %1 From must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
da: %1 Fra skal være i et gyldigt penge-format. (komma/mellemrum er tilladt).

en: %1 Options
da: %1 muligheder

en: %1 To must be a number (with or without decimal point).
da: %1 til skal være et tal (med eller uden komma).

en: %1 To must be an integer (whole number).
da: %1 Til skal være et heltal.

en: %1 To must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
da: %1 Til skal være i et gyldigt penge-format. (komma/mellemrum er tilladt).

en: %1 Users Table Name
da: %1 brugertabel navn

en: %1 Version
da: %1 version

en: %1 already exist.
da: '%1' eksisterer allerede.

en: %1 already used.
da: '%1' er allerede i brug.

en: %1 directory does not exist or cannot be written by webserver
da: %1 kataloget eksisterer ikke, eller webserveren kan ikke skrive til det

en: %1 is a required field.
da: %1 er et påkrævet felt

en: %1 is already used for Discount Name.
da: %1 er allerede brugt til rabatnavn.

en: %1 must be a number (with or without decimal point).
da: %1 skal være et tal (med eller uden komma).

en: %1 must be an integer (whole number).
da: %1 skal være et heltal

en: %1 of %2 records - %3 remaining
da: %1 af %2 poster - %3 tilbage

en: %1 option has been deleted.
da: Mulighed %1 er blevet slettet.

en: %count month | %count months
da[0]: %count måned
da[1]: %count måneder

en: %count new relationship record created. | %count new relationship records created.
da[0]: %count ny relationstype record oprettet
da[1]: %count nye relationstype records oprettet

en: %count relationship record not created - duplicate of existing relationship. | %count relationship records not created - duplicate of existing relationship.
da[0]: %count relationstype record ikke oprettet - eksisterer allerede
da[1]: %count relationstyper blev ikke oprettet - eksiterer allerede

en: %count relationship record not created due to invalid target contact type. | %count relationship records not created due to invalid target contact type.
da[0]: %count relationstype record blev ikke oprettet p.g.a ugyldig kontakt mål type
da[1]: %count realtionstyper records blev ikke oprettet p.g.a ugyldig kontakt mål tyåe

en: %count year | %count years
da[0]: %count år
da[1]: %count år

en: %name: found no valid post with that title.
da: %name: fandt intet gyldigt indlæg med den titel.

en: %title day
da: %title dag

en: %title month
da: %title måned

en: %title week
da: %title uge

en: %title year
da: %title år

en: %title year + month
da: %title År + måned

en: &quot;All of the information that you provide to us or any of our representatives and service providers will be held in strictest confidence. It will not be used for any purpose other than to help you, and for any other purpose that you authorize in writing, or which is required by law.&quot;
da: &quot; Al information du giver til os eller vores repræsentanter vil blive behandlet strengt fortroligt. De vil ikke blive brugt til andre formål end at hjælpe dig, eller til formål som du tillader på skrift eller som er lovpligtige.&quot;

en: &quot;Please tell me what you would like to discuss.&quot;
da: &quot;Fortil mig hvad du gerne vil diskutere.&quot;

en: '%1' activity has been %2. %3 %4
da: '%1' aktivitet er blevet %2. %3 %4

en: '%1' directory does not exist
da: '%1' biblioteket eksisterer ikke

en: '%1' information has been saved.
da: '%1' informationen er blevet gemt.

en: 'Create Personal Campaign Page' link text
da: 'Opret Personlig kampagneside' link tekst

en: 'Fuzzy' rules should be configured with a looser definition of what constitutes a 'match'.  The default Fuzzy rule is automatically used to check for possible duplicates when contacts are added or edited via the user interface. You'll probably also want to use a Fuzzy rule when scanning your database for possible duplicates. Click <strong>Use Rule</strong> to scan for duplicate contacts (of that contact type) using the selected rule.
da: 'Slappe' regler bør konfigureres med en slappere definition af hvad der er et 'match'. Den som standard valgte 'slappe' regel bliver automatisk brug til at kontrollere for mulige dubleringer når kontakter tilføjes eller redigeres gennem brugerinterfacet. Du vil sandsynligvis også ønske at bruge en slap regel når du skanner din database for mulige dubleringer. Klik <strong>Brug regel</strong> for at søge efter dublerede kontakter (af den pågældende kontakttype) med den valgte regel.

en: 'Strict' rules should be configured with a relatively tight definition of what constitutes a match (for example... email address + first and last name for Individuals). The default 'Strict' rule is automatically used when new contacts are created through online registrations including Events, Membership, Contributions and Profile pages. They are also used when you Import contacts. You can only have one default 'Strict' rule for each contact type.
da: 'Strenge' regler bør konfigureres med relativt stramme definitioner af hvad der er et match (fx. email adresse + for- og efternavn for personer). Den som standard valgte 'strenge' regel bliver automatisk brugt når nye kontakter oprettes gennem online registreringer, inklusiv events, medlemsskaber, bidrag og profilsider. De bruges også når du importerer kontakter. Du kan kun have en 'streng' regel valgt som standard for hver kontakttype.

en: 'Tell a friend' maximum recipients limit
da: 'Fortæl en ven' max modtagerbegrænsning

en: (Sum of all weights should be greater than or equal to threshold: %1).
da: (Summen af alle vægtene skal være større end eller lig med grænseværdien: %1).

en: (bottom of page)
da: (bunden af siden)

en: (contribute at least %1 to be eligible for this membership)
da: (bidrag mindst %1 gang for at få dette medlemskab)

en: (current month)
da: (nuværende måned)

en: (current year)
da: (nuværende år)

en: (e.g %1)
da: (fx %1)

en: (filled with your contact's token values)
da: (udfyldt med kontaktpersonens felt/token værdier)

en: (more)
da: (mere)

en: (original currency)
da: (original valuta)

en: (preferred)
da: (foretrukne)

en: (recipients)
da: (modtagere)

en: (since inception)
da: (siden start)

en: (top of page)
da: (toppen af siden)

en: - Activity Fields -
da: - Aktivitetsfelter -

en: - All Contacts -
da: - Alle kontakter -

en: - Contact Fields -
da: - Kontaktfelter -

en: - Contribution Fields -
da: - Bidragsfelter-

en: - Participant Fields -
da: - Deltagerfelter -

en: - any contact type -
da: - enhver kontakt-type -

en: - any group -
da:  - enhver gruppe -

en: - any region -
da: - alle regioner -

en: - any state/province -
da: - enhver stat/provins -

en: - any tag -
da:  - ethvert tag -

en: - create new contact -
da: - opret ny kontakt -

en: - default input format -
da: - Standard input format -

en: - default view -
da: - standard visning -

en: - do not import -
da: - importer ikke -

en: - new activity -
da:  - ny aktivitet -

en: - no profile -
da: - Ingen profil -

en: - none -
da: - ingen -

en: - prefix -
da: - preference -.

en: - related contact info -
da: - relateret kontakt info -

en: - same as for main contact -
da: - Samme som for de hovedkontakt -

en: - select -
da: - vælg -

en: - select a country -
da: - vælg et land -

en: - select a country first -
da: - vælg et land først -

en: - select a state -
da: -vælg en stat-

en: - select a state-
da: - vælg en stat -

en: - select activity set -
da:  - vælg aktivitetssæt -

en: - select activity type -
da: - vælg aktivitets type -

en: - select case -
da: -vælg sag-

en: - select group -
da: - vælg gruppe -

en: - select label -
da: - vælg label -

en: - select profile -
da: - vælg profil -

en: - select record type -
da: - vælg post type -

en: - select role -
da: -vælg rolle-

en: - select status -
da: - Vælg status -

en: - select type -
da: - vælg type -

en: - suffix -
da: - suffiks -

en: - type first letter(s) -
da:  - Skriv forbogstaver -

en: -- Select --
da: -- Vælg --

en: -- select --
da: - vælg -

en: -select-
da: -vælg-

en: ...and $
da: ...og kr

en: ...through
da: ... gennem

en: << Disable
da: << De-aktiver

en: << Go Back
da: << Gå Tilbage

en: << Previous
da: << Forrige

en: << Remove
da: << Fjern

en: <a href='%1'>Record Payment (Check, Cash, EFT ...)</a>
da: <a href='%1'>Gennemfør betaling (Check, kontant...)</a>

en: <a href='%1'>Submit Credit Card Payment</a>
da: <a href='%1'>Indsend kreditkort betaling</a>

en: <a href='%1'>View Payment</a>
da: <a href='%1'>Vis Betaling</a>

en: <br />Event Registration for %1 has been Cancelled.
da: <br />Begivenhedsregistrering til %1 er blevet annulleret.

en: <br />Event Registration for %1 has been updated.
da: <br />Begivenhedstilmelding for %1 er blevet opdateret.

en: <br />Membership for %1 has been Cancelled.
da: <br />Medlemskab for %1 er blevet annulleret.

en: <br />Membership for %1 has been Expired.
da: <br /> Medlemskab for %1 er været udløbet.

en: <br />Membership for %1 has been updated. The membership End Date is %2.
da: <br />Medlemskab for %1 er blevet opdateret. Den nye medlemskab udløbsdato er %2.

en: <br />Pledge Payment for %1 has been Cancelled.
da: <br /> Løfte betaling for %1 er blevet annulleret.

en: <br />Pledge Payment for %1 has been Failed.
da: <br /> Løfte betaling for %1 er mislykkedes.

en: <br />Pledge Payment for %1 has been updated.
da: <br /> Løfte betaling for %1 er blevet opdateret.

en: <strong>%1 (%2)</strong> has been successfully subscribed to the <strong>%3</strong> mailing list.
da: <strong>%1 (%2)</strong> er nu tilmeldt <strong>%3</strong> postlisten.

en: <strong>CiviCase</strong> - Integrated case management component, including a dashboard with "my cases", automated case timelines and configurable audit reports.
da: <strong>CiviCase</strong> - Integreret sagsstyringskomponent, herunder et kontrolpanel med \ "mine sager ", automatiseret sagstidslinjer og konfigurerbar revisionsrapporter.

en: <strong>CiviContribute</strong> - An online fundraising and donor management component which enables you to track and manage contributions to your organization. It also allows you to quickly and easily create customized web pages to accept online donations.
da: <strong> CiviContribute </strong> - En online fundraising og donor forvaltningskomponent, der giver dig mulighed for at spore og administrere bidrag til din organisation. Det giver dig også mulighed for hurtigt og nemt at oprette tilpassede websider til at acceptere online donationer.

en: <strong>CiviEvent</strong> - Provides integrated online event registration and management for paid and free events. It allows you to quickly and easily create customized web pages to for event registration, and then track participants.
da: <strong> CiviEvent </ strong> - Giver integreret online event registrering og forvaltning for betalte og gratis arrangementer. Det giver dig mulighed for hurtigt og nemt at oprette tilpassede websider til registrering til en event og derefter spore deltagerne.

en: <strong>CiviMail</strong> - A robust mass-mailing component which allows you to engage your constituents with personalized email blasts and newsletters.
da: <strong> CiviMail </ strong> - En robust masse-mail-komponent, som giver dig mulighed for at engagere dine interessenter med personlige e-mail-sprængninger og nyhedsbreve.

en: <strong>CiviMember</strong> - A flexible membership management component which includes convenient online signup and renewal.
da: <strong> CiviMember </ strong> - En fleksibel komponent til medlemsadministration, der omfatter praktisk online tilmelding og fornyelse.

en: <strong>CiviPledge</strong> - Record and track pledges received from contributors. Send pledge acknowledgements and payment reminders. Configure online contribution pages to support self-service pledging and pledge payments.
da: <strong>CiviPledge</strong> - Optag og spor tilsagn fra bidragyderne. Send løfte anerkendelser og rykkere. Konfigurer online bidrag sider til at støtte selvbetjening pantsætning og løfte betalinger.

en: <strong>Delivery has not yet begun for this mailing.</strong> If the scheduled delivery date and time is past, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated mailer task ('cron job') is running - and how frequently.
da: <strong>Udsendelse er endnu ikke begyndt for denne mail</strong>. Hvis den planlagte leveringsdato og tid er passeret, så spørg systemadministratoren eller teknisk support for at kontrollere, at den automatiserede udsendelse ('cron job') kører - og hvor ofte.

en: <strong>For GOOGLE mapping</strong> - request an API key for your site at %1
da: <strong>For GOOGLE kortlægning</strong> - rekvirer en API-nøgle til dit site på %1

en: <strong>For YAHOO mapping</strong> - request an Application ID for your site at %1
da: <strong>for YAHOO kortlægning</strong> - rekvirer et applikations ID til dit site på %1

en: <strong>NOTE:</strong> If you are modifying config.js you should first have configured a Custom PHP Path under Global Settings > Directories, and place your modified version in the custom path.
da: <strong>BEMÆRK:</strong> Hvis du ændrer config.js bør du først have konfigureret en Custom PHP Sti under Globale Indstillinger > Lister, og placere dine ændret version i den brugerdefinerede sti.

en: <strong>Spell-checking:</strong> ckEditor includes a Spell-check button by default. There is also an optional plugin which does spell-checking automatically (as you type). However, this plugin is not enabled by default since it sends user input to a 3rd party service (spellchecker.net) without informing the user - and this may pose privacy issues for some sites.
da: <strong>Stave-kontrol:</strong> ckEditor omfatter en stavekontrol knap som standard. Der er også en valgfri plugin, der stavekontrollerer automatisk (som du skriver). Men dette plugin er ikke aktiveret som standard, da det sender brugerens input til en 3. part tjeneste (spellchecker.net) uden at informere brugeren - og dette kan indebære spørgsmål om privatlivets fred for nogle steder.

en: <strong>Trouble-shooting Tip</strong> - If you find that your mailings are not being sent, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated task (&quot;cron job&quot;) is running - and how frequently.
da: <strong>Tip til problemer</strong> - Hvis du opdager, at dine mails ikke bliver sendt, bed systemadministratoren eller kontakt teknisk support for din hjemmeside for at kontrollere, at den automatiserede udsendelse ("cron job") kører - og hvor ofte.

en: A "string value" or regular expression to be redacted (replaced).
da: En \ "streng værdi " eller regulære udtryk der skal ændres (erstattes).

en: A confirmation email has been sent to %1
da: En bekræftelsesmail er blevet sendt til %1

en: A confirmation email has been sent to %1.
da: En bekræftelsesmail er blevet sendt til %1

en: A confirmation email has been sent to ALL participants
da: En bekræftelsesmail er blevet sendt til ALLE deltagere

en: A contribution type with this name already exists. Please select another name.
da: En bidragstype med dette navn er allerede oprettet. Vælg venligst et andet navn.

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contacts(s).
da: En kopi af aktiviteten er også blevet sendt til de(n) valgte kontakt(er).

en: A copy of the activity has also been sent to selected contacts(s).
da: En kopi af aktiviteten er også blevet sendt til de(n) valgte kontakt(er).

en: A followup activity has been scheduled.
da: En opfølgende aktivitet er blevet planlagt.

en: A group of contacts
da: En gruppe af kontakter

en: A notification email has been sent to the site administrator.
da: En notifikationsmail er blevet sendt til hjemmesidens administrator.

en: A payment processor configured for this page might be disabled (contact the site administrator for assistance).
da: En betaling processor tilknyttet denne side er muligvis deaktiveret (kontakt administratoren for at få hjælp).

en: A payment processor must be selected for this contribution page (contact the site administrator for assistance).
da: En betalingsprocessor skal vælges for denne bidragsside (kontakt administratoren for hjælp).

en: A payment processor must be selected for this event registration page, or the event must be configured to give users the option to pay later (contact the site administrator for assistance).
da: En betalingsprocessor skal vælges til denne registreringsside, eller siden skal konfigureres til at give brugerne mulighed for at betale senere (kontakt administratoren for at få hjælp).

en: A person with this email address is already registered for this event.
da: En person med denne mail har allerede tilmeldt sig denne event.

en: A product with this name already exists. Please select another name.
da: Et produkt med dette navn findes allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: A profile
da: En profil

en: A receipt has been emailed to the contributor.
da: En kvittering er blevet mailet til bidragyderen.

en: A set of custom data fields
da: Et sæt af tilrettede datafelter

en: A short description of the activity..
da: En kort beskrivelse af aktiviteten.

en: A valid Notify Email address must be specified
da: En gyldig mail-adresse til påmindelser skal være opgivet

en: A valid Receipt From Email address must be specified if Email Receipt to Contributor is enabled
da: En gyldig afsendermail for kvitteringer skal angives,hvis mail kvittering til bidragsyder er aktiv

en: A valid file must be uploaded.
da: Det skal være en gyldig fil, der skal uploades

en: ACL Name
da: ACL navn

en: ACL Role
da: ACL Rolle

en: ACL Type
da: ACL type

en: API Documentation
da: API dokumentation

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: About
da: Om

en: About is a required field.
da: Om er et nødvendigt felt.

en: Absolute URL of the location where the civicrm module or component has been installed.
da: Absolut URL på det sted, hvor civicrm modulet eller komponenten er blevet installeret.

en: Access Control
da: Rettigheder

en: Accounting Code
da: Bilagskode

en: Acknowledge Date
da: Dato for kvittering

en: Acknowledgment Date
da: Dato for kvittering

en: Acknowledgment Sent
da: Bekræftelse er sendt

en: Acl Table
da: ACL Tabel

en: Action
da: Handling

en: Actions
da: Handlinger

en: Actions:
da: Handlinger:

en: Active
da: Aktiv

en: Active On
da: Aktive - Tilsluttet

en: Active?
da: Aktive?

en: Activities
da: Historik

en: Activities %%StatusMessage%%
da: Aktivitets %%StatusMessage%%

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. CiviCRM has several reserved (e.g. 'built-in') activity types (meetings, phone calls, emails sent). Create additional 'activity types' here if you need to record other types of activities. For example, you might want to include 'Job Interview', or 'Site Audit', etc. ...as types of trackable activities.
da: Aktiviteter er 'interaktioner med kontakter' som du ønsker at registrere og følge. CiviCRM har adskillige reserverede (fx indbyggede) aktivitetstyper (møder, telefonsamtaler, sendte emails). Opret yderligere 'aktivitetstyper' her hvis du har brug for at registrere andre typer af aktiviteter. For eksempel kan du ønske at inkludere 'jobsamtaler' e.lign. som registrerbare aktiviteter.

en: Activities from the %1 activity set have been added to this case.
da: Aktiviteter fra %1-aktivitetssættet er blevet tilføjet til denne sag.

en: Activity
da: Aktivitet

en: Activity %1 has been saved. %2. %3
da: Aktivitet '%1' er blevet gemt. %2. %3

en: Activity Actual Date
da: Aktuel dato for Aktivitet

en: Activity Assignee
da: Aktivitet tildelt til

en: Activity Auto-generated?
da: Auto genereret aktivitet?

en: Activity Date
da: Dato for Aktivitet

en: Activity Date From
da: Aktivitet fra dato

en: Activity Dates - From
da: Aktivitetsdatoer - fra

en: Activity Details
da: Aktivitets detaljer

en: Activity Duration
da: Aktivitetens varighed

en: Activity ID
da: Aktivitets ID

en: Activity Links
da: Link til aktiviteter

en: Activity Medium
da: Anvendt medie til aktiviteter

en: Activity Record
da: Aktivitets record

en: Activity Reporter
da: Aktivitets rapporter

en: Activity Scheduled Date
da: Planlagt dato for aktivitet

en: Activity Status
da: Aktivitets status

en: Activity Subject
da: Aktivitets emne

en: Activity Type
da: Aktivitets type

en: Activity Type ID
da: Aktivitets type ID

en: Activity Type Id
da: Aktivitets type Id

en: Activity Type Label
da: Aktivitets type label

en: Activity Type is a required field
da: Aktivitets type er et påkrævet felt

en: Activity Type is required field.
da: Aktivitets type er et påkrævet felt

en: Activity assigned to
da: Aktivitets tildelt til

en: Activity created by
da: Aktivitet oprettet af

en: Activity is in the Trash
da: Aktiviteten er i skraldespanden

en: Activity type
da: Aktivitetstype

en: Activity type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
da: Aktivitetstype %1, fundet i konfigurationsfilen, optræder ikke i databasen %2

en: Activity's Location in a text string.
da: Aktivitetens sted som en tekststreng.

en: Actual Cost of Product
da: Faktisk omkostning for produktet

en: Actual payment amount for this registration.
da: Faktiske beløb for denne registrering.

en: Add
da: Tilføj

en: Add >>
da: Tilføj >>

en: Add Association Rule
da: Tilføj sammenkædet regl

en: Add Captcha
da: Tilføj Captcha

en: Add Comment
da: Tilføj kommentar

en: Add Contact To Existing Group
da: Tilføj Kontakter Til eksisterende gruppe

en: Add Contacts to %1
da: Tilføj kontakter til %1

en: Add Contacts to A Group
da: Tilføj kontakter til en gruppe

en: Add Contacts to Event
da: Tilføj kontakter til event

en: Add Contacts to Group
da: Tilføj kontakter til gruppe

en: Add Contacts to Organization
da: Tilføj Kontakter Til Organisation

en: Add Contacts: %1
da: Tilføj kontakter: %1

en: Add Discount Set to Fee Table
da: Tilføj rabat indstil til betalingstabel

en: Add Language
da: Tilføj sprog

en: Add Mailing Component
da: Tilføj mail komponent

en: Add Members to Household
da: Tilføj medlemmer til husholdning

en: Add More
da: Tilføj flere

en: Add Pledge
da: Tilføj pledge

en: Add Premium to Contribution Page
da: Tilføj Premium til Bidragsside

en: Add Products to This Page
da: Tilføj produkter til denne side.

en: Add Timeline
da: Tilføj tidslinie

en: Add To
da: Tilføj til

en: Add a new language to this installation.
da: Tilføj et nyt sprog til denne installation.

en: Add association rule
da: Tilføj Forenings regel

en: Add imported records to existing group(s)
da: Tilføj importerede poster til eksisterende gruppe(r)

en: Add new contacts to a Group?
da: Tilføj ny kontakt til gruppe?

en: Add spaces or punctuation to layout by surrounding them with brackets.
da: Tilføj mellemrum eller tegnsætning til layoutet ved at sætte dem i kantede paranteser.

en: Add these Contacts to Group
da: Tilføj disse kontakter til gruppe

en: Add to Group
da: Tilføj til gruppe

en: Add to Household
da: Tilføj til husholdning

en: Add to Organization
da: Tilføj til organisation

en: Add to a group
da: Tilføj til en gruppe

en: Add your custom field(s) to this profile as profile fields.
da: Tilføj dine brugerdefinerede felter til denne profil som profilfelter.

en: Add your field(s) this custom field group.
da: Tilføj dine felter til denne brugerdefinerede feltgruppe.

en: Add/remove association rules and configure settings. Also perform manual synchronization.
da: Tilføj / fjern sammenkæede regler og konfigurere indstillinger. Også udføre manuel synkronisering.

en: Added
da: Tilføjet

en: Added At
da: Tilføjet

en: Added By
da: Tilføjet af

en: Added Contact(s) to %1
da: Tilføjede kontakt(er) til %1

en: Added Contact(s) to Household
da: Tilføjede kontakt(er) til husholdning

en: Added Contact(s) to Organization
da: Tilføjede kontakt(er) til organisation

en: Additional Address 1
da: Yderligere adresse 1

en: Additional Address 2
da: Yderligere adresse 2

en: Additional Contribution
da: Yderligere bidrag

en: Additional Mailing Recipients
da: Yderligere modtagere

en: Additional Reminder Days
da: Yderligere påmindelsesdage

en: Additional Text Color
da: Yderligere tekstfarve

en: Address
da: Adresse

en: Address Display
da: Adressevisning

en: Address Editing
da: Adresseredigering

en: Address Fields
da: Adressefelt

en: Address Format
da: Adresseformat

en: Address Name
da: Adresse

en: Address Name (e.g. Johnson Paviliont).
da: Adresse Navn (f.eks Johnson Paviliont).

en: Address Standardization
da: Standardisering af adresse

en: Address Standardization Provider. Currently, only 'USPS' is supported.
da: Adressestandardisering udbyder. I øjeblikket er kun 'USPS'  understøttet.

en: Address Standardization features require PHP version 5 or greater.
da: Adresse standardiserings muligheder, kræver PHP vers. 5 eller nyere

en: Address format for mailing labels. Use the %1 token for state/province abbreviation or %2 for full name.
da: Adresseformat for adresseetiketter. Brug %1 symbol for stat / provins forkortelse eller %2 for fulde navn.

en: Addressee
da: Modtager

en: Addressee Custom
da: Tilret adressant

en: Adds users to a matching CiviCRM group on account creation, update, or login for each of their Drupal roles.
da: Tilføjer brugere til en matchende CiviCRM-gruppe ved konto-oprettelse, -opdatering eller login for hver af deres Drupal-roller.

en: Addt'l Address 1
da: Yderligere adresse 1

en: Addt'l Address 2
da: Yderligere adresse 2

en: Admin
da: Administrator

en: Administer
da: Administrer

en: Administer CiviCRM
da: Administrer CiviCrm

en: Advanced Date Input Settings
da: Avancerede Dato Input indstillinger

en: Advanced Search
da: Avanceret Søgning

en: Advanced Search Options
da: Avancerede søgemuligheder

en: After adding your event, create links to the listing page by copying the URL provided in the 'Participant Listing' section of the Configure Event page.
da: Efter at have tilføjet din begivenhed, skal du oprette links til listesiden ved at kopiere den URL-adresse i 'deltager Liste' i Konfigurer Begivenhed siden.

en: After selecting an Event Type, this page will display any custom event fields for that type.
da: Efter at have valgt en begivenhedstype, viser denne side alle brugerdefinerede begivenhedsfelter for den pågældende type.

en: After you click <strong>Next</strong> - the total number of selected recipients will be displayed on the next screen. Use this as a 'reality-check' to help you confirm that you've targeted (and excluded) the desired recipients.
da: Når du har klikket <strong>Næste</strong> - vil det samlede antal udvalgte modtagere blive vist på næste side. Brug dette som en "reality-check" for at hjælpe dig med at bekræfte, at du har medtaget (og udelukket) de ønskede modtagere.

en: Age
da: Alder

en: Aggregate Amount
da: Samlet beløb

en: Aggregate Total Between $
da: Aggregér total mellem kr

en: Agreement
da: Aftale

en: All
da: Alle

en: All Cases
da: Alle sager

en: All Custom Groups
da: Alle brugerdefinerede grupper

en: All Events
da: Alle aktiviteter

en: All Groups
da: Alle Grupper

en: All Members
da: Alle medlemmer

en: All Profiles
da: Alle Profiler

en: All tables
da: Alle tabeller

en: Allow 'Tell a friend' functionality
da: Tillad 'Fortæl en ven' funktion

en: Allow Online Registration?
da: Tillad online registrering?

en: Allow frequency intervals
da: Tillad frekvens intervaller

en: Allow individuals to contribute and / or signup for membership on behalf of an organization?
da: Tillad personer til at bidrage og / eller tilmelde sig medlemskab på vegne af organisationer?

en: Allow multiple registrations from the same email address?
da: Tillad flere tilmeldinger fra samme mail-adresse?

en: Allow other amounts
da: Tillad andre beløb

en: Allowed To Login
da: Må logge ind

en: Alphanumeric
da: Bogstaver eller tal

en: Also include contacts where
da: Inkluder også kontakter hvor

en: Also look for a node and use the node author
da: Kig også efter indholdselementer og brug elementets forfatter

en: Amount
da: Beløb

en: Amount Between
da: Beløb mellem

en: Amount Due
da: Skyldigt beløb

en: Amount Granted
da: Tildelt Beløb

en: Amount Label
da: Beløbs teksttitel

en: Amount Requested
da: Anmodet Beløb

en: Amount Requested(orig. currency)
da: Ansøgt sum (original valuta)

en: Amount Requested<br />(original currency)
da: Ansøgt sum<br/>(original valuta)

en: Amount Statistics
da: Beløb Statistik

en: Amount cannot be empty.
da: Beløb kan ikke være tomt.

en: Amount granted
da: Tildelt Beløb

en: Amount is required field.
da: Beløb er et obligatorisk felt.

en: Amount requested for grant in original currency (if different).
da: Legatets ansøgningssum i originalvaluta (hvis anden).

en: Amounts
da: Beløb

en: An acknowledgment email has been sent to %1.<br />
da: Kvitteringsmail er blevet sendt til %1.<br />

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1 and to %2.
da: En mail er sendt med bekræftelse og betalingsvejledning til %1 og til %2.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1.
da: En mail er sendt med bekræftelse og betalingsvejledning til %1.

en: An email receipt has also been sent to %1 and to %2
da: En mail-kvittering er også sendt til %1 og til %2.

en: Anonymous
da: Anonym

en: Any Role
da: Enhver rolle

en: Api Key
da: API nøgle

en: App. Received Date - From
da: Ans. modtaget dato - Fra

en: Application Received
da: Ansøgning modtaget

en: Application Recieved
da: Ansøgning modtaget

en: Application received date
da: Ansøgning modtaget dato

en: Approval Req Text
da: Godkendelse tekst

en: Approval message
da: Godkendelsesbesked

en: Approval required
da: Godkendelse påkrævet

en: Approve
da: Godkend

en: Approve Personal Campaign Page
da: Godkend Personlig Kampagneside

en: Archive
da: Arkiver

en: Archive Mailing
da: Mailudsendelses arkiv

en: Archived Mailings
da: Arkiveret mails

en: Are you sure you want to archive this mailing?
da: Er du sikker på, at du vil arkivere denne mail?

en: Are you sure you want to be unsubscribed from mailing lists:
da: Er du sikker på, at du ønsker at blive afmeldt postlister:

en: Are you sure you want to cancel this mailing?
da: Er du sikker på, at du vil annullere denne mail?

en: Are you sure you want to cancel your registration for this event?
da: Er du sikker på du vil annullere din tilmelding til denne begivenhed?

en: Are you sure you want to delete Campaign Page '%1'?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette Kampagneside '%1'?

en: Are you sure you want to delete attached file.
da: Er du sikker på at du vil slette den vedhæftede fil.

en: Are you sure you want to delete the note '%1'?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette noten '%1'?

en: Are you sure you want to delete the selected Grants? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these grants.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette de valgte legater? Denne operation er endelig og vil slette alle transaktioner forbundet med de aktuelle legater.

en: Are you sure you want to delete the selected pledges? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these pledges.
da: Er du sikker på, at du vil slette de valgte Løfter? Denne handling kan ikke fortrydes og slette alle transaktioner forbundet med dette Løfte.

en: Are you sure you want to delete this Campaign Page ?
da: Er du sikker på, at du vil slette den Kampagneside?

en: Are you sure you want to delete this Contribution page?
da: Er di sikker på at du vil slette denne bidragsside?

en: Are you sure you want to delete this Event?
da: Er du sikker på at du vil slette denne event?

en: Are you sure you want to delete this Grant?
da: Er du sikker på, at du vil slette dette legat?

en: Are you sure you want to delete this Rule?
da: Er du sikker på at du vil slette denne regel?

en: Are you sure you want to delete this case?
da: Er du sikker på at du vil slette denne sag?

en: Are you sure you want to delete this grant?
da: Er du sikker på at du vil slette dette tilskud?

en: Are you sure you want to delete this mailing?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne mail?

en: Are you sure you want to delete this mapping?
da: Er du sikker på at du vil slette denne kortlægning?

en: Are you sure you want to delete this note?
da: Er du sikker på du vil slette denne note?

en: Are you sure you want to delete this price field?
da: Er du sikker på at du vil slette dette prisfelt?

en: Are you sure you want to delete this relationship?
da: Er du sikker på, du vil slette denne realtion?

en: Are you sure you want to detach this case from Activity?
da: Er du sikker på, at du vil frigøre denne sag fra aktiviteten?

en: Are you sure you want to disable '%1' Price Set?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere '%1' prissætningen?

en: Are you sure you want to disable this '%1' record ?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne %1 record?

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
da: Er du sikker på, at du vil de-aktiverer denne ACL rolle tildeling?

en: Are you sure you want to disable this ACL?
da: Er du sikker på at du vil slå ACL fra?

en: Are you sure you want to disable this CiviCRM Profile field?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere dette CiviCRM profilfelt?

en: Are you sure you want to disable this Contact Type?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne kontakttype?

en: Are you sure you want to disable this Event?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne event?

en: Are you sure you want to disable this Group?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne gruppe?

en: Are you sure you want to disable this Option?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne mulighed?

en: Are you sure you want to disable this Participant Status?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne status for deltagere?

en: Are you sure you want to disable this component?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne komponent?

en: Are you sure you want to disable this contribution type?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne bidragstype?

en: Are you sure you want to disable this custom data field?
da: Er du sikker på, at du vil deaktivere dette tilrettet felt?

en: Are you sure you want to disable this custom data group? Any profile fields that are linked to custom fields of this group will be disabled.
da: Er du sikker på, du vil deaktivere denne tilrettet gruppe? Ethvert profilfelt der er linket til dette tilrettet felt i denne gruppe vil blive deaktiveret.

en: Are you sure you want to disable this location type?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne lokationstype?

en: Are you sure you want to disable this membership status rule?
da: Er du sikker på du vil deaktivere denne status rolle for medlemskab?

en: Are you sure you want to disable this membership type?
da: Er du sikker på du vil deaktivere denne type medlemsskab?

en: Are you sure you want to disable this message tempate?
da: Er du sikker på, at du vil deaktivere denne meddelelses skabelon?

en: Are you sure you want to disable this payment processor type?
da: Er du sikker på du vil deaktivere denne type af betalingsformidler?

en: Are you sure you want to disable this payment processor?
da: Er du sikker på, at du vil deaktivere denne betalingsformidler?

en: Are you sure you want to disable this premium? This action will remove the premium from any contribution pages that currently offer it. However it will not delete the premium record - so you can re-enable it and add it back to your contribution page(s) at a later time.
da: Er du sikker på du vil deaktivere denne premium? handlingen vil fjerne denne premium fra ethveret bidragsside der tilbyder dette. Det vil dog ikke slette premium recorden - så du kan gen-aktivere det og tilføje det på bidragssiderne igen senere.

en: Are you sure you want to disable this price field?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere dette prisfelt?

en: Are you sure you want to disable this profile?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne gruppe?

en: Are you sure you want to disable this record?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne record?

en: Are you sure you want to disable this relationship type?
da: Er du sikker på at du vil deaktivere denne relationstype?

en: Are you sure you want to disable this relationship?
da: Er du sikker på, du vil deaktivere denne realtion?

en: Are you sure you want to enable this record?
da: Er du sikker på at du vil aktivere denne record?

en: Are you sure you want to make a copy of this Contribution page?
da: Er di sikker på at du vil kopiere denne bidragsside?

en: Are you sure you want to make a copy of this Event?
da: Er du sikker på at du vil kopiere denne event?

en: Are you sure you want to make a copy of this Profile?
da: Er du sikker på at du vil lave en kopi af denne profil?

en: Are you sure you want to make this Rule default?
da: Er du sikker på at du vil gøre denne regel til standard?

en: Are you sure you want to optout: %1 (%2)
da: Er du sikker på du vil afmelde: %1 (%2)

en: Are you sure you want to re-enable this relationship?
da: Er du sikker på, du vil gen-aktivere denne realtion?

en: Are you sure you want to remove this premium product from this Contribution page?
da: Er du sikker på du vil fjerne denne premium-produkt fra denne Bidragsside?

en: Are you sure you want to remove this product form this page?
da: Er du sikker på, at du vil slette dette produkt fra denne side?

en: Are you sure you want to resubscribe: %1 (%2)
da: Er du sikker på du vil gentilmelde dig: %1 (%2)

en: Are you sure you want to revert this template to the default for this workflow? You will lose any customizations you have made.
da: Er du sikker på du vil vende denne skabelon til standard for denne arbejdsproces? Du vil miste eventuelle tilpasninger, du har lavet.

en: Are you sure? This is a COMPLETED activity with the DATE in the FUTURE. Click Cancel to change the date / status. Otherwise, click OK to save.
da: Er du sikker? Dette er en AFSLUTTET aktivitet med en fremtidig DATO. Klik Annuller for at ændre datoen / status. Eller klik OK for at gemme.

en: Are you sure? This is a SCHEDULED activity with the DATE in the PAST. Click Cancel to change the date / status. Otherwise, click OK to save.
da: Er du sikker? Dette er en PLANLAGT aktivitet med en fortidig DATO. Klik Annuller for at ændre datoen / status. Eller klik OK for at gemme.

en: Assign Users to Roles
da: Tildel brugerer til roller

en: Assign a unique name to each of your mailings. Select a naming convention that will help keep your mailings organized and easy to find when you want to review and compare mailing results. For example, if you do a monthly general-interest newsletter - you might use the following naming convention:
da: Tildel et unikt navn til hver af dine mails. Vælg en navngivningskonvention, som vil hjælpe med at holde dine forsendelser organiseret og nemme at finde, når du ønsker at gennemgå og sammenligne mail resultater. For eksempel, hvis du laver en månedligt alment nyhedsbrev - du kan måske bruge følgende navnekonvention:

en: Assigned To
da: Tildelt til

en: Assigned name prefix, if any (e.g. 'Ms.', 'Dr.', 'Hon.' etc.).
da: Tildelt navnepræfiks, hvis nogen (fx 'Hr.', 'Fru', 'Frk.' Osv.).

en: Assigned name suffix, if any (e.g. 'II', 'Jr.', 'Sr.' etc.).
da: Tildelt navnesuffiks, hvis nogen.

en: Assigned to
da: Tildelt til

en: Assignee Contact ID
da: Tildelt kontakt-ID

en: Assignee Contact(s) "%1" does not exist.<br/>
da: Den tildeltets kontakt %1 findes ikke.

en: Association Rule
da: Forenings regel

en: At least one contribution field needs to be mapped for update during update mode.
da: Mindst et bidragsfelt skal tilknyttes (mapped) for opdateringer i opdateringstilstand.

en: At least one fee should be entered for your Discount Set. If you do not see the table to enter discount fees, click the "Add Discount Set to Fee Table" button.
da: Mindst et gebyr bør være angivet for dit rabatsæt. Hvis du ikke kan se i tabellen for at indtaste rabat gebyrer, skal du klikke på \ "Tilføj rabatsæt til betalingstabel "-knappen.

en: At least one payment option needs to be checked.
da: Mindst en valgmulighed for betaling mangler at blive valgt.

en: At least one pledge frequency option needs to be checked.
da: Mindst et Løfte betalingsfrekvensmulighed skal være valgt.

en: At least one recurring frequency option needs to be checked.
da: Mindst en gentaget frekvens valgmulighed skal være valgt.

en: Atleast one Custom Group must be present, for Custom Group search.
da: Det skal eksistere mindst en brugerdefineret gruppe for at kunne foretage en brugerdefineret gruppe-søgning.

en: Atleast one Group and Tag must be present, for Custom Group / Tag search.
da: Det skal eksistere mindst en gruppe og et tag for at kunne foretage en brugerdefineret gruppe/tag-søgning.

en: Atleast one Group must be present for search.
da: Mindst en gruppe skal være til stede for søgning.

en: Attach File
da: Vedhæft fil

en: Attachment(s):
da: Vedhæftninger:

en: Authentication?
da: Autentificering?

en: Auto Renew
da: Forny automatisk

en: Auto Responder
da: Auto svarer

en: Auto-renew
da: Forny automatisk

en: Auto-respond to Replies?
da: Autosvar til svar?

en: Auto-respond to replies
da: Auto-svar på svar

en: Auto-responder
da: Autosvar

en: Autocomplete text field
da: Autocomplete tekstfelt

en: Automatic Synchronization Method
da: Automatisk synkroniserings metode

en: Automatic Wildcard
da: Automatisk Joker

en: Automatically Generated
da: Automatisk udført

en: Automatically email a confirmation and receipt to %1?
da: Automatisk e-mail en bekræftelse og kvittering til %1?

en: Automatically email a confirmation to %1?
da: Automatisk e-mail en bekræftelse til %1?

en: Automatically email a receipt for this contribution to
da: Send automatisk mail-kvittering for dette bidrag til

en: Automatically email a receipt for this contribution to %1?
da: Send automatisk mail-kvittering for dette bidrag til %1?

en: Automatically email an acknowledgment of this pledge to
da: Automatisk send mail med kvittering for dette løfte til

en: Automatically email an acknowledgment of this pledge to %1?
da: Automatisk mail en kvittering for dette løfte til %1?

en: Available Countries
da: Tilgængelige lande

en: Available Currencies
da: Tilgængelige valutaer

en: Available Languages
da: Tilgængelige sprog

en: Available States and Provinces
da: Tilgængelige stater og provinser

en: Average
da: Gennemsnit

en: Avg Soft Credits
da: Gennemsnitlig blød kredit

en: Away
da: Kan ikke træffes

en: BCC Confirmation To
da: Bcc bekræftelse til

en: BCC Receipt To
da: Bcc kvittering til

en: Back to Activities
da: Tilbage til aktiviteter

en: Back to Activity
da: Tilbage til aktivitet

en: Back to CiviMail
da: Tilbage til CiviMail

en: Back to Report
da: Tilbage til rapporten

en: Back to Search
da: Retur til søgning

en: Backup Database
da: Backup database

en: Backup Your Data:
da: Backup af dine data:

en: Balance Amount
da: Balancebeløb

en: Balance Due
da: Balance

en: Base Group
da: Basegruppe

en: Basic Contact Type
da: Grundlæggende Kontakttype

en: Batch Profile Update for Contribution
da: Batch Profil opdatering for bidrag

en: Batch Update
da: Bunkeopdatering

en: Batch Update Contributions Via Profile
da: Opdater Bidrag via Profil (Batch)

en: Batch Update Participants Via Profile
da: Batch opdater deltagere via profil

en: Batch Update for Contributions
da: Batch opdatering for bidrag.

en: Batch Update for Event Participants
da: Batch opdatering af arrangementsdeltagere

en: Batch Update for Events
da: Batch Opdatering til arrangementer

en: Batch Update via Profile
da: Bunkeopdater via Profil

en: Bcc Confirm
da: Bcc bekræftelse

en: Bcc Receipt
da: Bcc kvittering

en: Be sure addres name is enabled %link
da: Kontroller at feltet "Stedets navn" er aktivt %link

en: Begin Upgrade
da: Start opdatering

en: Begining Date
da: Startdato

en: Billing First Name
da: Faktuering Fornavn

en: Billing Last Name
da: Faktuering Efternavn

en: Billing Middle Name
da: Faktuering Mellemnavn

en: Billing Mode
da: Faktura tilstand

en: Billing location for this contact
da: Faktureringsadresse for denne kontakt

en: Birth Date
da: Fødselsdato

en: Birth Dates - From
da: Fødselsdatoer - fra

en: Body
da: Brødtekst

en: Body - HTML Format
da: Body - HTML format

en: Body - TEXT Format
da: Body - TEXT format

en: Body HTML
da: Brødtekst HTML

en: Body Text
da: Body Tekst

en: Border Color
da: Ramme farve

en: Both
da: Begge

en: Bounce Reason
da: Afvisningsårsag

en: Bounce Type
da: Bouncetype

en: Browse to the <strong>HTML</strong> message file you have prepared for this mailing.
da: Gå til <strong>HTML</strong> filen, du har forberedt til denne mail.

en: Browse to the <strong>TEXT</strong> message file you have prepared for this mailing.
da: Gå til <strong>ren tekst</strong> filen, du har forberedt til denne mail.

en: Button Text must be less than 64 characters.
da: Knaptekst skal være mindre end 64 tegn.

en: Button Title
da: Knap-titel

en: Button URL
da: Knap URL

en: CC Confirmation To
da: Cc bekræftelse til

en: CC Receipt To
da: Cc kvittering til

en: CMS User
da: CMS bruger

en: CMS User?
da: CMS bruger?

en: Cache Date
da: Cache dato

en: Can they also set an interval (e.g. every '3' months)?
da: Kan bidragsyderne også angive et betalingsinterval (fx hver '3 'måned)?

en: Can users also set an interval (e.g. every '3' months)?
da: Kan brugerne også indstille et interval (fx hver '3 'måned)?

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel Date
da: Annulleringsdato

en: Cancel Mailing
da: Annuller mailudsendelse

en: Cancel Pledge
da: Fortyd løfte

en: Cancel Reason
da: Begrundelse for annullering

en: Cancel Registration
da: Annuler registrering

en: Cancel Registration for Event Participation
da: Annuller tilmelding

en: Canceled
da: Anulleret

en: Cancellation Date
da: Dato for fortrydelse

en: Cancellation Information
da: Information om fortrydelse

en: Cancellation Reason
da: Årsag til annullering

en: Cancelled
da: Aflyst

en: Cancelled Date
da: Annulleret dato

en: Cancelling this pledge will also cancel any scheduled (and not completed) pledge payments.
da: Annullering af dette løfte vil også annullere alle planlagte (og ikke gennemførte) betalinger.

en: Cannot connect to UF db via %1. Please check the CIVICRM_UF_DSN value in your civicrm.settings.php file
da: Kan ikke forbinde til UF database vha %1. Kontroller CIVICRM_UF_DSN-værdien i din civicrm.settings.php-fil.

en: Cannot find participant ID
da: Kan ikke finde deltager ID

en: Cannot have same groups in Include Group(s) and Exclude Group(s).
da: Du kan ikke vælge de samme grupper i inkluder grupper og ekskluder grupper.

en: Cannot have same mail in Include mailing(s) and Exclude mailing(s).
da: Kan ikke have samme mail i INKLUDER mails og EKSKLUDER mails.

en: Cannot send a test email because your user record does not have a valid email address.
da: Kan ikke sende en test e-mail, fordi din brugerkonto ikke har en gyldig email-adresse.

en: Capacity
da: Kapacitet

en: Card Number
da: Kort nummer

en: Card Type
da: Kort Type

en: Case
da: Sag

en: Case %1 All Cases
da: Sag %1 Alle sager

en: Case %1 My Cases
da: Sag %1 Mine sager

en: Case Activity
da: Sags aktivitet

en: Case End Date
da: Slutdato for sag

en: Case ID
da: Sags ID

en: Case Id not found.
da: Sags ID ikke fundet

en: Case Manager
da: Sags administration

en: Case Search
da: Sagssøgning

en: Case Start Date
da: Sagens startdato

en: Case Start Date changed successfully.
da: Startdato for sag blev ændret.

en: Case Status
da: Status på sag

en: Case Status %2 %1
da: Sagsstatus %2 %1

en: Case Status changed successfully.
da: Status på sag blev ændret.

en: Case Type
da: Sags type

en: Case Type %1
da: Sagstype %1

en: Case Type changed successfully.
da: Sagstype blev ændret.

en: Case is in the Trash
da: Sag er slettet

en: Case opened successfully.
da: Sag åbnet.

en: Cases
da: Sager

en: Cases?
da: Sager?

en: Cc Confirm
da: Cc bekræftelse

en: Cc Receipt
da: Cc kvittering

en: Change All Statuses
da: Erstat alle statusser

en: Change Log
da: Ændrings log

en: Change Participant Status
da: Skift deltagerstatus

en: Change the content and appearance of your page
da: Rediger indholdet og udseendet af din side

en: Changed by
da: Ændret af

en: Chart Style
da: Graf stil

en: Check Number
da: Checknummer

en: Check Number %1 %2
da: Kontrolnummer %1 %2

en: Check boxes/radio buttons
da: Afkrydsningsfelter/radioknapper

en: Check for Matching Contact(s)
da: Tjek for matchende kontakter

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Amount').
da: Afkryds dette felt hvis den første række af filen består af feltnavne (Eksempel: »Kontakt ID ',' Beløb ').

en: Check this box if you want to give users the option to enter their own contribution amount. Your page will then include a text field labeled <strong>Other Amount</strong>.
da: Afkryds dette felt, hvis du ønsker at give brugerne mulighed for at indtaste deres eget bidragsbeløb. Din side vil indeholde tekstfeltet <strong>andet beløb.</strong>

en: Check this box if you want to give users the option to make a Pledge (a commitment to contribute a fixed amount on a recurring basis).
da: Afkryds dette felt, hvis du ønsker at give brugerne mulighed for at lave et Løfte (en forpligtelse til at bidrage med et fast beløb på en tilbagevendende basis).

en: Check this box if you want to give users the option to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
da: Afkryds dette felt, hvis du ønsker at give brugerne muligheden for at indsende betalinger senere/offline (f.eks bankoverførelsel, check osv.).

en: Check this box to add a separator line between this menu item and the one below it.
da: Afkryds dette felt for at tilføje en separatorlinje mellem dette menupunkt og det under dette.

en: Check this box to allow users to join a waitlist if the event is full. If a space becomes available, the first participant from the waitlist will move to 'Pending from waitlist' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
da: Afkryds dette felt for at give brugerne mulighed for at deltage på en venteliste, når begivenheden er fuld. Hvis en plads bliver tilgængelige, vil den første deltager fra ventelisten blive flyttet til 'Afventer fra venteliste' status, og der vil blive sendt en email med et link for at fuldføre deres registrering (herunder betalingsgebyrer - hvis nogen).

en: Check this box to enter payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
da: Afkryds dette felt for at indtaste betalingsinformation. Du vil også få muligheden for at lave en brugerdefineret kvittering.

en: Check to match ANY; uncheck to match ALL
da: Marker for at matche ENHVER; fjern markering for at matche ALLE

en: CheckBox
da: Afkrydsningsfelt (CheckBox)

en: Checked one user record. | Checked %count user records.
da[0]: Valgte en brugerpost.
da[1]: Valgte %count brugerposter.

en: Checkout with Google
da: Gennemfør betaling med Google

en: Checkout with PayPal
da: Gennemfør betaling med PayPal

en: Children
da: Børn

en: Choose Data Source
da: Vælg datakilde

en: Choose Location
da: Vælg sted

en: Choose a CiviCRM Group and a Drupal Role below.
da: Vælg en CiviCRM-gruoppe og en Drupalrolle nedenfor.

en: Choose a CiviMember Membership Type and a Drupal Role below. This will associate that Membership with the Role. If you would like the have the same Membership be associated with more than one role, you will need to add a second association rule after you have completed this one.
da: Vælg en CiviMember medlemskabstype og en Drupal-rolle nedenfor. Dette vil associere dette medlemskab med rollen. Hvis du vil have samme medlemskab til at være associeret med mere end én rolle, skal du tilføje endnu en associationsregel efter du er færdig med denne.

en: Choose price set
da: Vælg prissæt.

en: Choose where to link this field
da: Link dette felt til

en: City
da: By

en: City / Suburb
da: By / forstad

en: City.
da: By

en: CiviCRM  Recurring Contributions
da: CiviCRM Gentagene bidragsydere

en: CiviCRM  Soft Credits
da: CiviCRM kredit

en: CiviCRM 2.1 Upgrade: Step Three (Miscellaneous)
da: CiviCRM 2.1 opgradering: Trin tre (diverse)

en: CiviCRM Activities
da: CiviCRM Aktiviteter

en: CiviCRM Activity
da: CiviCRM aktivitet

en: CiviCRM Activity Assignments
da: CiviCRM aktivitetstildelinger

en: CiviCRM Activity Targets
da: CiviCRM aktivitetsmål

en: CiviCRM Address
da: CiviCRM adresse

en: CiviCRM Assignee Contact ID
da: CiviCRM tildelt kontakt-ID

en: CiviCRM Case Search
da: CiviCRM sagssøgning

en: CiviCRM Contact
da: CiviCRM Kontakt

en: CiviCRM Contact A
da: CiviCRM kontakt A

en: CiviCRM Contact B
da: CiviCRM kontakt B

en: CiviCRM Contact Display
da: CiviCRM Kontakt visning

en: CiviCRM Contact ID
da: CiviCRM Kontakt ID

en: CiviCRM Contact Listing
da: CiviCRM konktakt liste

en: CiviCRM Contact Search
da: CiviCRM Kontakt Søgning

en: CiviCRM Contact Type %1
da: CiviCRM-kontakttype %1

en: CiviCRM Contact, with custom fields
da: CiviCRM Kontakt med brugerdefinerede felter

en: CiviCRM Contacts
da: CiviCRM Kontakter

en: CiviCRM Contribution Engine
da: CiviCRM Bidragsprogram

en: CiviCRM Contributions
da: CiviCRM Bidrag

en: CiviCRM Custom Search
da: CiviCRM brugerdefineret søgning

en: CiviCRM Custom:
da: CiviCRM brugerdefineret:

en: CiviCRM Email
da: CiviCRM mail

en: CiviCRM Event Engine
da: CiviCRM event engine

en: CiviCRM Event Search
da: CiviCRM event søgning

en: CiviCRM Events
da: CiviCRM Begivenheder

en: CiviCRM Full-text Search
da: CiviCRM fuldtekstsøgning

en: CiviCRM Grant Search
da: CiviCRM Tilskud søgning

en: CiviCRM Group
da: CiviCRM Gruppe

en: CiviCRM Groups
da: CiviCRM Grupper

en: CiviCRM Home
da: CiviCRM Forside

en: CiviCRM Locations
da: CiviCRM Lokationer

en: CiviCRM Mailing  Delivered
da: CiviCRM udsendelse leveret

en: CiviCRM Mailing Bounced
da: CiviCRM returnerede mails

en: CiviCRM Mailing Click Throughs
da: CiviCRM udsendelsesklik

en: CiviCRM Mailing Click Throughs URL
da: CiviCRM udsendelsesklik-URL

en: CiviCRM Mailing Forwards
da: CiviCRM mailvideresendelser

en: CiviCRM Mailing Job
da: CiviCRM udsendelsesjob

en: CiviCRM Mailing Opened
da: CiviCRM udsendelse åbnet

en: CiviCRM Mailing Replied
da: CiviCRM udsendelsessvar

en: CiviCRM Mailing Unsubscribe
da: CiviCRM udsendelseafmelding

en: CiviCRM Mailings
da: CiviCRM mailudsendelser

en: CiviCRM Member
da: CiviCRM Medlem

en: CiviCRM Member Search
da: CiviCRM medlemssøgning

en: CiviCRM Memberships
da: CiviCRM Medlemskaber

en: CiviCRM Participant Search
da: CiviCRM deltagersøgning

en: CiviCRM Participants
da: CiviCRM Deltagere

en: CiviCRM Phone Details
da: CiviCRM telefon detaljer

en: CiviCRM Pledge Engine
da: CiviCRM løfte motor

en: CiviCRM Pledge Search
da: CiviCRM løfte Søgning

en: CiviCRM Profile
da: CiviCRM Profil

en: CiviCRM Profile Field
da: CiviCRM profilfelt

en: CiviCRM Profile Fields
da: CiviCRM Profilfelter

en: CiviCRM Profile Group
da: CiviCRM profilgruppe

en: CiviCRM Profile Group Preview
da: Gennemse CiviCRM profilgruppe

en: CiviCRM Profile Listings
da: CiviCRM profilliste

en: CiviCRM Recent Items
da: CiviCRM seneste bevægelser

en: CiviCRM Relationships
da: CiviCRM Relationer

en: CiviCRM Resource URL
da: CiviCRM ressource URL

en: CiviCRM Search
da: CiviCRM søg

en: CiviCRM Source Contact
da: CiviCRM kildekontakt

en: CiviCRM Source Record Contact
da: CiviCRM kildekontakt

en: CiviCRM Target Contact ID
da: CiviCRM målkontakt-ID

en: CiviCRM Test Mailer (%1)
da: CiviCRM Test mailer (%1)

en: CiviCRM contact not found for %mail
da: CiviCRM kontakt ikke fundet for %mail

en: CiviCRM includes an optional plugin for interfacing the the United States Postal Services (USPS) Address Standardization web service. You must register to use the USPS service at <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. If you are approved, they will provide you with a User ID and the URL for the service.
da: CiviCRM omfatter et frivillig plugin for sammenknytning af United States Postal Service (USPS) Adresse Standardisering web service. Du skal registrere for at bruge USPS service på <a href='%1' target='_blank'>% 1</a> . Hvis du er godkendt, vil de give dig et brugernavn og URL til tjenesten.

en: CiviCRM includes several optional components which give you more tools to connect with and engage your constituents.
da: CiviCRM indeholder flere valgfrie komponenter, som giver dig flere værktøjer i forbindelse med at engagere dine vælgere.

en: CiviCRM upgrade was successful.
da: CiviCRM opgradering lykkedes.

en: CiviCRM will check each user record for a contact record. A new contact record will be created for each user where one does not already exist.
da: CiviCRM vil tjekke hver brugerregistrering for en kontaktregistrering. En ny kontaktregistrering vil blive oprettet for hver bruger, hvor en sådan ikke allerede eksisterer.

en: CiviCRM will create an SQL dump file with all of your existing data, and allow you to download it to your local computer. This process may take a long time and generate a very large file if you have a large number of records.
da: CiviCRM vil skabe en SQL dump-fil med alle dine eksisterende data, og giver dig mulighed for at downloade den til din lokale computer. Denne proces kan tage lang tid, og generere en meget stor fil, hvis du har et stort antal poster.

en: CiviCase
da: CiviSag

en: CiviCase Dashboard
da: CiviCase oversigt

en: CiviContribute
da: CiviBidrag

en: CiviEvent Dashboard
da: CiviEvent oversigt

en: CiviGrant
da: CiviTilskud

en: CiviGrant allows you to input and track grants to Organizations, Individuals or Households. The grantee must first be entered as a contact in CiviCRM. Use <a href='%1'>Find Contacts</a> to see if there's already a record for the grantee. Once you've located or created the contact record, click <strong>View</strong> to go to their summary page, select the <strong>Grants</strong> tab and click <strong>New Grant</strong>.
da: CiviGrant gør det muligt at holde stur på legater til organisationer, personer og jusholdninger. Legatansøgeren skal først lægges ind som kontakt i CiviCRM. Brug <a href='%1'>Find kontakter</a> for at undersøge, om legatansøgeren allerede er lagt ind. Når ansøgeren er fundet eller oprettet i systemet, så tryk på <strong>Vis</strong> for at gå til dennes side, vælg fanebladet <strong>Legater</strong> og tryk på <strong>Nyt legat</strong>.

en: CiviGroup Roles Sync
da: CiviGroup rolle-synkronisering

en: CiviGroup Roles Sync installed. You will need to specify sync rules !1.
da: CiviGroup Rolle-synkronisering installeret. Du mangler at specificere synkroniseringsregler !1.

en: CiviMail Mailings
da: CiviMail mailudsendelser

en: CiviMail Report: %1
da: CiviMail rapport: %1

en: CiviMail email messages must include an <strong>opt-out</strong> link ("Opt out via web page"), and the <strong>postal address</strong> of your organization. These elements help reduce the chances of your email being categorized as SPAM. They can be included in the main message body OR in a re-usable <strong>message footer</strong>. Refer to the online documentation for details on how to include required links and contact information as well as sample messages.
da: CiviMail mailbeskeder skal indeholde en <strong>opt-out</strong> link (\ "Afmeld"), og <strong>postadresse</strong> til din organisation. Disse elementer bidrager til at mindske risikoen for at din mail kategoriseres som spam. De kan indgå i beskeden eller sidehoved/foden. Der henvises til online dokumentationen for oplysninger om, hvordan du medtager de nødvendige links og kontaktoplysninger.

en: CiviMember
da: CiviMedlem

en: CiviMember Membership Type and Drupal Role values were not numeric.
da: CiviMember medlemskabstype og Drupal rolleværdier var ikke nummeriske.

en: CiviMember Membership Types or Status Rules have not been configured. Please do so on the "Administer CiviCRM" page.
da: CiviMember medlemskabstyper eller statusregler er ikke blevet konfigureret. Gør venligst dette på "Administrer CiviCRM"-siden.

en: CiviMember Memberships and Drupal Roles have been synchronized using available rules. Note: if no association rules exist then synchronization has not been completed.
da: CiviMember medlemskaber og Drupalroller er blevet synkroniseret vha de tilgængelige roller. Bemærk: hvis der ikke eksisterer nogen roller er synkroniseringen ikke gennemført.

en: CiviMember Roles Sync
da: CiviMember Roller Sync

en: CiviMember Status Rules
da: CiviMember statusregler

en: CiviMember automatically calculates the current status of each contact's membership based on the status names and rules configured here. The status 'rule' tells CiviMember what status to assign based on the start and end dates of a given membership. For example, the default <strong>Grace</strong> status rule says: 'assign Grace status if the membership period ended sometime within the past month.'
da: CiviMember beregner automatisk den nuværende status af hver kontakts medlemsskab, baseret på de status-betegnelser og regler der er konfigureret her. Status "reglen" fortæller CiviMember hvilken status der skal tildeles, baseret på start og slutdatoerne for et givent medlemsskab. For eksempel, standard <strong>Henstand</strong> status-reglen siger: "tildel henstands-status, hvis medlemsskabet er udløbet i løbet af den seneste måned."

en: CiviPledge
da: CiviLøfte

en: Class
da: Klasse

en: Class Name
da: Klassenavn

en: Class already exists in Database.
da: Klasse findes allerede i databasen

en: Click %1 to view pledge payments.
da: Klik %1 for at vise Løfte betalinger.

en: Click &quot;%2&quot; below to register your pledge. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
da: Klik på &quot;%2&quot; nedenfor for at registrere dit løfte. Du kan ændre eller annullere fremtidige betalinger til enhver tid ved at logge ind på din konto eller kontakte os på %1.

en: Click <a accesskey='N' href='%1'>Add Grant</a> to record a Grant for this contact.
da: Tryk <a accesskey="N" href='%1'>Tilføj legat</a> for at tilknytte et legat til denne kontaktperson.

en: Click <a href='%1'>Add Pledge</a> to record a new pledge received from this contact.
da: Klik på <a href='%1'>Tilføj Løfte</a> at gemme et nyt Løfte fra denne kontakt.

en: Click <strong>Begin Upgrade</strong> to begin the process.
da: Klik på <strong> Start Opdatering </ strong> for at starte processen.

en: Click <strong>Continue Later</strong> if you're not ready to schedule or send this mailing. Click the <strong>Continue</strong> link from Unscheduled and Draft Mailings when you are ready to schedule or send it.
da: Klik på <strong>Fortsæt senere,</strong> hvis du ikke er parat til at planlægge eller sende denne mail. Klik på <strong>Fortsæt</strong> link fra "Ikke palnlagte og udkast" nails, når du er klar til at planlægge eller sende den.

en: Click <strong>Submit Mailing</strong> to add this mailing to the mailing queue. An automated task which runs periodically on your server processes mailings in the queue, and starts actually sending out your mail.
da: Klik på <strong>Send Mail</strong> for at tilføje denne mail til den mailkøen til udsendelse.

en: Click OK to save this Pledge record AND send an acknowledgment to %1 now
da: Klik OK for at gemme dette Løfte OG sende en kvittering til %1 nu

en: Click on each included link to make sure they go to the expected web pages.
da: Klik på hver enkelt link for at sikre, at de går til de forventede sider.

en: Click the "Confirm Registration" button to begin, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
da: Klik på \ "Bekræft Registrering "-knappen for at starte, eller klik på \ "annullere registreringen " hvis du ikke længere er interesseret i at deltage i denne begivenhed.

en: Click the "Confirm Registration" button to complete your registration in %1, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
da: Klik på \ "Bekræft Registrering "-knappen for at fuldføre din registrering i %1, eller klik på \ "annullere registreringen " hvis du ikke længere er interesseret i at deltage i denne begivenhed.

en: Click the <strong>%2</strong> button to go to %1, where you will select your payment method and complete the contribution.
da: Klik på <strong>%2</strong>-knappen for at gå til %1, hvor du skal vælge din betalingsmetode, og fuldføre dit bidrag.

en: Click the <strong>Google Checkout</strong> button to checkout to Google, where you will select your payment method and complete the contribution.
da: Klik på knappen <strong>Google Checkout</strong> for at gå til kassen, hvor du kan vælge din betalingsmetode, og fuldføre dit bidrag.

en: Click the Google Checkout button to continue.
da: Klik på Google Checkout for at fortsætte.

en: Click the PayPal button to continue.
da: Klik på Paypal for at fortsætte.

en: Click-through Summary
da: Klik på links opgørelse

en: Click-throughs
da: Antal klik på links

en: Clicks
da: Klik

en: Client Name or Email
da: Klient navn eller email

en: Client contact does not exist: %1
da: Klientkontakt eksisterer ikke: %1

en: Closed
da: LukketSS

en: Color About Link
da: Farve Om link

en: Color Bar
da: Farvepallette

en: Color Bg
da: Farve baggrund

en: Color Button
da: Farve på knappen

en: Color Homepage Link
da: Farve hjemmeside link

en: Color Main
da: Farve standard

en: Color Main Bg
da: Farve standard baggrund

en: Color Main Text
da: Farve på brødtekst

en: Color Title
da: Titelfarve

en: Column Names
da: Kolonne navn

en: Comma-Separated Values (CSV)
da: Kommaseparerede værdier (CSV)

en: Comment
da: Kommentar

en: Commonly Used Specifiers
da: Almindeligt brugte beregnere

en: Complete
da: Færdig

en: Complete Date
da: Dato for gennemført

en: Complete Date and Time
da: Dato og tid for gennemført

en: Complete Description
da: Komplet beskrivelse

en: Complete?
da: Færdig?

en: Completed
da: Færdig

en: Component
da: Komponent

en: Component Name
da: Komponent navn

en: Component Type
da: Komponent Type

en: Component is invalid
da: Komponenten er ugyldig

en: Component name
da: Komponent navn

en: Components
da: Komponenter

en: Compose On-screen
da: På ret på skærmen

en: Configuration Checklist
da: Konfigurations tjekliste

en: Configuration file could not be retrieved for case type = '%1' %2.
da: Konfigurationsfilen for sagstype = '%1' %2 kunne ikke findes.

en: Configure
da: Konfigurer

en: Configure Contribution Page
da: Indstil bidragssiden

en: Configure Event
da: Konfigurer begivenhed

en: Configure Page - %1
da: Indstil side - %1

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records. For each field, set a numeric <strong>Weight</strong> which determines the relative importance of a match on that field.
da: Konfigurer op til fem felter der skal evalueres når der søges efter mulige dublerede kontaktposter. For hvert felt, sæt en numerisk <strong>Vægt</strong> der afgør den relative betydning af matchende felter.

en: Confirm
da: Bekræft

en: Confirm Action
da: Bekræft handling

en: Confirm Contribution
da: Bekræft bidrag

en: Confirm From Email
da: Bekræft Fra Email

en: Confirm From Name
da: Bekræft Fra Navn

en: Confirm Password
da: Bekræft password

en: Confirm Registration
da: Bekræft Registrering

en: Confirm Text
da: Bekræft tekst

en: Confirm Your Registration Information
da: Bekræft dine tilmeldinginformationer

en: Confirm your registration for %1.
da: Bekræft din tilmelding til %1.

en: Confirmation Email Text
da: Bekræftelses mail-tekst

en: Confirmation Message
da: Bekræftelsesbesked

en: Confirmation Title
da: Bekræftningstitel

en: Constituent Name
da: Konstituerende navn

en: Constituent Relationship Management (CiviCRM !1). Allows sites to manage contacts, relationships and groups, and track contact activities, contributions, memberships and events. For more information please refer to the <a href="!2">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
da: Konstituentsrelationsstyring (CiviCRM !1). Tillader organisationer at styre kontakter, relations og grupper, samt at holde styr på kontaktaktiviteter, bidrag, medlemskaber og begivenheder. For mere information, se <a href="!2">CiviCRMs website</a> som inkluderer projektinformation, dokumentation, supportressourcer mv.

en: Contact
da: Kontakt

en: Contact %%StatusMessage%%
da: Kontakt %%StatusMessage%%

en: Contact Activities
da: Kontakt på aktivitet

en: Contact Dashboard
da: Kontakt Dashboard

en: Contact Email
da: Kontakt email

en: Contact Group
da: Kontakt gruppe

en: Contact Group Status
da: Kontaktens gruppestatus

en: Contact ID
da: Kontakt ID

en: Contact ID (match to contact)
da: Kontakt ID (matcher til kontakt)

en: Contact ID A
da: Kontakt-ID A

en: Contact ID B
da: Kontakt-ID B

en: Contact Id
da: Kontakt ID

en: Contact Information
da: Kontaktoplysninger

en: Contact Name
da: Kontakt navn

en: Contact Notes
da: Kontakt noter

en: Contact Page
da: Kontakt side

en: Contact Phone
da: Kontakt telefon

en: Contact Reference
da: Kontaktperson - Konference

en: Contact Relationships
da: Kontakt relationer

en: Contact Search
da: Søg kontakt

en: Contact Source
da: Kontakt kilde

en: Contact Status
da: Kontaktstatus

en: Contact Sub Type
da: Kontakt undertype

en: Contact Tags
da: Kontakt Tags

en: Contact Trash & Undelete
da: Kontakt papirkurv og genopretter

en: Contact Type
da: Kontakttype

en: Contact Type A
da: Kontakttype A

en: Contact Type B
da: Kontacttype B

en: Contact Type(s)
da: Kontakttype(r)

en: Contact Types
da: Kontakttyper

en: Contact has been added to the selected group.
da: Kontakten er tilføjet til den valgte gruppe.

en: Contact is Deceased
da: Kontakt er død

en: Contact is deceased
da: Kontakt er afgået ved døden

en: Contact type
da: Kontakttype

en: Contact your site administrator if you need to use a "FROM" Email Address which is not in the dropdown list.
da: Kontakt din hjemmesie administrator, hvis du har brug for en \ "afsender" mail-adresse, som ikke er i listen.

en: Contact's Gender
da: Kontaktens køn

en: Contact's Groups
da: Grupper af kontakter

en: Contact's first name.
da: Kontaktens fornavn

en: Contact's last name.
da: Kontaktens efternavn

en: Contact's middle name.
da: Kontaktens mellemnavn

en: Contacts
da: Kontakter

en: Content
da: Indhold

en: Contents of the Return-Path header.
da: Indholdet af sidehovedet på retur-stien.

en: Context:
da: Indhold

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue >>
da: Næste >>

en: Continue Later
da: Fortsæt senere

en: Continue Mailing
da: Fortsæt mailudsendelse

en: Contribute Now
da: Bidrag nu

en: Contribute!
da: Bidrag!

en: Contribution
da: Bidrag

en: Contribution %%StatusMessage%%
da: Bidrag %%StatusMessage%%

en: Contribution Amount
da: Bidrags beløb

en: Contribution Amounts
da: Bidragsbeløb

en: Contribution Amounts (%1)
da: Bidragsbeløb (%1)

en: Contribution Amounts section enabled
da: Bidragsbeløb sektion er aktiveret

en: Contribution Date From
da: Doneringsdato fra

en: Contribution Dates - From
da: Bidragsdatoer - Fra

en: Contribution Honor Roll
da: Bidrag på vegne af liste

en: Contribution ID
da: Bidrags ID

en: Contribution Information
da: Bidragsinformation

en: Contribution Label
da: Bidragslabel

en: Contribution Note
da: Bidrags note

en: Contribution Page
da: Bidrag Siden

en: Contribution Page - %1
da: Bidragsside - %1

en: Contribution Page Created Date
da: Bidragsside oprettet dato

en: Contribution Page End Date
da: Slutdato for bidragsside

en: Contribution Page Start Date
da: Startdato for bidragsside

en: Contribution Receipt date is null
da: Kvitteringsdato for bidrag er ikke angivet

en: Contribution Soft Credit ID
da: Bidragskredit ID

en: Contribution Source
da: Bidragskilde

en: Contribution Status
da: Bidragsstatus

en: Contribution Status %1
da: Status for bidrag %1

en: Contribution Summary
da: Bidragsresume

en: Contribution Thank-you date is null
da: Tak-dato for bidrag er ikke angivet

en: Contribution Total Amount %1 %2
da: Bidrag i alt %1 %2

en: Contribution Type
da: Bidragstype

en: Contribution Type - %1
da: Bidragstype - %1

en: Contribution Widget
da: Bidrags widget

en: Contribution amount cannot be more than %1.
da: Bidraget kan ikke være mere end %1.

en: Contribution amount must be at least %1
da: Bidraget skal være mindst %1

en: Contribution can not be less than zero. Please select the options accordingly
da: Bidrag kan ikke være mindre end nul. Vælg venligst valgmuligheder derefter

en: Contribution status has been updated for selected record(s).
da: Bidragsstatus er blevet opdateret for de valgte poster.

en: ContributionProcessor: %1 API
da: Bidragsbehandler: %1 API

en: Contributions
da: Bidrag

en: Contributions Charts
da: Bidragsgrafer

en: Contributions made in honor of %1
da: Bidrag lavet på vegne af %1

en: Contributions made in your honor
da: Bidrag lavet på vegne af dig

en: Contributor Name
da: Bidragyders navn

en: Contributor Name or Email
da: Bidragsyders navn eller mail

en: Copy
da: Kopier

en: Copy Event
da: Kopier event

en: Copy Profile
da: Kopier profil

en: Copy of
da: Kopi af

en: Copy of
da: Kopi af

en: Copy of %1
da: Kopi af %1

en: Copy?
da: Kopier?

en: Corrupt / Partial Upgraded database found. Looks like upgrade wizard failed to complete all the required steps to convert your database to v2.1. Please fix any errors and start the upgrade process again with a clean v2.0 database.
da: Korrupt/delvist opdateret databse fundet. Det ser ud som om opgraderingsguiden ikke blev færdig med alle trinene under konverteringen af din database til v2.1. Ret fejl og start opgraderingen med en ren v2.0 database.

en: Cost
da: Omkostninger

en: Could not find '%1' string in SQL clause.
da: Kunne ikke finde '%1' streng i SQL-udtryk

en: Could not find an email address.
da: Kunne ikke finde en emailadresse.

en: Could not find payment processor meta information
da: Kunne ikke finde meta information nfor betalings formidler

en: Could not find the report template. Make sure the report template is registered and / or url is correct.
da: Kunne ikke finde rapportskabelonen. Kontroller at skabelonen er registreret og/eller URL'en er korrekt.

en: Could not find valid payment processor for this page
da: Kunne ikke finde gyldig betalingsformidler for denne side

en: Could not geocode input
da: Kunne ikke geo-kode det indtastede

en: Could not get a contact_id and/or contact_type
da: Kunne ikke finde contact_id og/eller contact_type

en: Could not move custom file to custom upload directory
da: Kunne ikke flytte tilrettet fil til brugervalgt upload bibliotek

en: Count
da: Tæl

en: Counted
da: Optalt

en: Counted?
da: Talt?

en: Country
da: Land

en: Country Code
da: Landekode

en: Country name (e.g. Canada).
da: Landenavn (fx. Canada)

en: County
da: Region

en: County Abbreviation
da: Landeforkortelse

en: County name. If you want to include the county in your mailing labels, the <strong>Include Counties</strong> setting must be enabled on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
da: Land. Hvis du vil inkludere landet i dine adresselabels, skal muligheden <strong>Inkluder lande</strong> aktiveres på dette skærmbillede, og landenavne tilføjes til civicrm_country tabellen i din database.

en: County name. If you want to include the county in your screen displays, the <strong>County</strong> checkbox should be set under <strong>Address Editing &raquo; Address Fields</strong> on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
da: Lande navn. Hvis du ønsker at inkludere landet på dine side visninger, skal afkrydsningsfeltet <strong>Land</strong> hakkes af under <strong>Adresse redigering &raquo; Adresse felter</strong> på denne side, og landenavne tilføjes til civicrm_country tabellen i din database.

en: Create
da: Opret

en: Create Date
da: Oprettet

en: Create Membership
da: Opret medlemsskab

en: Create New Contact
da: Opret ny kontakt

en: Create New Group
da: Lav ny gruppe

en: Create Profile
da: Opret profil

en: Create Report
da: Opret rapport

en: Create a Personal Campaign Page
da: Opret en Personlig Kampagneside

en: Create a custom field group which is 'Used for' <strong>Contacts</strong> or <strong>Contributions</strong> depending on what type of information you're collecting.
da: Opret et brugerdefineret feltgruppe, der er anvendt til <strong>Kontakter</strong> eller <strong>Bidrag</strong> afhængig af hvilken type af information du vil indsamle.

en: Create a profile (e.g. 'Contribution Information').
da: Opret en profil (f. eks. »Bidrags Information ').

en: Create an account?
da: Opret en konto?

en: Create date
da: Oprettelsesdato

en: Create links to the listing page by copying the following URL, and adding it to the Event Description below and / or as a menu item or links elsewhere on your site:
da: Opret links til listesiden ved at kopiere følgende webadresse, og tilføje den til arangementsbeskrivelsen nedenfor og eller som et menupunkt eller link andetsteds på dit websted:

en: Create new location
da: Opret ny lokation

en: Create new organization
da: Opret ny organisation

en: Create your own fundraising page
da: Opret din egen bidragsside

en: Created
da: Oprettet

en: Created Date
da: Oprettet dato

en: Created by
da: Oprettet af

en: Created one new contact record. | Created %count new contact records.
da[0]: Oprettede en ny kontakt.
da[1]: Oprettede %count nye kontakter.

en: Created or Sent by
da: Oprettet eller sendt af

en: Creates a Text Link for various activity actions.
da: Opretter et tekstlink for diverse aktivitetshandlinger.

en: Creates a Text Link for various contact actions.
da: Opretter et tekstlink for diverse kontakthandlinger.

en: Creates a Text Link for various contribution actions.
da: Opretter et tekstlink for diverse bidragshandlinger.

en: Creates a Text Link for various event actions.
da: Opretter et tekstlink for diverse begivenhedshandlinger.

en: Creates a Text Link for various participant actions.
da: Opretter et tekstlink for diverse deltagerhandlinger.

en: Creates a Text Link for various relationship actions.
da: Opretter et tekstlink for diverse relationshandlinger.

en: Credit
da: Kredit

en: Credit Card Contribution
da: Bidrag med kreditkort

en: Credit Card Information
da: Kreditkort oplysninger

en: Credit Card Pledge Payment
da: Løftebetaling med kreditkort

en: Credit card expiration date cannot be a past date.
da: Kortets udløbsdato kan ikke ligge før end i dag.

en: Cumulative
da: Total

en: Currency
da: Valuta

en: Currency Type
da: Valutatype

en: Currency Type - %1
da: Valutatype - %1

en: Currency used for the Contribution
da: Valutaen brugt til bidraget

en: Current Codes
da: Nuværende Koder

en: Current Cycle Start Date
da: Nuværende cyklus Startdato

en: Current Employer
da: Nuværende organisationstilknytning

en: Current Employer ID
da: ID på nuværende organisationstilknytning

en: Current Membership?
da: Nuværende medlemskab?

en: Current Status
da: Nuværende status

en: Current employee should be among the selected contacts.
da: Nuværende ansatte skal være blandt de valgte kontakter.

en: Current employer name as configured in the individual contact edit form. Note that this field is only available for contacts which are the contact type individual.
da: Nuværende arbejdsgivernavn som konfigureret i individuel kontakt redigeringen. Du vil sandsynligvis vil have dette på en separat linje, så brug Enter-tasten til at skabe et linjeskift efter navnet felter.

en: Current employer name as configured in the individual contact edit form. You will probably want this on a separate line, so use the Enter key to create a line-break after the name fields.
da: Nuværende arbejdsgiver navn som konfigureret i individuel kontakt redigeringen. Du vil sandsynligvis vil have dette på en separat linje, så brug Enter-tasten til at skabe et linjeskift efter navnet felter.

en: Custom  %1 is a required field if %1 is of type Customized.
da: Tilrettet %1 er et påkrævet felt hvis %1 er af typen Tilrettet.

en: Custom %1 is a required field if %1 is of type Customized.
da: Tilrettet %1 er et påkrævet felt hvis %1 er af typen Tilrettet.

en: Custom Addressee
da: Tilrettet adresse

en: Custom CiviCRM CSS URL
da: Tilret CiviCRM CSS URL

en: Custom Data
da: Brugerdefinerede data

en: Custom Data Field
da: Brugerdefineret datafelt

en: Custom Data Fields
da: Brugerdefinerede datafelter

en: Custom Email Greeting
da: Tilrettet e-mail postkort

en: Custom Fields
da: Tilrettet felter

en: Custom Files
da: Tilrettede falter

en: Custom Group
da: Rediger gruppe

en: Custom Link to a Drupal Node
da: tilpasset link til en Drupal node

en: Custom PHP Path Directory
da: Tilrettet PHP sti bibliotek

en: Custom Postal Greeting
da: Tilrettet postkort

en: Custom Search
da: Brugerdefineret søgning

en: Custom Search Path
da: Brugerdefineret søgesti

en: Custom Searches
da: Rediger søgninger

en: Custom Templates
da: Tilrettede skabeloner

en: Custom Translate Function
da: Tilrettet oversættelses funktion

en: Customize
da: Opsætning

en: Cycle Day
da: Rate dag

en: DB Template Strings
da: DB Skabelon strenge

en: DB Template has been added successfully.
da: DB skabelon er blevet tilføjet.

en: DB Template has been updated successfully.
da: DB skabelon er blevet opdateret med succes.

en: Dashboard
da: Oversigt

en: Dashboard - %1
da: Oversigt - %1

en: Dashboard cache timeout
da: Kontrolpanel cache timeout

en: Data Source
da: Datakilde

en: Data Type
da: Data type

en: Data:
da: Data

en: Database Upgrade to v2.1 Completed
da: Databaseopgradering til v2.1 er gennemført

en: Database check failed - it looks like you have already upgraded to the latest version (v%1) of the database. OR If you think this message is wrong, it is very likely that this a partially upgraded db and you will need to reload the correct db on which upgrade was never tried.
da: Check af database er ikke accepteret - du ha formodenlig allerede opdateret til nyeste version (v%1) af databasen. Eller hvis du mener at denne besked er forkert, så er det sandsynligt, at databasen er delvist opdateret database, og du bør derfor genindlæse den korrekte database før den delvise opdatering blev foretaget.

en: Database check failed - it looks like you have already upgraded to the latest version (v2.1) of the database.
da: Databasekontrol fejlede - det ser ud til at du allerede har opgraderet til den seneste version (v2.1) af databasen.

en: Database check failed - it looks like you have already upgraded to the latest version (v2.2) of the database.
da: Database kontrol mislykkedes - det ser ud som du allerede har opgraderet til den nyeste version (v2.2) af databasen.

en: Database check failed - looks like you have already upgraded to the latest version (v2.1) of the database.
da: Databasekontrol fejlede - det ser ud til at du allerede har opgraderet til den seneste version (v2.1) af databasen.

en: Database check failed - the current database is not v2.0.
da: Database kontrol fejlede - den nuværende database er ikke v2.0.

en: Database field length
da: Database feltlængde

en: Date
da: Dato

en: Date Added
da: Dato tilføjet

en: Date Display
da: Datovisning

en: Date Format
da: Datoformat

en: Date Input Fields
da: Dato indtastningsfelter

en: Date Range One
da: Datointerval 1

en: Date Range Two
da: Datointerval 2

en: Date and Time
da: Dato og Tid

en: Date e-mail opened
da: Dato e-mailen blev åbnet

en: Date forwaded
da: Dato videresendt

en: Date is not set
da: Dato er ikke fastsat

en: Date of birth
da: Fødselsdato

en: Date of bounce
da: Dato for returnering

en: Date of click through
da: Dato for klik

en: Date of delivery
da: Dato for levering

en: Date of first pledge payment.
da: Dato for den første betaling.

en: Date of reply
da: Dato for svar

en: Date of unsubscribe
da: Dato for afmelding

en: Date on which the grant decision was finalized.
da: Dato for legatets endelige beslutning.

en: Date on which the grant money was transferred.
da: Dato for legatsummens overførsel.

en: Date that a thank-you message was sent to the contributor.
da: Dato for den tak-besked, som blev sendt til bidragyder.

en: Date user clicked a link in the e-mail
da: Dato brugeren klikke på et link i e-mailen

en: Date user e-mail bounced
da: Dato brugerens e-mail blev returneret

en: Date user e-mail delivered
da: Dato brugerens e-mail blev leveret

en: Date user forwarded the e-mail
da: Dato brugeren videresendte e-mailen

en: Date user replied
da: Dato bruger svarede

en: Date user unsubscribed
da: Dato bruger afmeldte sig

en: Date when an acknowledgment of the pledge was sent.
da: En kvittering for dette løfte blev sendt på denne dato.

en: Date when pledge was made by the contributor.
da: Dato, hvor Løftet blev givet af bidragyder.

en: Date(s)
da: Dato(er)

en: Date:
da: Dato:

en: Day, Week, Month, Year
da: Dag, Uge, Måned, År

en: Days after the last one sent, up to the maximum number of reminders.
da: Antal dage efter den forrige er sendt, op til max antal påmindelser.

en: Days prior to each scheduled payment due date.
da: Antal dage før hver planlagt betalingsdato.

en: De-activate the page (you can re-activate it later)
da: Gør siden inaktiv (du kan altid aktivere den igen)

en: Debit
da: Debet

en: Debug output is triggered by adding specific name-value pairs to the CiviCRM query string:
da: Debug output udløses ved at tilføje særlige navneværdipar til CiviCRM søgestrengen:

en: Deceased Date
da: Afgået ved døden

en: Deceased Dates - From
da: Dødsdatoer - fra

en: Deceased date
da: Dødsdato

en: Decimal Delimiter
da: Decimalseparator

en: Decimal Delimiter can not have more than 1 character.
da: Decimaltegn kan ikke have mere end 1 karakter.

en: Decimal Number
da: Decimaltal

en: Decision Date
da: Beslutningsdato

en: Decision date
da: Beslutningsdato

en: Default
da: Standard

en: Default Contact Search Profile
da: Standard kontakt søgeprofil

en: Default Country
da: Standard land

en: Default Currency
da: Standard valuta

en: Default DedupeRule
da: Standard deduplikeringsregel

en: Default Language
da: Standard sprog

en: Default Option?
da: Default mulighed

en: Default Status?
da: Standard status?

en: Default Value
da: Standard Værdi

en: Default currency assigned to contributions and other monetary transactions.
da: Standardvaluta tildelt bidrag og andre monetære transaktioner.

en: Default language used for this installation.
da: Standard sprog, der bruges til denne installation.

en: Default?
da: Standard?

en: Delete
da: Slet

en: Delete %1 Option
da: Slet %1 mulighed

en: Delete %1 Type
da: Slet %1 Type

en: Delete ACL
da: Slet ACL

en: Delete ACL Role Assignment
da: Slet ACL rolle tildeling

en: Delete Activity
da: Slet aktivitet

en: Delete Activity Type
da: Slet aktivitetstype

en: Delete Attached File
da: Slet vedhæftet fil.

en: Delete Campaign
da: Slet kampagne

en: Delete Campaign Page
da: Slet kampagneside

en: Delete Case
da: Slet sag

en: Delete Cases
da: Slet Sager

en: Delete CiviCRM Profile Group
da: Slet CiviCRM profilgruppe

en: Delete Contact
da: Slet Kontakt

en: Delete Contact Type
da: Slet kontakttype

en: Delete Contacts
da: Slet Kontakter

en: Delete Contribution
da: Slet bidrag

en: Delete Contribution Page
da: Slet bidragsside

en: Delete Contribution Type
da: Slet bidragstype

en: Delete Contributions
da: Slet bidrag

en: Delete Credit Card
da: Slet kreditkort

en: Delete Current Attachment(s)
da: Slet nuværende vedhæftning(er)

en: Delete Custom Field
da: Slet brugerdefineret felt

en: Delete Custom Group
da: Slet brugerdefineret gruppe

en: Delete DedupeRule
da: Slet deduplikeringsregel

en: Delete Email Settings
da: Slet email-indstillinger

en: Delete Event
da: Slet begivenhed

en: Delete Event Template
da: Slet event skabelon

en: Delete Grant
da: Slet tilskud

en: Delete Grants
da: Slet Tilskud

en: Delete Group
da: Slet gruppe

en: Delete Group
da: Slet Gruppe

en: Delete Location Type
da: Slet lokationstype

en: Delete Mail Settings
da: Slet mailindstillinger

en: Delete Mailing
da: Slet mailudsendelse

en: Delete Mapping
da: Slet kortlægning

en: Delete Members
da: Slet medlemmer

en: Delete Membership
da: Slet medlemsskab

en: Delete Membership Status
da: Slet medlemsskabsstatus

en: Delete Membership Type
da: Slet medlemsskabs type

en: Delete Menu
da: Slet menu

en: Delete Message Template
da: Slet besked skabeloner

en: Delete Note
da: Slet note

en: Delete Option
da: Slet mulighed

en: Delete Option Group
da: Slet mulighedsgruppe

en: Delete Option Value
da: Slet valgbar værdi

en: Delete Page - %1
da: Slet side - %1

en: Delete Participant Status
da: Slet deltager status

en: Delete Participants
da: Slet deltagere

en: Delete Participation
da: Slet deltagelse

en: Delete Participations
da: Slet deltagere

en: Delete Payment Procesor Type
da: Slet betalingsprocessortype

en: Delete Payment Processor
da: Slet betalingsformidler

en: Delete Payment ProcessorType
da: Slet betealingsformidler type

en: Delete Personal Campaign Page
da: Slet Personlig Kampagneside

en: Delete Pledge
da: Slet løfte

en: Delete Pledges
da: Slettede løfter

en: Delete Premium
da: Slet Premium

en: Delete Price
da: Slet pris

en: Delete Price Set
da: Slet pris indstilling

en: Delete Profile Field
da: Slet profilfelt

en: Delete Relationship
da: Slet relation

en: Delete Relationship Type
da: Slet relationstype

en: Delete Reletionship Type
da: Slet relationstype

en: Delete Status
da: Slet status

en: Delete Tag
da: Slet tag

en: Delete this message template
da: Slet denne meddelelsesskabelon

en: Deleted Activities
da: Slettede aktiviteter

en: Deleted Case(s): %1
da: Slettede sager: %1

en: Deleted Cases
da: Slettede sager

en: Deleted Contact(s): %1
da: Slet kontakt(er): %1

en: Deleted Contribution(s): %1
da: Slet bidrag: %1

en: Deleted Grant(s): %1
da: Slet legat(er): %1

en: Deleted Member(s): %1
da: Slet medlem(mer): %1

en: Deleted Participation(s): %1
da: Slet deltagere: %1

en: Deleted Pledge(s): %1
da: Slettede løfter: %1

en: Delivery Summary
da: Leveringsrapport

en: Demographics
da: Demografi

en: Deny
da: Nægt

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description is included at the top of the activity edit and view pages for this type of activity.
da: Beskrivelse er inkluderet i toppen af aktivere, redigere og se sider for denne type aktivitet.

en: Description of new group
da: Beskrivelse af ny gruppe

en: Description of the Group
da: Beskrivelse af gruppen

en: Description of the Tag
da: Beskrivelse af tagget

en: Description of the relationship
da: Beskrivelse af relationen

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Descriptive name assigned to a contact or event address. EXAMPLES: 'College address' for a person. 'Johnson Pavilion' for an event.
da: Deskriptive navne tildelt en kontakt eller event adresse. EXEMPLER: 'kollegie adresse' for en person 'Rådhuspladsen' for en event.

en: Descriptive title of message - used for template selection.
da: Beskrivende titel af besked - bruges til skabelon udvælgelse.

en: Detach
da: Fjern vedhæftning

en: Detach Activity
da: Fjern vedhæftet aktivitet

en: Detach Activity From Case
da: Frigør aktivitet fra sag

en: Details
da: Detaljer

en: Details and Notes regarding the activity.
da: Detaljer og noter om denne aktivitet.

en: Determine the contacts in your database who should receive this mailing by first selecting one or more <strong>Included Groups</strong>. (Groups must be assigned the <strong>Mailing List</strong> type to be available on this screen - you can update this for an existing group from <strong>Manage Groups &raquo; Settings</strong>.)
da: Udvælg kontakterne i din database, som skalmodtage denne mail ved først at vælge en eller flere grupper (du kan kun vælge grupper, som er angivet som postlister).

en: Directory Cleanup
da: Mappeoprydning

en: Disable
da: Deaktiver

en: Disable %1
da: Deaktiver %1

en: Disable ACL
da: De-aktiver ACL

en: Disable ACL Role Assignment
da: De-aktiver ACL Rolle tildeling

en: Disable CiviCRM Profile Field
da: Deaktiver CiviCRM profilefelt

en: Disable CiviCRM Profile Group
da: Deaktiver CiviCRM profilgruppe

en: Disable Contact Type
da: Deaktiver kontakttype

en: Disable Contribution Type
da: Deaktiver bidragstype

en: Disable Event
da: Deaktiver event

en: Disable Group
da: Deaktiver gruppe

en: Disable Location Type
da: Deaktiver lokationstype

en: Disable Mailing Component
da: Deaktiver mail-komponent

en: Disable Membership Status
da: Deaktiver medlemsskabsstatus

en: Disable Membership Type
da: Deaktiver medlemsskabs type

en: Disable Option
da: Deaktiver mulighed

en: Disable Option Value
da: Deaktiver valgbar værdi

en: Disable Outbound Email
da: Deaktiver udgående emails

en: Disable Payment Processor
da: Deaktiver betalingsformidler

en: Disable Payment ProcessorType
da: Deaktiver betalingsformidler type

en: Disable Premium
da: Deaktiver premium

en: Disable Relationship
da: De-aktiver relationer

en: Disable Relationship Type
da: Deaktiver relationstype

en: Disable Status
da: Deaktiver status

en: Disable automatic synchronization. You will have to use the "Manually Synchronize" form to synchronize memberships and roles yourself.
da: Fravælg automatisk synkronisering. Du bliver så nødt til selv at bruge "Manuel synkronisering"-formularen for at synkronisere medlemskaber og roller.

en: Disable this message template
da: Deaktiver denne meddelelsesskabelon

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Discount End Date
da: Rabat slut dato

en: Discount ID
da: Rabat ID

en: Discount Name
da: Rabat navn

en: Discount Set
da: Rabat sæt

en: Discount Start Date
da: Rabat startdato

en: Discounts by Signup Date?
da: Rabatter ved Oprettelses-dato?

en: Display Amount?
da: Vis beløb?

en: Display Backtrace
da: Vis Tilbagesporing

en: Display Format
da: Visnings format

en: Display In Roll ?
da: Vis i liste?

en: Display Membership Fee
da: Vis kontingent

en: Display Minimum Contribution Amount?
da: Vis minimum bidragsbeløb?

en: Display Name
da: Vis navn

en: Display image and thumbnail from these locations on the web:
da: Vis billede og miniature fra disse lokationer på nettet:

en: Display label for this status.
da: Vis etiket for denne status.

en: Display name format for individual contact display names.
da: Visningsnavn format for visning af individuel kontaktpersoner.

en: Distance
da: Afstand

en: Do Not E-mail
da: Send ingen mails

en: Do Not Email
da: Send ikke email

en: Do Not Mail
da: Send ikke post

en: Do Not Phone
da: Ring ikke

en: Do Not Sms
da: Send ikke SMS

en: Do Not Trade
da: Vil ikke handle

en: Do not display an image
da: Vis ikke et billede

en: Do not email
da: Mail ikke

en: Do not have sufficient permission to delete duplicate contact.
da: Du har ikke den nødvendige tilladelse til at slette dublikate kontalter.

en: Do not mail
da: Send ikke post

en: Do not phone
da: Ring ikke

en: Do not print labels for contacts with "Do Not Mail" privacy option checked
da: Print ikke labels til kontakter, der har valgt "send ikke post"

en: Do you really want to remove this Smart Group?
da: Vil du virkleig fjerne denne Smart gruppe

en: Do you want to delete this message template?
da: Ønsker du at slette denne besked skabelon?

en: Document
da: Dokument

en: Does Event allow multiple registrations from same email address?
da: Tillader eventet flere registreringer fra samme mailadresse?

en: Does the mailing track Open Rate?
da: Sporer udsendelsen åbningsrate?

en: Does the mailing track click throughs?
da: Sporer udsendelsen antal klik?

en: Does this Payment Processor Type support recurring donations?
da: Supporterer denne betalingsformidlertype abonnements donationer?

en: Does this contact not want to be emailed?
da: Vil denne kontakt ikke modtage mails?

en: Does this contact not want to be mailed?
da: Vil denne kontakt ikke modtage post?

en: Does this contact not want to be phoned?
da: Vil denne kontakt ikke ringes op?

en: Does this contact not want to receive messages?
da: Vil denne kontakt ikke modtage beskeder?

en: Does this contact not want trade?
da: Vil denne kontakt ikke handle?

en: Domain Email Address must use a valid email address format (e.g. 'info@example.org').
da: Domænents e-mail adresser skal være et gyldigt e-mail adresse format (f.eks. 'info@eksempel.dk').

en: Domain Information
da: Domæne information

en: Domain Name
da: Domæne navn

en: Domain information for '%1' has been saved.
da: Domaæne information for %1 er blevet gemt.

en: Don't Link this Field
da: Link ikke dette felt

en: Don't list my contribution in the honor roll.
da: Undlad at vise mit bidrag i listen over bidragsydere.

en: Donate Link Text
da: Doner linktekst

en: Donate Now
da: Doner nu

en: Donation Amount
da: Doneret beløb

en: Donation Button
da: Donationsknap

en: Donation Count
da: Donations konto

en: Donation Status
da: Bidragsstatus

en: Donations
da: Donationer

en: Done
da: Færdig

en: Done with Preview
da: Færdig med at gennemse

en: Donor Name
da: Donor navn

en: Double quotes are not allow in from name.
da: Dubbel qoutes er ikke tilladt i FRA navn

en: Download Errors
da: Download Fejl

en: Draft and Unscheduled Mailings
da: Udkast og uplanlagt mails

en: Drupal Role
da: Drupal roller

en: Drupal User
da: Drupalbruger

en: Due Date
da: Forfalds dato

en: Duplicate Import Mapping Name
da: Kopier navn på import mapping

en: Duplicate Import Membership Mapping Name
da: Duplikere Import Medlemskab Kortlægnings Navn

en: Duplicate Import Participant Mapping Name
da: Kopier import deltager kortlægningsnavn

en: Duplicate Option label
da: Dupliker valgmuligheds etiket

en: Duplicate Template Name.
da: Skabelonnavnet er brugt i forvejen

en: Duplicate value for External Identifier.
da: Duplikeret værdi for Ekstern Identifikation.

en: Duration
da: Varighed

en: Duration (min)
da: Varighed (minutter)

en: Duration Interval
da: Varigheds Interval

en: Duration Unit
da: Varigheds Enhed

en: Duration of this membership (e.g. 30 days, 2 months, 5 years, 1 lifetime)
da: Varighed af dette medlemskab (eks. 30 dage, 2 måneder, 5 år, 1 livstid)

en: Dynamic
da: Dynamisk

en: EXAMPLE:
da: EKSEMPEL:

en: EXAMPLE: If you set a length of 8 on 'Street Address', then '101 Delaplane Ave.' would match '101 Delaplain St.' because the first 8 characters are the same. If Length is left blank, then the comparison is done on the entire field value.
da: EKSEMPEL: Hvis du sætter en længde på 7 på 'adresse' vil 'Ørstedsparken' matche 'Ørstedsvej 69' fordi de første 7 tegn er de samme. Hvis længde efterlades tom, sammenlignes hele feltets værdi.

en: EXAMPLE: if your Drupal site url is %1 you would enter
da: Eksempel: Hvis dit Drupal site url er %1 skal du indtaste

en: EXCLUDE Recipients of These Mailing(s)
da: EKSKLUDER modtagere af disse mails

en: Edit
da: Rediger

en: Edit %1
da: Rediger %1

en: Edit %1 Option
da: Rediger %1 mulighed

en: Edit '!1'
da: Rediger '!1'

en: Edit ACL
da: Rediger ACL

en: Edit ACL -  %1
da: Rediger ACL -  %1

en: Edit ACL Role Assignment
da: Rediger ACL rolle tildeling

en: Edit Activity Type
da: Rediger aktivitetstype

en: Edit Case
da: Rediger sag

en: Edit CiviCRM Profile Field
da: Rediger CiviCRM profilfelt

en: Edit CiviCRM Profile Group
da: Rediger CiviCRM profilgruppe

en: Edit Contact
da: Rediger kontakter

en: Edit Contact Details
da: Rediger kontakt-detaljer

en: Edit Contact Information
da: Rediger kontaktinformation

en: Edit Contact Type
da: Redigér kontakttype

en: Edit Contribution
da: Rediger bidrag

en: Edit Contribution Type
da: Rediger bidragstype

en: Edit Credit Card
da: Rediger kreditkort

en: Edit Date Settings
da: Redigér datoindstillinger

en: Edit Date Type
da: rediger dato type

en: Edit DedupeRule
da: Rediger deduplikeringsregel

en: Edit Email Settings
da: Regigér email-indstillinger

en: Edit Event Template
da: Rediger event skabeloner

en: Edit Field
da: Rediger felt

en: Edit Grant
da: Rediger tilskud

en: Edit Group
da: Rediger Gruppe

en: Edit Location Type
da: Rediger lokationstype

en: Edit Mail Settings
da: Rediger mailindstillinger

en: Edit Mailing Component
da: Rediger mail-komponent

en: Edit Mapping
da: Rediger mapping

en: Edit Membership
da: Rediger medlemsskab

en: Edit Membership Status
da: Rediger medlemsskabsstatus

en: Edit Membership Type
da: Rediger type medlemsskab

en: Edit Menu
da: Redigér menu

en: Edit Message Template
da: Redigér besked skabeloner

en: Edit Note
da: Rediger note

en: Edit Option
da: Rediger mulighed

en: Edit Option Group
da: redigér mulighedsgruppe

en: Edit Option Value
da: Rediger valgbar værdi

en: Edit Participant Status
da: Redigér deltager status

en: Edit Participation
da: Rediger deltagelse

en: Edit Payment Procesor Type
da: Rediger betalingsprocessortype

en: Edit Payment Processor
da: Rediger betalingsformidler

en: Edit Payment ProcessorType
da: Rediger betalingsformidler type

en: Edit Pledge
da: Rediger løfte

en: Edit Premium
da: Rediger premium

en: Edit Price
da: Rediger pris

en: Edit Price Field
da: Rediger prisfelt

en: Edit Relationship
da: Rediger relationer

en: Edit Relationship Type
da: Rediger relationstype

en: Edit Rule
da: Rediger regel

en: Edit Status
da: Rediger status

en: Edit Tag
da: Rediger tag

en: Edit Your Page
da: Rediger din side

en: Edit Your Personal Campaign Page
da: Rediger Personlig Kampagneside

en: Edit association rule
da: Rediger Forenings regel

en: Edit flag was not numeric.
da: Redigeringsindstillingen var ikke nummerisk

en: Edit this message template
da: Rediger denne beskedskabelon

en: Editing Contacts
da: Redigering af kontakter

en: Elected Officials
da: Valgte repræsentanter

en: Email
da: Mail

en: Email Address
da: Email Adresse

en: Email Cc
da: e-mail cc

en: Email Domain
da: Email domæne

en: Email Format
da: Email format

en: Email Greeting
da: Email postkort

en: Email Greeting Custom
da: Tilret e-mail postkort

en: Email Receipt to Contributor?
da: Mail kvittering til bidragyder?

en: Email Receipts
da: Mail kvitteringer

en: Email Sent
da: Email sendt

en: Email a Contact
da: Email en kontakt

en: Email address domain (the part after @).
da: E-mail-adresse domæne (delen efter @).

en: Email domain must use a valid internet domain format (e.g. 'example.org').
da: E-mail domænet skal indeholde et gyldigt internet domæne format(f.eks. 'example.org').

en: Email has NOT been sent to %1 contact - communication preferences specify DO NOT EMAIL OR valid Email is NOT present.
da: E-mail er ikke blevet sendt til %1 kontakt - kommunikation indstillinger angiver Email ikke eller Det er ikke en gyldigt Email.

en: Email has been sent to : %1
da: En mail er blevet sendt til %1

en: Email is not valid.
da: Email er ikke gyldig

en: Email not sent to contact(s) (no email address on file or communication preferences specify DO NOT EMAIL or Contact is deceased or Primary email address is On Hold): %1
da: Emailen blev ikke sendt til følgende kontakt(er) (ingen email adresse registreret, eller kontaktens oplysninger specificerer at der ikke må mailes til kontakten, eller kontakten er død, eller den primære mail adresse er på standby): %1

en: Email was not sent to %1 because primary email address (%2) is On Hold.
da: Emailen blev ikke sendt til %1 fordi den primære email adresse (%2) er på standby.

en: Email will NOT be sent to %count contact. | Email will NOT be sent to %count contacts.
da[0]: Email vil IKKE blive sendt til %count kontakt.
da[1]: Email vil IKKE blive sendt til %count kontakter.

en: Employee Name
da: Ansat navn

en: Employee Since
da: Ansat siden

en: Employer
da: Arbejdsgiver

en: Employer Name
da: Arbejdsgiver navn

en: Employer State
da: Arbejdsgiver stat

en: Empties template cache and/or temporary upload file folders.
da: Tømmer skabelon cache og / eller midlertidig upload filmapper.

en: Enable
da: Aktiver

en: Enable %1
da: Aktiver %1

en: Enable >>
da: Aktiver >>

en: Enable ACL
da: Aktiver ACL

en: Enable ACL Role Assignment
da: Aktiver ACL Rolle tildeling

en: Enable CiviCRM Profile Field
da: Aktiver CiviCRM profilfelt

en: Enable CiviCRM Profile Group
da: Aktiver CiviCRM profilgruppe

en: Enable Contact Type
da: Aktiver kontakttype

en: Enable Contribution Type
da: Aktiver bidragstype

en: Enable Debugging
da: Aktiver debugging

en: Enable Drupal Watchdog Logging
da: Aktiver Drupal Watchdog logføring

en: Enable Event
da: Aktiver event

en: Enable Group
da: Aktiver gruppe

en: Enable Location Type
da: Aktiver lokationstype

en: Enable Mailing Component
da: Aktiver mail-komponent

en: Enable Membership Status
da: Aktiver medlemsskabsstatus

en: Enable Membership Type
da: Aktiver medlemsskabs type

en: Enable Multiple Languages
da: Aktiver flere sprog

en: Enable Option
da: Aktiver mulighed

en: Enable Option Value
da: Aktiver valgbar værdi

en: Enable Pay Later option?
da: Aktiver Betal Senere mulighed?

en: Enable Payment Processor
da: Aktiver betalingsformidler

en: Enable Payment ProcessorType
da: Aktiver betalingsformidler type

en: Enable Personal Campaign Pages
da: Aktiver Personlige kampagnesider

en: Enable Personal Campaign Pages (for this contribution page)?
da: Tillad Personlige Kampagnesider (for denne bidragsside)?

en: Enable Premium
da: Aktiver Premium

en: Enable Price
da: Aktiver pris

en: Enable Relationship
da: Aktiver relation

en: Enable Relationship Type
da: Aktiver relationstype

en: Enable Status
da: Aktiver status

en: Enable Widget?
da: Aktiver Widget

en: Enable mapping for this profile?
da: Aktiver kortlægning for denne profil?

en: Enable this message template
da: Rediger denne meddelelsesskabelon

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Enabled components are listed in the right-hand box. Disabled components are listed in the left-hand box. Highlight a component and click the Enable or Disable button to move it from one box to the other. Then click <strong>Save</strong>.
da: Aktiverede komponenter er angivet i højre boks. Deaktiverede komponenter er angivet i boksen til venstre. Fremhæv en komponent og klikke på Aktiver eller Deaktiver knappen for at flytte den fra en kasse til den anden. Klik derefter på <strong>Gem.</strong>

en: Enabled?
da: Aktiveret?

en: Encounter Medium
da: Medium for mødet/kontakt

en: End
da: Slut

en: End Date
da: Slutdato

en: End Date - From
da: Slutdato - Fra

en: End Date / Time
da: Slut dato / tid

en: End Date One
da: Slutdato 1

en: End Date Two
da: Slutdato 2

en: End Date Years
da: Slutdato år

en: End Event
da: Slut begivenhed

en: End Event Adjust Interval
da: Justeringsinterval for slutbegivenhed

en: End Offset
da: Stop offset

en: End date
da: Slut dato

en: End date should be after Start date
da: Slutdatoen skal være efter Startdato

en: Ends
da: Slutter

en: Enter a message to accompany this contribution.
da: Indtast en besked til at ledsage dette bidrag.

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'Thanks for registering for this event.'
da: Indtast en besked, du vil medtage i starten af e-mailbekræftelse. EKSEMPEL: »Tak for tilmelding til denne begivenhed."

en: Enter a positive integer
da: Angiv et positiv heltal

en: Enter a valid URL
da: Indtast en gyldig URL

en: Enter a valid Website.
da: Indtast en gyldig hjemmeside

en: Enter a valid country name.
da: Angiv et gyldigt landenavn.

en: Enter a valid web location beginning with 'http://' or 'https://'. EXAMPLE: http://www.mysite.org/
da: Angiv en gyldig web-adresse der begynder med 'http://' or 'https://'. EKSEMPEL: http://www.mysite.org/

en: Enter name to save message template
da: Indtast et navn for at gemme meddelelses skabelonen

en: Enter the "class path" for this custom search here.
da: Indtast  "klasse stien" for denne brugerdefineret søgning her.

en: Enter the case subject
da: Skriv sagens emne

en: Enter the destination URL. Generally you should use relative URLs for CiviCRM pages (e.g. links to profiles). Use complete URLs for external pages. Leave this field empty if you are creating a menu section that does not have a clickable destination.
da: Indtast destinationswebadresse. Generelt bør du bruge relative URL'er for CiviCRM sider (f.eks links til profiler). Brug komplette webadresser for eksterne sider. Lad dette felt være tomt, hvis du opretter en menu sektion, der ikke har en klikbar destination.

en: Enter the name you want listed with this contribution. You can use a nick name like 'The Jones Family' or 'Sarah and Sam'.
da: Skriv det navn, som du ønsker vist sammen med dette bidrag. Du kan vælge et kaldenavn som 'Familien Jensen' eller 'Hans og Grethe'.

en: Enter the path and class for a custom PHP error-handling function if you want to override built-in CiviCRM error handling for your site.
da: Indtast stien til og klasse for en brugerdefineret PHP fejl-håndtering funktion, hvis du ønsker at tilsidesætte indbyggede CiviCRM fejlhåndtering for dit websted.

en: Enter the path and filename for a custom Smarty template if you want to define your own screen for displaying fatal errors.
da: Indtast stien og filnavnet for en brugerdefineret Smarty skabelon, hvis du ønsker at definere din egen skærm til at vise fatale fejl.

en: Enter your email address and check the box next to each mailing list you want to join. Then click the <strong>Subscribe</strong> button. You will receive a confirmation request via email for each selected list. Activate your subscription to each list by responding to the corresponding confirmation email.
da: Indtast din e-mailadresse og marker feltet ud for hver postliste duønsker at deltage i. Klik derefter på <strong> Abonner </ strong>-knappen. Du vilmodtager en bekræftelse anmodning via e-mail for hver valgte liste. Aktivérdit abonnement til hver liste ved at svare på den tilsvarendebekræftelses-e-mail.

en: Enter your email address and click <strong>Subscribe</strong>. You will receive a confirmation request via email shortly. Your subscription will be activated after you respond to that email.
da: Indtast din e-mailadresse og klik på <strong> Abonner </ strong>. Du vilmodtager en bekræftelse anmodning via e-mail i løbet af kort tid. Din tilmelding vil bliveaktiveret, efter at du besvare denne e-mail.

en: Entity Id
da: Enheds-ID

en: Entity Table
da: Enheds tabel

en: Error: Unable to sync role %role
da: Fejl: Kunne ikke synkroniserer rollen %role

en: Event
da: Aktivitet

en: Event '%1' has been deleted.
da: Arrangement '%1' er blevet slettet.

en: Event Created Date
da: Oprettet dato

en: Event Date(s)
da: Event dato(er)

en: Event Dates - From
da: Arrangementsdatoer - fra

en: Event Description
da: Eventbeskrivelse

en: Event End Date
da: Event slutdato

en: Event Fee Level (if applicable).
da: Arrangementsgebyr niveau (hvis relevant).

en: Event Fee(s)
da: Begivenheds Gebyr(er)

en: Event Fee(s) can not be less than zero. Please select the options accordingly
da: Arrangementsgebyret kan ikke være mindre end nul. Vælg venligst indstillingerne i overensstemmelse hermed

en: Event Fees
da: Arrangementsgebyrer

en: Event ID
da: Begivenheds ID

en: Event Info
da: Event info

en: Event Information
da: Eventinformation

en: Event Information and Settings
da: Arrangementsinformation og indstillinger

en: Event Level
da: Arrangementsniveau

en: Event Location
da: Event sted

en: Event Name
da: Eventnavn

en: Event Participants
da: Event Deltagere

en: Event Registration
da: Event tilmelding

en: Event Registration Link Text
da: Eventregistrerings linktekst

en: Event Source
da: Arrangements kilde

en: Event Start Date
da: Event startdato

en: Event Summary
da: Begivenheds Resumé

en: Event Template Title
da: Skabelon titel

en: Event Title
da: Begivenheds Titel

en: Event Type
da: Begivenhedstype

en: Event Type
da: Eventtype

en: Event Type - %1
da: Event type - %1

en: Event Type ID
da: Event type ID

en: Event is currently full, but you can register and be a part of waiting list.
da: Arrangementet er i øjeblikket fuldt booket, men du kan registrere og komme på venteliste.

en: Event registration for %1 has been added.
da: Arrangementregistrering for %1 er blevet tilføjet.

en: Event registration information for %1 has been updated.
da: Arrangementsregistreringsoplysninger for %1 er blevet opdateret.

en: Event template '%1' has been deleted.
da: Arrangementskabelonen '%1' er blevet slettet.

en: Event templates are not meant to be registered.
da: Event skabeloner er ikke beregnet til at blive registreret.

en: Events by Dates
da: Arrangementer sorteret efter dato

en: Every
da: Hver

en: Everyone
da: Alle

en: Example
da: Eksempel

en: Exclude
da: Ekskluder

en: Exclude Group(s)
da: Ekskluderede gruppe(r)

en: Exclude Tag(s)
da: Ekskluder tag(s)

en: Excluded
da: Ekskluderet

en: Exclusion End Date
da: Eksklusions slutdato

en: Exclusion Max Amount
da: Eksklusions max-beløb

en: Exclusion Min Amount
da: Eksklusions min-beløb

en: Exclusion Start Date
da: Eksklusions start-dato

en: Execute real-time monetary transactions
da: Udfør real-time monetære transaktioner

en: Expiration Date
da: Udløbsdato

en: Expiration Time
da: Udløbsdato

en: Expire On
da: Udløb - Aktiveret

en: Expired
da: Udløbet

en: Expired Codes
da: Udløbende koder

en: Expired Date
da: Udløbsdato

en: Expired Status
da: Udløbet status

en: Expires
da: Udløber

en: Export >>
da: Eksporter >>

en: Export All or Selected Fields
da: Eksporter alle eller valgte felter

en: Export Cases
da: Eksporter sager

en: Export Contacts
da: Eksporter kontakter

en: Export Contributions
da: Eksporter bidrag

en: Export Grants
da: Eksportér legater

en: Export Members
da: Eksporter medlemmer

en: Export PRIMARY fields
da: Eksporter PRIMÆRE felter

en: Export Participants
da: Eksporter deltagere

en: Export Pledges
da: Eksporter løfter

en: Export Price Set Info for an Event
da: Eksporter prissætinfo for et event

en: Export to CSV
da: Eksporter til CSV

en: Extends
da: Udvider

en: External ID already exists in Database.
da: Det eksterne ID eksisterer allerede i databasen.

en: External Id
da: Eksternt ID

en: External Identifier
da: Eksternt ID

en: FROM Email Address
da: Fra emailadresse

en: FROM Name
da: FRA navn

en: FROM email contact %1 doesn't have a relationship to the referenced case.
da: FRA email-kontakt %1 er ikke relateret til den angivne sag.

en: Failed retry date
da: Mislykket prøv igen dato

en: Failure Count
da: Antal fejl

en: Failure Retry Date
da: Fejl gentag dato

en: Fatal Error Handler
da: Behandler af fatale fejl

en: Fatal Error Template
da: Skabelon til fatale fejl

en: Fee
da: Gebyr

en: Fee Amount
da: Gebyr Beløb

en: Fee Currency
da: Valuta

en: Fee Label
da: Gebyr etiket

en: Fee Level
da: Betalingsniveau

en: Fee Level is a required field.
da: Gebyrniveau er et obligatorisk felt.

en: Fee level
da: Gebyr niveau

en: Fees
da: Gebyrer

en: Field
da: Felt

en: Field Help
da: Hjælp til felt

en: Field Label
da: Felt label

en: Field Name
da: Felt navn

en: Field Type
da: Felttype

en: Field's Name should not start with digit
da: Feltnavnet bør ikke starte med et tal

en: File
da: Fil

en: File %1 does not exist or is not readable
da: Fil %1 eksisterer ikke, eller kan ikke læses

en: File must be in UTF-8 encoding
da: Filen skal være i UTF-8 kode

en: File on case
da: Fil vedrørende sag

en: File size should be less than %1 MByte(s)
da: Filstørrelse skal være mindre end %1 MByte(s)

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
da: Filen skal være mindre end %1 MB (%2 bytes)

en: File size should be less than 1 MByte
da: Fil størrelsen skal være mindre end 1 MB

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in CSV format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this.
da: Filerne, der skal importeres, skal være i et semikomma-separeret format (CSV). De fleste programmer kan gemme i dette format. Indstil evt. i CiviCRM, at CiviCRM bruger semikomma frem for komma til import af filer.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in this format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
da: Filer der skal importeres, skal være i "komma-adskilt-værdier" format (CSV). De fleste programmer giver dig mulighed for at eksportere poster i dette format. Rådfør dig med dokumentationen for din program, hvis du ikke er sikker på, hvordan du gør dette. Gem filen på din lokale harddisk (eller et tilgængeligt drev på dit netværk) - og du er nu klar til trin 1 (Importer data).

en: Fill
da: Udfyld

en: Find
da: Søg

en: Find Cases
da: Find sager

en: Find Contacts
da: Find kontakter

en: Find Contributions
da: Find bidrag

en: Find Grants
da: Find tilskud

en: Find Mailings
da: Find mail-udsendelser

en: Find Members
da: Find medlemmer

en: Find Participants
da: Find deltagere

en: Find Pay Later Contributions?
da: Find bidrag til senere betaling?

en: Find Pay Later Participants
da: Find deltagere, der betaler senere

en: Find Pay Later Participants?
da: Find deltagere, der betaler senere?

en: Find Pledges
da: Find løfter

en: Find Recurring Contributions?
da: Find gentagne bidrag?

en: Find Target Contact
da: Find kontakt målet

en: Find Target Household
da: Find målgruppe husholdning

en: Find Target Organization
da: Find målgruppe organisation

en: Find Test Activities
da: Find testaktiviteter

en: Find Test Activities?
da: Find testaktiviteter?

en: Find Test Contributions?
da: Find test-bidrag?

en: Find Test Participants
da: Find test deltagere

en: Find Test Participants?
da: Find testdeltagere?

en: Find Test Pledges
da: Find testløfter

en: Find Test Pledges?
da: Find testløfter?

en: Find mailings by mailing name. You can enter a partial or complete name.
da: Find mails med mailens navn. Du kan indtaste et helt eller delvist navn.

en: Find mailings by the name of the person who created or sent them. You can enter a complete OR partial name (last name, first name format).
da: Find mails med navnet på den person, der har oprettet eller sendt dem. Du kan indtaste et helt eller delvist navn (efternavn, fornavn rækkefølge).

en: Find more contributions
da: Find flere bidrag

en: Find more pledges
da: Find flere Løfter

en: First Donation?
da: Første donation?

en: First Name
da: Fornavn

en: First Name and Last Name OR an email OR an OpenID in the Primary Location should be set.
da: Fornavn og efternavn ELLER email ELLER OpenID skal angives i primær lokation.

en: First row contains column headers
da: Den første række indeholder kolonne overskrifter

en: Fiscal Year
da: Regnskabsår

en: Fiscal Year Start
da: Regnskabsår begynder

en: Fixed Contribution Options
da: Fast Bidragsvalg

en: Fixed Period Start Day
da: Fast Periode Start Dag

en: Folder to poll from when using IMAP (will default to INBOX when empty), path to poll from when using Maildir, etc..
da: Mappe til at afstemme fra, ved brug af IMAP (som standard INBOX i tom tilstand), sti til afstemning fra, når du bruger Maildir mv.

en: Follow-up Activity type is a required field.
da: Opfølgnings aktivitets type er et påkrævet felt

en: Followup Activity
da: Følg op - aktivitet

en: Footer
da: Sidefod

en: Footer Message
da: Bund Besked

en: Footer Text
da: Afslutningsforklaring

en: For more information please refer to the <a href="!1">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
da: For mere information, se <a href="!1">CiviCRMs web-site</a> som indeholder projektinformation, dokumentation, supportressourcer mv.

en: Force Secure URLs (SSL)
da: Tving sikre URLs (SSL)

en: Format for displaying addresses in the Contact Summary and Event Information screens.
da: Format til visning af adresser i kontaktresumé og Event Informationsskærme.

en: Format for displaying monetary amounts.
da: Format til visning af pengebeløb.

en: Format for displaying monetary values.
da: Format til visning af monetære værdier.

en: Forward
da: Videresend

en: Forward Mailing: %1
da: Videresend mail: %1

en: Forward Replies
da: Videresend svar

en: Forward Replies?
da: Videresend svar?

en: Forward replies
da: Videresend svar

en: Forwarded Email
da: Forwarded email

en: Forwards
da: Videresendelser

en: Found illegal '%1' string in SQL clause.
da: Fandt ugyldig '%1' streng i SQL-udtryk.

en: Found one matching contact record. | Found %count matching contact records.
da[0]: Fandt en matchende kontakt
da[1]: Fandt %count matchende kontakter.

en: Frequency
da: Frekvens

en: Frequency Day
da: Gentaget dag

en: Frequency Interval
da: Hyppigheds Interval

en: Frequency Unit
da: Hyppigheds Enhed

en: Frequency must be a whole number (EXAMPLE: Every 3 months).
da: Frekvensen skal være et helt tal (f.eks. hver 3 måned).

en: Friend's Email
da: Vens email

en: Friend's First Name
da: Vens fornavn

en: Friend's Last Name
da: Vens efternavn

en: From
da: Fra

en: From Email
da: Fra Email

en: From Email Address
da: Afsender mail-adresse

en: From Email Addresses
da: Fra Email Adresse

en: From Email of the mailing
da: Fra-adresse for udsendelsen

en: From Name
da: Fra Navn

en: From Template
da: Fra skabelon

en: Fulfilled
da: Gennemført

en: Fulfilled Date
da: Fuldført dato

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Full Name of the Contact with prefixes and suffixes
da: Kontaktens fulde navn med præfikser og suffikser

en: Full Phone Number
da: Telefonnummer

en: Full Street Address
da: Gadenavn

en: Full Street Address without Country, State or Postcode
da: Fuld adresse uden land, stat eller postnr

en: Full street address (e.g. 110 Main Street).
da: Gadenavn og nummer (fx Nørre Alle 49)

en: Full-text Search
da: Fuld-tekst søgning

en: Function name to use for translation inplace of the default CiviCRM translate function.
da: Funktionsnavn til brug for oversættelse i stedet for den indbyggede CiviCRM oversætte funktion.

en: Fuzzy
da: Sløret

en: Gender
da: Køn

en: General Monthly Newsletter: 200709
da: Generelt Månedlig Nyhedsbrev: 200709

en: Generate Report
da: Generer rapport

en: Global Settings
da: Globale Indstillinger

en: Go
da: Gå

en: Go Back
da: Gå tilbage

en: Goal
da: Mål

en: Goal Amount
da: Målsætning for indsamlingsbeløb

en: Goal Amount should be a numeric value
da: Mål for bidrag skal være en nummerisk værdi

en: Goal Amount should be a numeric value greater than zero.
da: Mål for bidrag skal være en nummerisk værdi og større end nul.

en: Grant
da: Tildel

en: Grant Application Received Date is NULL
da: Legats modtagelsesdato er NULL

en: Grant Decision
da: Beslutning om legat

en: Grant Decision Date - From
da: Dato for beslutning om legat - Fra

en: Grant Decision Date is NULL
da: Legats beslutningsdato er NULL

en: Grant Due Date
da: Legats udbetalingsfrist

en: Grant Due Date is NULL
da: Legats udbetalingsfrist er NULL

en: Grant ID
da: Legat-ID

en: Grant Money Transfer Date is NULL
da: Legats overførselsdato er NULL

en: Grant Money transfer date
da: Dato for overførsel af legatsum

en: Grant Report Due
da: Tidsfrist for rapport om legat

en: Grant Report Received?
da: Rapport om legat modtaget?

en: Grant Status
da: Status for tilskud

en: Grant Status %2 %1
da: Legatets status %2 %1

en: Grant Type
da: Legattype

en: Grant Type %2 %1
da: Legattype %2 %1

en: Grant report received
da: Rapport om legat modtaget

en: Grant report received?
da: Rapport om legat modtaget?

en: Grant status
da: Legats status

en: Granted
da: Bevilget

en: Grants Summary
da: Legatresummé

en: Group
da: Gruppe

en: Group %%StatusMessage%%
da: Gruppe %%StatusMessage%%

en: Group '%1' already exists.
da: Gruppen '%1' eksisterer allerede.

en: Group ID
da: Gruppe-ID

en: Group Listings.
da: Gruppe lister.

en: Group Name
da: Gruppe navn

en: Group Name:
da: Gruppenavn:

en: Group Options
da: Gruppeindstillinger

en: Group Status
da: Gruppestatus

en: Group Title
da: Gruppetitel

en: Group Type
da: Gruppe type

en: Group(s)
da: Gruppe(r)

en: Grouping
da: Gruppering

en: Grouping(s)
da: Gruppering(er)

en: Groups
da: Grupper

en: HTML Message
da: HTML meddelelse

en: HTML Version
da: HTML version

en: HTML Version:
da: HTML version:

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, different email programs may interpret HTML formats differently - so use this option cautiously unless you have a template format that has been tested with different web and desktop email programs.
da: HTML beskeder kan virke bedre visuelt, da de giver dig mulighed for at inkludere billeder, og kan være mere læsbare hvis du sætter links til websites ind. På den anden side, kan forskellige mailprogrammer fortolke HTML-formater forskelligt. Så brug denne mulighed med forsigtighed, med mindre du har en skabelon der er blevet testet på forskellige mailprogrammer.

en: Has Waitlist
da: Har venteliste

en: Has this contact opted out of bulk mail?
da: Har denne kontakt fravalgt massemail?

en: Has this event been made active?
da: Er denne begivenhed aktiveret?

en: Has this event been made public?
da: Er denne begivenhed markeret som offentlig?

en: Header
da: Sidehoved

en: Header / Footer
da: Sidehoved / sidefod

en: Height (rows)
da: Højde (rækker)

en: Help Post
da: Hjælp efter..

en: Help Pre
da: Hjælp før..

en: Hold Threshold
da: Hold tærskel

en: Homepage Link Color
da: Hjemmeside link farve

en: Honor Block Text
da: På vegne af tekst

en: Honor Block Title
da: På vegne af Bloktitel

en: Honor First Name and Last Name OR an email should be set.
da: Bidragsyders for- og efternavn ELLER email-adresse bør angives.

en: Honor Roll
da: På vegne af visning

en: Honor Roll Name
da: På vegne af navn

en: Honor Roll?
da: Vis på vegne af?

en: Honor Type
da: På vegne af-type

en: Honor name like - '%1'
da: Bidragsyder - %1

en: Honoree Email is not valid.
da: Mailen for bidragsyder er ikke gyldig.

en: Honoree Introductory Message
da: 'På vegne af' introduktionsbesked

en: Honoree Section Enabled
da: 'På vegne af' sektion aktiv

en: Honoree Section Title
da: 'På vegne af' sektion titel

en: Host
da: Vært

en: Household
da: Husholdning

en: Household Name
da: Navn på Husholdning

en: How many people are you registering?
da: Hvor mange mennesker vil du registrere?

en: How many times has theis recurring contribution failed?
da: Hvor mange gange har denne gentagede donation mislykkedes?

en: I am contributing on behalf of an organization.
da: Jeg bidrager på vegne af en organisation.

en: I pledge to contribute this amount every
da: Jeg lover at bidrage med dette beløb hver

en: I pledge to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
da: Jeg afgiver et Løfte på at bidrage dette beløb hver %1 %2 med %3 betalinger.

en: I pledge to contribute this amount every %2 for %3 installments.
da: Jeg afgiver et Løfte på at bidrage dette beløb hver %2 med %3 betalinger.

en: I want to
da: Jeg vil gerne

en: I want to contribute this amount
da: Jeg vil gerne bidrage med dette beløb

en: I want to contribute this amount every %1 %2(s) for %3 installments.
da: Jeg vil gerne bidrage dette beløb hver %1 %2 med %3 betalinger.

en: I want to contribute this amount every %1 %2(s).
da: Jeg vil gerne bidrage dette beløb hver %1 %2.

en: I want to make a one-time contribution
da: Jeg ønsker at give et engangsbidrag

en: I want to make a one-time contribution.
da: Jeg vil gerne give et engangsbidrag.

en: I will send payment by check
da: Jeg sender betaling via check

en: IM Provider
da: IM leverandør

en: INCLUDE Recipients of These Mailing(s)
da: INKLUDER modtagere af disse mails

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a> OR <a href='%2'>submit a credit card payment</a>.
da: Hvis en betaling er sat til betaling nu, kan du angive <a href='%1'>en check, kontant eller anden form for betaling</a> for dette løfte. ELLER <a href='%2'>betale med kreditkort</a>.

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a>.
da: Hvis en betaling er sat til betaling nu, kan du angive <a href='%1'>en check, kontant eller anden form for betaling</a> for dette løfte.

en: If a recipient replies to this mailing, forward the reply to the FROM Email address specified for the mailing.
da: Hvis en modtager svarer på denne mail, så videresend svaret til afsender-mail-adressen specificeret for mailen.

en: If a recipient replies to this mailing, send an automated reply using the selected message.
da: Hvis en modtager svarer på denne mail, så send et automatisk svar med den valgte besked.

en: If checked, CiviCRM will follow CMS language changes.
da: Hvis markeret, vil CiviCRM følge CMS sprog ændringer.

en: If import files are NOT encoded as UTF-8, specify an alternate character encoding for these files. The default of <strong>Windows-1252</strong> will work for Excel-created .CSV files on many computers.
da: Hvis import filerne ikke er kodet som UTF-8, skal du angive en alternativ tegnsæt for disse filer. Misligholdelse af <strong>Windows-1252</strong> vil virke for Excel-skabt. CSV-filer på mange computere.

en: If it's a tag or a category
da: Hvis det er et tag eller kategori

en: If this is a paid event and you want users to be able to register and pay online, select a payment processor to use.
da: Hvis dette er en betalt begivenhed, og du ønsker, at brugerne skal kunne registrere og betale online, skal du vælge en betaling processor.

en: If you allow users to select a Participant Status by including that field on a profile - only statuses with 'Public' visibility are listed.
da: Hvis du giver brugerne mulighed for at vælge en deltager status ved at inkludere dette område på en profil - vil kun status med 'Offentlig' synlighed blive opført.

en: If you are searching by pledger name, check your spelling or use fewer letters.
da: Hvis du søger efter en løftegiver ved navn, så kontroller din stavning eller angiv færre bogstaver.

en: If you are searching within a date or amouht range, try a wider range of values.
da: Hvis du søger inden for en tidsperiode, så prøv en bredere margen.

en: If you are using mail-merge tokens, check that they have been replaced with expected values.
da: Hvis du bruger brevfletningsfelter/tokens, så kontroller at de er blevet erstattet med de forventede værdier.

en: If you choose to compose on the screen, a basic WYSIWYG (what-you-see-is-what-you-get) editor is provided which you can use create simple HTML messages. However, if you are planning on creating HTML messages with complex layouts - it is best to use an HTML editor on your local computer. Then locate and upload the saved file(s) by clicking the <strong>Browse</strong> button.
da: Hvis du vælger at skrive brødteksten i editoren, kan du lave simple HTML beskeder. Hvis du ønsker mere advanceret layout, så bør du bruge en rigtig HTML editor og uploade html-indholdet.

en: If you create only an <strong>HTML</strong> version, CiviMail will automatically create a <strong>TEXT</strong> version for your recipients who have chosen NOT to receive HTML email.
da: Hvis du kun opretter en <strong>HTML</strong> version, vil CiviMail automatisk skabe en <strong>REN TEKST</strong> version for dine modtagere, der har valgt ikke at modtage HTML mails.

en: If you disable the profile - it will be removed from these forms and/or modules. Do you want to continue?
da: Hvis deaktiverer denne profil. vil den blive fjernet fra disse formularer og/eller moduler. vil du fortsætte?

en: If you find that you are creating multiple events with similar settings, you may want to use the <a href='%1'>Event Templates</a> feature to streamline your workflow.
da: Hvis du opdager, at du opretter flere begivenheder med lignende indstillinger, kan du ønske at bruge <a href='%1'>Begivendhedsskabeloner</a> funktion til at strømline din arbejdsgang.

en: If you have chosen to <strong>Allow Other Amounts</strong>, you can use the fields above to control minimum and/or maximum acceptable values (e.g. don't allow contribution amounts less than %1).
da: Hvis du har valgt at <strong>tillade andre beløb,</strong> kan du bruge felterne ovenfor til at kontrollere minimums-og / eller højeste tilladte værdier (fx tillad ikke bidrag udgør mindre end %1).

en: If you have sent other mailings - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those mailings. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this mailing.
da: Hvis du har sendt andre mails - kan du også inkludere (eller ekskludere) kontakter, som har modtaget disse mails. CiviCRM vil fjerne enhver overlapning, så kontakter, der er i en inkluderet gruppe og var modtagere af en inkluderet mail vil kun modtage en kopi af denne e-mail.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile for this, you can save this screen without selecting a Profile, complete the steps below and then return to <strong>Manage Contribution Page</strong> and select your new profile.
da: Hvis du ikke allerede har konfigureret brugerdefinerede felter og en profil for disse, kan du gemme denne skærm uden at vælge en profil, udfør trinene nedenfor og derefter vende tilbage til <strong>Administrer Bidragsside</strong> og vælg din nye profil.

en: If you need to make changes, you can click <strong>Previous</strong> from the next screen, and again from this screen to return to step 3. After making your changes, you can send another test and repeat as needed.
da: Hvis du har brug for at foretage ændringer, kan du klikke <strong>Forrige</strong> fra næste skærmbillede, og igen fra dette skærmbillede for at vende tilbage til trin 3. Når du har foretaget dine ændringer, kan du sende en anden test og gentage efter behov.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed).
da: Hvis du springer denne deltager over, vil der være nok plads på det arrangement for din gruppe (du vil ikke blive tilføjet ventelisten).

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
da: Hvis du springer denne deltager over, vil der være nok plads på det arrangement for din gruppe (du vil ikke blive tilføjet ventelisten). Gå venligst tilbage til hovedsiden for registrering  og reducer antallet af ekstrapersoner. Du vil også være nødt til at fuldføre betalingsoplysninger.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
da: Hvis du springer denne deltager over, vil der være nok plads på det arrangement for din gruppe (du vil ikke blive tilføjet ventelisten). Tilmelding til dette arrangement kræver godkendelse. Du vil modtage en e-mail, når din tilmelding er blevet gennemgået.

en: If you want collect additional information from contributors, you will need to configure one or two CiviCRM Profiles - which are collections of standard or custom fields. You may need to information about the person (e.g. name and address if these are not already required by your payment processor, interest in subscribing to a newsletter or volunteering). You might also want to collect information specific to this contribution (e.g. target one or several projects or funds to support with this contribution).
da: Hvis du ønsker at indsamle yderligere information fra bidragsydere, skal du konfigurere en eller to CiviCRM Profiler - som er samlinger af standard eller brugerdefinerede felter. Du behøver muligvis oplysninger om den person (f.eks navn og adresse, hvis disse ikke allerede er påkrævet af din betalingsløsning, interesse i at abonnere på et nyhedsbrev eller frivilligt arbejde). Du kan også prøve at indsamle specifikke oplysninger om dette bidrag.

en: If you want to enable the 'Contribution Amounts section', you need to either 'Allow Other Amounts' and/or enter at least one row in the 'Fixed Contribution Amounts' table.
da: Hvis du vil aktivere 'Bidragsbeløb sektionen', så skal du enten aktivere 'Tillad andre beløb' og/eller indskriv mindst en række i 'Faste bidragsbeløb' tabellen.

en: If your site's home url is %1 ... then your CiviCRM Resource URL would be:
da: Hvis dit sites hjemme-url er %1 ... så vil din CiviCRM URL blive:

en: Image
da: Billede

en: Image File Name
da: Billede filnavn

en: Image URL
da: Billed-URL

en: Image Upload URL
da: URL til billed upload

en: Image Url
da: Billed URL

en: Images
da: Billeder

en: Import
da: Importer

en: Import / Export Field Separator
da: Import/Eksport felt separator

en: Import Data File
da: Importer Data Fil

en: Import File Format
da: Import filformat

en: Import Now >>
da: Importer Nu >>

en: Import has completed successfully.
da: Import fuldført korrekt.

en: Import mode
da: Importmode

en: In Global Settings
da: I Globale Indstillinger

en: In Honor Of
da: Til ære for

en: In Honor Of - First Name and Last Name, OR an Email Address is required.
da: På vegne af - fornavn og efternavn, ELLER mail-adresse er påkrævet.

en: In order for reminders to be sent:
da: For at påmindelser kan sendes:

en: In the case of Drupal, this will cause all CiviCRM error messages to appear in the watchdog (assuming you have Drupal's watchdog enabled)
da: I tilfælde af Drupal, vil dette medføre alle CiviCRM fejlmeddelelser vises i watchdog (forudsat du har Drupal's watchdog aktiveret)

en: In the form of CCYYMMDD.
da: I formen YYYYMMDD.

en: In the form of DD (01 - 31).
da: I formen DD (01-31).

en: In the form of MM (01 - 12).
da: I formen MM (01-12).

en: In the form of WW (01 - 53).
da: I formen WW (01-53).

en: In the form of YYYY.
da: I formen YYYY.

en: In the form of YYYYMM.
da: I formen YYYYMM.

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Include
da: Inkluder

en: Include All Activities
da: Inkluder alle aktiviteter

en: Include Alphabetical Pager
da: Inkluder alfabetisk søger

en: Include Both
da: Inkluder begge

en: Include Email
da: Inkluder email

en: Include Event templates?
da: Inkluder Event skabeloner?

en: Include Group(s)
da: Inkluderede gruppe(r)

en: Include Map to Event Location?
da: Inkluder kortlæg lokation

en: Include Missing Activities Only
da: Inkludér kun manglende aktiviteter

en: Include Nickname
da: Inkluder brugernavn

en: Include Order By Clause
da: Inkludér rækkefølge efter klausul

en: Include Profile
da: Inkluder profil

en: Include Profiles
da: Inkluder profiler

en: Include Profiles (%1)
da: Inkluder profiler (%1)

en: Include Tag(s)
da: Inkluder tag(s)

en: Include Template
da: Inkluder Skabelon

en: Include contacts who have these privacy option(s).
da: Inkluder kontakter, der har disse privatlivs valg.

en: Include double-quotes (&quot;) around the name and angle-brackets (&lt; &gt;) around the email address.<br />EXAMPLE: <em>&quot;Client Services&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
da: Inkluder dobbelte anførselstegn (") omkring navn og firkantede paranteser [ ]) omkring e-mail-adresser. <br /> <em>EKSEMPEL: "Client Services" [clientservices@example.org]</em>

en: Include map presenting event location on event information page? (A map provider must be configured under <a href='%1'>Global Settings &raquo; Mapping</a>)
da: Medtag kort præsentation af begivenheden placeret på oplysninger om arrangementer? (En kort udbyderen skal konfigureres under <a href='%1'>Globale Indstillinger>> Kortlægning</a> )

en: Include my name and message
da: Inkluder mit navn og besked

en: Include reCAPTCHA?
da: Inkluder reCAPTCHA?

en: Include the data fields used for contact 'matching' based on your configured <strong>Strict Duplicate Matching</strong> rules. For the default duplicate matching rules, you would include a column in each row with the contributors' Email Address.
da: Medtag de datafelter, der anvendes til kontakt 'sammenlægning' baseret på dine opsatte <strong>strenge dupletregler.</strong> Normalt vil du for hver post inkludere et felt med en mail-adresse på bidragsyderen.

en: Include this event in iCalendar feeds?
da: Medtag denne begivenhed i iCalendar feeds?

en: Included
da: Inkluderet

en: Incomplete Transaction
da: Ikke afsluttet transaktion

en: Individual
da: Person

en: Individual Display Name Format
da: Individuelle Vis Navn Format

en: Individual Name
da: Individ navn

en: Individual Prefix
da: Individuel prefix

en: Individual Sort Name Format
da: Sorteringsformat for navn

en: Individual State
da: Individ stat

en: Individual Suffix
da: Induviduel suffix

en: Individual's Home State
da: Personens hjemstat

en: Individual's Name (last, first)
da: Individs navn (efternavn, fornavn)

en: Info and Settings
da: Info og indstillinger

en: Inherit CMS Language
da: Arv CMS Sprog

en: Initial Reminder Day
da: Første påmindelsesdag

en: Input file must be in CSV format
da: Input filen skal være i CSV format

en: Insert Token
da: Indsæt felt (token)

en: Insert Tokens
da: indsæt Tokens

en: Insert new Membership
da: Indsæt nyt medlemsskab

en: Insert new contributions
da: Insæt nye bidrag

en: Installments
da: Rater

en: Installments should be greater than zero.
da: Antal rater bør være større end nul.

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages, as well as the confirmation email, when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
da: Instruktioner tilføjet til Bekræftelse og Takke-sider, samt mail med bekræftelse, når brugeren vælger "betal senere" (f. eks. »Mail din check til ... inden for 3 hverdage. ').

en: Int
da: Heltal

en: Integer
da: Heltal

en: Intended Recipients
da: Tilsigtede modtagere

en: Internal Contact ID
da: Intern kontaktID

en: Interval is a required field.
da: Interval er et påkrævet felt

en: Intro Text
da: Introduktionstekst

en: Introduce yourself and your role within our organization.
da: Introducer dig selv og din rolle i vores organisation.

en: Introduction
da: Introduktion

en: Introductory Message
da: Introduktions besked

en: Introductory Text
da: Introduktionstekst

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Invalid Email address
da: Ugyldig emailadresse

en: Invalid case ID ( %1 ) in TO: field.
da: Ugyldig sags-ID (%1 ) i TIL:-felt.

en: Invalid date "%1" (must have form yyyymmdd).
da: Ugyldig dato "%1" (skal have formen ååååmmdd).

en: Invalid default value for country.
da: Ugyldig standard værdi for land.

en: Invalid form parameters.
da: Forkerte formular parametre.

en: Invalid parameter was given to _civicrm_member_roles_get_data(). Param: "!1".
da: Ugyldig parameter givet til _civicrm_member_roles_get_data(). Parameter: "!1".

en: Invalid relationship type
da: Ugyldig relationstype

en: Invalid response code received from Google Checkout: %1
da: Ugyldig besvarelses kode modtaget fra Google på afregningstidspunkt: %1

en: Invalid token code
da: Forkert felt/token kode

en: Invalid value for Event ID
da: Ugyldig værdi for event ID

en: Invoice ID
da: Faktura ID

en: Invoice ID or Transaction ID or Contribution ID are required to match to the existing contribution records in Update mode.
da: Kvitterings ID eller transaktions ID eller Bidrags ID skal matche den eksisterende bidragsposter i Opdateringstilstand.

en: Is
da: Er

en: Is Active
da: Er Aktiv

en: Is Active?
da: Er Aktiv?

en: Is Automaticaly created
da: Er automatisk oprettet

en: Is Billing Address
da: Er faktureringsadresse

en: Is Billing Email
da: Er fakturerings-e-mail

en: Is Billing Phone
da: Er faktureringstelefon

en: Is Deceased
da: Er død

en: Is Event Public
da: Er eventen offentlig

en: Is Online Registration
da: Online Registrering?

en: Is Online Registration On
da: Er Online Registrering aktiveret

en: Is Online Registration enabled for the event?
da: Er Online Registrering aktiveret for denne begivenhed?

en: Is Pay Later
da: Er Betal Senere

en: Is Primary Address
da: Er den primære adresse

en: Is Primary Email
da: Er primær mail-adresse

en: Is Primary Phone
da: Er primær telefon

en: Is Public
da: Er offentlig

en: Is Relationship Active
da: Er relation aktiv

en: Is Required
da: er påkrævet

en: Is Reserved
da: Er reserveret

en: Is Test
da: Er en test

en: Is Test?
da: Er test?

en: Is confirm email
da: Er bekræftelse-email

en: Is the Group Active
da: Er gruppen aktiv

en: Is the Membership pay later?
da: Har medlemskabet udskudt betaling?

en: Is the Relationship active?
da: Er relationen aktiv?

en: Is the activity a test entry?
da: Er aktiviteten en testindtastning?

en: Is the activity created by the system?
da: Er aktiviteten oprettet af systemet?

en: Is the contact deceased?
da: Er kontakten afgået ved døden?

en: Is the contribution a test entry?
da: Er dette bidrag en test?

en: Is the mailing completely sent?
da: Er udsendelsen færdigafsendt?

en: Is the membership status overridden?
da: Er medlemskabsstatus overskrevet?

en: Is the recurring contribution a test entry?
da: Er det gentagne bidrag en test?

en: Is this CiviCRM Profile active?
da: Er denne CiviCRM profil aktiv?

en: Is this Event Active?
da: Er denne event aktiv?

en: Is this Field Searchable?
da: Er dette felt søgbart?

en: Is this Online Contribution Page Active?
da: Er denne online bidragsside aktiv?

en: Is this Payment Processor Type active?
da: Er denne betalingsformidlertype aktiv?

en: Is this Payment Processor Type the default?
da: Er denne betalingsformidlertype standard?

en: Is this Payment Processor active?
da: Er denne betalingsformidler aktiv?

en: Is this Payment Processor the default?
da: Er denne betalingsformidler standard?

en: Is this a test membership?
da: Er dette et testmedlemskab?

en: Is this activity a current revision in versioning chain?
da: Er denne aktivitet en igangværende revision i versionskontrol kæde?

en: Is this address the contact's billing address?
da: Er denne adresse kontaktens faktureringsadresse?

en: Is this address the contact's billing email?
da: Er denne adresse kontaktens fakturerings-e-mail?

en: Is this address the contact's primary address?
da: Er denne adresse kontaktens primære adresse?

en: Is this address the contact's primary email?
da: Er denne adresse kontaktens primær e-mail?

en: Is this the contact's billing phone?
da: Er dette kontaktens faktureringstelefon?

en: Is this the contact's primary phone?
da: Er dette kontakts primære telefon?

en: Is this the test mailing?
da: Er dette en testudsendelse?

en: Iso Code
da: ISO kode

en: Issued
da: Udstedt

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed).
da: Det ser ud som om, du nu registrere en gruppe på %1 deltagere. Arrangementet har %2 tilgængelige pladser (du vil ikke blive tilføjet ventelisten).

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
da: Det ser ud som om, du nu registrere en gruppe på %1 deltagere. Arrangementet har %2 tilgængelige pladser (du vil ikke blive tilføjet ventelisten). Gå venligst tilbage til hovedsiden for registrering og reducer antallet af ekstra personer. Du vil også blive nødt til at fuldføre betalingsoplysninger.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
da: Det ser ud som du nu registrere en gruppe på %1 deltagere. Arrangementet har %2 tilgængelige pladser (du vil ikke blive tilføjet ventelisten). Tilmelding til dette arrangement kræver godkendelse. Du vil modtage en e-mail, når din tilmelding er blevet gennemgået.

en: It's a good idea to test your mailing by sending it to yourself and/or a selected group of people in your organization. You can also view your content by clicking (+) Preview Mailing.
da: Det er en god ide at teste din mail ved at sende den til dig selv og / eller en udvalgt gruppe af personer i din organisation. Du kan også se dit indhold ved at klikke på (+) Vis mail.

en: Job Title
da: Jobtitel

en: Job title
da: Jobtitel

en: Join Date
da: Tilmeldingsdato

en: Join Date - From
da: Startdato - Fra

en: Join a Group
da: Tilmeld dig en gruppe

en: Join date
da: Tilmeldingsdato

en: Label already exists in Database.
da: Labelen findes allerede i databasen

en: Label for the relationship from Contact A to Contact B. EXAMPLE: Contact A is 'Parent of' Contact B.
da: Etiket for relation fra Kontakt A til Kontakt B. EKSEMPEL: Kontakt A 'Forældre af' kontakt B.

en: Label for the relationship from Contact B to Contact A. EXAMPLE: Contact B is 'Child of' Contact A. You may leave this blank for relationships where the name is the same in both directions (e.g. Spouse).
da: Etiket for relation fra Kontakt B til Kontakt A. EKSEMPEL: Kontakt B er "Barn af" Kontakt A. Du kan efterlade dette blankt for relationer, hvor navnet er det samme i begge retninger (f.eks ægtefælle).

en: Language
da: Sprog

en: Language and Currency
da: Sprog og valuta

en: Languages available to users of this installation.
da: Sprog til rådighed for brugere af denne installation.

en: Last Modified
da: Sidst ændret

en: Last Name
da: Efternavn

en: Last Reminder
da: Sidste påmindelse

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Latitude of the Address for mapping
da: Breddegrad for adressen til kort

en: Legacy Encoding
da: Udgået kode

en: Legal Identifier
da: Juridisk ID

en: Legal Name
da: Juridisk navn

en: Length
da: Længde

en: Level
da: Niveau

en: Line Number
da: Linienummer

en: Link Text
da: Link tekst

en: Link this field
da: Link dette felt

en: Link this field to its CiviCRM Contact
da: Link dette felt til dets CiviCRM-kontakt

en: Link this field to its event page
da: Link dette felt til dets begivenhedsside

en: Link this field to its user
da: Link dette felt til dets bruger

en: Link to Delete Activity
da: Link til Slet Aktivitet

en: Link to Delete Contact
da: Link til Slet Kontakt

en: Link to Delete Contribution
da: Link til Slet Bidrag

en: Link to Delete Event
da: Link til Slet Begivenhed

en: Link to Delete Participant
da: Link til Slet Deltager

en: Link to Delete Relationship
da: Link til Slet Relation

en: Link to Edit Activity
da: Link til Ret Aktivitet

en: Link to Edit Contact
da: Link til Ret Kontakt

en: Link to Edit Contribution
da: Link til Ret Bidrag

en: Link to Edit Event Participants
da: Link til Ret Begivenhedsdeltagere

en: Link to Edit Participant
da: Link til Ret Deltager

en: Link to Edit Relationship A-B
da: Link til Ret Relation A-B

en: Link to Edit Relationship B-A
da: Link til Ret Relation B-A

en: Link to Event Configuration
da: link til event konfiguration

en: Link to Event Page
da: Link til event side

en: Link to Event Participants
da: Link til begivenhedsdeltagere

en: Link to Event Registration
da: Link til begivenhedsregistrering

en: Link to Participant Listing
da: Til link deltagerliste

en: Link to Registration Page
da: Link til registreringsside

en: Link to View Activity
da: Link til Vis Aktivitet

en: Link to View Contact
da: Link til Vis Kontakt

en: Link to View Contribution
da: Link til Vis Bidrag

en: Link to View Participant
da: Link til Vis Deltager

en: Link to View Relationship A-B
da: Link til Vis Relation A-B

en: Link to View Relationship B-A
da: Link til Vis Relation B-A

en: Link to a Custom Node
da: link til en bestemt node

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Activity ID will be appended to the end of the link.
da: Link til et Drupel indholdselement eller oversigt, fra basestien. Aktivitets-ID'et vil blive tilføjet til slutningen af linket.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contact ID will be appended to the end of the link.
da: Link til et Drupel indholdselement eller oversigt, fra basestien. Kontakt-ID'et vil blive tilføjet til slutningen af linket.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contribution ID will be appended to the end of the link.
da: Link til et Drupel indholdselement eller oversigt, fra basestien. Bidrags-ID'et vil blive tilføjet til slutningen af linket.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Event ID will be appended to the end of the link.
da: Link til en Drupal indlæg (node) eller Oversigt (View), fra "base path". Begivenhedens ID vil blive tilføjet efter slutningen af linket.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Participant ID will be appended to the end of the link.
da: Link til et Drupel indholdselement eller oversigt, fra basestien. Deltager-ID'et vil blive tilføjet til slutningen af linket.

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The relationship ID will be appended to the end of the link.
da: Link til et Drupel indholdselement eller oversigt, fra basestien. Relations-ID'et vil blive tilføjet til slutningen af linket.

en: Links Text
da: Link tekst

en: List Association Rule(s)
da: List sammenkæede regle(r)

en: List all contribution(s) for this Country.
da: Vis alle bidrag fra dette land.

en: List all contribution(s) for this State.
da: Vis alle bidrag for denne stat.

en: List all contribution(s) for this country.
da: Vis alle bidrag fra dette land.

en: List all contribution(s) for this state.
da: Vis alle bidrag fra denne stat.

en: List more Grants
da: Vis flere legater

en: List my contribution
da: Vis mit bidrag

en: List my contribution anonymously
da: Vis mit bidrag anonymt

en: Lists detailed contribution(s) for this record.
da: List detaljerede bidrag for denne record

en: Live Button URL
da: Aktiv URL knap

en: Live Page
da: Live side

en: Live Recurring Payments URL
da: URL til aktive abonnements betalinger

en: Live Site URL
da: Url til live site

en: Load Mapping
da: Indlæs relationer

en: Loads all variables available to the current page template into a pop-up window. To trigger, add <em>&smartyDebug=1</em> to any CiviCRM URL query string. Make sure you have pop-up blocking disabled in your browser for the CiviCRM site URL.
da: Indlæser alle variabler til rådighed for den aktuelle side skabelon til en pop-up vindue. For at vise dem, tilføj <em> & smartyDebug = 1 </ em> til enhver CiviCRM URL søgestreng. Sørg for at du har pop-up-blokering deaktiveret i din browser for CiviCRM.

en: Localization
da: Lokalisering

en: Localpart
da: Lokaldel

en: Location
da: Sted

en: Location Type
da: Lokationstype

en: Location Types
da: Lokationstyper

en: Location type
da: Lokationstype

en: Log file CiviCRM.log is not writable. Make sure files directory is writable.
da: Der kan ikke skrives til CiviCRM.log filen. Du skal sikre at der er skriverettigheder til biblioteket.

en: Logout
da: Logud

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Longitude of the Address for mapping
da: Længdegrad for adressen til kort

en: Loop
da: Løkke

en: Mailing Content
da: Mail indhold

en: Mailing Created Date
da: Oprettelsesdato

en: Mailing Footer
da: Mail sidefod

en: Mailing Header
da: Mail sidehoved

en: Mailing Label Format
da: Label format til post

en: Mailing Labels
da: Adresselabels

en: Mailing List Subscription
da: Postliste tilmelding

en: Mailing Name
da: Mailudsendelses navn

en: Mailing Recipients
da: Mail modtagere

en: Mailing Report
da: e-mail rapport

en: Mailing Settings
da: Mail indstillinger

en: Mailing Subject
da: Mail emne

en: Mailing bounced ID
da: Udsendelsens returnerings-ID

en: Mailing click through ID
da: Udsendelsesklik-ID

en: Mailing delivered ID
da: Udsendelsesleverings-ID

en: Mailing is forwarded successfully to %count email address. | Mailing is forwarded successfully to %count email addresses.
da[0]: Mail succesfuldt forwardet til %count email adresse.
da[1]: Mail succesfuldt forwardet til %count email adresser.

en: Mailing is not forwarded to the given email address. | Mailing is not forwarded to the given email addresses.
da[0]: Mail er ikke sendt til den angivne e-mail-adresse.
da[1]: Mail er ikke sendt til de angivne e-mail-adresser.

en: Mailing opened ID
da: Udsendelse åbnings-ID

en: Mailing reply ID
da: Udsendelses svar-ID

en: Mailing unsubscribeded ID
da: Udsendelsesafmeldings-ID

en: Mailings %%StatusMessage%%
da: Mails %%StatusMessage%%

en: Make Contribution
da: Giv bidrag

en: Make Default
da: Gør til standard

en: Make Mailing Labels
da: Lav adresselabels

en: Make Name Badges
da: Opret navneskilte

en: Make PDF Letters
da: Lav PDF-breve

en: Make Payment
da: Betaling

en: Make Pledge Payment(s):
da: Lav løfte om donation:

en: Make a Copy of CiviCRM Contribution Page
da: Lav en kopi af en CiviCRM bidragsside

en: Make a Copy of CiviCRM Profile Group
da: Lav en kopi af CiviCRM profilgruppen

en: Make sure you have a current and complete backup of your CiviCRM database and codebase files before starting the upgrade process.
da: Sørg for at du har en aktuel og komplet sikkerhedskopi af din CiviCRM database og codebase filer før du starter opgraderingen.

en: Manage
da: Administrer

en: Manage ACL Roles
da: Administrer ACL-roller

en: Manage Contribution Page
da: Administrer bidragsside

en: Manage Contribution Pages
da: Administrer bidragssider

en: Manage Event Templates
da: Administrer skabeloner

en: Manage Events
da: Administer begivenheder

en: Manage Groups
da: Administrer grupper

en: Manage Personal Campaign Pages
da: Administrer Personlige kampagnesider

en: Manage available date ranges and input formats for different types of date fields.
da: Administrer tilgængelige datointervaller og input formater for forskellige typer af dato felter.

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed. Click <strong>Edit Rule</strong> to review or modify the rules for each type of contact. You will generally want to maintain both 'fuzzy' and 'strict' rules for each contact type.
da: Administrer reglerne der bliver brug til at identificere mulige dubleringer af kontakter. Søg efter dubleringer med den valgte regel, og flet kontaktoplysninger efter behov. Klik <strong>Rediger regel</strong> for at se eller ændre reglerne for hver type af kontakt. Du vil generelt have behov for at vedligeholde både 'slappe' og 'strenge' regler for hver kontakt type.

en: Manual Synchronization:
da: Manuel synkronisering:

en: Manually Synchronize
da: Manuel synkronisering

en: Map
da: Kort

en: Map Contact
da: Kortlæg kontakt

en: Map Contacts
da: Kortlæg kontakter

en: Map Location(s)
da: Kortlæg lokationer

en: Map Provider
da: Kort leverandør

en: Map this Address
da: Vis sted på kort

en: Map this Location
da: Vis sted på kort

en: Mapper for Field %1
da: Mapping for felt %1

en: Mapping Option
da: Mapping muligheder

en: Mapping Type
da: Mapping typer

en: Mapping and Geocoding
da: Mapping og Geocoding

en: Mapping features require PHP version 5 or greater
da: Kort funktioner kræver PHP vers. 5 eller senere

en: Market Value
da: Vejl. pris

en: Mask
da: Maske

en: Match Fields
da: Match felter

en: Match Value or Expression
da: Match værdi eller udtryk

en: Matched values are replaced with this prefix plus a unique code. EX: If replacement prefix for &quot;Vancouver&quot; is <em>city_</em>, occurrences will be replaced with <em>city_39121</em>.
da: Matchede værdier er erstattet med dette præfiks plus en unik kode. EX: Hvis udskiftningspræfiks for "Vancouver" er <em>city_,</em> vil hændelser blive erstattet med <em>city_39121.</em>

en: Max Amount
da: Maksimum beløb

en: Max Amount One
da: Max-beløb et

en: Max Amount Two
da: Max-beløb to

en: Max Number of Participants
da: Maksimalt antal deltagere

en: Max Participants
da: Maksimalt antal deltagere

en: Max participants should be a positive number
da: Maks. deltagere skal være et positivt tal

en: Maximum Amount
da: Maximum beløb

en: Maximum Attachments
da: maks. antal vedhæftninger

en: Maximum File Size
da: Maksimal filstørrelse

en: Maximum Number of Reminders
da: Maksimalt antal påmindelser

en: Maximum Reminders Send
da: Send max antal påmindelser

en: Medium
da: Medie

en: Meeting
da: Møde

en: Member
da: Medlem

en: Member Count
da: Medlemstal

en: Member Name
da: Medlemsnavn

en: Member Name or Email
da: Medlems navn eller email

en: Member Since
da: Medlem siden

en: Member Since %2 %1
da: Medlem siden %2 %1

en: Member's Name
da: Medlems navn

en: Members
da: Medlemmer

en: Members of <a href="%1">%2</a>
da: Medlemmer af <a href="%1">%2</a>

en: Membership
da: Medlemsskab

en: Membership Change Date
da: Dato for ændring af medlemskab

en: Membership Expiration Date
da: Medlemsskabs udløbsdato

en: Membership Fee
da: Medlemskontingent

en: Membership ID
da: Medlemsskab ID

en: Membership Owner ID
da: Medlemskabs ejer-ID

en: Membership Payment and Receipt
da: Medlemskabs betaling og kvittering

en: Membership Status
da: Status på medlemskab

en: Membership Summary Report
da: Status på medlemskab

en: Membership Transaction #
da: Medlemsskabstransaktion #

en: Membership Type
da: Type af medlemskab

en: Membership Type Default
da: Standardtype af medlemskab

en: Membership Type(s)
da: Medlemskabs type(r)

en: Membership Type:
da: Type af medlemskab:

en: Membership Types
da: Typer medlemskaber

en: Memberships
da: Medlemskaber

en: Memo
da: Notat

en: Menu '%1' has been saved.
da: Menu '%1' er blevet gemt.

en: Merge
da: Flet

en: Merge Contacts
da: Flet kontakter

en: Merge labels for contacts with the same address
da: Flet labels til kontakter med samme adresse

en: Message
da: Besked

en: Message Formats
da: Besked formater

en: Message Subject
da: Besked emne

en: Message Template
da: Meddelelsesskabelon

en: Message Templates
da: Meddelelses skabeloner

en: Message Title
da: Besked titel

en: Message if Event Is Full
da: Besked hvis arrangementet er fuldt booket

en: Method
da: Metode

en: Middle Name
da: Mellemnavn

en: Min Amount
da: Minimum beløb

en: Min Amount One
da: Min-beløb et

en: Min Amount Two
da: Min-beløb to

en: Minimum Amount
da: Minimum beløb

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
da: Minimumsbeløbet skal være mindre end maksimumbeløbet

en: Minimum Contribution
da: Minimum bidragsbeløb

en: Minimum Contribution Amount
da: Minimum bidragsbeløb

en: Minimum Fee
da: Minimumsgebyr

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Missing input parameters
da: Manglende input parametre

en: Missing required contact matching fields.
da: Mangler påkrævede matchende kontakt felter

en: Missing required field(s) :
da: Mangler påkrævede felter:

en: Missing required field: %1
da: Mangler påkrævede felt: %1

en: Missing required field: Provide %1 or %2
da: Mangler påkrævede felt: Angiv %1 eller %2

en: Missing required field: Provide Particiapnt ID
da: Mangler påkrævet felt: Angiv deltager ID

en: Missing required fields
da: Mangler påkrævede felter

en: Mixed profile not allowed for on behalf of registration/sign up.
da: Flertydig profil er ikke tilladt i "på vegne af" registrering/tilmelding.

en: Mobile
da: Mobil

en: Modified Between
da: Ændret mellem

en: Modified By
da: Ændret af

en: Modified Date
da: Ændret dato

en: Module
da: Modul

en: Monetary Amount Display
da: Beløbsvisning af valuta

en: Monetary Value Display
da: Værdivisning af valuta

en: Money
da: Penge

en: Money Sent Date - From
da: Penge afsendt dato - Fra

en: Money Transferred
da: Penge overført

en: Month and Year
da: Måned og år

en: More information and sample messages...
da: Mere information og prøve meddelelser ...

en: More information on required tokens...
da: Mere information om påkrævede felter/tokens...

en: More information on tokens...
da: Mere information om felter/tokens...

en: Most Recent Activity
da: Seneste aktivitet

en: Multi-Select
da: Fler-valg

en: Multi-Select Country
da: Vælg lande

en: Multi-Select Country
da: Vælg flere lande

en: Multi-Select State/Province
da: Vælg flere Stater/provinser

en: Multiple Choice Options
da: Flere valg muligheder

en: My Cases
da: Mine sager

en: My Contact Dashboard
da: Min Kontakt Tavle

en: My Role
da: Min rolle

en: NO BULK EMAILS (User Opt Out)
da: INGEN MASSE EMAILS (bruger fravalg)

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> feature below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
da: BEMÆRK: Alternativt kan du aktivere <strong>Betal Senere</strong> funktionen nedenfor uden at oprette en betaling processor. Alle brugere vil derefter blive bedt om at indsende betaling offline (fx e-mails i en check, ringe oplysninger ind om kreditkort, osv.).

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> option below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
da: BEMÆRK: Alternativt kan du aktivere <strong>Betal senere</strong> valgmulighed nedenfor uden at oprette en betaling processor. Alle brugere vil herefter blive bedt om at indsende betaling offline (f.eks post i en check, call i et kreditkort, osv.).

en: NOTICE: No thumbnail of your image was created because the GD image library is not currently compiled in your PHP installation. Product is currently configured to use default thumbnail image. If you have a local thumbnail image you can upload it separately and input the thumbnail URL by editing this premium.
da: BEMÆRK: Ingen miniature af dit billede blev oprettet, fordi GD image biblioteket er i øjeblikket ikke er opsat i din PHP installation. Produktet er i øjeblikket konfigureret til at bruge standard miniaturebillede. Hvis du har en lokal miniaturebillede, kan du uploade det separat og angive URL'en ved at redigere dette premium.

en: Name
da: Navn

en: Name A B
da: Navn A B

en: Name B A
da: Navn B A

en: Name Badge Format
da: Navneskilt format

en: Name Your Mailing
da: Navngiv din mailudsendelse

en: Name already exists in Database.
da: Navnet findes allerede i databasen

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
da: Navnet kan kun bestå af alphanumeriske tegn

en: Name for new group
da: Ny gruppes navn

en: Name is required to save Import Mapping
da: du skal angive et navn for at kunne gemme import mapping

en: Name like
da: Navn som

en: Name of Tag
da: Taggets navn

en: Name of the protocol to use for polling.
da: Navn på protokollen der skal bruges ved afstemning.

en: Name of this group of settings.
da: Navn på denne gruppe af indstillinger.

en: Name of this status type, for use in the code.
da: Navn på denne statustype, til brug i koden.

en: Name or Email
da: Navn eller email

en: Name or Email
da: Navn eller email

en: Name or IP address of mail server machine.
da: Navn eller IP-adressen på mail-server maskine.

en: Name:
da: Navn

en: Net Amount
da: Netto Beløb

en: Net Payment
da: Nettobetaling

en: Net value of the contribution (Total Amount minus Fee).
da: Nettoværdi af bidraget (Total beløb minus gebyr).

en: New %1
da: Ny %1

en: New %1 Option
da: Ny %1 muligheder

en: New Activity
da: Ny aktivitet

en: New Activity Type
da: Ny aktivitetstype

en: New Base Directory
da: Nyt basis katalog

en: New Base URL
da: Ny basis URL

en: New Case
da: Ny sag

en: New Case Type
da: Ny sagstype

en: New CiviCRM Profile
da: Ny CiviCRM profil

en: New Contact
da: Ny kontakt

en: New Contact Type
da: Ny kontakttype

en: New Contribution
da: Nyt bidrag

en: New Credit Card
da: Nyt kreditkort

en: New Donor
da: Ny donor

en: New Email Settings
da: Ny email-indstillinger

en: New Event
da: Ny event

en: New Event Template
da: Ny arrangementskabelon

en: New Grant
da: Nyt tilskud

en: New Individual
da: Ny person

en: New Location Type
da: Ny lokationstype

en: New Mailing
da: Ny mail

en: New Mailing Component
da: Ny mail-komponent

en: New Membership Status
da: Ny medlemskabs status

en: New Membership Type
da: Ny medlemskabs type

en: New Menu
da: Ny menu

en: New Message Template
da: Nyt besked skabeloner

en: New Note
da: Ny note

en: New Option Group
da: Ny mulighedsgruppe

en: New Option Value
da: Ny valgmulighed

en: New Participant Status
da: Ny deltager status

en: New Payment Procesor Type
da: Ny betalingsprocessortype

en: New Payment Processor
da: Ny betalingprocessor

en: New Pledge
da: Nyt tilsagn

en: New Price Set
da: Nyt prissæt

en: New Relationship Type
da: Ny relationstype

en: New Site Name
da: Nyt hjemmeside navn

en: New Smart Group
da: Ny smart gruppe

en: New Start Date
da: Ny startdato

en: New Tag
da: Ny tag

en: New Text
da: Ny tekst

en: New Title
da: Ny titel

en: New relationship record(s) created: %1.
da: Ny relations post(er) oprettet: %1.

en: Next >>
da: Næste >>

en: Next Amount
da: Næste beløb

en: Next Contribution Date
da: Næste bidragsdato

en: Next Pay Date
da: Næste betalingsdato

en: Next Payment Amount
da: Næste betalingsbeløb

en: Next Payment Date
da: Næste betalingsdato

en: Next Sched Contribution
da: Næste planlagte bidrag

en: Next Scheduled Activity
da: Næste planlagte aktivitet

en: Nick Name
da: Kælenavn

en: No
da: Nej

en: No Bulk Emails (User Opt Out)
da: Ingen massemail (bruger fravalg)

en: No Fee Level(s) or Price Set is configured for this event.<br />Click <a href='%1'>CiviEvent >> Manage Event >> Configure >> Event Fees</a> to configure the Fee Level(s) or Price Set for this event.
da: Der er ingen gebyrniveau eller pris konfigureret til denne begivenhed. <br /> Klik <a href='%1'>CiviEvent>> Administrer Begivenhed>> Opsætning>> Event gebyr</a> til at konfigurere gebyrniveau (er) eller pris for denne begivenhed.

en: No Mailings match your search criteria. Suggestions:
da: Ingen mails matcher dine søgekriterier. Forslag:

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. If this is a <strong>paid event</strong> AND you want users to be able to <strong>register and pay online</strong>, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a> first. Then return to this screen and assign the processor to this event.
da: Ingen betaling Processor er konfigureret / aktiveret for dit websted. Hvis dette er en <strong>betalt begivenhed,</strong> og du ønsker, at brugerne skal kunne <strong>registrere og betale online,</strong> skal du <a href='%1'>konfigurere en betalingprocessor</a> først. Derefter vende tilbage til skærmen og tildele processoren til dette arrangement.

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. Unless you are only using CiviContribute to solicit non-monetary / in-kind contributions, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a>. Then return to this screen and assign the processor to this Contribution Page.
da: Ingen betalingsløsning er konfigureret / aktiveret for din hjemmeside. Medmindre du kun bruger CiviContribute til at hverve ikke-monetære / bidrag i naturalier, skal du <a href='%1'>konfigurere en betalingsløsning</a> . Derefter vende tilbage til dette skærmbillede og tildele betalingsløsning til denne Bidragsside.

en: No Price Set has been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex contribution options (e.g. "Contribute $25 more to receive our monthly magazine."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
da: Intet prissæt er konfigureret / aktiveret for din hjemmeside. Prissæt giver dig mulighed for at konfigurere mere komplekse bidrag (f.eks \ "Bidrag 25 kr. mere til at modtage vores månedlige magasin. "). Klik <a href='%1'>her</a> hvis du ønsker at konfigurere prissæt.

en: No grants have been recorded for this contact.
da: Der er ingen legater tilknyttet denne kontaktperson.

en: No link
da: Ingen Link

en: No matching memberships found.
da: Der blev ikke fundet nogen matchende medlemskaber.

en: No matching pledge results found.
da: Ingen matchende Løfter blev fundet.

en: No pledges have been recorded from this contact.
da: Ingen løfter er blevet gemt fra denne kontakt.

en: No processing status reported yet.
da: Ingen status på arbejdsproces endnu

en: No thank you
da: Nej tak

en: No updates have been saved.
da: Ingen opdatering er blevet gemt.

en: No valid membership status for given dates.
da: Ingen gyldig medlemskabsstatus for de givne datoer.

en: Non Deductible Amount
da: Ikke fradragsberettiget beløb

en: Non-deductible Amount
da: Ikke fradragsberettet beløb

en: Non-deductible portion of this contribution.
da: Ikke fradragsberettiget andel af dette bidrag.

en: None
da: Ingen

en: Not a CMS User
da: Ikke CMS bruger

en: Not scheduled
da: Ikke planlagt

en: Note Text
da: Note tekst

en: Note(s)
da: Note(r)

en: Notes
da: Noter

en: Notify Email
da: Notifikationsmail

en: Number
da: Tal

en: Number of Installments
da: Antallet af betalinger

en: Number of grants
da: Antal legater

en: Number of installments must be a whole number.
da: Antal rater skal være et helt tal.

en: Number of selected grants: %1
da: Antal valgte legater: %1

en: Number of selected pledges: %1
da: Antal valgte Løfter: %1

en: Number of<br />Participant
da: Antal<br />deltagere

en: Object Table
da: Label på objekt

en: Off
da: Slukket

en: Offer a Waitlist?
da: Tilbyd en venteliste?

en: On
da: Tændt

en: On Behalf Of
da: På vegne af

en: On Behalf Of Organization
da: På vegne af en organisation

en: On Duplicate Entries
da: På kopierede registreringer

en: On Hold
da: På hold

en: On behalf of Label
da: På vegne af tesktlabel

en: On duplicate entries
da: Ved dobbelte poster/indtastninger

en: Once you've received your new account welcome email, you can <a href=%1>click here</a> to login and promote your campaign page.
da: Når du har modtaget din velkomst-mail, så kan du <a href=%1>klikke her</a> for at logge ind, og reklamere for din Personlige Kampagneside.

en: One %1 should be marked as primary.
da: En %1 skal være angivet som primær.

en: One matching contact was found.  | %count matching contacts were found.<br />
da[0]: En matchende kontakt fundet
da[1]: %count matchende kontakter blev fundet

en: One or more payment reminders can be emailed to this contributor based on the values entered in this section. If a 'Self-service Payments Page' has been selected, the reminder will include a link for the contributor to make their payment online.
da: En eller flere betalnigspåmindelser kan sendes med mail til denne bidragsyder basseret på valgene i denne sektion. Hvis en betalingsside er valgt, vil påmindelsen indeholde et link dertil.

en: Online Contribution
da: Online bidrag

en: Online Contribution:
da: Online Bidrag:

en: Online Event Registration
da: Online event registrering

en: Online Membership: Admin Interface
da: Online medlemsskab: Administrations interface

en: Online Registration
da: Online Registrering

en: Online registration is not currently available for this event (contact the site administrator for assistance).
da: Online tilmelding er i øjeblikket ikke tilgængelig for denne begivenhed (kontakt administratoren for at få hjælp).

en: Only %1 Registrations available.
da: Kun %1 registreringer til rådighed.

en: Only 'View' and 'Edit' operations are valid for this type of data
da: Kun 'Vis' og 'Rediger' operationer er tilladt for denne type af data

en: Only one %1 can be marked as primary.
da: Kun en %1 kan markeres som primær.

en: Only show Credit Card Payments
da: Vis kun kreditkortbetalinger

en: Oops! - The CiviCRM settings file (civicrm.settings.php) was not found in the expected location
da: Hov! - CiviCRMs indstillingsfil (civicrm.settingsphp) blev ikke fundet på det forventede sted

en: Oops! - The path for including CiviCRM code files is not set properly. Most likely there is an error in the <em>civicrm_root</em> setting in your CiviCRM settings file (!1).
da: Ups! -Stien til at inkludere CiviCRM kodefiler er ikke sat korrekt. Der er højst sandsynligt en fejl i <em>civicrm_root</em>-indstillingen i din CiviCRM indstillingsfil (!1).

en: Oops, it looks like there are currently no available spaces for the %1 event.
da: Ups, det ser ud som om der er i øjeblikket ingen tilgængelige pladser er på %1 arrangementet.

en: Oops, it looks like your registration for %1 has already been cancelled.
da: Ups, det ser ud som din registrering for %1 er allerede blevet aflyst.

en: Oops. It looks like there is no valid payment status for online payment.
da: Ups. Det ser ud som om, der ikke er nogen gyldig betalingsstatus for online betaling.

en: Oops. It looks like this participant is already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
da: Hov! Det ser ud til at denne deltager allerede har tilmeldt sig denne event. Hvis du ønsker at ændre din tilmelding, eller du mener denne meddelelse er en fejl, kontakt da venligst sidens administrator.

en: Oops. It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
da: Hov! Det ser ud til at du allerede har tilmeldt dig denne event. Hvis du ønsker at ændre din tilmelding, eller du mener denne meddelelse er en fejl, kontakt da venligst sidens administrator.

en: Oops. It looks like you are trying to increase the number of additional people you are registering for. You can confirm registration for a maximum of %1 additional people.
da: Ups. Det ser ud som du forsøger at øge antallet af ekstra personer, du tilmelder. Du kan registrere højst %1 ekstra personer.

en: Oops. It looks like you have an incorrect or incomplete link (URL). Please make sure you've copied the entire link, and try again. Contact the site administrator if this error persists.
da: Ups. Det lader til, at du har et ukorrekt eller manglefuldt link (URL). Check venligst at du har kopieret hele linket og forsøg igen. Kontakt hjemmesidens administrator, hvis denne fejl gentager sig.

en: Oops. The membership you're trying to renew appears to be invalid. Contact your site administrator if you need assistance. If you continue, you will be issued a new membership.
da: Ups. Der er noget galt med det medlemsskab du forsøger at forny. Kontakt sidens administrator hvis du har brug for hjælp. Hvis du fortsætter, får du tildelt et nyt medlemsskab.

en: Oops. There are enough available spaces in this event. You can not add yourself to the waiting list.
da: Ups. Der er nok tilgængelige pladser på denne begivenhed. Du kan ikke tilføje dig selv til venteliste.

en: Oops. We encountered a problem in processing your subscription confirmation. Please contact the site administrator.
da: Ups. Vi stødte på et problem, da vi behandlede din bekræftelse på tilmeldingen til postlisten. Kontakt venligst hjemmesidens administrator.

en: Oops. You cannot make a payment for this pledge - pledge status is %1.
da: Ups. Du kan ikke udføre en betaling for dette Løfte - Løfte status er %1.

en: Oops. Your %1 settings are incorrect. No test mail has been sent.
da: Ups! Dine %1 indstillinger er ikke korrekte. Der er ikke afsendt en testmail.

en: Open Tracking
da: Åben tracking

en: Open tracking
da: Sporing af visninger

en: OpenID is not a valid URL.
da: OpenID er ikke en gyldig adresse.

en: Opened
da: Åbnet

en: Openid
da: OpenID

en: Operation
da: Handling

en: Operator
da: Operatør

en: Opt-Out
da: Vælge-ud

en: OptOut
da: Fravælg

en: Opted Out of Bulk Mail
da: Fravalgt massemail

en: Opted to Pay Contribution Later, and is still pending payment.
da: Har valgt at betale for bidraget senere, og mangler stadig at betale.

en: Opted to Pay Later after Registration, and is still pending payment.
da: Har ved registrering valgt at betale senere, og mangler stadig at betale.

en: Option
da: Mulighed

en: Option Group?
da: Mulig gruppe

en: Option Grouping Name
da: Gruppenavn for muligheder

en: Option Label
da: Mulig label

en: Option Lists
da: Muligheder

en: Option Value
da: Mulig værdi

en: Option label cannot be empty
da: Valgmuligheds etiket feltet kan ikke være tomt

en: Option value cannot be empty
da: Valgmuligheds værdi feltet kan ikke være tomt

en: Optional local part (e.g., 'civimail+' for addresses like civimail+s.1.2@example.com).
da: Valgfri lokal del (f.eks »civimail + 'for adresser, f.eks civimail + s.1.2 @ example.com).

en: Optionally set a maximum number of participants for this event.
da: Valgfrit fastsæt et maksimalt antal deltagere til denne begivenhed.

en: Options
da: Indstillinger

en: Options Per Line
da: Muligheder pr. linje

en: Optout
da: Fravælg

en: Or Provide Contact Id or External Identifier.
da: Eller giv kontakt id eller ekstern identifikation.

en: Or you can <a href='%1'>browse all %2 mailings</a>.
da: Eller du kan <a href='%1'>gennemse alle %2 mails</a> .

en: Order
da: Ordre

en: Org Unsubscribe
da: Org Afmeld

en: Organization
da: Organisation

en: Organization Name
da: Navn På Organisation

en: Organization email is required.
da: Organisationens mail er påkrævet.

en: Other
da: Anden

en: Other Amount
da: Andet beløb

en: Otherwise, the registration link is hidden and the &quot;Event Full Message&quot' is displayed when the maximum number of registrations is reached. Only participants with status types marked as 'counted' are included when checking if the event is full.
da: Ellers er registrering linket skjult og "Begivenhed fuldt booket besked" 'vises, når det maksimale antal registreringer er nået. Kun deltagere med status typer markeret som 'optælles' er inkluderet, når der kontrolleres om begivenheden er fuld.

en: Override Verp
da: Overskriv Verp

en: Owner Entity Table
da: Ejer enheds tabel

en: PDF Receipts
da: PDF kvitteringer

en: PHP class name
da: PHP klasse navn

en: Page Text
da: Side tekst

en: Page Title
da: Side titel

en: Pager
da: Personsøger

en: Paid Amount
da: Betalt beløb

en: Paid By
da: Betalt af

en: Paid By - %1
da: Betalt af - %1

en: Paid By should be Check when a check number is entered for a contribution.
da: Betalt Med skal være en check, når et checknummer er indtastet for et bidrag.

en: Paid Date
da: Betalt dato

en: Paid Event
da: Betalt begivenhed

en: Parent
da: Overordnet

en: Parent Activity ID
da: Overordnet Aktivitets ID

en: Parent Entity Table
da: Overordnet enhedstabel

en: Parent Tag
da: Overordnet tag

en: Parents
da: Forældre

en: Participant
da: Deltager

en: Participant E-mail
da: Deltagers email

en: Participant ID
da: Deltager ID

en: Participant Id
da: Deltager ID

en: Participant Listing
da: Deltagerliste

en: Participant Listing ID
da: Deltager ID

en: Participant Name
da: Deltagers navn

en: Participant Name or Email
da: Deltager navn eller email

en: Participant Role
da: Deltager rolle

en: Participant Role %1
da: Deltagerrolle %1

en: Participant Role Id
da: Deltager rolle ID

en: Participant Source
da: Deltager kilde

en: Participant Status
da: Deltager status

en: Participant Status %1
da: Deltager status %1

en: Participant Status Id
da: Deltager status ID

en: Participant listing code file cannot be '%1'
da: Deltagers listing code file kan ikke være '%1'

en: Participant listings.
da: Deltager lister.

en: Participant status has been updated to '%1'. An email has been sent to %2.
da: Deltager status er blevet opdateret til '%1'. En e-mail er blevet sendt til %2.

en: Participant's Contact ID
da: Begivenhedens kontakt ID

en: Participant's Name
da: Deltagers navn

en: Participants
da: Deltagere

en: Participants (Event Name)
da: Deltagere (Event navn)

en: Participants (Role)
da: Deltagerere (rolle)

en: Participation in this event requires approval. Submit your registration request here. Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
da: Deltagelse i dette arrangement kræver godkendelse. Indsend din registreringsanmodning her. Når du er godkendt, vil du modtage en email med et link til en webside, hvor du kan fuldføre registreringen.

en: Password
da: Adgangskode

en: Password and Confirm Password values are not the same.
da: Password og gentaget password er ikke ens.

en: Password is not set in the Administer CiviCRM &raquo; Payment Processor.
da: Password er angivet i Administrer CiviCRM &raquo; Betalingsformidler.

en: Password to use when polling (for IMAP and POP3).
da: Password som bruges ved afstemninger (for IMAP og POP3).

en: Past Due
da: Restance

en: Path
da: Sti

en: Pattern
da: Mønster

en: Paused
da: Pause

en: Pay Later Instructions
da: Betal Senere instruktioner

en: Pay Later Label
da: Betal Senere Label

en: Pay Later Receipt
da: Betal senere-kvittering

en: Pay Later Text
da: Betal senere beskrivelse

en: Pay later instructions
da: Betal senere instruktioner

en: Pay later label
da: Betal senere tekstlabel

en: Pay later option
da: Betal senere valgmulighed

en: Payment ID
da: Betalings ID

en: Payment Information
da: Information om betaling

en: Payment Instrument
da: Betalingsmåde

en: Payment Processor
da: Betalingsformidler

en: Payment Processor Type
da: Betalingsformidler type

en: Payment Processor is a required field.
da: Betalingsløsning er et påkrævet felt

en: Payment Scheduled - From
da: Betaling planlagt - fra

en: Payment Start
da: Betalings starter

en: Payment Status
da: Betalings status

en: Payment Type
da: Betalings type

en: Payment processor is not set for this page
da: Betalingsprocessor er ikke indstillet for denne side.

en: Payments
da: Betalinger

en: Payments Date From
da: Betalingsdato fra

en: Payments Ended Date - From
da: Slutdato for donationer - fra

en: Payments Received
da: Betaling modtaget

en: Payments Start
da: Betalinger begynder

en: Payments Start Date - From
da: Startdato for donationer - fra

en: Payments are due on the
da: Betaling forfalder den

en: Pending
da: Afventer

en: Pending from approval
da: Afventer fra godkendelse

en: Pending from waitlist
da: Afventer fra venteliste

en: Pending participant expiration (hours)
da: afventer deltagelsesudløb (timer)

en: Period
da: Periode

en: Period Type
da: Periode-type

en: Permission
da: Tilladelse

en: Permission for contact a to view and update information for contact b
da: Tilladelse for kontakt A til at se og opdaterer for kontakt B

en: Personal Campaign Page
da: Personlig kampagneside

en: Personal Campaign Page - %1
da: Personlig Kampagneside - %1

en: Personal Campaign Page Contribution Information
da: Personlig kampagneside bidragsinformation

en: Personal Campaign Page ID
da: Personlig kampagneside ID

en: Personal Campaign Page Nickname
da: Navn på personlig bidragsside

en: Personal Campaign Page Personal Note
da: Personlig besked til personlig bidragsside

en: Personal Campaign Page Settings (%1)
da: Personlig Kampagneside Indstilling (%1)

en: Personal Campaign Page Status
da: Personlig kampagneside status

en: Personal Campaign Page Title
da: Titel på Personlig kampagneside

en: Personal Campaign Pages
da: Personlige kampagne sider

en: Personal Campaign Pages are currently not enabled for this contribution page. However you can still support the campaign by making a contribution here.
da: Personlige kampagnesider er ikke i øjeblikket aktiveret for denne bidragsside. Du kan dog stadig give et bidrag.

en: Personal Note
da: Personlig note

en: Phone
da: Telefon

en: Phone Call
da: Telefonopkald

en: Phone No
da: Telefon

en: Phone Number
da: Telefon nummer

en: Phone Type
da: Telefontype

en: Phone type
da: Telefontype

en: Pick a premium to include on this Contribution Page. Use <a href='%1'>Manage Premiums</a> to create or enable additional premium choices for your site.
da: Vælg et Premium, som skal medtages på denne Bidragsside. Brug <a href='%1'>Administrer Premiums</a> til at oprette eller aktivere yderligere Premiums.

en: Pie
da: Lagkage

en: Plain-text format
da: Ren-tekst format

en: Please Enter the value for Original Word
da: Venligst angiv det originale ord

en: Please Enter the value for Replacement Word
da: Venligst angiv et erstatningsord

en: Please assign this permission to a Role.
da: Vælge venligst en tilladelse til en rolle

en: Please clear your value if you want to use %1 operator.
da: Ryd værdien hvis du vil bruge %1 operatoren.

en: Please correct the following errors in the form fields below:
da: Ret venligst nedenstående fejl i felterne nedenfor:

en: Please define the custom translation function first.
da: Angiv den brugerdefinerede oversættelsesfunktion først.

en: Please do not use '/' in Event Title.
da: Du må ikke bruge '/' i arrangementstitlen

en: Please do not use '/' in Title
da: Undlad venligst at bruge '/' i titlen

en: Please do not use this task to send a lot of emails (greater than %1). We recommend using CiviMail instead.
da: Benyt ikke denne opgave til at sende mange e-mails (flere end %1). Vi anbefaler i stedet at bruge CiviMail.

en: Please ensure that the CiviCRM Contact exists
da: Sørg for at CiviCRM-kontakten eksisterer

en: Please enter 1 (for Yes) or 0 (for No) if you want to set a default value.
da: Angiv 1 (for Ja) eller 0 (for Nej) hvis du vil sætte en standardværdi.

en: Please enter 1 or 0 as value.
da: Angiv 1 eller 0 som værdi.

en: Please enter Confirmation Email FROM Email Address.
da: Angiv venligst bekræftelses e-mail fra e-mail adresse.

en: Please enter Confirmation Email FROM Name.
da: Angiv venligst bekræftelses e-mail fra Navn.

en: Please enter a Fixed Period Start Day for this subscription or service.
da: Angiv venligst en fast periode start dag for dette abonnement eller service.

en: Please enter a Title for the registration Confirmation Page
da: Angiv en titel for bekræftelse af registrering -siden

en: Please enter a Title for the registration Thank-you Page
da: Indtast venligst en titel for tak for registrering -siden

en: Please enter a label for at least one fee level.
da: Indtast venligst en etiket til mindst én gebyr niveau.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Contribution Amount.
da: Skriv venligst en monetær værdi for minimale bidragsbeløb.

en: Please enter a name to include in the Honor Roll, or select 'contribute anonymously'.
da: Skriv venligst et navn, som vises i listen over bidragsyere, eller vælg 'Bidrag anonymt'.

en: Please enter a number for frequency (e.g. every "3" months).
da: Indtast et nummer for frekvens (fx hver \ "3 " måned).

en: Please enter a number for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 months).
da: Skriv venligst, hvor mange gange du ønsker at give dette gentagne bidrag (f.eks. hver 3 måned).

en: Please enter a password.
da: Venligst angiv et password.

en: Please enter a valid %1
da: Venligst angiv et gyldigt %1

en: Please enter a valid Credit Card Number
da: Angiv venligst et gyldig kredit kort nummer

en: Please enter a valid Credit Card Verification Number
da: Angiv venligst et gyldig kredit kort bekræftelses nummer

en: Please enter a valid No. of reminders.
da: Angiv venligst et gyldigt antal påmindelser.

en: Please enter a valid Pledge Frequency Interval.
da: Angiv venligst en gyldig Løfte frekvens interval.

en: Please enter a valid additional reminder day.
da: Angiv venligst en anden gyldig påmindelsesdato

en: Please enter a valid amount (numbers and decimal point only).
da: Angiv et gyldigt beløb (kun tal og komma).

en: Please enter a valid date using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
da: Angiv en gyldig dato i formatet ÅÅÅÅ-MM-DD. Eksempel: 2009-12-31.

en: Please enter a valid email address (e.g. 'yourname@example.com').
da: Angiv venligst en gyldig email adresse (fx. 'ditnavn@example.com').

en: Please enter a valid email address for Contact Email
da: Angiv venligst en gyldig mail-adresse i 'kontakt mail'

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 31.
da: Angiv en gyldig dag for gentagne betalinger dvs. 1 til 31.

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 7.
da: Angiv en gyldig dag for gentagne betalinger dvs. 1 til 7.

en: Please enter a valid integer as default value.
da: Angiv et gyldigt heltal som standardværdi.

en: Please enter a valid integer value.
da: Angiv et gyldigt heltal.

en: Please enter a valid integer.
da: Vælg et gyldigt heltal.

en: Please enter a valid limit.
da: Angiv venligst en gyldig grænse.

en: Please enter a valid list of comma delimited email addresses
da: Venligst indtast en valid, komma-separeret liste over email-adresser

en: Please enter a valid monetary amount.
da: Angiv et gyldigt pengebeløb.

en: Please enter a valid money value (e.g. %1).
da: Angiv venligst et gyldig penge beløb (eks. %1)

en: Please enter a valid money value for this field (e.g. %1).
da: Angiv venligst et gyldigt værdi beløb i dette felt (eks. %1).

en: Please enter a valid money value.
da: Angiv en gyldig penge værdi.

en: Please enter a valid number as default value.
da: Angiv et gyldigt tal som standardværdi.

en: Please enter a valid number for %1
da: Angiv venligst et gyldigt tal for %1

en: Please enter a valid number of installments.
da: Angiv et gyldigt antal rater.

en: Please enter a valid number value.
da: Venligst indtast en gyldig talværdi

en: Please enter a valid number.
da: Vælg et gyldigt tal.

en: Please enter a valid payment due day.
da: Angiv en gyldig betalingsdag.

en: Please enter a valid phone number.
da: Angiv venligst et gyldigt telefonnummer.

en: Please enter a valid pledge installment.
da: Angiv venligst en gyldig Løfte betalingsrate.

en: Please enter a valid reminder day.
da: Angiv venligst en gyldig påmindelsesdato

en: Please enter a valid value for your card security code. This is usually the last 3-4 digits on the card's signature panel.
da: Venligst angive en gyldig værdi fra dit kontokorts sikkerheds kode. Det er normalt 3-4 cifre bag på kortet.

en: Please enter a valid value.
da: Angiv en gyldig værdi.

en: Please enter a value for %1
da: Angiv venligst en værdi for %1

en: Please enter a whole number for Number of additional people.
da: Angiv et helt tal for antallet af ekstra personer.

en: Please enter an amount for at least one fee level.
da: Indtast venligst et beløb til mindst et gebyr niveau.

en: Please enter correct Data ( in valid format ).
da: Angiv gyldigt Data (i et gyldigt format).

en: Please enter integer value for weight
da: Skriv et heltal for vægt

en: Please enter the Actual Cost of Product.
da: Skriv venligst den faktiske omkostning for produktet

en: Please enter the City for %1.
da: Venligst angiv byen for %1.

en: Please enter the Duration Interval for this subscription or service.
da: Angiv venligst varighedens interval for dette abonnement eller service.

en: Please enter the Duration Unit for this subscription or service.
da: Angiv venligst varighedens enhed for dette abonnement eller service.

en: Please enter the Frequency Interval for this subscription or service.
da: Angiv venligst frekvens intervallet for dette abonnement eller service.

en: Please enter the Frequency Unit for this subscription or service.
da: Angiv venligst frekvens enheden for dette abonnement eller service.

en: Please enter the Market Value for this product.
da: Skriv venligst den vejledende pris for dette produkt.

en: Please enter the Pay Later instructions to be displayed to your users.
da: Indtast venligst Betal Senere instrukser, der skulle vises til dine brugere.

en: Please enter the Pay Later prompt to be displayed on the Registration form.
da: Indtast venligst Betal Senere teksten som skal vises på tilmeldingsblanketten.

en: Please enter the Zip/Postal Code for %1.
da: Venligst angiv postnummeret for %1.

en: Please enter the associated Contribution Type
da: Indtast venligst associerede bidragstype

en: Please enter the contribution Type.
da: Indtast venligst bidragstype.

en: Please enter the contribution.
da: Venligst indtast bidraget.

en: Please enter the duration as number of minutes (integers only).
da: Angiv venligst varigheden som antal af minutter (kun tal)

en: Please enter the fee label for the paid event.
da: Indtast venligst gebyretiket for den betalte begivenhed.

en: Please enter the follow-up interval as a number (integers only).
da: Angiv venligst et gyldigt interval for opfølgning (kun tal)

en: Please enter the instructions to be sent to the contributor when they choose to 'pay later'.
da: Skriv instruktionerne, som sendes til bidragsyderen, når denne vælger 'Betal senere'.

en: Please enter the number of hours (as an integer).
da: Angiv venligst varigheden som antal af minutter (kun tal)

en: Please enter the operator.
da: Indtast operatoren.

en: Please enter the organization name.
da: Angiv venligst organisationens navn.

en: Please enter the text for the 'pay later' checkbox displayed on the contribution form.
da: Skriv venligst teksten til 'Betal senere' afkrydsningsfelt vist på bidragssiden.

en: Please enter the valid email address.
da: Venligst angiv en gyldig emailadresse

en: Please enter the valid value.
da: Venligst angiv en gyldig værdi.

en: Please enter the value.
da: Indtast værdien.

en: Please enter the values correctly.
da: Indtast værdierne korrekt.

en: Please enter up to 5 email addresses to receive the mailing.
da: Skriv op til 5 modtagere

en: Please enter valid %1 id.
da: Angiv venligst en gyldig %1 ID.

en: Please enter valid email addresses only
da: Angiv venligst kun gyldige email adresser

en: Please enter valid value.
da: Angiv venligst en gyldig værdi.

en: Please enter your friend's email address.
da: Angiv venligst din vens mailadresse.

en: Please enter your friend's first name.
da: Angiv venligst din vens fornavn.

en: Please enter your friend's last name.
da: Angiv venligst din vens efternavn.

en: Please follow the proper format for From Email Address
da: Følg venkigst det gyldige format for denne e-mail adresse

en: Please include the name, and / or email address of the person you are honoring.
da: Vedlæg navn, og / eller mail-adressen på den person, som du donerer på vegne af.

en: Please provide a Template Name.
da: Angiv et skabelonnavn.

en: Please provide either a Text or HTML formatted message - or both.
da: Skriv enten en tekst eller HTML-formateret besked - eller begge dele.

en: Please provide start and end postal codes
da: Venligst angiv start og slut på postnumre

en: Please review the <a href='!1'>Drupal Installation Guide</a> and the <a href='!2'>Trouble-shooting page</a> for assistance. If you still need help installing, you can often find solutions to your issue by searching for the error message in the <a href='!3'>installation support section of the community forum</a>.</strong></p>
da: Gennemgå venligst <a href="!1">Drupals installationsguide</a> og <a href="!2">Problemløsningssiden</a> for hjælp. Hvis du stadig har brug for hjælp til installationen, kan du ofte finde løsninger til dine problemer ved at søge på fejlmeddelelserne i <a href="!3">Installationssupportsektionen af forum'et</a>.</strong></p>

en: Please select %1
da: Vælg venligst %1

en: Please select CiviCRM Group and Drupal Role.
da: Vælg en CiviCRM-gruppe og Drupal-rolle.

en: Please select a Group (or ALL Groups).
da: Vælg venligst en gruppe (eller Alle grupper).

en: Please select a Profile (or ALL Profiles).
da: Vælg venligst en profil (eller alle profiler)

en: Please select a contact or create new contact
da: Vælg en kontakt eller opret en ny kontakt

en: Please select a field name
da: Angiv venligst et feltnavn

en: Please select a group to be mailed.
da: Vælg en gruppe som du vil maile.

en: Please select a membership type.
da: Vælg venligst type medlemsskab

en: Please select a period (e.g. months, years ...) for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 MONTHS).
da: Vælg venligst en periode ( f.eks. måned, år...) for hvor ofte Du øsker at give dette gentagne bidrag (f.eks. hver 3 måned).

en: Please select a relationship type.
da: Vælg venligst en relationstype.

en: Please select a set of Custom Data (or ALL Custom Data).
da: Vælg venligst et sæt brugerdefinerede data (eller alle brugerdefinerede data)

en: Please select a valid contact or create new contact
da: Vælg en gyldig kontakt eller opret en ny

en: Please select a valid payment status before updating.
da: Angiv venligst en gyldig betalingsstatus før opdatering

en: Please select an Event (or ALL Events).
da: Vælg venligst en begivenhed (eller alle begivenheder)

en: Please select an appropriate option as default.
da: Vælg venligst en passende indstilling som standard.

en: Please select an option for the premium image.
da: Vælg en valgmulighed for premium billedet.

en: Please select an organization or enter a new one.
da: Vælg venligst en organisation eller opret ny.

en: Please select at least one contact.
da: Vælg mindst en kontakt

en: Please select contribution type.
da: Vælg venligst bidrag type.

en: Please select either Activity Type ID OR Activity Type Label.
da: Vælg venligst enten Aktivitetes Type ID eller Aktivitets Type Label.

en: Please select one of the memberships
da: Vælg venligst et medlemskab

en: Please select only online contributions with Pending status.
da: Vælg venligst kun online bidrag med status 'Afventer'.

en: Please select the Country for %1.
da: Venligst angiv landet for %1

en: Please select the Period Type for this subscription or service.
da: Vælg venligst periodetypen for denne abonnement eller service.

en: Please select valid event type.
da: Angiv venligst en gyldig eventtype.

en: Please select valid event.
da: Angiv venligst en gyldig event.

en: Please specify a username.
da: Venligst angiv et brugernavn.

en: Please specify a valid email address.
da: Venligst angiv en gyldig emailadresse.

en: Please specify either start date or end date.
da: Angiv venligst enten start- eller slutdato.

en: Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for event names.
da: Brug kun alfanumeriske, mellemrum, bindestreger og tankestreger for begivenhed navne.

en: Please verify the information below carefully. Click <strong>Go Back</strong> if you need to make changes.
da: Kontroller venligst nedenstående oplysninger omhyggeligt. <strong>Klik tilbage</strong> hvis du har brug for at foretage ændringer.

en: Pledge
da: Løfte

en: Pledge Amount
da: Løfte beløb

en: Pledge Amounts
da: Løfte beløb

en: Pledge By
da: Løfte givet af

en: Pledge Frequency Interval
da: Gentaget løfte

en: Pledge Frequency Interval. is required field.
da: Løfte gentaginterval er et påkrævet felt.

en: Pledge Frequency Unit
da: Gentaget løfte enhed

en: Pledge ID
da: Tilkendegivelses-ID

en: Pledge Installments field must be > 1.
da: Løfte om bidrag skal være større end 1.

en: Pledge Installments is required field.
da: Afgiv Løfte om betalinger er et påkrævet felt.

en: Pledge Made
da: Afgivede løfter

en: Pledge Made - From
da: Løfte afgivet - fra

en: Pledge Payment
da: Løfte betaling

en: Pledge Payment Schedule has been updated.<br />
da: De planlagte donationer er blevet opdateret.<br />

en: Pledge Payment Status
da: Status for løftebetalinger

en: Pledge Payment Status %1
da: Status for løftets donation %1

en: Pledge Payments Applied
da: Løfte betalinger anvendt

en: Pledge Search
da: Søg løfter

en: Pledge Status
da: Løfte status

en: Pledge Status %1
da: Status for løfte %1

en: Pledge Summary
da: Løfte resumé

en: Pledge by
da: Løfte med

en: Pledge frequency interval field must be > 0
da: Løfte gentaginterval skal være større end nul

en: Pledge has been Cancelled and all scheduled (not completed) payments have been cancelled.<br />
da: Løfte er blevet annulleret og alle planlagte (ikke gennemførte) betalinger er blevet annulleret.<br />

en: Pledge has been recorded and the payment schedule has been created.<br />
da: Løfte er gemt og betalinger er planlagt.<br /

en: Pledge has been updated.<br />
da: Løftet er blevet opdateret.<br />

en: Pledge made
da: Løfte givet

en: Pledge payment status should be 'Pending' or  'Overdue'.
da: Løfte betalingsstatus bør være 'Afventer' eller 'Overskredet'.

en: Pledged
da: Løfter

en: Pledger
da: Løfte afgiver

en: Pledger Name or Email
da: Løftegivers navn eller mail

en: Pledges
da: Forventede

en: Pledges are "Pending" until the first payment is received. Once a payment is received, status is "In Progress" until all scheduled payments are completed. Overdue pledges are ones with payment(s) past due.
da: Løfter "afventer" indtil den første betaling er modtaget. Når en betaling er modtaget ændres status til "igangværende" indtil alle betalinger er gennemført. Manglende betalinger er dem med betalingsdatoen er overskredet.

en: Pledges consist of multiple scheduled payments. Select one-time contribution if you want to make your gift in a single payment.
da: Løfter er flere gentagne bidrag. Vælg engangsbidrag, hvis du kun ønsker at bidrage en gang.

en: Pledges made in your honor.
da: Løfter på vegne af dig.

en: Pledges received from %1 since inception.
da: Løfter modtaget fra %1 siden begyndelsen.

en: Post-condition failed for upgrade step %1.
da: Post-betingelse fejlede for opgraderingen skridt %1.

en: Post-form Help
da: Efter-form hjælp

en: Postal
da: Postadresse

en: Postal Code
da: Postnummer

en: Postal Code End
da: Postnummer slut

en: Postal Code Start
da: Postnummer start

en: Postal Code Suffix
da: Post nr. preference

en: Postal Greeting
da: Postkort

en: Postal Greeting Custom
da: Tilret postkort

en: Postal code
da: Postnummer

en: Postal code greater than or equal to '%1'
da: Postnummer større end eller lig med '%1'

en: Postal code less than or equal to '%1'
da: Postnummer mindre end eller lig med '%1'

en: Postal code.
da: Postnummer

en: Pre-condition failed for upgrade step %1.
da: Forudsætning mislykkedes for opgraderingen skridt %1.

en: Pre-form Help
da: Før-form hjælp

en: Preferences Date Options can only be updated
da: Kun dato muligheds præferender kan opdateres

en: Preferred Communication Method
da: Foretrukne kommunikationsmetode

en: Preferred Mail Format
da: Foretrukkent mail format

en: Preferred Method(s)
da: Foretrukken metode:

en: Prefix
da: Preference

en: Premium Image
da: Premium billede

en: Premium Information
da: Premium information

en: Premiums Active
da: Premium er aktiv

en: Premiums Contact Email
da: Premium kontaktmail

en: Premiums Contact Phone
da: Premiums kontakt telefon

en: Premiums Display Min Contribution
da: Premium vis minimum bidrag

en: Premiums Intro Text
da: Premiums introtekst

en: Premiums Section Enabled?
da: Premium sektion aktiveret?

en: Preview
da: Gennemse

en: Preview %1
da: Gennemse %1

en: Preview CSV
da: Gennemse CSV

en: Preview CiviCRM Profile Field
da: Gennemse CiviCRM profilfelt

en: Preview Custom Data
da: Gennemse brugerdefineret data

en: Preview Mailing
da: Forrige mail

en: Preview PDF
da: Gennemse PDF

en: Preview Page - %1
da: Vis prøveside - %1

en: Preview Premium
da: Vis premium

en: Preview Report
da: Gennemse rapport

en: Price
da: Pris

en: Price Field
da: Prisfelt

en: Price Field Options
da: Muligheder for pris felter

en: Price Fields
da: Pris felter

en: Price Sets
da: Pris indstillinger

en: Price is a required field
da: Pris er et nødvendigt felt

en: Primary
da: Primær

en: Primary AND Related Members
da: Primære OG forbundne medlemmer

en: Primary Email
da: Primær email

en: Primary Member ID
da: Primært medlems-ID

en: Primary Members Only
da: Kun primære medlemmer

en: Primary Phone
da: Primær telefon

en: Primary location for this contact
da: Primær lokation for denne kontakt

en: Print Case List
da: Print sagsliste

en: Print Contact List
da: Print kontaktliste

en: Print Contacts
da: Print kontakter

en: Print Contribution Receipts
da: Udskriv bidragskvitteringer

en: Print Contributions
da: Udskriv bidrag

en: Print Event Name Badges
da: Udskriv navneskilte

en: Print Grant List
da: Print tilskuds liste

en: Print Grants
da: Udskriv legater

en: Print Members
da: Print medlemmer

en: Print PDF Letter for Contacts
da: Print PDF-brev for kontakter

en: Print Participant List
da: Print deltagerliste

en: Print Participants
da: Print deltagere

en: Print Pledge List
da: Udskriv liste over løfter

en: Print Pledges
da: Udskriv løfter

en: Print Preview
da: Gennemse

en: Print Report
da: Print rapport

en: Print or Email Contribution Receipts
da: Udskriv eller mail bidragskvitteringer

en: Priority
da: Prioritet

en: Privacy
da: Privatliv

en: Private Key
da: Privat nøgle

en: Process Receipt(s)
da: Behandl kvitteringer

en: Processing fee for this transaction (if applicable).
da: Ekspeditionsgebyr for denne transaktion (hvis relevant).

en: Processor Details for Live Payments
da: Processordetaljer for rigtige betalinger

en: Processor Details for Test Payments
da: Processordetaljer for testbetalinger

en: Product Name
da: Produktnavn

en: Product Option
da: Produktvalg

en: Profile
da: Profil

en: Profile Name
da: Profilnavn

en: Profile Settings
da: Profilindstillinger

en: Profile for Additional Participants
da: Profil for yderligere deltagere

en: Profile is not configured with Email address.
da: Profil er ikke opsat med mail-adresse.

en: Progress Bar
da: Statusbar

en: Progress Bar Color
da: Statusbar farve

en: Project Owner ID
da: Projekt ejer ID

en: Protocol
da: Protokol

en: Provider
da: Leverandør

en: Provider Key
da: leverandørnøgle

en: Public
da: Offentlig

en: Public Event?
da: Offentlig event?

en: Public Key
da: Offentlig nøgle

en: Public Pages
da: Offentlige sider

en: Public Pages and Listings
da: Offentlige sider og lister

en: Quantity
da: Antal

en: Quota
da: Kvote

en: Radio
da: Enten eller knap (Radio)

en: Range-From
da: Interval-Fra

en: Rationale
da: Bevæggrund

en: Re-Send Mailing
da: Gensend Mail

en: Re-Use
da: Genbrug

en: Reason
da: Årsag

en: Reason the e-mail bounced
da: Grund til at e-mailen blev returneret

en: Receipt Date
da: Kvitteringsdato

en: Receipt From Email
da: Kvittering fra mail

en: Receipt From Name
da: Kvitteringens navn på afsender

en: Receipt Message
da: Kvitterings besked

en: Receipt Text
da: Kvittering tekst

en: Receipt not sent?
da: Er kvitteringen ikke sendt?

en: Receive Date
da: Modtaget dato

en: Received
da: Modtaget

en: Received Date
da: Modtaget dato

en: Recent Grants
da: Nylige legater

en: Recent Items
da: Seneste bevægelser

en: Recent Memberships
da: Nylige medlemsskaber

en: Recent Pledges
da: Nylige løfter

en: Recipient Email
da: Modtager email

en: Recipient(s)
da: Modtager(e)

en: Recipients
da: Modtagere

en: Recipients of <a href="%1">%2</a>
da: Modtagere af <a href="%1">%2</a>

en: Recipients' replies are sent to a CiviMail specific address instead of the sender's address so they can be stored within CiviCRM.
da: Respondenters svar sendes til en CiviMail-specifik adresse i stedet for afsenders adresse, så de kan gemmes i CiviCRM.

en: Record Activity
da: Tilføj aktivitet

en: Record Activity for Contacts
da: Registrer aktivitet for kontakter

en: Record Payment?
da: Optag betaling?

en: Records %%StatusMessage%%
da: Poster %%StatusMessage%%

en: Recur Frequency Unit
da: Gentaget frekvensenhen

en: Recurring Contribution
da: Gentaget bidrag

en: Recurring Contribution ID
da: Gentaget bidrags ID

en: Recurring Contribution Status
da: Gentaget bidragsstatus

en: Recurring Contributions ID
da: Gentaget bidrags ID

en: Recurring Payments URL
da: Betalingsformidler type

en: Recurring contribution, but no database id
da: Tilbagevendende bidrag, men ingen database id

en: Recurring contributions
da: Gentagne bidrag

en: Redact (hide) Client and Service Provider Data
da: Skjul klient- og serviceudbyder-data

en: Refer to the online documentation for more details on creating %1 and %2.
da: Læs online dokumentationer for yderligere oplysninger om oprettelse %1 og %2.

en: Reference a CiviCRM contact.
da: Hinvisser til en CiviCRM Kontakt

en: Referer
da: Henvist fra

en: Regarding
da: ANgående

en: Register Date
da: Registreringsdato

en: Register Now
da: Registrer nu

en: Register Participant %1 of %2
da: Registrer deltager %1 af %2

en: Register date
da: Registreringsdato

en: Register for Event
da: Registrer til event

en: Register multiple participants?
da: Registrer flere deltagere?

en: Registered
da: Registreret

en: Registered By ID
da: Registreret af ID

en: Registered by ID
da: Registreret med ID

en: Registration Confirmation
da: Bekræftelse af registrering

en: Registration Confirmation and Receipt
da: Bekræftelse af registrering og kvittering

en: Registration Date
da: Registrerings dato

en: Registration End Date
da: Registrerings slut dato

en: Registration Link Text
da: Registreringslink tekst

en: Registration Start Date
da: Registrerings start dato

en: Registration for this event begins on %1
da: Tilmelding til denne begivenhed begynder på %1

en: Registration for this event ended on %1
da: Tilmelding til denne begivenhed slutter på %1

en: Registration for this event requires approval. Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
da: Tilmelding til dette arrangement kræver godkendelse. Når din registrering er blevet gennemgået, vil du modtage en email med et link til en webside, hvor du kan fuldføre registreringen.

en: Registration for this event requires approval. Once your registration(s) have been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
da: Tilmelding til dette arrangement kræver godkendelse. Når din registreringe(r) er blevet gennemgået, vil du modtage en email med et link til en webside, hvor du kan fuldføre registreringen.

en: Registration information for participant %1 has been saved.
da: Registreringsoplysninger for deltageren %1 er blevet gemt.

en: Registration information for participant 1 has been saved.
da: Registreringsoplysninger for deltager 1 er blevet gemt.

en: Regular Expression?
da: Regulærer udtryk

en: Reject
da: Afvis

en: Reject Personal Campaign Page
da: Afvis Personlig Kampagneside

en: Rejected
da: Afvist

en: Related Members Only
da: Kun forbundne medlemmer

en: Relates a CiviCRM Contact to the Druapl User Record
da: Relaterer en CiviCRM-kontakt til Drupalbrugeren

en: Relationship
da: Relation

en: Relationship - Active
da: Relation - aktiv

en: Relationship - Inactive
da: Relation - inaktiv

en: Relationship ID
da: Relations-ID

en: Relationship Label-A to B
da: Relationslabel - A til B

en: Relationship Label-B to A
da: Relationslabel - B - A

en: Relationship Status
da: Relationsstatus

en: Relationship Type
da: Relationstype

en: Relationship Type A-to-B
da: Relationstype A-til-B

en: Relationship record has been updated.
da: Relation er opdateret

en: Relationship record(s) not created - duplicate of existing relationship: %1.
da: Relations post(erne) blev ikke oprettet p.g.a kopi af eksisterende relation: %1.

en: Relationship record(s) not created due to invalid target contact type: %1.
da: Relations post(erne) blev ikke oprettet p.g.a ugyldig kontakt type: %1.

en: Relationships
da: Relationer

en: Reminder Date
da: Påmindelsesdato

en: Reminder date
da: Påmindelses dato

en: Reminders Sent
da: Påmindelser sendt

en: Reminders for each scheduled payment.
da: Påmindelser for hver planlagt betaling.

en: Remove Contacts from Group
da: Fjern kontakter fra gruppe

en: Remove Products from this Page
da: Fjern produkter til denne side.

en: Remove Tag Contacts
da: Fjern Tag kontakter

en: Remove from Group
da: Fjern fra gruppe

en: Remove the page (this cannot be undone!)
da: Slet siden (denne handling kan ikke fortrydes!)

en: Removed
da: Slettet

en: Removed At
da: Fjernet

en: Removed Contact(s) from %1
da: Fjernede kontakt(er) fra %1

en: Renew
da: Forny

en: Renew Membership
da: Forny medlemsskab

en: Renew Membership Using Credit Card
da: Forny medlemsskab med kreditkort

en: Renew-Credit Card
da: Forny - kreditkort

en: Renewal Reminder Date
da: Dato for påmindelse om fornyelse

en: Renewal Reminder Day
da: Fornyelse påmindelses dag

en: Renewal Text
da: Fornyelses tekst

en: Renewal Title
da: Fornyelses titel

en: Replacement (prefix)
da: Udskiftning (prefix)

en: Replies
da: Svar

en: Reply
da: Svar

en: Reply Email of the mailing
da: Udsendelsens svar-e-mailadresse

en: Reply to Email
da: Svar-e-mailadresse

en: Reply-to email
da: Reply-to mail-adresse

en: Replyto Email
da: Svar Emailadresse

en: Report
da: Rapport

en: Report "%1" has been created and is now available in the <a href="%3">report listings under "%2" Reports</a>.
da: Rapport "%1" er oprettet, og er nu tilgængelig i <a href="%3">rapportlisten under "%2" rapporter</a>.

en: Report "%1" has been updated.
da: Rapport "%1" er opdateret.

en: Report Description
da: Rapport beskrivelse

en: Report Due Date - From
da: Rapporteringsfrist - Fra

en: Report Footer
da: Rapport bundtekst

en: Report Header
da: Rapport header

en: Report Received
da: Rapport modtaget

en: Report Template
da: Rapportskabelon

en: Report Templates
da: Rapport skabeloner

en: Report Title
da: Rapporttitel

en: Report mail could not be sent.
da: Rapportmail kunne ikke sendes.

en: Report mail has been sent.
da: Rapportmail er blevet sendt.

en: Report(s) created from the template: %1
da: Rapport(er) oprettet fra skabelonen: %1

en: Reported By
da: Rapporteret af

en: Requested
da: Ansøgt

en: Require participant approval?
da: Registrer flere deltagere?

en: Required Elements
da: Påkrævede elementer

en: Required?
da: Påkrævet?

en: Requires Approval
da: Kræver godkendelse

en: Reserved?
da: Reserveret?

en: Reset Case Timeline?
da: Nulstil tidslinie for sag?

en: Reset Start Date
da: Nulstil startdato

en: Resets all values in your client session. To trigger, add <em>%1</em>
da: Nulstiller alle værdier i din klient session. For at udløse, <em>tilføj %1</em>

en: Responding
da: Svarer

en: Responsible
da: Ansvarlig

en: Responsible Entity Table
da: Ansvarlig enhedstabel

en: Restore
da: Gen-etabler

en: Restore Case
da: Genskab sag

en: Restore Cases
da: Genopret sager

en: Resubscribe
da: Genabonner

en: Return to Single Language
da: Gå tilbage til enkel-sprog

en: Return to this screen (<strong>Administer CiviCRM &raquo; Manage Contribution Page &raquo; Configure &raquo; Custom Elements</strong>) and select your profile.
da: Vend tilbage til dette skærmbillede <strong>(Administer CiviCRM &raquo; Administrer Bidragsside &raquo; Indstillinger  &raquo; Brugerdefinerede elementer),</strong> og vælg din profil.

en: Return-Path
da: Retur-sti

en: Return-Path must use a valid email address format.
da: Retur-stien skal være en gyldig e-mail adresse

en: Revert this workflow message template to the system default
da: Genskab den oprindelige standardskabelon for denne workflow besked

en: Revert to Default
da: Vend tilbage til standard

en: Revoke
da: Tilbagekald

en: Role
da: Rolle

en: Role in Case
da: Rolle i sag

en: Role is a required field
da: Rolle er et nødvendigt felt

en: Row(s) Listed
da: Række(r) listet

en: Rule Field
da: Regel felt

en: Rule ID
da: Regel ID

en: Rule ID !1 was successfully deleted.
da: Regel ID !1 slettet!

en: Rule Length
da: Regel længde

en: Rule Name
da: Navn på regel

en: Rule Name ("CiviMember Membership Type" --> "Drupal Role")
da: Rolle navn ("CiviMember medlemsskab type" --> "Drupal Rolle")

en: Rule Table
da: Regel tabel

en: Rule Weight
da: Regel vægt

en: Run
da: Kør

en: Run %1
da: Kør %1

en: Running
da: Igangværende

en: SIC Code
da: Sic Code

en: SKU
da: Produktkode

en: SMS Sent
da: SMS afsendt

en: SMS not sent to contact(s): %1
da: SMS ikke sendt til kontakt(er): %1

en: SMS sent to contact(s): %1
da: SMS sendt til kontakt(er): %1

en: SMTP Password
da: SMTP bassword

en: SMTP Port
da: SMTP port

en: SMTP Username
da: SMTP brugernavn

en: SQL Query
da: SQL søgning

en: Save
da: Gem

en: Save & Continue Later
da: Gem og fortsæt senere

en: Save & Send Test Email
da: Gem & Send Test Email

en: Save As New Template
da: Gem som ny skabelon

en: Save Matching Contact
da: Gem matchende kontakt

en: Save Relationship
da: Gem relation

en: Save Report
da: Gem rapport

en: Save Smart Group
da: Gem smart gruppe

en: Save With Duplicate Household
da: Gem med dublikeret husholdning

en: Save and Done
da: Gem og afslut

en: Save and New
da: Gem og opret ny

en: Save and Preview
da: Gem og gennemse

en: Save as a new field mapping
da: Gem som ny felt mapping

en: Save this field mapping
da: Gem dette felts mapping

en: Schedule Mailing
da: Planlæg mail-udsendelse

en: Schedule or Send
da: Planlæg eller send nu

en: Schedule/Send a Mass Mailing
da: Planlæg/udsend massepost

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Scheduled Activity Date
da: Planlagt dato for aktivitet

en: Scheduled Amount
da: Planlagt beløb

en: Scheduled By
da: Planlagt af

en: Scheduled Date
da: Planlagt dato

en: Scheduled Date for Pledge payment.
da: Planlagt dato for betaling af løfte

en: Scheduled and Sent Mailings
da: Planlagte og sendte mails

en: Scheduling and Sending Mailings
da: Planlagte og sendte mails

en: Search
da: Søgning

en: Search Again
da: Søg igen

en: Search All or by Date Range
da: Søg 'Alle' eller 'efter dato'

en: Search Args
da: Søge argumenter

en: Search Builder
da: Opbyg søgning

en: Search Campaign Pages
da: Søg kampagnesider

en: Search Contribution
da: Søg bidrag

en: Search Events
da: Søg events

en: Search Groups
da: Søg grupper

en: Search Mailings
da: Søg mails

en: Search Profile
da: Søg profil

en: Search Results
da: Søge resultater

en: Search Title
da: Søgetitel

en: Search Views
da: Søgevisninger

en: Searchable?
da: Søgbart?

en: Secret
da: Hemmelig

en: Security Code
da: Sikkerheds Kode

en: Segment Size
da: Segmentstørrelse

en: Select
da: Vælg

en: Select Columns
da: Vælg kolonner

en: Select Contact
da: Vælg kontakt

en: Select Country
da: Vælg Land

en: Select Date
da: Vælg Dato

en: Select Fields to Export
da: Vælg felter til eksport

en: Select File
da: Vælg fil

en: Select Group
da: Vælg Gruppe

en: Select Label
da: Vælg label

en: Select Location
da: Vælg lokation

en: Select Mailer
da: Vælg afsender

en: Select Profile
da: Vælg profil

en: Select Recipients
da: Vælg modtagere

en: Select State/Province
da: Vælg Stat/provins

en: Select Tables
da: Vælg Tabeller

en: Select Template
da: Vælg skabelon

en: Select Year (for monthly breakdown)
da: Vælg år (for månedsoversigt)

en: Select a CiviMember Membership Type
da: Vælg en CiviMember medlemskabstype

en: Select a Drupal Role
da: Vælg en Drupal-rolle

en: Select a Membership Level
da: Vælg et medlemsskab niveau

en: Select a Membership Renewal Level
da: Vælg et medlemskab fornyelsesniveau

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for contributions. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fee levels in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
da: Vælg en pre-konfigureret prissæt for at tilbyde flere prismuligheder for bidrag. Ellers skal du vælge &quot;-ingen-&quot; og indtaste et eller flere gebyrniveauet i tabellen nedenfor. Opret eller rediger Prissæt <a href='%1'>her</a> .

en: Select a valid contact for %1.
da: Vælg en gyldig kontakt for %1.

en: Select a valid value for %1.
da: Vælg en gyldig værdi for %1.

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent current status.
da: Vælg alle CiviMember statusregler der repræsenterer den valgte status.

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent expired status.
da: Vælg alle CiviMember statusregler der repræsenterer udløbet status.

en: Select an Online Contribution page that the user can access to make self-service pledge payments. (Only Online Contribution pages configured to include the Pledge option are listed.)
da: Vælg en online donationsside, som løftegiveren kan tilgå for at lave en betaling (Kun online donationssider med mulighed for løfter er vist).

en: Select an existing related Organization OR Enter a new one
da: Vælg en eksisterende organisation ELLER tilføj en ny

en: Select at least one option from Contribution(s).
da: Vælg mindst en valgmulighed fra Bidrag.

en: Select at least one option from Event Fee(s).
da: Vælg mindst én mulighed fra arrangementsprise(r).

en: Select either EventID OR Event Title
da: Vælg enten EventID ELLER Eventtitel

en: Select either of the dates.
da: Vælg en af datoerne.

en: Select existing organization
da: Vælg eksisterende organisation

en: Select fields for export
da: Vælg felter til eksport

en: Select list
da: Valgliste

en: Select more fields
da: Vælg flere felter

en: Select non-overlapping discount start date.
da: Vælg ikke-overlappende rabat startdato.

en: Select recurring units supported for recurring payments.
da: Vælg hvilke tilbagevendende tidsenheder, der er understøttet for tilbagevendende betalinger.

en: Select saved mapping
da: Vælg gemte kortlægning

en: Select the "FROM" Email Address for this mailing from the dropdown list. Available email addresses are configurable by users with Administer CiviCRM permission. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
da: Vælg \ "afsender" mail-adresse til denne mail fra listen. Tilgængelige mail-adresser kan indstilles af brugere med Administrer CiviCRM tilladelse. EKSEMPEL: \ "Client Services " &lt;clientservices@example.org&gt;

en: Select the <strong>tabs</strong> that should be displayed when viewing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not keep track of 'Relationships', then un-check this option to simplify the screen display. Tabs for Contributions, Pledges, Memberships, Events, Grants and Cases are also hidden if the corresponding component is not enabled.
da: Vælg de <strong>faner,</strong> der skal vises, når du ser en kontakt registrering. EKSEMPEL: Hvis din organisation ikke holder styr på "Forbindelser', så afmarker denne mulighed for at forenkle skærmen. Faner for Bidrag, Løfter, Medlemsskaber, Events, Tilskud og sager er også skjult, hvis den tilsvarende komponent ikke er aktiveret.

en: Select the HTML WYSIWYG Editor provided for fields that allow HTML formatting. Select 'Textarea' if you don't want to provide a WYSIWYG Editor (users will type text and / or HTML code into plain text fields).
da: Vælg HTML WYSIWYG Editor, for de felter, der tillader HTML formatering. Vælg 'Tekstområde', hvis du ikke ønsker at bruge en WYSIWYG Editor (brugerne vil da skrive tekst og / eller HTML kode i rene tekstfelter).

en: Select the Product
da: Vælg produktet

en: Select the appropriate contribution type for this payment.
da: Vælg den passende bidragstype for denne betaling.

en: Select the appropriate type of the case
da: Vælg den rette type for sagen

en: Select the automated message to be sent when a recipient opts out of all mailings from your site.
da: Vælg den automatiske besked, der skal sendes, når en modtager fravælger alle maillister fra din hjemmeside.

en: Select the automated message to be sent when a recipient resubscribes to this mailing.
da: Vælg den automatiske besked, der skal sendes, når en modtager gentilmelder sig til denne mail.

en: Select the automated message to be sent when a recipient unsubscribes from this mailing.
da: Vælg den automatiske besked, der skal sendes, når en modtager Afmelder abonnementet fra denne mail.

en: Select the email format preferred by this contact. Select 'Both' to send HTML and Text formats.
da: Vælg det emailformat kontakten foretrækker. Vælg 'begge' for at sende HTML og tekst formater.

en: Select the fields to be included when editing a contact or event address.
da: Vælg de områder, der skal medtages, når du redigerer en kontaktperson eller eventadresse.

en: Select the menu item corresponding to the section this item should be placed in. If this is a top-level menu, leave this field empty.
da: Vælg menupunktet, der svarer til afsnittet, denne konto skal placeres i. Hvis det er en top-niveau menu, skal du lade dette felt stå tomt.

en: Select the payment processor to be used for contributions submitted from this contribution page (unless you are soliciting non-monetary / in-kind contributions only).
da: Vælg betalingsløsning, der skal anvendes for bidrag indgivet fra denne bidragsside (medmindre du ønsker ikke-monetære / bidrag i naturalier alene).

en: Select the sections that should be included in the Basic and Advanced Search forms. EXAMPLE: If you don't track Relationships - then you do not need this section included in the advanced search form. Simplify the form by un-checking this option.
da: Vælg de afsnit, der bør indgå i grundlæggende og avancerede søgning formularer. EKSEMPEL: Hvis du ikke spore relationer - så behøver du ikke, at denne sektion indgår i den avancerede søgeformular. Forenkl formularen ved at fravælge denne mulighed.

en: Select the sections that should be included in the Contact Dashboard. EXAMPLE: If you don't want constituents to view their own contribution history, un-check that option.
da: Vælg de afsnit, der bør indgå i kontaktkontrolpanelet. EKSEMPEL: Hvis du ikke ønsker brugerne skal se deres eget bidrag historie, afmarker denne mulighed.

en: Select the status for this case
da: Vælg en status for denne sag

en: Select to match ANY; unselect to match ALL
da: Vælg for at matche ENHVER; fravælg for at matche ALLE

en: Select valid date range
da: Vælg et gyldigt datointerval

en: Select which CiviMember Status Rules will be used for "Current" and "Expired" status. A "Current" status rule will add the above role to a user account. An "Expired" status rule will remove the above role from a user account.
da: Vælg hvilke CiviMember statusregler der skal bruges til "Nuværende" og "Udløbet" status. En "Nuværende" statusregel vil tilføje ovenstående rolle til en brugerkonto. En "Udløbet" statusregel vil fjerne ovenstående rolle fra en brugerkonto.

en: Select which method CiviMember Roles Sync will use to automatically synchronize Memberships and Roles. If you choose user login/logout, you will have to run an initial "Manual Synchronization" after you create a new rule for it to be applied to all users and contacts. Leave the default setting if you are unsure which method to use.
da: Vælg hvilken metode CiviMember rollesynkronisering bruger til automatisk at synkronisere medlemskaber og roller. Hvis du vælger bruger login/logout, bliver du nødt til at køre en "Manuel synkronisering" efter du har oprettet en ny regel, for at få den til at gælde for alle brugere og kontakter. Vælg standardindstillingen hvis du er usikker på hvilken metode du vil bruge.

en: Selected %1 Report has been deleted.
da: Valgte %1 rapport er blevet slettet.

en: Selected %1 type has been deleted.
da: Cen vaægte'%1 type, er blevet slettet.

en: Selected %1 type has not been deleted.
da: Valgte %1-type er ikke blevet slettet.

en: Selected ACL has been deleted.
da: Den valgte ACL er slettet

en: Selected Activity has been deleted sucessfully.
da: Den valgte aktivitet er slettet

en: Selected Entity Role has been deleted.
da: Den valgte enhedsrolle er blevet slettet

en: Selected Event is not Paid Event
da: Valgte arrangement er ikke et betalingsarrangement

en: Selected Location type has been deleted.
da: Den valgte lokations type er blevet slettet

en: Selected Mail Setting has been deleted.
da: De valgte e-mail indstillinger er blevet slettet

en: Selected Option
da: Valgt mulighed

en: Selected Payment Processor has been deleted.
da: Den valgte betalingsdomidler er blevet slettet.

en: Selected Premium Product has been removed from this Contribution Page.
da: De valgte Premiums er blevet fjernet fra denne bidragsside.

en: Selected Premium Product type has been deleted.
da: Den valgte Premiums produkt er blevet slettet.

en: Selected Profile Field has been deleted.
da: Valgte profilfelt er blevet slettet.

en: Selected Relationship type has been deleted.
da: Den valgte relationstype er slettet

en: Selected contact cannot be deleted.
da: Valgt kontakt kan ikke slettes.

en: Selected contact type can not be deleted. Make sure contact type doesn't have any associated custom data or group.
da: Den valgte kontakttype kan ikke slettes. Check at kontakttypen ikke har tilknyttet nogen brugerdefineret data eller gruppe.

en: Selected contact type has been deleted.
da: Den valgte lokationstype er blevet slettet

en: Selected contact was deleted sucessfully.
da: Valgt kontakt blev slettet.

en: Selected contribution type has been deleted.
da: Den valgte bidragstype er blevet slettet.

en: Selected mailing has been deleted.
da: Valgt mailudsendelse er blevet slettet.

en: Selected option group has been deleted.
da: Den valgte mulige gruppe er blevet slettet.

en: Selected option value has been deleted.
da: Den valgte mulige værdi er blevet slettet.

en: Selected participant status has <strong>NOT</strong> been deleted; there are still participants with this status.
da: Den valgte deltager status er<strong>IKKE</strong> blevet slettet, der er stadigvæk detalgere med denne status.

en: Selected participant status has been deleted.
da: Den valgte deltager status er blevet slettet.

en: Self-service Payments Page
da: Betalingsside

en: Send Acknowledgment?
da: Send kvittering

en: Send Confirmation
da: Send bekræftelse

en: Send Confirmation Email?
da: Send bekræftelsesmail?

en: Send Confirmation and Receipt
da: Send bekræftelse og kvittering

en: Send Confirmation and Receipt?
da: Send bekræftelse og kvittering?

en: Send Confirmation?
da: Send bekræftelse?

en: Send Email
da: Send email

en: Send Email to Contacts
da: Send email til kontakter

en: Send Immediately
da: Send nu

en: Send Initial Reminder
da: Send første påmindelse

en: Send Notification
da: Send notifikation

en: Send Receipt?
da: Send kvittering?

en: Send SMS to Contacts
da: Send SMS til kontakter

en: Send Your Message
da: Send din besked

en: Send a Test Mailing
da: Send en test mail

en: Send additional reminders
da: Send flere påmindelser

en: Send an Email
da: Send en mail

en: Send an SMS
da: Send en SMS

en: Send emails inviting your friends to support your campaign!
da: Send mails og inviter dine venner til at støtte din kampagne!

en: Send payment reminder
da: Send betalingspåmindelse

en: Send to This Address
da: Send til denne adresse

en: Send to This Group
da: Send til denne gruppe

en: Send up to
da: Send op til

en: Sending test email. FROM: %1 TO: %2.<br />
da: Sender testmail. Fra: %1 Til: %2.<br />

en: Sendmail
da: Send Email

en: Sendmail Argument
da: Argument for afsendt mail

en: Sendmail Path
da: Sti til afsendt mail

en: Sent By
da: Sendt af

en: Separator?
da: Separator

en: Server Url
da: Server URL

en: Session Reset
da: Reset session

en: Set a date and time when you want CiviMail to start sending this mailing.
da: Angiv en dato og tid, når du ønsker CiviMail skal begynde at sende denne mail.

en: Set the Operator to "OR" if you've assigned multiple permissions and want access to be granted for any one of them. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, and set the Operator to "OR", users who have either of those permissions will have access.
da: Sæt operatoren til \ "eller ", hvis du har tilknyttet flere tilladelser og ønsker adgang, der skal gives for en af dem. EKSEMPEL: Hvis du tildeler <em>adgang CiviContribute</em> og <em>administrere CiviCRM</em> til et menupunkt, og sætter operatoren til \ "eller ", vil brugere, der har en af disse tilladelser, have adgang.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages the appear in your CMS' error log.
da: Sæt denne værdi til <strong>Ja,</strong> hvis du ønsker CiviCRM fejl / fejlretningsbeskeder vises på din CMS-fejl log.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages to also appear in Drupal error logs
da: Sæt denne værdi til <strong>Ja,</strong> hvis du ønsker CiviCRM fejl / fejlretningsbeskeder også vises i Drupal fejllogger

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to display a backtrace listing when a fatal error is encountered. <strong>This feature should NOT be enabled for production sites</strong>
da: Sæt denne værdi til <strong>Ja,</strong> hvis du vil vise en backtrace liste, når en fatal fejl opstår. <strong>Denne funktion bør IKKE være aktiveret for produktionsanlæg</strong>

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
da: Sæt denne værdi til <strong>Ja</strong> hvis du vil bruge et af CiviCRMs debugging værktøjer.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools. <strong>This feature should NOT be enabled for production sites</strong>
da: Sæt denne værdi til <strong>Ja,</strong> hvis du ønsker at bruge en af CiviCRM's debugging værktøjer. <strong>Denne funktion bør IKKE være aktiveret for produktionsanlæg</strong>

en: Sets the default contribution type for payments against this pledge.
da: Angiv standard donationstypen for betalinger for dette løfte.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings - %1 Integration
da: Indstillinger - %1 integration

en: Settings - Addresses
da: Indstillinger - adresser

en: Settings - CiviMail
da: Indstillinger - CiviMail

en: Settings - Contacts Search
da: Indstillinger  - Søg i kontakter

en: Settings - Date
da: Indstillinger - Dato

en: Settings - Date Preferences
da: Indstillinger - datopræferencer

en: Settings - Enable Components
da: Indstillinger  - Aktiver komponenter

en: Settings - Localization
da: Indstillinger - Lokation

en: Settings - Mapping Provider
da: Indstillinger - Kort leverandør

en: Settings - Miscellaneous
da: Indstillinger - Diverse

en: Settings - Outbound Mail
da: Indstillinger - Udgående mail

en: Settings - Payment Processor
da: Indstillinger - Betalingsformidler

en: Settings - Resource URLs
da: Indstillinger- Resource URLs

en: Settings - Site Preferences
da: Indstillinger - Side præferencer

en: Settings - Update Directory Path and URL
da: Indstillinger - Updatér mappe PATH og URL

en: Settings - Upload Directories
da: Indstillinger - Upload mapper

en: Setup a Personal Campaign Page - Step 2
da: Opret en Personlig Kampagneside - trin 2

en: Should a person with this status be counted as a participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants?
da: Skal en person med denne status blive betragtet som en deltager med henblik på at kontrollere det maksimale antal deltagere?

en: Show Current and Upcoming Events
da: Vis nuværende og kommende begivenheder

en: Show Group Members
da: Vis gruppemedlemmer

en: Show Location?
da: Vis sted?

en: Show my contribution in the public honor roll
da: Vis mit bidrag i den offentlige liste over bidragsydere

en: Show payees
da: Vis betalere

en: Signature
da: Signatur

en: Signature Label
da: Signatur label

en: Site URL
da: Hjemmeside Url

en: Skip
da: Spring over

en: Skip Participant >>|
da: Spring deltager over >>

en: Skipped Donation
da: Oversprungen donation

en: Smart group cache timeout
da: Smart gruppe cache timeout

en: Soft Contribution ID
da: Blød bidrags ID

en: Soft Credit
da: Blød kredit

en: Soft Credit To
da: Blød kredit til

en: Soft Credits
da: Blød kredit

en: Sorry you are not on the mailing list. Probably you are already unsubscribed.
da: Beklager du ikke er på postlisten. Sandsynligvis er du allerede afmeldt.

en: Sort Name
da: Sorterings navn

en: Sort name format for individual contact display names.
da: Sortér navn format for visning af individuel kontaktpersoner.

en: Source
da: Kilde

en: Source Contact
da: Oprindelses kontakt

en: Source Record ID
da: Kildepost ID

en: Source of Contact Data
da: Kilde til kontaktoplysninger

en: Source of the relationship
da: Relationens kilde

en: Specify SQL Query
da: Angiv SQL søgning

en: Stack Trace
da: Stak sporing

en: Start Date
da: Startdato

en: Start Date - From
da: Start Dato - Fra

en: Start Date One
da: Startdato 1

en: Start Date Two
da: Startdato 2

en: Start Date Years
da: Startdato år

en: Start Date and Time are required fields
da: Start dato og tid er obligatoriske

en: Start Event
da: Start begivenhed

en: Start Event Adjust Interval
da: Justeringsinterval for startbegivenhed

en: Start Offset
da: Start offset

en: Start date
da: Start dato

en: Start date cannot be earlier than the current time.
da: Startdatoen kan ikke være tidligere end det nuværende tidspunkt.

en: Started
da: Startet

en: Starts
da: Begynder

en: State
da: Stat

en: State / Province
da: Stat/Provins

en: State / Province Id
da: Stat / provins ID

en: State or province <strong>abbreviation</strong>.
da: Delstat eller provins <strong>forkortelse</strong>

en: State or province <strong>full name</strong>.
da: Delstat eller provins <strong>fulde navn</strong>

en: State province
da: Stat/provins

en: State/Province
da: Stat/provins

en: StateProvince
da: Stat/provins

en: Static
da: Statisk

en: Status Class
da: Status klasse

en: Status Details
da: Status detaljer

en: Status Rules values were not numeric.
da: Status regel værdi hvor den ikke er numerisk

en: Status class is a required field
da: Status klasse er et obligatorisk felt

en: Status of this membership.
da: Status af dette medlemskab.

en: Status overridden?
da: Status overskrevet?

en: Step Three will upgrade rest of your database.
da: Trin tre vil opgradere resten af din database.

en: Street Address
da: Gadenavn

en: Street Name
da: Gadenavn

en: Street Number
da: Vejnummer

en: Strict
da: Ufravigelig

en: String
da: Streng

en: Subject
da: Emne

en: Subject Label
da: Emne label

en: Subject Line
da: Emnelinje

en: Subject Line of the mailing
da: Udsendelsens emnelinje

en: Subject for email message.
da: Emne for e-mail.

en: Subject:
da: Emne:

en: Submit Credit Card Contribution
da: Indsend kreditkort bidrag

en: Submit Credit Card Payment by: %1
da: Indsend kreditkort betaling fra: %1

en: Submit Credit Card for Event Registration by: %1
da: Indsend kreditkort for tilmelding for: %1

en: Submit Mailing
da: Indsend mail

en: Submitted Form Values
da: Indtastede form værdier

en: Subscribe
da: Abonner

en: Subscribe to Mailing List - %1
da: Tilmeld postliste - %1

en: Succesful Deliveries
da: Succesfulde udsendelser

en: Success Rate
da: Succesrate

en: Suffix
da: Suffiks

en: Suffix for PHP clas name implementation
da: Suffiks til PHP klasse implementering

en: Suggested Message
da: Foreslåede meddelelser

en: Summary
da: Opsummering

en: Supplemental Address 1
da: Yderligere adresse 1

en: Supplemental Address 2
da: Yderligere adresse 2

en: Supplemental Address 3
da: Yderligere adresse 3

en: Supplemental Street Address
da: Supplerende Gadenavn

en: Supplemental Street Address such as Apartment or Suite Number or Department
da: Yderligere adresse såsom lejlighed, rumnr eller afdeling

en: Supplemental address 1 (line is skipped if empty).
da: Supplerende adresse 1 (linien udelades hvis tom).

en: Supplemental address 2 (line is skipped if empty).
da: Supplerende adresse 2 (linien udelades hvis tom).

en: Support recurring intervals
da: Understøt gentagne intervaller

en: Supported pledge frequencies
da: Understøttede Løfte frekvenser

en: Supported recurring units
da: Understøttede gentagne enheder

en: Supporter
da: Støtte

en: Supporter profile
da: Støtte profil

en: Supporter profile is a required field.
da: Støtte profil er et påkrævet felt.

en: Supporter profile is not set for this Personal Campaign Page or the profile is disabled. Please contact the site administrator if you need assistance.
da: Supporter profil er ikke indstillet for denne personlige kampagneside eller profilen er deaktiveret. Kontakt venligst hjemmesidens administrator, hvis du har brug for hjælp.

en: Synchronize %1 Users
da: Synkroniser %1 brugere

en: Synchronize CiviMember Membership Types to Drupal Roles now
da: Synkroniser CiviMember medlemstyper til Drupalroller nu

en: Synchronize Users to Contacts completed.
da: Synkronisering af brugere til kontakter afsluttet.

en: Synchronize Users to Contacts:
da: Synkronisér brugere til kontakter:

en: Synchronize when Drupal cron is ran. This action will be performed on all users and contacts.
da: Synkroniser når Drupal cron køres. Denne handling foretages på alle brugere og kontakter.

en: Synchronize whenever a user logs in or logs out. This action is performed only on the user logging in or out.
da: Synkroniser når en bruger logger ind eller ud. Denne handling foretages kun når brugeren logger ind eller ud.

en: Syntax
da: Syntaks

en: Table Name
da: Tabelnavn

en: Table(s) found in your db which are no longer required for v2.x, though would not do any harm it's recommended to remove them
da: Tabeller fundet i din database, der ikke længere er nødvendige i vers. 2.x, gennem Det vil ikke ske noget hvis du fjerner dem - det tilrådes at fjerne dem.

en: Tables
da: Tabeller

en: Tag '%1' already exists.
da: Taggen '%1' eksisterer allerede.

en: Tag Contacts
da: Tag kontakter

en: Tag Contacts (assign tags)
da: Tag kontakter (tildel tags)

en: Tag ID
da: Tag-ID

en: Tag Name
da: Tag-navn

en: Tags (Categories)
da: Tags (kategorier)

en: Target
da: Mål

en: Target Contact
da: Målgruppe-kontakt

en: Target Contact ID
da: Målkontakt-ID

en: Target Contact(s) "%1" does not exist.
da: Den valgte kontakt for Mål %1 eksisterer ikke

en: Target Entity Table
da: Mål enhedstabel

en: Task
da: Opgave

en: Task Class
da: Opgave klasse

en: Task Owner ID
da: Opgave ejer ID

en: Task Parent
da: Opgave overordnet

en: Task Status
da: Opgavestatus

en: Task Type
da: Opgavetype

en: Tax-deductible?
da: Fradragsberettiget?

en: Tell Friend is disable for this Personal Campaign Page
da: "Fortæl en ven" er slået fra på denne personlige kampagneside

en: Tell Friends
da: Del med venner

en: Tell a Friend
da: Tip en ven

en: Tellfriend Limit
da: Begræns antal venner tips

en: Template Title
da: Skabelon titel

en: Temporary Files
da: Midlertidige filer

en: Test API URL
da: Test site API URL

en: Test Button URL
da: URL knap til test site

en: Test Mailing:
da: Testmail:

en: Test Membership?
da: Testmedlemskab?

en: Test Recurring Payments URL
da: URL til abonnement testbetalinger

en: Test Site URL
da: Test site URL

en: Test-drive
da: Test kørsel

en: Text
da: Tekst

en: Text Length
da: Tekst længde

en: Text Link
da: Tekstlink

en: Text Message
da: Tekst meddelelse

en: Text Version
da: Tekstversion

en: Text Version:
da: Tekstversion:

en: Text displayed next to the checkbox for the 'pay later' option on the contribution form.
da: Tekst vist ved afkrydsningsfeltet for "Betal senere" valgmuligheden på bidragsformularen.

en: Text displayed on the Event Information page when the maximum number of registrations is reached (unless you are offering a waitlist). If online registration is enabled, this message will also be displayed if users attempt to register.
da: Tekst, der vises på Begivenhedsinformation side, når det maksimale antal registreringer er nået (medmindre du tilbyder en venteliste). Hvis online tilmelding er aktiveret, vil denne besked også blive vist, hvis brugerne forsøger at registrere.

en: Text for the Registration Link
da: Tekst til registreringslinket

en: Text formatted message.
da: Tekst formateret besked.

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: TextArea
da: Tekst område

en: Textarea
da: Text område

en: Thank You Date
da: Dato for takke-brev

en: Thank You Page
da: Takke side

en: Thank You for Registering
da: Tak fordi du registrerede

en: Thank you for using CiviCRM.
da: Tak fordi du anvender CiviCRM

en: Thank you. Your information has been saved.
da: Tak. Din information er blevet gemt.

en: Thank-you Date
da: Tak dato

en: Thank-you Footer
da: Tak sidefod

en: Thank-you Page Footer
da: Tak sidefod

en: Thank-you Page Title
da: Tak sidetitel

en: Thank-you Sent
da: Tak er sendt

en: Thank-you Text
da: Tak tekst

en: Thank-you and Receipting (%1)
da: Tak og kvitteringer (%1)

en: Thank-you date not set?
da: Tak-dato er ikke angivet?

en: ThankYou Text
da: Takke tekst

en: ThankYou Title
da: MangeTak-titel

en: Thanks and Receipt
da: Tak og kvittering

en: Thanks for Spreading the Word
da: Tak, fordi du spreder budskabet

en: Thanks for supporting this campaign by spreading the word to your friends.
da: Tak fordi du støtter denne kampagne med at sprede ordet til dine venner.

en: Thanks for your Support
da: Tak for din støtte

en: Thankyou Text
da: Takketekst

en: The %1 '%2' has been saved.
da: %1 '%2' er blevet gemt.

en: The Activity's Duration in Minutes
da: Aktivitetens varighed i minutter

en: The Campaign Page '%1' has been deleted.
da: Kampagnesiden '%1' er blevet slettet.

en: The City or Suburb the address is at
da: Byen eller forstaden adressen befinder sig

en: The CiviCRM module allows you to create contacts, or import them from other sources. You can record relationships between contacts, such as indicating they live in the same household. There are two types of groups of contacts. You can create static groups which have a set list of contacts. You can also create dynamic (smart) groups based on characteristics that contacts have in common. For example, you could create a group of all contacts who live in California AND who have volunteered for your organization within the past year. The CiviCRM module also allows for tagging for less formal categorization of contacts or groups. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.
da: Dette CiviCRM-modul tillader dig at tilføje kontakter, eller importere dem fra andre kilder. Du kan registrere relationer mellem kontakter, såsom at indikere de bor i samme husholdning. Der er to typer af kontaktgrupper. Du kan oprette statiske grupper som indeholder en fastsat liste af kontakter. Du kan også lave dynamiske (smarte) grupper baseret på karakteristika som kontakterne har til fælles. Du kunne fx oprette en gruppe af alle kontakter som bor på Sjælland OG som har lavet frivilligt arbejde for din organisation inden for det sidste år. Dette CiviCRM-modul tillader også tagging og mindre formel kategorisering af kontakter eller grupper. Du kan nemt udvide CiviCRM til at registrere medlemskabsinformation som er specifik for din organisation vha brugerdefinerede felter. Fx kan du oprette et sæt af felter som registrerer frivilliges kompetencer og præferencer. CiviCRM profil giver dig en måde at tillade brugere både at opdatere deres egen information, og dele noget af denne information med andre. Endelig kan du konfigurere brugerdefinerede aktivitetstyper såsom at melde sig frivilligt eller deltage i begivenheder.

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
da: civiCRM modulet opbevarer information på baggrund af personer der er tilknyttet organisationer og deres interaktion så som emails, donationer, aktiviteter o. s. v. Det fungerer som et stand-alone Kontakt administrationssystem eller det kan integreres mail systemer, administratione af frivillige og finde aktiviteter. CiviCRM giver sådanne organisationer mulighed for at vedligeholde  alle disse aktiviteter i én enkel database, oprette nye emner så organsisationer optimerer kommunikationen og udbytte af samrbejdet med deres organisationsmedlemmer.

en: The Contact Name for sorting purposes, Last Name then First
da: Konktaktnavnet til sortering, efternavn derefter fornavn

en: The Contact Type '%1' has been saved.
da: Kontakttype '%1' er blevet gemt.

en: The Contribution's Status
da: Bidragsstatus

en: The Country of the Address
da: Adressens land

en: The County of the Address
da: Adressens amt

en: The Date a receipt for the contribution was sent.
da: Datoen for afsendelse af kvitering for bidraget

en: The Date a thank you to the donor for the contribution was sent.
da: Dato en tak blev sendt til bidragsyderen.

en: The Date and Time the activity is scheduled to happen.
da: Dato og tidspunkt aktiviteten er planlagt til.

en: The Date the Contribution was cancelled (if it was)
da: Dato for annullering af bidraget (hvis det er annulleret)

en: The Date the Contribution was received / paid
da: Dato bidraget blev modtaget / betalt

en: The Date the participant Registered for the Event
da: Dato deltageren registrerede sig til begivenheden

en: The Date the recurring contribution ended.
da: Slutdato for det gentagne bidrag

en: The Date the recurring contribution started.
da: Startdato for det gentagne bidrag

en: The Date the recurring contribution was cancelled.
da: Annulleringsdato for det gentagne bidrag

en: The Date the recurring contribution was created.
da: Oprettelsesdato for det gentagne bidrag

en: The Date the recurring contribution was modified.
da: Ændringsdato for det gentagne bidrag

en: The Event Type
da: Begivenhedens type

en: The Event's End Date
da: Begivenhedens slutdato

en: The Event's Full Description
da: Begivenhedens komplette beskrivelse

en: The Event's Online Registration End Date
da: Begivenhedens slutdato for registrering

en: The Event's Online Registration Start Date
da: Begivenhedens registrerings startdato

en: The Event's Start Date
da: Begivenhedens startdato

en: The Event's Summary
da: Begivenhedens Resumé

en: The Event's Title
da: Begivenhedens titel

en: The FROM Name and Email Address are used when automated emails are sent from this domain (e.g. subscribe and unsubscribe confirmations...). This Name and Email Address are also used as the default 'sender' values when you create a new CiviMail Mailing.
da: Fra navn og email adresse bliver brugt når der sendes automatiske emails fra dette domæne (fx. subscribe og unsubscribe bekræftelser...). Dette navn og emailadresse bliver også brugt som standard 'afsender' når du opretter nye CiviMail udsendelser.

en: The Fee Level the Participant is registered for.
da: Betalingsniveau som denne deltager er registeret til

en: The Full Contribution minus Payment Processor Fees.
da: Det fulde bidrag fratruket gebyrer til betalingsfirmaet

en: The Group '%1' has been deleted.
da: Gruppen '%1' er blevet slettet.

en: The Group '%1' has been saved.
da: Gruppen '%1' er blevet gemt.

en: The Interval of the Frequency Unit
da: Intervallet af frekvensenheden

en: The Location Type should be set if there is  %1 information.
da: Lokations typen skal angives hvis der er  %1 imformation

en: The Location of the Address for the Contact
da: Den geografiske placering af kontaktens adresse

en: The Location of the Phone for the Contact
da: Kontaktens telefons placering

en: The Mailing's End Date
da: Udsendelsens slutdato

en: The Mailing's Scheduled Date
da: Udsendelsens planlagte dato

en: The Mailing's Start Date
da: Udsendelsens startdato

en: The Medium of this Activity (ie phone, e-mail, etc...
da: Kommunikationsmediet for denne aktivitet (fx. telefon, mail m.m.)

en: The Membership you have selected requires a minimum contribution of %1
da: Det medlemsskab, som du har valgt, kræver et minimumsbidrag på %1

en: The Membership's End Date
da: Medlemskabets slutdato

en: The Membership's Reminder Date
da: Medlemskabets påmindelsesdato

en: The Membership's Start Date
da: Medlemskabets startdato

en: The Message Template '%1' has been saved.
da: Meddelelse skabelon '%1' er gemt.

en: The Next Contribution Date.
da: Den næste bidragsdato

en: The Non Deductible Part of the Contribution
da: Ikke fradragsberettiget del af beløbet

en: The Option Group '%1' has been saved.
da: Den valgte mulige gruppe '%1' er gemt.

en: The Option Value '%1' has been saved.
da: Den mulige værdi '%1' er gemt.

en: The Page this Contribution came from
da: Siden bidraget blev afgivet fra

en: The Participant Listing feature is not currently enabled for this event.
da: Deltagerliste-funktionen er lige nu ikke slået til for denne begivenhed.

en: The Participant Status has been updated.
da: Deltager status er blevet opdateret.

en: The Payment Instrument Used for the Contribution
da: Betalingsmetoden brugt til dette bidrag

en: The Payment Status for this participant is Completed. The Participant Status is set to Pending from pay later. Click Cancel if you want to review or modify these values before saving this record
da: Betaling Status for denne deltager er afsluttet. Deltageren er indstillet til at betale senere. Klik på Annuller, hvis du vil gennemse eller ændre disse værdier, før du gemmer denne registeriing.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is current inactive. However you can still make a contribution here.
da: Den Personlige kampagneside, som du lige har besøgt er ikke aktiv. Du kan dog stadig give et bidrag.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently %1. However you can still support the campaign by making a contribution here.
da: Den personlige kampagneside, som du lige har besøgt er i øjeblikket %1. Du kan dog stadig støtte kampangen ved at give et bidrag her.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is not longer active (as of %1). However you can still support the campaign by making a contribution here.
da: Den Personlige kampagneside, som du lige har besøgt er ikke længere aktiv (fra den %1). Du kan dog stadig støtte kampagnen ved at give et bidrag.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is only active between %1 to %2. However you can still support the campaign by making a contribution here.
da: Den Personlige kampagneside, som du lige har besøgt er kun aktiv mellem %1 til %2. Du kan dog stadig give et bidrag.

en: The Personal Campaign Page you have just visited will be active beginning on %1. However you can still support the campaign by making a contribution here.
da: Den Personlige kampagneside, som du lige har besøgt vil blive aktiv den %1. Du kan dog stadig støtte kampagnen ved at give et bidrag.

en: The Personal note form PCP
da: Den personlige beskeds form PCP

en: The Premium '%1' has been saved.
da: Premium '%1' er blevet gemt.

en: The Priority of this Activity
da: Denne aktivitets prioritet

en: The Reason for the Contribution Cancellation
da: Begrundelsen for at fortryde bidraget

en: The Relationship Type has been saved.
da: Relationstypen er slettet

en: The Relationship's End Date
da: Relationens slutdato

en: The Relationship's Start Date
da: Relationens startdato

en: The Role the Participant is registered for.
da: Rollen som deltageren er registreret som.

en: The Role you select here is automatically assigned to people when they register online for this event (usually the default 'Attendee' role).
da: Den rolle, du vælger her vil automatisk blive tildelt personer, når de registrerer online til denne begivenhed (normalt standard er 'deltager').

en: The State or Province of the Address
da: Adressens stat eller provins

en: The Status of the Membership
da: Status for dette medlemskab

en: The Status of the Participant's Booking and Attendance
da: Status for deltagerens booking og deltagelse

en: The Status of this Activity
da: Denne aktivitets status

en: The Status of this Contribution
da: Bidragets status

en: The Sub-type for the Contact
da: Kontaktens undertype

en: The Total Contribution made by the Contact
da: Det samlede bidrag afgivet af denne kontakt

en: The Transaction ID of the  Recurring Contribution
da: TransaktionsID for det gentagne bidrag

en: The Type of Activity
da: Aktivitetstype

en: The Type of Contribution made, ie Member Dues, Event Fees etc
da: Typen af ydet bidrag, dvs. medlemsbetaling, begivenhedsbetaling, etc.

en: The Type of Membership
da: Type af medlemskab

en: The Type of Relationship, i.e. Employee of, Household Head for...
da: Typen af relation, dvs. Ansat hos, Overhoved for husholdning i...

en: The Type, either Phone, Mobile, Fax or Pager
da: Typen, såsom tlf, mobil, fax eller personsøger

en: The Unique CiviCRM Generated Invoice ID
da: Unikt CiviCRM genereret faktura ID

en: The amount of the soft credit
da: Beløbet af kreditten

en: The amount the Participant has paid or will have to pay.
da: Beløbet som deltageren har betalt eller skal betale

en: The amunt of the recurring contribution
da: Det gentagede bidrags beløb

en: The attached file has been deleted.
da: Den vedhæftede fil er slettet

en: The changes have not been saved.
da: Ændringerne er ikke blevet gemt.

en: The class name which implements this functionality.
da: Klassenavn, som implementerer denne funktionalitet.

en: The contact A
da: Kontakt A

en: The contact B
da: Kontakt B

en: The contact might be the Membership Organization of a Membership Type. You will need to edit the Membership Type and change the Membership Organization before you can delete this contact.
da: Denne kontakt kan være en Medlemskabsorganisation på en Medlemskabstype. Du bliver nødt til at rette medlemskabstypen og ændre medlemskabsorganisationen før du kan slette denne kontakt.

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
da: Kontakten der er logget ind og linket til brugerkontoen - '%1' - Kan ikke slettes

en: The contact who is assigned the activity.
da: Kontakten som er tildelt aktiviteten.

en: The contact who is the activity's target.
da: Kontakten som er aktivitetens mål.

en: The contact who made this activity
da: Kontakten som oprettede denne aktivitet

en: The contact who scheduled this activity
da: Kontakten som tilføjede denne aktivitet

en: The contacts have been merged.
da: Kontakterne er blevet flettet.

en: The contribution page '%1' has been deleted.
da: Bidragssiden '%1' er blevet slettet.

en: The contribution record has been processed.
da: Bidragsposten er blevet behandlet.

en: The contribution record has been saved.
da: Bidragsposten er blevet gemt.

en: The contribution type '%1' has been saved.
da: Bidragstypen '%1' er blevet gemt.

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
da: Data kolonnerne i denne importfil ser ud til at være forskellig fra den gemte mapping.Verificer venligst, at du har vælgt den korrekte gemte mapping.

en: The date type '%1' has been saved.
da: Dato typen '%1' er gemt.

en: The discount end date cannot be prior to the start date.
da: Rabat slutdatoen kan ikke ligge forud for startdato.

en: The display name of the contact's organizations.
da: Visningsnavnet for kontaktens organisationer.

en: The email address must be unique for each participant.
da: E-mail-adressen skal være unik for hver deltager.

en: The event you requested is currently unavailable (contact the site administrator for assistance).
da: Den begivenhed, som du anmodede om, er ikke tilgængelig i øjeblikket (kontakt administratoren for at få hjælp).

en: The existing option choices for %1 group are listed below. You can add, edit or delete them from this screen.
da: De tilføjede valgmuligheder for %1 gruppen er vist nedenfor. Du kan tilføje, redigere eller slette dem fra denne visning.

en: The fee charged by the Payment Processor for the transaction.
da: Gebyr opkrævet af betalingsudbyderen for transaktionen.

en: The following errors were detected in %1 message:
da: Følgende fejl er fundet i %1 beskeden:

en: The following errors were detected in %1:
da: Følgende fejl blev fundet i %1:

en: The following tokens are available to control the format of individuals' contact names when they are included in <strong>mailing labels</strong>.
da: Følgende symboler er tilgængelige for kontrol af formatet for den enkeltes kontakt navne, når de indgår i <strong>adresseetiketter.</strong>

en: The following tokens are available to format Address display on Contact and Event screens.
da: Følgende symboler er tilgængelige i forbindelse med formatering af adresse, der vises på Kontakt og Event skærme.

en: The following tokens are available to format Mailing Labels. Address fields are taken from the contact's <strong>primary</strong> location.
da: Følgende symboler er tilgængelige for formatering af adresseetiketter. Adressefelter er taget fra <strong>primære</strong>kontakter.

en: The general class of this status. Participant counts are grouped by class on the CiviEvent Dashboard. Participants with a 'Pending' class status will be moved to 'Expired' status if Pending Participant Hours has elapsed (when the ParticipantProcessor.php background processing script is run).
da: Den generelle klasse af denne status. Deltager tæller er grupperet efter klasse på CiviEvent kontrolpanelet. Deltagerne med en 'Afventer' klasse status vil blive flyttet til 'Udløbet' status, hvis tiden for 'Afventer' er gået.

en: The group status of the contact
da: Gruppestatus for kontakten

en: The information below summarizes the results.
da: Nedenstående oplysninger opsummerer resultaterne.

en: The location type '%1' has been saved.
da: Lokations typen '%1' er blevet gemt.

en: The mailing component '%1' has been saved.
da: Mail komponenten '% 1' er blevet gemt.

en: The mailing has been canceled.
da: Denne mailudsendelse er blevet annuleret.

en: The main contact record does not exist
da: Hovedkontakten eksisterer ikke

en: The membership cannot be saved.
da: Medlemskabet kan ikke gemmes.

en: The membership cannot be saved. No valid membership status for given dates
da: Medlemskabet kan ikke gemmes. Ingen gyldig medlemskabsstatus for de givne datoer.

en: The name for this credit card type as it is displayed to contributors. This may be the same value as the Name above, or a localised title.
da: Navnet for denne kreditkorttype, som det vises til bidragsydere. Dette kan være en anden værdi som ovenfor, eller en lokal titel.

en: The name for this credit card type as it should be provided to your payment processor.
da: Navnet for denne kreditkorttype, som det skal gives til din betalingsløsning.

en: The new Participant Status has been saved.
da: Den nye deltagerstatus er blevet gemt.

en: The new membership End Date is %1.
da: Den nye medlemskabs slut dato er %1.

en: The numeric ID Contact that owns the membership
da: Nummerisk ID for kontakten der ejer medlemskabet

en: The numeric ID click through record
da: Nummerisk ID På klik-registrering

en: The numeric ID of the  Recurring Contribution
da: Det nummeriske ID for det gentagede bidrag

en: The numeric ID of the Activity Instance
da: Nummerisk ID for aktiviteten

en: The numeric ID of the Contact
da: Kontaktens nummeriske ID

en: The numeric ID of the Contact of the Participant
da: Deltagerens nummeriske kontakt-ID

en: The numeric ID of the Contribution
da: Det nummeriske ID for bidraget

en: The numeric ID of the Event
da: Begivenhedens nummeriske ID

en: The numeric ID of the Group
da: Gruppens nummeriske ID

en: The numeric ID of the Membership
da: Medlemskabets nummeriske ID

en: The numeric ID of the Parent Activity
da: Det nummeriske ID af den overordnede aktivitet

en: The numeric ID of the Participant
da: Det nummeriske ID for deltageren

en: The numeric ID of the Participant who registered this Participant
da: Den nummeriske ID af den deltager der registrerede denne deltager

en: The numeric ID of the Relationship
da: Nummerisk ID for relationen

en: The numeric ID of the Soft Credit
da: Det nummeriske ID til kreditten

en: The numeric ID of the bounce record
da: Nummerisk ID på returneringsregistreringen

en: The numeric ID of the delivery record
da: Nummerisk ID på leveringsregistreringen

en: The numeric ID of the opened record
da: Nummerisk ID på åbningsregistreringen

en: The numeric ID of the reply record
da: Nummerisk ID for svarregistreringen

en: The numeric ID of the unsubscribe record
da: Nummerisk ID for afmeldingsregistrering

en: The option '%1' has been saved.
da: Muligheden '%1' er blevet gemt.

en: The option label is displayed to users.
da: Indstillingsetiketten vises til brugerne.

en: The other contact record does not exist
da: Den anden kontakt eksisterer ikke

en: The page you requested is currently unavailable.
da: Den side du forespørger på er desværre ikke til rådighed.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable.
da: Den Personlige Kampagneside du ville besøge er i øjeblikket ikke tilgængelig.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable. However you can still support the campaign by making a contribution here.
da: Den Personlige Kampagneside du ville besøge er i øjeblikket ikke tilgængelig. Du kan dog stadig støtte kampagnen ved at give et bidrag her.

en: The premium you have selected requires a minimum contribution of %1
da: Premiumet, som du har valgt, kræver et minimumsbidrag på %1.

en: The query contains the forbidden %1 command.
da: Denne søgning indeholder den forbudte %1 kommando.

en: The relationship end date cannot be prior to the start date.
da: Slutdatoen for relationen må ikke være før startdatoen.

en: The requested Profile (gid=%1) is disabled OR it is not configured to be used for 'Profile' listings in its Settings OR there is no Profile with that ID OR you do not have permission to access this profile. Please contact the site administrator if you need assistance.
da: Den efterspurgte profil (gid=%1) er ugyldig ELLER den er ikke konfigureret til at blive brugt til "Profil"-visninger i dens indstillinger ELLER der findes ingen profil med dette ID ELLER du har ikke rettigheder til at tilgå denne profile. Kontakt venligst sidens adminstrator hvis du har brug for hjælp.

en: The requested online contribution page is missing a required Contribution Amount section or Membership section or Price Set. Please check with the site administrator for assistance.
da: Den anmodede bidragsside mangler et påkrævet bidragsbeløb sektion, en medlemsskabssektion eller prissæt. Kontakt venligst hjemmesidens administrator for hjælp.

en: The requested participant record does not exist (possibly the record was deleted).
da: Den ønskede deltager eksisterer ikke (eventuelt blevet slettet).

en: The same option value is stored for all languages. Changing this value will change it for all languages.
da: Den samme valgmulighed lagres for alle sprog. Ændring af denne værdi vil ændre det for alle sprog.

en: The selected activity has been moved to the Trash. You can view and / or restore deleted activities by checking "Deleted Activities" from the Case Activities search filter (under Manage Case).<br />
da: Den valgte aktivitet er blevet slettet. Du kan se og/eller genskabe slettede aktiviteter ved at krydse af i "Slettede aktiviteter" i Sags-aktivitets søgningen (under administrer sag).<br/>

en: The selected activity has been restored.<br />
da: Den valgte aktivitet er genskabt.<br />

en: The selected case has been moved to the Trash. You can view and / or restore deleted cases by checking the "Deleted Cases" option under Find Cases.<br />
da: Den valgte sag er blevet flyttet til Affald. Du kan se og / eller gendanne slettede sager ved at krydse af i "Slettede Sager"-indstillingen under Find Sager.

en: The selected case has been restored.<br />
da: Den valgte sag er blevet genskabt.<br />

en: The selected field was not added. It already exists in this profile.
da: Det valgte felt blev ikke tilføjet. Det eksisterer allerede i denne profil.

en: The site administrator must set a Payment Processor for this event in order to use online registration.
da: Administratoren skal angive en betalingsprocessor til denne begivenhed for at kunne bruge online tilmelding.

en: The site administrator needs to enter a valid 'FROM Email Address' in <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Configure &raquo; Domain Information</a>. The email address used may need to be a valid mail account with your email service provider.
da: Hjemmesidens administrator skal indtaste en gyldig 'Afsender mail-adresse' i <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Konfigurer &raquo; Domain information</a>. Den anvendte mail-adresse skal muligvis være en gyldig mail-konto hos din udbyder.

en: The tag '%1' has been saved.
da: Taggen '%1' er gemt.

en: The text for the contribute button.
da: Teksten for bidragsknappen.

en: The text that will display in the field with the link.
da: Teksten der bliver vist i feltet med linket

en: The updates have been saved.
da: Din opdatering er blevet gemt.

en: The username %1 is already taken. Please select another username.
da: Brugernavnet %1 er optaget. Vælg venligst et andet brugernavn.

en: Then create front-end links to the Participant Listing page using the Menu Manager. Select <strong>Participant Listing Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
da: Derefter opret front-end links til deltagerens listesiden ved hjælp af Menu Manager. Vælg <strong>Deltager Liste Side</strong> og <strong>indtast %1</strong> for Begivenhed-id.

en: There are %2 people currently on the waiting list for this event. You can <a href='%1'>view waitlisted registrations here</a>, or you can continue and register additional participants using this form.
da: Der er %2 personer i øjeblikket på venteliste til denne begivenhed. Du kan <a href='%1'>se venteliste registreringer her</a> , eller du kan fortsætte og registrere flere deltagere via denne formular.

en: There are currently no %1.
da: Der er i øjeblikket ingen %1.

en: There are no Activities to display.
da: Der er ingen aktiviteter at vise.

en: There are no Archived Mailings. You can archive mailings from <a href='%1'>Scheduled or Sent Mailings</a>.
da: Der er ingen arkiverede mails. Du kan arkivere mails fra <a href='%1'>planlagte eller sendte mails</a> .

en: There are no Pledges for your record.
da: Der er ingen Løfter for din post.

en: There are no Scheduled or Sent Mailings. You can <a href='%1'>create and send one</a> OR you can search the <a href='%2'>Archived Mailings</a>.
da: Der er ingen planlagte eller sendte mails. Du kan <a href='%1'>oprette og sende en</a> ELLER du kan søge i <a href='%2'>arkiverede mails</a> .

en: There are no Unscheduled Mailings. You can <a href='%1'>create and send one</a>.
da: Der er ingen uplanlagte mails. Du kan <a href='%1'>oprette og sende en</a> .

en: There are no events with Price Sets
da: Der findes ingen events med prissæt

en: There are no live contribution records to display.
da: Der er ingen 'live' bidrag poster at vise.

en: There are no public mailing list groups to display.
da: Der er ingen offentlig postliste-grupper at vise.

en: There are no status present, You cannot add membership.
da: Der er ikke opgivet en status. Der kan ikke tilføjes et medlemskab.

en: There is a validation error with your HTML input. Your activity is a bit suspicious, hence aborting
da: Der er en valideringsfejl  i dit HTML input. Din aktivitet er en smule mistænkelig, så der afbrydes.

en: There is already an user associated with this email address. Please enter different email address.
da: Der findes allerede en bruger med denne mail-adresse. Skriv venligst en anden mail-adresse.

en: There is no valid SMTP server Setting Or SendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer CiviCRM >> Global Settings</a> to set the OutBound Email.
da: Indstillingen for SMTP-serveren, eller stien til SendMail er ikke gyldig. Klik <a href='%1'>Administrer CiviCRM>> Globale indstillinger</a> for at ændre opsætning på udgående mail.

en: There is no valid from email address present. You can add here <a href='%1'>Add From Email Address.</a>
da: Der er ingen gyldig afsender mail-adresse. Her kan du tilføje <a href='%1'>Tilføj afsender mail-adresse.</a>

en: There is no valid smtp server setting. Click <a href='%1'>Administer CiviCRM >> Global Settings</a> to set the SMTP Server.
da: Indstillingen for SMTP-serveren er ikke gyldig. Klik <a href='%1'>Administrer CiviCRM>> Globale indstillinger</a> for at sætte SMTP-serveren op.

en: There is only enough space left on this event for %1 participant(s).
da: Der er kun plads tilbage på denne begivenhed for %1 deltager(e).

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
da: Der opstod en fejl ved tilføjelsen af associationsreglen. Kontroller dine databaseindstillinger og prøv igen. Hvis du fortsætter med at få denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere CiviGroup Rollesynkronisering.

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at tilføje associationsreglen. Kontroller dine databaseindstillinger og prøv igen. Hvis du fortsætter med at få denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere CiviMember rollesynkronisering.

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at slette associationsreglen. Kontrollér databaseindstillingerne og prøv igen. Hvis fejlen fortsætter, så prøv at geninstallere CiviGroup rolle-synkronisering.

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
da: Der opstod en fejl under sletning af associationsreglen. Kontroller dine databaseindstillinger og prøv igen. Hvis du fortsætter med at få denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere CiviMember Rollesynkronisering.

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
da: Der opstod en fejl under redigeringen af associationsreglen. Kontroller dine databaseindstillinger og prøv igen. Hvis du fortsætter med at få denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere CiviGroup Rollesynkronisering.

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at rette associationsreglen. Kontroller dine databaseindstillinger og prøv igen. Hvis du fortsætter med at få denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere CiviMember rollesynkronisering.

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
da: Der opstod en fejl ved hentning af associationsreglen for at redigere. Kontroller dine database indstillinger og prøv igen. Hvis du fortsætter med at få denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere CiviGroup Rollesynkronisering.

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
da: Der opstod en fejl i forsøget på at hente associationsreglen. Kontroller dine databaseindstillinger og prøv igen. Hvis du fortsætter med at få denne fejlmeddelelse, så prøv at geninstallere CiviMember rollesynkronisering.

en: There was an error in your request
da: Der var en fejl i din anmodning

en: There was an error. CiviMember Memberships and Drupal Roles could not be synchronized.
da: Der opstod en fejl. CiviMember medlemskaber og Drupalroller kunne ikke synkroniseres.

en: There were no contributions during the selected year.
da: Der var ingen bidrag i det valgte år.

en: These optional components give you more tools to connect with and engage your supporters.
da: Disse valgfrie komponenter give dig flere værktøjer til at oprette forbindelse til og engagere dine tilhængere.

en: These records have been filled in with the imported data.
da: Disse kontakter/begivenheder er udfyldt med de importerede data.

en: These records have been replaced with the imported data.
da: Disse poster er blevet erstattet med de importerede data.

en: These records have been updated with the imported data.
da: Disse kontakter/begivenheder er blevet opdateret med de importerede data.

en: These records have not been imported.
da: Disse kontakter/begivenheder er ikke blevet improteret.

en: These settings control tracking and responses to recipient actions. The number of recipients selected to receive this mailing is shown in the box to the right. If this count doesn't match your expectations, click <strong>Previous</strong> to review your selection(s).
da: Disse indstillinger bestemmer sporing og svar til modtagere. Antallet af modtagere, der er udvalgt til at modtage denne mail er vist i boksen til højre. Hvis denne tæller ikke matcher dine forventninger, skal du klikke <strong>Forrige</strong> for at gennemgå dine valg.

en: This Invoice ID already exists in the database.
da: Faktura ID findes allerede i databasen.

en: This Label already exists in the database for the selected contact type.
da: Denne etiket findes allerede i databasen for den valgte kontakttype.

en: This Label already exists in the database for this option group. Please select a different Value.
da: Denne label eksisterer allerede i databasen for denne mulige gruppe. Vælg venligst en anden værdi.

en: This Premium is being linked to <a href='%1'>Online Contribution page</a>. Please remove it in order to delete this Premium.
da: Dette Premium linker til en <a href='%1'>Aktiv bidragsside</a>. Slet venligst linket, før du kan slette dette premium.

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
da: Dette transaktions ID findes allerede i databasen. Inkluder konto nummeret for checks.

en: This Year
da: Dette år

en: This address does not contain latitude/longitude information and cannot be mapped.
da: Denne adresse indeholder ikke oplysninger om længde/breddegrader, og kan derfor ikke kortlægges.

en: This applies to weekly, monthly and yearly payments.
da: Dette gælder for ugentlige, månedlige og årlige betalinger.

en: This contact has pending or overdue pledge payments. <a href="%1">Click here to view their Pledges tab</a> and verify whether this contribution should be applied as a pledge payment.
da: Denne kontakt har afventende eller overskredende Løfte betalinger. <a href="%1">Klik her for at vise deres Løfte faneblad</a> og afgør om dette bidrag skal gemmes som en Løfte betaling.

en: This contact record is linked to the currently logged in user account - '%1' - and cannot be deleted.
da: Denne kontakt er forbundet med en brugerkonto der er logget ind -'%1' - og kan derfor ikke slettes.

en: This contact type name already exists in database. Contact type names must be unique.
da: Denne kontakt type navn allerede findes i databasen. Kontakt type navne skal være unikke.

en: This contribution has already been submitted. Click <a href='%1'>here</a> if you want to make another contribution.
da: Dette bidrag er allerede blevet indsendt. Klik <a href='%1'>her</a>, hvis du ønsker at lave et nyt bidrag.

en: This contribution is being made thanks to effort of <strong>%1</strong>, who supports our campaign. You can support it as well - once you complete the donation, you will be able to create your own Personal Campaign Page!
da: Dette bidrag bliver givet med tak til <strong>%1</strong>, som støtter vores kampagne. Du kan også støtte - når du har givet en donation, vil du kunne oprette din egen Personlig kampagneside!

en: This contribution page is configured to support separate contribution and membership payments. This %1 plugin does not currently support multiple simultaneous payments. Please contact the site administrator and notify them of this error
da: Denne bidragsside er indstillet til understøtte separate bidrag og medlemsskabsbetalinger. %1 plugin'et understøtter ikke i øjeblikket flere sideløbende betalinger. Kontakt venligst hjemmesiden administrator og underet dem om denne fejl.

en: This contribution page is not related to the Personal Campaign Page you have just visited. However you can still make a contribution here.
da: Denne bidragsside er ikke tilknyttet til den personlige kampagneside, som du lige har besøgt. Du skal dog være velkommen til at give et bidrag.

en: This contribution type cannot be deleted because it is being referenced by one or more of the following types of records: Contributions, Contribution Pages, or Membership Types. Consider disabling this type instead if you no longer want it used.
da: Denne bidragstype kan ikke slettes, da der refereres til den af en eller flere af følgende typer poster: Bidrag, Bidragssider eller Medlemskabstyper. Du kan slå denne type fra, hvis du ikke længere ønsker den anvendt.

en: This contributor must have a valid email address (and must not have the "Do Not Email" flag checked).
da: Denne bidragsyder skal have en gyldig mail-adresse (og må ikke have "Send ikke mails" afkrydset).

en: This event cannot be deleted because there are participant records linked to it. If you want to delete this event, you must first find the participants linked to this event and delete them. You can use use <a href='%1'> CiviEvent >> Find Participants page </a>.
da: Denne begivenhed kan ikke slettes, fordi der er deltager knyttet til den. Hvis du ønsker at slette denne begivenhed, skal du først finde deltagerne i forbindelse med denne begivenhed og slette dem. Du kan bruge bruge <a href='%1'>CiviEvent&gt;&gt; Find deltagere side</a> .

en: This event currently has the maximum number of participants registered (%1). However, you can still override this limit and register additional participants using this form.
da: Denne begivenhed har i øjeblikket det maksimale antal af registrerede deltagere (%1). Du kan dog stadig tilsidesætte denne grænse og registrere flere deltagere via denne formular.

en: This event has only %1 space(s) left. If you continue and register more than %1 people (including yourself ), the whole group will be wait listed. Or, you can reduce the number of people you are registering to %1 to avoid being put on the waiting list.
da: Denne begivenhed har kun %1 plads(er) tilbage. Hvis du fortsætter og registrere mere end %1 personer (inklusive dig selv), vil hele gruppen komme på ventelisten. Eller du kan reducere antallet af personer, du registrerer til %1 for at undgå at blive sat på venteliste.

en: This event is currently full.
da: Denne begivenhed er i øjeblikket fuldtegnet.

en: This event is currently full. However you can register now and get added to a waiting list. You will be notified if spaces become available.
da: Denne begivenhed er i øjeblikket fuldtegnet. Men du kan registrere nu og blive tilføjet til en venteliste. Du vil få besked, hvis der bliver pladser tilgængelige.

en: This event is full !!!
da: Denne begivenhed er fuldtegnet!

en: This feature is not currently available.
da: Denne feature er ikke tilgængelig.

en: This feature should NOT be enabled for production sites.
da: Denne funktion bør ikke være aktiveret for produktionssites.

en: This function is not implemented
da: Denne funktion er ikke implementeret

en: This is a preview of this product as it will appear on your Contributions page(s).
da: Dette er en smagsprøve af produktet, som det vil blive vist på din Bidragsside(r).

en: This is the title that users will see when they are selecting an event template to clone for a new event. It is NOT the title of the event itself.
da: Dette er den titel, som brugerne ser, når de vælger en begivenhedsskabelon til at klone en ny begivenhed. Det er ikke titlen på selve arrangementet.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone.
da: Dette kan betyde tab af en betydelig mængde data, og handlingen kan ikke fortrydes.

en: This message is displayed on the event information and event registration pages when the event is full AND the waitlist feature is enabled.
da: Denne meddelelse vises på oplysninger om begivenheden, og begivenhedsregistrering sider, når begivenheden er fuldt booket, og venteliste-funktionen er aktiveret.

en: This message is having a invalid token - %1: %2
da: Denne besked indeholder et forkert felt/token - %1: %2

en: This message is missing a required token - {%1}: %2
da: Denne besked mangler et påkrævet felt/token - (%1): %2

en: This option is designed to be set by the contact themselves when they don't want to receive bulk email from your organization (they set it using the opt-out action from a CiviMail mailing).   Please think before changing it, as it will override the preference they have set.
da: Denne mulighed er designet til at blive valgt når kontakterne selv ønsker at fravælge masse udsendelser af mails fra din organisation (de valgte den ved at bruge fravalgs muligheden i en CiviMail udsendelse). Overvej nøje om du vil ændre den, da det vil overrule det valg de selv har truffet.

en: This page includes a Profile with Membership fields - but the Membership Block is NOT enabled. Please notify the site administrator.
da: Denne side indeholder en profil med medlemsskabsfelter - men medlemsskabsblokken er ikke aktiv. Kontakt venligst hjemmesideadministratoren.

en: This page lists all grants for %1 since inception.
da: Denne side viser alle legater for %1 siden opstarten.

en: This process will upgrade your v2.0 CiviCRM database to the v2.1 database format.
da: Denne proces vil opgradere din v2.0 CiviCRM database til v2.1 databaseformatet.

en: This profile does not have the map feature turned on.
da: Denne profil har ikke kortfunktionen slået til.

en: This profile is currently used for %1.
da: Denne profil anvendes i øjblikket for %1.

en: This table provides a summary of <strong>Grant Totals</strong>, and includes shortcuts to view the Grant details for these commonly used search periods. Click the Grant Status to see a list of Contacts for that grant status. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Grants</a>. You can search by Contact Name, Amount, Grant type and a variety of other criteria.
da: Denne tabel giver et overblik over <strong>Legattotaler</strong> og indeholder genveje til at se detaljer om legater for ofte anvendte søgeperioder. Tryk på Legatstatus for at se en liste af kontaktpersoner for dette legats status. Ønsker du at lave dine egne tilpassede søgninger, så tryk <a href='%1'>Find legater</a>. Du kan søge på kontaktpersons navn, legatsum, legattype og en række andre kriterier.

en: This tag cannot be deleted! You must Delete all its child tags ('%1', etc) prior to deleting this tag.
da: Denne tag kan ikke slette. Du skal slette alle underliggende tags (%1, o.s.v) før du kan slette dette tag.

en: This tag will be removed from any currently tagged contacts, and users will no longer be able to assign contacts to this tag.
da: Denne tag vil blive fjernet fra alle kontakter hvor den optræder, og brugere vil ikke længere kunne tilføje brugere til denne tag.

en: This title is displayed to users in the Custom Search listings.
da: Denne titel vises til brugere i brugerdefinerede søgninger og lister.

en: This token can only be used in send mailing context (body, header, footer)..
da: Denne token kan kun bruges i sende mailing sammenhæng (body, sidehoved, sidefod) ..

en: Thousands Separator
da: Tusindseparator

en: Thousands Separator and Decimal Delimiter can not be the same.
da: Tusindseparator og decimalseparator kan ikke være det samme

en: Thousands Separator can not have more than 1 character.
da: Tusindtalsseparator kan ikke have mere end 1 karakter.

en: Thumbnail
da: Miniature

en: Thumbnail URL
da: Miniature URL

en: Time Format
da: Tidsformat

en: Time Only
da: Kun tid

en: Time Stamp
da: Tidsstempel

en: Time is required for this format.
da: Tiden er nødvendig for dette format.

en: Timezone
da: Tidszone

en: Title
da: Titel

en: Title (link)
da: Titel (link)

en: Title (plain)
da: Titel (enkel)

en: Title Text Color
da: Titeltekst farve

en: Title and Settings
da: Titel og indstillinger

en: Title and Settings (%1)
da: Titel og indstillinger (%1)

en: Title for Premiums section
da: Titel for Premiums sektionen

en: Title is a required field
da: Titel er et nødvendigt felt

en: Title is a required field.
da: Titel er et nødvendigt felt.

en: Title of the mailing
da: Mailudsendelsens titel

en: To
da: Til

en: To Be Paid
da: Er forfalden til

en: To allow users to see a listing of participants, set this field to 'Name' (list names only), 'Name and Email', or 'Name, Status and Register Date'.
da: For at give brugerne mulighed for at se en liste over deltagere, sæt dette felt til 'Navn' (kun for navnelisten), 'Navn og e-mail', eller 'Navn, Status og Tilmeldingsdato'.

en: To be paid in
da: Betales i

en: To cleanup both, add <em>%1</em>
da: For at rydde i begge, <em>tilføj %1</em>

en: To complete this transaction, click the <strong>%1</strong> button below.
da: For at fuldføre denne transaktion skal du klikke på <strong>%1</strong> nedenfor.

en: To complete your contribution, click the <strong>%1</strong> button below.
da: For at fuldføre dit bidrag skal du klikke på <strong>%1</strong> nedenfor.

en: To disable Contribution Amounts section you need to first disable Separate Membership Payment option from Membership Settings.
da: For at deaktivere Bidragsbeløb sektionen skal du først deaktivere Separat Medlemskabsbetaling valgmuligheden fra Medlemskabsopsætningen.

en: To display a stack trace listing at the top of a page, add <em>%1</em>
da: For at vise en stak sporingsliste på toppen af en side, <em>tilføj %1</em>

en: To empty template cache (civicrm/templates_c folder), add <em>%1</em>
da: Du kan tømme skabelon cache (CiviCRM / templates_c mappe), ved at <em>tilføje %1</em>

en: To enable auto spell check, in packages/ckeditor/config.js - change this value to true:
da: For at aktivere automatisk stavekontrol, i pakninger / ckeditor / config.js - ændre denne værdi til true:

en: To remove temporary upload files (civicrm/upload folder), add <em>%1</em>
da: For at fjerne midlertidige uploade filer (CiviCRM / upload mappe), <em>tilføj %1</em>

en: To remove the Spell Check button, in packages/ckeditor/config.js - remove this item in the config.toolbar_Full list:
da: Hvis du vil fjerne Stavekontrol knappen, i pakninger / ckeditor / config.js - fjern dette element på config.toolbar_Full listen:

en: To send a mailing, you must have a valid group of recipients - either at least one group that's a Mailing List or at least one previous mailing.
da: For at sende en mail, skal du have en gyldig gruppe af modtagere - enten mindst én gruppe, som er en postliste eller mindst én tidligere mail-udsendelse.

en: To the user
da: Til brugeren

en: Tokens may be included (%1).
da: Symbol kan inkluderes (% 1).

en: Total Amount
da: Totalt beløb

en: Total Contact(s) added to group: %1
da: Totale kontakt(er) tilføjet til gruppe: %1

en: Total Contact(s) already in group: %1
da: Antal kontakter allerede i gruppe: %1

en: Total Contact(s) not in group: %1
da: Antal kontakt(er) ikke i gruppe: %1

en: Total Contact(s) removed from group: %1
da: Antal kontakter fjernet fra gruppe: %1

en: Total Contact(s) with negative membership in group: %1
da: Totale kontakt(er) med negativt medlemskab i gruppe: %1

en: Total Paid
da: Ialt betalt

en: Total Participant(s) added to event: %1.
da: Total antal deltager(er) tilføjet til arrangement: %1.

en: Total Payment
da: Total betaling

en: Total Pledge Amount
da: Samlet lovet beløb

en: Total Pledge Amount should be greater than zero.
da: Samlet lovet beløb bør være højere end nul.

en: Total Pledged
da: Løfte i alt

en: Total Pledges
da: Samlet antal Løfter

en: Total Recipients:
da: Samlet antal modtagere:

en: Total Selected Case(s): %1
da: Samlet antal valgte sager: %1

en: Total Selected Contact(s): %1
da: Samlet antal valgte kontakter: %1

en: Total Selected Contribution(s): %1
da: Samlet antal bidrag: %1

en: Total Selected Grant(s): %1
da: Alle valgte legater: %1

en: Total Selected Participation(s): %1
da: Total valgte deltagere:  %1

en: Total Selected Pledge(s): %1
da: Samlede valgte løfter: %1

en: Totals
da: Totaler

en: Track Click-throughs?
da: Registrer klik på links

en: Track Opens?
da: Skal åbninger spores?

en: Track Replies?
da: Sporing af besvarelser?

en: Track URLs?
da: Skal URL'er spores?

en: Track and Respond
da: Spor og svar

en: Track the number of times recipients click each link in this mailing. NOTE: When this feature is enabled, all links in the message body will be automaticallly re-written to route through your CiviCRM server prior to redirecting to the target page.
da: Spor antallet af gange modtagere klikker på et link i denne mail. BEMÆRK: Når denne funktion er aktiveret, vil alle links i brødteksten blive omskrevet til CiviCRM før brugeren videresendes til linkets mål.

en: Track the number of times recipients open this mailing in their email software.
da: Spor det antal gange modtagere åbner denne mail.

en: Tracked Opens
da: Antal visninger

en: Transaction #
da: Transaktion #

en: Transaction Date
da: Transaktionsdato

en: Transaction ID
da: Transaktion ID

en: Transaction ID %1 %2
da: Transaction Id %1 %2

en: Transaction ID already exists in Database.
da: Transaktionen findes allerede i databasen

en: Transaction ID's must be unique. Include the account number for checks.
da: Transaktions ID skal være unikke. Inkluder kontonummeret for checks.

en: Type of Data
da: Data typer

en: URL Click-through tracking
da: Sporing af klik på links

en: URL of the location for uploaded image files.
da: Webadressen på placeringen for uploadede billedfiler.

en: URL to Logo Image
da: URL til logografik

en: USPS-provided User ID.
da: USPS leveret User ID.

en: USPS-provided web service URL.
da: USPS leveret web-service-URL'en.

en: Unable to disable the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events, contribution pages or contributions.
da: Er ikke i stand til at deaktivere '%1' prissætningen - den anvendes i øjeblikket i en eller flere event. Hvis du ikke ønsker denne prissætning mere, klik på event titlen nedenfor, for at ændre prisen for eventet.

en: Unable to load configuration file for the referenced case type: '%1' %2.
da: Kunne ikke indlæse konfigurationsfilen for den angivne sagstype: '%1' %2.

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for free membership signup ONLY, or to solicit in-kind / non-monetary donations such as furniture, equipment.. etc.
da: Afmarkér dette felt, hvis du KUN bruger denne bidragsside til  tilmelding af gratis medlemskab, eller at udbyde i naturalier / ikke-monetære donationer, såsom møbler, udstyr .. etc.

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for membership signup and renewal only - and you do NOT want users to select or enter any additional contribution amounts.
da: Afmarkér dette felt, hvis du KUN bruger denne bidragsside til tilmelding og fornyelse af medlemskab - og du IKKE ønsker, at brugerne skal vælge eller indtaste eventuelle yderligere bidragsbeløb.

en: Unique Click-throughs
da: Antal unikke klik på links

en: Unique Clicks
da: Unikke klik

en: Unique ID (OpenID)
da: Unik ID (OpenID)

en: Unique Invoice ID from system
da: Unik faktura-ID fra systemet

en: Unique Replies
da: Unikke svar

en: Unique Tracked Opens
da: Antal unikke visninger

en: Unique Transaction ID
da: Unikt transaktion ID

en: Unique Transaction ID from Payment Processor / Bank etc
da: Unik transaktions-ID fra betalingsudbyder / bank etc

en: Unique internal reference ID for this contribution.
da: Unikke interne reference-id for dette bidrag.

en: Unit Price
da: Enhedspris

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown bounce type: Could not parse bounce email
da: Ukendt bouncetype: Kunne ikke bearbejde bounce mail

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unsubscribe
da: Afmeld

en: Unsubscribe Requests
da: Afmeld anmodninger

en: Untag Contacts (remove tags)
da: Fjern tags fra kontakter

en: Upcoming Events
da: Kommende events

en: Update
da: Opdater

en: Update Activity
da: Opdater aktivitet

en: Update Contact Information
da: Opdater kontaktoplysninger

en: Update Contact(s)
da: Opdater kontakt(er)

en: Update Contacts
da: Opdater kontakter

en: Update Contribution(s)
da: Opdater bidrag

en: Update Contributions
da: Opdater bidrag

en: Update Members(s)
da: Updater medlem(mer)

en: Update Memberships
da: Opdater medlemsskaber

en: Update Participant(s)
da: Opdater deltag(ere)

en: Update Pending Contribution Status
da: Opdater afventende bidragsstatus

en: Update Pending Status
da: Opdater 'Afventer' status

en: Update Report
da: Opdater rapport

en: Update Smart Group
da: Opdater Smart gruppe

en: Update Template
da: Opdater skabelon

en: Update existing Membership
da: Opdater eksisterende medlemsskab

en: Update existing contributions
da: Opdater eksisterende bidrag

en: Update this field mapping
da: Opdater dette felts mapping

en: Update your personal contact information
da: Opdater din personlige kontaktoplysninger.

en: Upgrade & Continue
da: Opgrader og fortsæt

en: Upgrade CiviCRM from v %1 To v %2
da: Opgrader CiviCRM fra v %1 til v %2

en: Upgrade CiviCRM to Version %1
da: Opdater CiviCRM til version %1

en: Upload Content
da: Opload indhold

en: Upload Date
da: Upload Dato

en: Upload HTML Message
da: Upload HTML besked

en: Upload TEXT Message
da: Opload tekst meddelelse

en: Upload from my computer
da: Upload fra min computer

en: Upload or Compose On-screen
da: Upload eller skriv direkte

en: Url Homepage
da: Url Hjemmeside

en: Url Logo
da: Url logo

en: Url Tracking
da: Url tracking

en: Url already exists in Database.
da: URL findes allerede i databasen.

en: Use %1 for state/province abbreviation or %2 for state province name.
da: Brug %1 for stat/provins forkortelse eller %2 for hele stats provins navne.

en: Use <strong>&#37;</strong> wildcard(s) for partial matches. EXAMPLE: Enter 'Volunteer&#37;' as your Activity Type to match any activity whose type is 'Volunteer' + any other words (e.g. Volunteer for Open House).
da: Brug <strong>&#37;</strong> jokere for partielle match. EKSEMPEL: Indtast 'Frivillig&#37;' i din aktivitetstype for at matche alle aktiviteter af typen 'Frivillig' + andre ord (fx. Frivillig bartender).

en: Use DedupeRule
da: Brug deduplikeringsregel

en: Use Location
da: Brug sted

en: Use Rule
da: Brug regel

en: Use SSL?
da: Anvend SSL?

en: Use Template
da: Brug skabelon

en: Use default image
da: Brug standardbillede

en: Use existing location
da: Brug eksisterende sted

en: Use the table below to enter up to ten fixed contribution amounts. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed.
da: Brug tabellen nedenfor til at indtaste op til ti faste bidragsbeløb. Disse vil blive præsenteret som en valgliste. Både label og beløb vil blive vist.

en: Use this form to add or edit re-usable message templates.
da: Brug denne formular til at tilføje eller redigere genbrugelige besked skabeloner.

en: Use this form to configure Contribution Amount options. You can give contributors the ability to enter their own contribution amounts - and/or provide a fixed list of amounts. For fixed amounts, you can enter a label for each 'level' of contribution (e.g. Friend, Sustainer, etc.). If you allow people to enter their own dollar amounts, you can also set minimum and maximum values. Depending on your choice of Payment Processor, you may be able to offer a recurring contribution option.
da: Brug denne formular til at indstille valgmulighederne for Bidragsbeløb. Du kan give bidragydere mulighed for at indtaste deres eget bidragsbeløb - og / eller give en fast liste af beløb. For faste beløb, kan du indtaste en etiket for hvert »niveau« af bidrag (f.eks ven, medlem, osv.). Hvis du tillader folk at indtaste deres egne beløb, kan du også indstille minimum og maksimum værdier. Afhængigt af dit valg af betalingsløsning, kan du være i stand til at tilbyde muligheden for tilbagevendende bidrag.

en: Use this form to find Grant(s) by Contact name, Grant Status, Grant Type, Total Amount , etc .
da: Anvend denne formular til at finde legater efter kontaktnavn, legatstatus, legattype, fulde sum etc.

en: Use this form to select a premium to be offered on this Online Contribution Page.
da: Brug denne formular til at vælge et Premium til at blive tilbudt på denne online Bidragsside.

en: Use this screen to configure formats for date display and date input fields. Defaults are provided for standard United States formats. Settings use standard POSIX specifiers.
da: Brug denne skærm til at konfigurere formatet for datovisning og dato inputfelter. Standarder er fastsat standard USA formater. Indstillinger bruger standard POSIX beregnere.

en: Use this screen to configure formats for date display and date input fields. Defaults are provided for standard United States formats. Settings use standard POSIX specifiers. Available specifiers and the values produced will vary based on your operating system and locale.
da: Brug dette skærmbillede til at konfigurere formater for datovisning og dato inputfelter. Standard er standard USA formater. Indstillinger bruger standard POSIX specifiers. Ledige specifiers og de værdier, der produceres, vil variere baseret på dit operativsystem og locale.

en: Use tokens when you are sending mail to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
da: Brug fletfelter når du sender mails til flere modtagere, og ønsker at inkludere deres navne og/eller andre kontaktoplysninger automatisk i din mail.

en: Used For
da: Brugt til

en: Used for mailing labels only. Replaced by the Addressee option selected on contact add/edit screen.
da: Bruges kun til adresseetiketter. Erstattes af valgmuligheden på under tilføje/redigere adressaten.

en: User ID
da: Bruger ID

en: User Name
da: Bruger Navn

en: User Name Label
da: Bruger navns label

en: User Name is not set in the Administer CiviCRM &raquo; Payment Processor.
da: Brugere navn er angivet i Administrer CiviCRM &raquo; Betalingsformidler.

en: User and User Admin Only
da: Kun brugere og admin brugere

en: Username
da: Brugernavn

en: Username to use when polling (for IMAP and POP3).
da: Brugernavn som bruges ved afstemninger (for IMAP og POP3).

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing Participant Status.
da: Brugere vil ikke længere kunne vælge denne værdi når de tilføjer eller redigerer oplysysninger på deltager status.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing contact locations.
da: Brugere vil ikke længere kunne vælge denne værdi når de tilføjer eller redigerer oplysninger om kontakters lokatoin.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing relationships between contacts.
da: Brugere vil ikke længere kunne vælge denne værdi, når de tilføjer eller redigerer relationer mellem kontakter.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing transaction pages.
da: Brugere vil ikke længere kunne vælge denne værdi når de tilføjer eller retter transaktionssider.

en: Value
da: Værdi

en: Value already exist in database.
da: Værdi eksisterer allerede i databasen

en: Value should be a positive number
da: Værdi skal være et positivt tal

en: Values
da: Værdier

en: Verify the content and formattting.
da: Kontroller indholdet og formattering.

en: Verify the test email address and/or test recipient group. Then click <strong>Next</strong> with 'Send Test Mailing' checked to generate the test mailing. Once you receive the test mailing:
da: Kontroller testens mail-adresse og / eller modtagerenes grupper. Klik derefter på <strong>Næste</strong> med 'Send Test Mail' afkrydset. Når du modtager testmailen:

en: Version Check & Statistics Reporting
da: Versions Check & Statistik rapportering

en: View
da: Vis

en: View Activity
da: Se aktivitet

en: View Activity History URL
da: Vis URL på aktivitets historik

en: View Case Record Details
da: Vis sagens detaljer

en: View Contact
da: Vis kontakt

en: View Contact Dashboard
da: Vis kontaktoversigt

en: View Contact Details
da: Se detaljer om kontakt

en: View Contact Record
da: Vis kontaktregistrering

en: View Contact Summary for this Contact
da: Vis kontakt opsummering for denne kontak

en: View Contact Summary for this Contact.
da: Vis oplysninger om denne kontakt.

en: View Contact URL
da: Vis kontakt URL

en: View Contact details for this contact.
da: Vis kontakt detaljer for denne kontakt

en: View Contribution
da: Vis bidrag

en: View Contribution Details for this Contact.
da: Vis Bidragsdetaljer for denne kontakt.

en: View Contribution URL
da: Vis bidrags URL

en: View Contribution details for this contact
da: Vis bidragsdetaljer for denne kontakt

en: View Default
da: Vis standard

en: View Grant
da: Vis tilskud

en: View Mailing Report
da: Vis rapport for post

en: View Membership
da: Vis medlemsskab

en: View Membership Detail for this Contact.
da: Se detaljer om medlemskab for denne kontakt

en: View Note
da: Vis note

en: View Only?
da: Vis kun?

en: View Participant URL
da: Vis deltager URL

en: View Participation
da: Vis deltagelse

en: View Pledge
da: Vis løfte

en: View Profile Details
da: Vis profildetaljer

en: View Relationship
da: Vis relationer

en: View Relationship Type
da: Vis relationstype

en: View System Default Message Template
da: Se System Standardbesked skabelonen

en: View all memberships for this contact
da: Se alle medlemskaber for denne kontakt

en: View and Edit Fields
da: Vis og rediger felter

en: View and Edit Multiple Choice Options
da: Vis og rediger flere valg muligheder

en: View contact
da: Se kontakt

en: View contact record
da: Se kontakten

en: View contribution page
da: Vis bidragsside

en: View contributions for this Country.
da: Vis bidrag fra dette land

en: View contributor contact record
da: Vis bidragskontakt post

en: View displays CiviCRM Activities
da: Oversigt viser CiviCRM-aktiviteter

en: View displays CiviCRM Contacts, of people, organizations, etc.
da: Oversigt viser CiviCRM kontakter, af personer, organisationer, etc.

en: View displays CiviCRM Contributions, with relation to contacts.
da: Oversigen viser CiviCRM-bidrag, med relationer til kontakter.

en: View displays CiviCRM Events
da: Oversigt viser CiviCRM-begivenheder

en: View displays CiviCRM Mailing Results.
da: Oversigt viser CiviCRM mail-resultater.

en: View displays CiviCRM Memberships, with connection to contacts.
da: Oversigt viser CiviCRM-medlemskaber, med forbindelse til kontakter.

en: View displays CiviCRM Participants, often in conjunction with Event Filters
da: Oversigt viser CiviCRM-deltagere, ofte sammen med begivenhedsfiltre

en: View displays CiviCRM Relationships, with connection to contacts.
da: Oversigt viser CiviCRM-relationer, med forbindelse til kontakter.

en: View related contribution
da: Vis relaterede bidrag

en: View the system default for this workflow message template
da: Vis den oprindelige standardskabelon for denne workflow besked

en: View this activity.
da: Vis denne aktivitet.

en: Viewing Contacts
da: Visning af kontakter

en: Visibility
da: Synlighed

en: Visible
da: Synlig

en: WARNING: Are you sure you want to delete mapping '<b>%1</b>'?
da: Er du sikker på at du vil slette kortlægning '<b>%1</b>'?

en: WARNING: Deleting this Participant Status will remove all of its settings.
da: ADVARSEL: Sletning denne deltager Status vil fjerne alle dennes indstillinger.

en: WARNING: Deleting this Payment Processor may result in some transaction pages being rendered inactive.
da: ADVARSEL: Sletning af denne betaling Processor kan resultere i, at nogle transaktioner bliver sat inaktive.

en: WARNING: Deleting this option gruop will result in the loss of all records which use the option.
da: ADVARSEL: Sletning denne mulighedsgruppe vil resultere i tab af alle registreringer, der bruger den mulighed.

en: WARNING: Deleting this option value will result in the loss of all records which use the option value.
da: ADVARSEL: Sletning denne valgmulighed vil resultere i tab af alle lister, der bruger denne indstilling for valgmulighed.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all %1 related records which use the option.
da: ADVARSEL: Sletning denne mulighed vil resultere i tab af alle %1 relaterede poster, der benytter muligheden.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Relationship records of this type.
da: ADVARSEL: Sletning af denne mulighed vil medføre tab af alle forhold relationer af denne type.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all activity type records which use the option.
da: ADVARSEL: Sletning af denne valgmulighed vil resultere i tab af alle aktivitetstypeposter, der benytter denne valgmulighed.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all location type records which use the option.
da: ADVARSEL: Sletning af denne valgmulighed vil resultere i tab af alle beliggenhed type poster, der benytter denne valgmuligheden.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of mail settings data.
da: ADVARSEL: Sletning denne mulighed vil resultere i tab af email-indstillingerne data.

en: WARNING: Deleting this pledge will result in the loss of the associated financial transactions (if any).
da: ADVARSEL: Sletning dette løfte vil resultere i tab af de tilhørende finansielle transaktioner (hvis nogen).

en: WARNING: Do NOT use spaces in the Location Name.
da: ADVARSEL: Brug ikke mellemrum i stednavnet.

en: WARNING: Enabling multiple languages changes the schema of your database, so make sure you know what you are doing when enabling this function; making a database backup is strongly recommended.
da: ADVARSEL: Aktivering af flere sprog ændrer skemaet i din database, så sørg for du ved hvad du gør, ved aktivering af denne funktion. Oprettelse af en database backup anbefales på det kraftigste.

en: WARNING: If you delete this option, contributors will not be able to use this credit card type on your Online Contribution pages.
da: ADVARSEL: Hvis du sletter denne valgmulighed, vil bidragydere ikke være i stand til at bruge denne kreditkorttype på dine Bidragsider.

en: WARNING: This will make your CiviCRM installation a single-language one again. THIS WILL DELETE ALL DATA RELATED TO LANGUAGES OTHER THAN THE DEFAULT ONE SELECTED ABOVE (and only that language will be preserved).
da: ADVARSEL: Dette betyder, at din CiviCRM installation sættes tilbage til en enkel-sprogs version. DETTE SLETTER ALLE DATA DER ER RELATERET TIL SPROG DER IKKE ER VALGT SOM STANDARD OVENFOR (og kun det valgte standard sprog vil blive bevaret).

en: Waiting
da: Venter

en: Waitlist Message
da: Venteliste besked

en: Waitlist Text
da: Venteliste tekst

en: Warning: Deleting this event template will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
da: Advarsel: Sletning af denne arrangementsskabelon vil også slette den forbundne arrangementsregistreringsside og arrangementsgebyr konfigurationer.

en: Warning: Deleting this event will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
da: Advarsel: Sletning af dette arrangements vil også slette den forbundne arrangementsregistreringsside og arrangementsgebyr konfigurationer.

en: We can't load the requested web page due to an incomplete link. This can be caused by using your browser's Back button or by using an incomplete or invalid link.
da: Vi kan ikke vises siden, da linket ikke er korrekt. Dette kan skyldes, at du har brugt din browsers tilbageknap eller du har klikket på et ukorrekt link.

en: We could not find a contact id.
da: Vi kunne ikke finde et kontakt id

en: We could not find your logged in user ID
da: Vi kunne ikke finde dit bruger ID når du er logget ind

en: We could not move the uploaded file %1 to the upload directory %2. Please verify that the 'Temporary Files' setting points to a valid path which is writable by your web server.
da: Vi kunne ikke flytte den uploadede fil %1 til uploadkataloget %2. Kontroller at indstillingerne for 'midlertidige filer' peger på en gyldig sti, din webserver har skriverettigheder til.

en: We detected a cycle which we cant handle. aborting
da: Vi har opdaget en cyklus vikke kan håndtere - AFBRYDER

en: We recommend that you save a copy of the your customized Text and HTML message content to a text file before reverting so you can combine your changes with the system default messages as needed.
da: Vi anbefaler at du gemmer en kopi af din tilpassede tekst og HTML-besked indholdet til en tekstfil, før man vender tilbage, så du kan kombinere dine ændringer med systemets standard-beskeder efter behov.

en: Website
da: Hjemmeside

en: Week %week
da: Uge %week

en: Weight
da: Vægt

en: Weight Threshold to Consider Contacts 'Matching':
da: Grænseværdi for at overveje matchende kontaktpersoner:

en: Weight controls the order that premiums are displayed on the Contribution Page.
da: Vægt styrer rækkefølgen for Premiums.

en: Welcome
da: Velkommen

en: What URL was clicked
da: Hvilken URL der blev klikket på

en: What day in the contribution will the debit occur
da: Hvilken dag i bidraget vil debitationen finde sted

en: When
da: Tidspunkt

en: When prompted for 'My Web Site URL' - enter the base URL for your site followed by the path '%1'. Your API Key will be generated and displayed on the next page.
da: Når du bliver spurgt om 'Min Web Site URL' - Indtast URL-rodadresse til dit websted efterfulgt af sti '%1'. Din API-nøgle bliver genereret og vises på næste side.

en: When prompted for 'My Web Site URL' - enter the base URL for your site followed by the path '/civicrm'. Your API Key will be generated and displayed on the next page.
da: Når du bliver spurgt om 'Min Web Site URL' - Indtast URL-rodadresse til dit websted efterfulgt af stien '/ civicrm «. Din API-nøgle bliver genereret og vises på næste side.

en: When this Event is active, create front-end links to the Event Information page using the Menu Manager. Select <strong>Event Info Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
da: Når denne begivenhed er aktiv, skal du oprette front-end links til oplysninger om begivenheden siden ved hjælp af Menu Manager. Vælg <strong>Begivendhedsinfoside</strong> og <strong>indtast %1</strong> for arrangements-id.

en: When this Event is active, create links to the Event Information page by copying and pasting the following URL:
da: Når denne begivenhed er aktiv, skal du oprette links til begivenheds informatinossiden ved at kopiere og indsætte følgende URL:

en: When will the failed contribution be retried?
da: Hvornår vil det fejlbehæftede bidrag blive forsøgt igen?

en: Where Clause
da: Hvis klausuler

en: Where Tables
da: Hvis tabeller

en: Where did this registration come from?
da: Hvor er denne registrering kommet fra?

en: Where the Contribution came through.
da: Hvornår gik bidraget igennem

en: Whether to use SSL for IMAP and POP3 or not.
da: Om du vil bruge SSL til IMAP og POP3 eller ej.

en: Which frequencies can the user pick from (e.g. every 'week', every 'month', every 'year')?
da: Hvilke betalingsfrekvenser kan brugeren vælge fra (f.eks hver »uge«, hver 'måned', hvert 'år')?

en: Widget Settings
da: Widget indstillinger

en: Width (columns)
da: Bredde (kolonner)

en: Will this recurring contribution automayically renew?
da: Vil dette gentagede bidrag automatisk blive fornyet?

en: With
da: Med

en: With a mailto:
da: med en mailto:

en: With no personal note
da: Med ingen personlig note

en: With the personal note
da: Med den personlige note

en: Word Replacements
da: Orderstatninger

en: World Region
da: Verdensdel

en: Year
da: År

en: Year Only
da: Kun år

en: Yes
da: Ja

en: Yes or No
da: Ja eller nej

en: Yes/No
da: Ja/Nej

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts from your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the mailing (they are 'excluded').
da: Du har også mulighed for at ekskludere nogle kontakter ved at vælge nogle grupper, som skal ekskluderes. kontakter i de ekskluderede grupper vil ikke modtage mailen.

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts in your included groups by selecting on or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the mailing (they are 'excluded').
da: Du har også mulighed for at <strong>udelukke</strong> nogle kontakter i din inkluderede grupper ved at vælge en eller flere <strong>ekskluderede grupper.</strong> Kontakter, der er i begge grupper vil IKKE modtage mailen (de er »udelukket«).

en: You are already subscribed in %1, your subscription is %2.
da: Du er allerede tilmeldt i %1 - din tilmelding er %2.

en: You can <a href="%1">Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the transaction IDs for those that are not.
da: Du kan <a href="%1">gemme konflikter</a> . Du kan derefter gennemgå disse for at afgøre, om de faktisk er konflikter, og rette transaktionen ID'erne for dem, der ikke er det.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
da: Du kan <a href="%1">gemme dubletter</a> . Du kan derefter gennemgå disse for at afgøre, om de faktisk er dubletter, og rette transaktionen ID'erne for dem, der ikke er det.

en: You can <a href="%1">Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
da: Du kan <a href="%1">gemme fejl</a> . Du kan så rette dem, og importere den nye fil med de korrigerede data.

en: You can also <a href="%1">register another participant</a>.
da: Du kan også <a href="%1">tilmelde en anden deltager</a> .

en: You can also allow people to choose a Role by creating a Profile with the Participant Role field. Then include that Profile when you configure the Online Registration page for this event.
da: Du kan også give folk mulighed for at vælge en rolle ved at skabe en profil med deltagererrolle feltet. Inkluder derefter denne profil, når du konfigurerer online registrering til denne begivenhed.

en: You can also set a <strong>Length</strong> value which determines how many characters in the field should be compared.
da: Du kan også sætte en <strong>længde</strong> værdi der afgør hvor mange tegn i feltet der skal sammenlignes.

en: You can assign one or more permissions to this menu item. Multiple permissions are additive by default. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, a user will need to have BOTH permissions to access it. You can change this behavior to "either / or" by changing the Operator below.
da: Du kan tildele en eller flere tilladelser til dette menupunkt. Flere tilladelser er additiv som standard. EKSEMPEL: Hvis du tildeler <em>adgang CiviContribute</em> og <em>administrere CiviCRM</em> til et menupunkt, skal en bruger skal have 'Begge' tilladelser for at få adgang til den. Du kan ændre denne tilstand til \ "enten / eller " ved at ændre operatoren nedenfor.

en: You can cancel your registration for %1 by clicking "Cancel Registration".
da: Du kan annullere din tilmelding for %1 ved at klikke på \ "Annullere registreringen ".

en: You can choose to send BOTH an <strong>HTML</strong> and a plain <strong>TEXT</strong> version of your mailing, OR you can send a <strong>TEXT</strong> version only.
da: Du kan vælge at sende både en <strong>HTML</strong> og en <strong>ren tekst</strong> udgave af din mail, eller du kan nøjes med kun at sende en <strong>ren tekst</strong> udgave.

en: You can either <strong>upload</strong> the mailing content from your computer OR <strong>compose</strong> the content on this screen.
da: Du kan enten <strong>uploade</strong> mailens indhold fra din computer ELLER <strong>skrive</strong> indholdet direkte her.

en: You can include a column with each contact's <strong>Internal Contact ID</strong>. This is the unique ID assigned by CiviCRM which is displayed at the bottom of the Contact Summary screen - and can be exported.
da: Du kan medtage en kolonne med hver kontakts <strong>interne kontakt ID</strong>. Dette er det unikke ID tildelt af CiviCRM, og vises nederst i kontaktvisningen - og kan eksporteres.

en: You can not add another '%1' activity to this case. %2
da: Du kan ikke tilføje endnu en '%1' aktivitet til denne sag. %2

en: You can not have the same Status Rule registered as both "Current" and "Expired".
da: Du kan ikke have samme statusregel registreret som både "Nuværende" og "Udløbet".

en: You can optionally add this case to someone. Added case will appear in their Contact Dashboard.
da: Du kan eventuelt tilføje denne sag til en anden. Tilføjede sager vil blive vist i deres kontakt forside.

en: You can schedule mailings to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that they be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
da: Du kan planlægge at mails sendes på en bestemt dato og klokkeslæt, eller du kan anmode om, at de skal sendes så hurtigt som muligt ved at klikke &quot;Send nu&quot;.

en: You can schedule this mailing to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that it be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
da: Du kan planlægge at sende denne mail på en specifik dato og klokkeslæt, eller du kan anmode om at mailen bliver sendt så snart som muligt ved at afkrydse "Send nu".

en: You can select a pre-configured Event Template to streamline setting up your new event. The information and configuration settings from the selected template will be automatically copied to this new event. You can then add and modify as needed for this specific event instance. Event templates do NOT store the event date and time - so you will definitely need to set those on this page.
da: Du kan vælge en pre-konfigureret begivenhedsskabelon til at strømline oprette din nye begivenhed. De oplysninger og konfigurationsindstillinger fra den valgte skabelon vil automatisk blive kopieret til denne nye begivenhed. Du kan derefter tilføje og ændre efter behov for denne særlige begivenhed med det samme. Begivenhedsskabeloner gemmer IKKE begivenhedens dato og tidspunkt - så vil du helt sikkert nødt til at sætte dem på denne side.

en: You can select an existing Event Template as the basis for the new template you are creating, or you can create the template from scratch.
da: Du kan vælge en eksisterende begivenhedsskabelon som grundlag for den nye skabelon, du opretter, eller du kan oprette skabelonen fra bunden.

en: You can send your email as a simple text-only message, as an HTML formatted message, or both. Text-only messages are sufficient for most email communication - and some recipients may prefer not to receive HTML formatted messages.
da: Du kan sende emailen som en simpel tekst-besked, som en HTML formatteret besked, eller både-og. Tekst beskeder er nok til den meste mail-kommunikation - og nogle modtagere foretrækker ikke at modtage HTML-formatterede beskeder.

en: You can use existing CiviCRM Profiles on your page - OR create profile(s) specifically for use in Online Contribution pages. Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM Profiles</a> if you need to review, modify or create profiles (you can come back at any time to select or update the Profile(s) used for this page).
da: Du kan bruge eksisterende CiviCRM Profiler på din side - eller oprette profil(er) specifikt til brug i Online Bidragssider. Gå til <a href='%1'>Administrer CiviCRM Profiler</a> , hvis du har brug for at revidere, ændre eller oprette profiler (du kan komme tilbage på ethvert tidspunkt at vælge eller opdatere Profile(r), der anvendes til denne side).

en: You can use your favorite editor to create content on your local computer and then <strong>Upload</strong> the files. OR you can <strong>Compose</strong> content directly on the screen.
da: Du kan bruge dit tekstbehandling til at oprette indhold på din lokale computer og derefter <strong>overføre</strong> filerne. ELLER du kan <strong>skrive</strong> indhold direkte.

en: You can:
da: Du kan:

en: You cannot enable both Price Set and Membership Signup on the same online contribution page.
da: Du kan ikke aktivere både Prissæt og Medlemskab Indmeldelse på den samme online bidragsside.

en: You cannot enable both Recurring Contributions AND Pledges on the same online contribution page.
da: Du kan ikke aktivere både Gentaget Bidrag OG Løfter på den samme online bidragsside.

en: You cannot record scheduled SMS activity.
da: Du kan ikke gemme planlagt SMS aktivitet.

en: You cannot record scheduled email activity.
da: Du kan ikke gemme planlagt e-mail aktivitet.

en: You cannot set up a recurring contribution if you are not paying online by credit card.
da: Du kan ikke vælge et gentaget bidrag, fordi du ikke betaler med kreditkort.

en: You cannot use 'id' as a field label.
da: Du kan ikke bruge 'id' som en feltbetegnelse.

en: You do not have access to this page
da: du har ikke adgang til denne side

en: You do not have permission to access this event registration. Contact the site administrator if you need assistance.
da: Du har ikke tilladelse til at få adgang til denne begivenhed registrering. Kontakt administratoren, hvis du har brug for hjælp.

en: You do not have permission to access this mailing report
da: Du har ikke adgang til at komme ind på denne mail rapport

en: You do not have permission to access this page
da: Du har ikke adgang til denne side

en: You do not have permission to edit this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
da: Du har ikke tilladelse til at redigere denne kontaktpost. Kontakt websitets administrator hvis du har brug for hjælp.

en: You do not have permission to make changes to the record
da: Du har ikke tilladelse til at ændre i posten

en: You do not have permission to register for this event
da: Du har ikke tilladelse til at tilmelde sig dette arrangement

en: You do not have permission to revert this template.
da: Du har ikke tilladelse til at se denne skabelon

en: You do not have permission to view this contact
da: Du har ikke tilladelse til at se denne kontakt

en: You do not have permission to view this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
da: Du har ikke tilladelse til at se denne kontaktoplysning. Kontakt sidens administrator hvis du har brug for hjælp.

en: You do not have permission to view this event
da: Du har ikke tilladelse til at se denne event

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
da: Du har ikke den nødvendige tilladelse til at redigere denne kontakt.

en: You do not have the necessary permission to view this contact.
da: Du har ikke den nødvendige tilladelse til at se denne kontakt.

en: You have hit issue CRM-4716. Please post a report with as much detail as possible on the CiviCRM forums. You can truncate civicr_cache to get around this problem
da: Du har mødt CRM-4716 problemet. Rapporter venligst til CiviCRM forummerne med så mange detaljer som muligt. Du kan trunkere civicr_cache for at undgå problemet.

en: You have no Grants registered in your database.
da: Du har ikke registreret nogen legater i din database.

en: You have selected "Disable Outbound Email". A test email can not be sent.
da: Du har valgt "Deaktiver udgående mail". Testmailen kan derfor ikke afsendes

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, but your registration require approval, Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
da: Du har sprunget sidste deltager over, og som resultat er der nu nok plads, men din tilmelding kræver godkendelse, Når din registrering er blevet gennemgået, vil du modtage en email med et link til en webside, hvor du kan fuldføre registreringen.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, hence your group become as register participants though you selected on wait list.
da: Du har sprunget sidste deltager over, og som resultat er der nok plads til dig og din gruppe. I bliver oprettet som deltagere selvom du har valgt at sætte dig på venteliste.

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full (by checking the box below).
da: Du kan tillade brugerne at blive oprettet på en venteliste, når begivenheden er fuldt booket (ved at markere boksen nedenfor).

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the waitlist work-flow (Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Offer a Waitlist?'.
da: Du kan tillade brugerne at blive oprettet på en venteliste, når begivenheden er fuldt booket. For at aktivere denne funktion skal du først aktivere deltageren statusser til brug for venteliste work-flow (Administrer »CiviEvent» Deltager statusser). Genindlæs derefter denne formular og marker 'Tilbyd en venteliste?'.

en: You may choose to include a pre-configured Footer block below your message. This is a good place to include the required unsubscribe, opt-out and postal address tokens.
da: Du kan vælge at medtage en pre-konfigureret sidefod til slut i din besked. Sidefoden er et godt sted at medtage de krævede afmeld, opt-out og postadresse felter/tokens.

en: You may choose to include a pre-configured Header block above your message.
da: Du kan vælge at medtage en pre-konfigureret sidehoved over din besked.

en: You may optionally create an HTML formatted version of this message. It will be sent to contacts whose Email Format preference is 'HTML' or 'Both'.
da: Du kan eventuelt oprette en HTML-formaterede version af denne besked. Det vil blive sendt til kontakter, hvis e-mail format præference er "HTML" eller "Begge".

en: You may want to collect information from contributors beyond what is required to make a contribution. For example, you may want to inquire about volunteer availability and skills. Add any number of fields to your contribution form by selecting CiviCRM Profiles (collections of fields) to include at the beginning of the page, and/or at the bottom.
da: Du ønsker måske at indsamle oplysninger fra bidragsydere om, hvad der er nødvendigt for at yde et bidrag. For eksempel kan du ønske at høre, om frivillighed og færdigheder. Tilføj en række områder til dit bidragsformularen ved at vælge CiviCRM Profiler (samlinger af felter) i begyndelsen af siden, og / eller i bunden.

en: You must enable the Membership Block for this Contribution Page if you want to include a Profile with Membership fields.
da: Du skal aktivere Medlemskabsblocken for denne Bidragsside, hvis du vil inkludere en Profil med Medlemskabsfelter.

en: You must have at least the test or live section filled
da: Du skal have udfyldt mindst en test eller live sektion.

en: You must have at least the user_name specified
da: Du skal mindst have udfyldt det specificerede user_name

en: You must login with your OpenID provider before you can create a Personal Campaign Page.
da: Du skal logge ind med dit OpenID udsteder før du kan oprette en Personlig Kampagneside.

en: You must provide values for all three Address Standarization fields.
da: Du skal tildele værdier til alle tre adresse standardiserings felter

en: You must select a group to filter on
da: Du skal vælge en gruppe at filtrere på

en: You must select a search to filter
da: Du skal vælge en søgning til filter

en: You must select at least one Custom Group as a search criteria.
da: Du skal vælge mindst en brugerdefineret gruppe som søgekriterie.

en: You must select both a CiviCRM Group and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
da: Du skal vælge både en CiviCRM-gruppe og en Drupal-rolle fra "Associationsregel"-sektionen.

en: You must select both a CiviMember Membership Type and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
da: Du skal vælge både en CiviMember medlemskabstype og en Drupal-rolle fra "Associationsregel"-sektionen.

en: You need to enable CiviContribute before enabling CiviPledge.
da: Du skal aktivere CiviContribute før aktivering af CiviPledge.

en: You need to set up a secure server before you can use the Force Secure URLs option
da: Du er nødt til at sætte en sikker server op, før du kan bruge "Tving sikre URL" muligheden

en: You will need to configure the %1 settings for your Payment Processor before you can submit credit card transactions.
da: Du skal opsætte %1 indstillingerne for din betalingsløsning før du kan betale med kreditkort.

en: You will need to set Drupal Access Control permissions to include 'view event participants' for any Roles you want to access this listing.
da: Du skal indstille Drupal Access Control tilladelser til at omfatte 'vis begivenhed deltagere' for alle roller, du vil have adgang til i denne liste.

en: You will not be able to send an acknowledgment for this pledge because there is no email address recorded for this contact. If you want a acknowledgment to be sent when this pledge is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the pledge.
da: Du vil ikke være i stand til at sende en kvittering for dette løfte, fordi der ikke er nogen mail-adresse for denne kontakt. Hvis du ønsker at sende en kvittering, når dette løfte er registreret, skal du klikke på Annuller og derefter klikke på Rediger i fanen for at tilføje en mail-adresse, før du gemmer løftet.

en: You will receive an email receipt for each recurring contribution.
da: Du vil modtage en mail-kvittering for hver gentaget betaling.

en: You will receive an email receipt for each recurring contribution. The receipts will include a link you can use if you decide to modify or cancel your future contributions.
da: Du vil modtage en kvittering på mail for hvert tilbagevendende bidrag. Kvitteringerne vil indeholde et link, hvor du kan ændre eller annullere fremtidige bidrag.

en: Your %1 contact record has been saved.
da: Din %1 kontakt post er blevet gemt ..

en: Your %1 settings are correct. A test email has been sent to your email address.
da: Dine %1 indstillinger er korrekte. Der er afsendt en testmail til din emailadresse.

en: Your <strong>%2</strong> membership expired on %1.
da: Dit <strong>%2</strong> medlemskab udløb den %1.

en: Your <strong>%2</strong> membership expires on %1.
da: Dit <strong>%2</strong> medlemskab udløber den %1.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been added. You can add fields to this profile now.
da: Din CiviCRM profil '%1' er blevet tilføjet. Du kan nu tilføje felter til denne profil.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been deleted.
da: Din CiviCRM profil '%1' er blevet slettet.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been saved.
da: Din CiviCRM profil '%1' er blevet gemt.

en: Your CiviCRM database has been successfully upgraded to v2.1.
da: Din CiviCRM database er blevet opgraderet til v2.1.

en: Your Contacts / Organizations
da: Dine kontakter/organisationer

en: Your Contribution(s)
da: Dine bidrag

en: Your Credit Card transaction was not successful. No money has yet been charged to your card.
da: Dine kreditkort transaktion lykkedes ikke. Ingen penge er endnu ikke debiteret dit kort.

en: Your Email
da: Din email

en: Your Email Settings have been updated.
da: Din e-mail-indstillinger er blevet opdateret.

en: Your Event(s)
da: Dine events

en: Your Goal
da: Dit mål

en: Your Letter
da: Din besked

en: Your Membership(s)
da: Dine medlemsskab(er)

en: Your Message
da: Din besked

en: Your New  Email Settings have been saved.
da: Din nye e-mail-indstillinger er blevet gemt.

en: Your Note has been saved.
da: Din note er blevet gemt.

en: Your Personal Campaign Page has been %1 %2 %3
da: Din Personlige Kampagneside er blevet %1 %2 %3

en: Your Pledge(s)
da: Dine Løfter

en: Your association rule has been added.
da: Din tilknytningsregel er blevet tilføjet.

en: Your association rule has been edited.
da: Din tilknytningsregel er blevet rettet.

en: Your changes are not saved.
da: Dine ændringer er ikke gemt.

en: Your changes have been saved.
da: Dine ændringer er blevet gemt

en: Your contribution will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
da: Dit bidrag vil først blive gennemført, når du klikker på knappen <strong>%1</strong>. Klik venligst kun på knappen en gang.

en: Your database has already been upgraded to CiviCRM %1
da: Din database er allerede opdateret til CiviCRM %1

en: Your database is configured to use the MyISAM database engine. CiviCRM  requires InnoDB. You will need to convert any MyISAM tables in your database to InnoDB before proceeding.
da: Din database er konfigureret til at bruge MyISAM database motor. CiviCRM kræver InnoDB. Du er nødt til at konvertere alle MyISAM tabeller i din database til InnoDB før du fortsætter.

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The automated upgrade to version %2 can not be run - and the %2 codebase may not be compatible with your database state. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. The database tools utility at %3 may be helpful. You may want to revert to the codebase you were using prior to beginning this upgrade until you resolve this problem.
da: Din database er markeret med et uventet versionsnummer: %1. Den automatiske opgradering til version %2 kan ikke gennemføres - og version %2 koden er muligvis ikke kompatibel med din database. Du bliver nødt til at bestemme den korrekte version der svarer til din nuværende database tilstand. Databaseværktøjerne ved %3 kan være til hjælp. Du vil muligvis ønske at gå tilbage til den kode du bruge inden denne opgradering påbegyndtes, indtil du har fået løst problemet.

en: Your did not provided any email address or selected any group. No test mail is sent.
da: Du angav ingen mailadresse eller gruppe. Der blev ikke sendt en test mail.

en: Your do not have permission to Delete Report.
da: Du har ikke adgang til at slette rapporten.

en: Your event registration has been cancelled.
da: Denne registrering er blevet annuleret.

en: Your initial contribution will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to modify or cancel future contributions at any time by logging in to your account.
da: Dit oprindelige bidrag vil blive gennemført, lige så snart du har fuldført den endelige bekræftelse på bidraget. Du kan altid ændre eller annullere fremtidige bidrag ved at logge ind på din konto.

en: Your initial pledge payment will be processed when you click &quot;%2&quot; below. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
da: Dit oprindelige bidrag til blive gennemført, når du klikker &quot;%2&quot; nedenfor. Du kan ændre eller annullere fremtidige betalinger til enhver tid ved at logge ind på din konto eller kontakte os på %1.

en: Your mail has been sent.
da: Din mail er sendt.

en: Your mailing has been saved. Click the 'Continue' action to resume working on it.
da: Din e-mail er blevet gemt. Klik på 'Fortsæt' handlingen for at genoptage dit arbejdepå denne.

en: Your mailing has been saved. You can continue later by clicking the 'Continue' action to resume working on it.<br /> From <a href='%1'>Draft and Unscheduled Mailings</a>.
da: Din e-mail er blevet gemt. Du kan fortsætte senere ved at klikke på' Fortsæt ' for at genoptage dit arbejde på det. <br /> Fra <a href='%1'> Udkast og

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Your profile is not saved and Account is not created.
da: Din profil er ikke gemt, og kontoen er ikke oprettet.

en: Your recurring contribution will be processed automatically for the number of installments you specify. You can leave the number of installments blank if you want to make an open-ended commitment. In either case, you can choose to cancel at any time.
da: Dit tilbagevendende bidrag vil blive gennemført automatisk for det antal af rater, du angiver. Du kan efterlade antallet af rater tomt, hvis du ønsker at foretage en tidsubegrænset forpligtelse. I begge tilfælde kan du vælge at annullere når som helst.

en: Your site administrator must also configure a "cron job" (scheduled server task) to run this script.
da: Din hjemmesideadministrator skal også opsætte et cron-job til at køre dette script.

en: Your site administrator must configure the provided script which updates pledge payment statuses and sends the reminders (UpdatePledgeRecord.php).
da: Din hjemmesideadministrator skal konfigurere det medfølgende script, som opdaterer Løfter og sender påmindelser (UpdatePledgeRecord.php).

en: Your smart group has been saved as '%1'.
da: Din smarte gruppe er blevet gemt som '%1'.

en: Your subscription to these group(s) is pending confirmation.
da: Din tilmelding til disse grupper afventer bekræftigelse.

en: Your test message has been sent. Click 'Next' when you are ready to Schedule or Send your live mailing (you will still have a chance to confirm or cancel sending this mailing on the next page).
da: Din test besked er sendt. Klik på 'Næste', når du er klar til at planlægge eller sende den rigtige mailing (du stadig vil have en chance for at bekræfte eller annullere afsendelse af denne e-mail på næste side).

en: Your transaction will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
da: Din transaktion vil først blive gennemført, når du klikker på knappen <strong>%1</strong>. Klik venligst kun på knappen en gang.

en: Your update(s) have been saved.
da: Din opdatering er blevet gemt.

en: Your user record does not have a valid SMS number
da: Din brugerpost har ikke et et gyldigt SMS nummer

en: Your user record does not have a valid email address
da: Din bruger profil har ikke en gyldig e-mail adresse

en: Your username contains invalid characters or is too short
da: Dit brugernavn indeholder ugyldige tegn eller er for kort.

en: ZIP / Postal Code
da: Postnummer

en: ZIP / Postal Code of the Address
da: Postnummer

en: Zip
da: Postnummer

en: Zip / Postal Code
da: Postnummer

en: access CiviCRM
da: tilgå CiviCRM

en: access Contact Dashboard
da: vis Kontaktoversigt

en: access all custom data
da: tilgå egne datafelter

en: access deleted contacts
da: tilgå slettede kontakter

en: access uploaded files
da: tilgå uploadede filer

en: add contacts
da: tilføj kontaktpersoner

en: add new
da: Tilføj ny

en: administer CiviCRM
da: administrer CiviCRM

en: administer Multiple Organizations
da: administrer flere organisationer

en: administer Tagsets
da: administrer reserverede tags

en: administer dedupe rules
da: administrer regler til fjernelse af dubletter

en: administer reserved tags
da: administrer reserverede tags

en: and
da: Og

en: and is ready to use.
da: og er klar til at blive brugt.

en: anonymously
da: anonymt

en: assignee
da: Den tildelte

en: background color for the button
da: knappens baggrundsfarve

en: but requires administrator review before you can begin your fundraising efforts. You will receive an email confirmation shortly which includes a link to return to your fundraising page.
da: men kræver en administrators gennemsyn før du kan begynde din indsamling. Du vil modtage en mail med bekræftelse om lidt, som indeholder et link til din bidragsside.

en: civicrm_contribution_page
da: Bidragssiden

en: civicrm_root is currently set to: <em>!1</em>.
da: civicrm_root er sat til: <em>!1</em>.

en: contact does not exist: %1
da: kontakten eksisterer ikke: %1

en: contactId
da: Kontakt ID

[ctx: country]
en: Africa West, East, Central and Southern
da: Afrika Vest, Øst, Central og Syd

[ctx: country]
en: Albania
da: Albanien

[ctx: country]
en: Algeria
da: Algeriet

[ctx: country]
en: America South, Central, North and Caribbean
da: Amerika Syd, Central, Nord og Caribbien

[ctx: country]
en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

[ctx: country]
en: Antarctica
da: Antarktis

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

[ctx: country]
en: Armenia
da: Armenien

[ctx: country]
en: Asia-Pacific
da: Asian-Stillehavet

[ctx: country]
en: Australia
da: Australien

[ctx: country]
en: Austria
da: Østrig

[ctx: country]
en: Azerbaijan
da: Azerbajdsjan

[ctx: country]
en: Belarus
da: Hviderusland

[ctx: country]
en: Belgium
da: Belgien

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Herzegovina

[ctx: country]
en: Bouvet Island
da: Bouvet-øen

[ctx: country]
en: Brazil
da: Brasilien

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
da: Brunei

[ctx: country]
en: Bulgaria
da: Bulgarien

[ctx: country]
en: Cambodia
da: Cambodja

[ctx: country]
en: Cameroon
da: Cameroun

[ctx: country]
en: Cape Verde
da: Kap Verde

[ctx: country]
en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

[ctx: country]
en: Central African Republic
da: Centralafrikanske Republik

[ctx: country]
en: Chad
da: Tchad

[ctx: country]
en: China
da: Kina

[ctx: country]
en: Christmas Island
da: Juleøerne

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
da: Kokosøerne

[ctx: country]
en: Colombia
da: Columbia

[ctx: country]
en: Comoros
da: Comorerne

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
da: Den Demokratiske Republik Congo

[ctx: country]
en: Cook Islands
da: Cooks øer

[ctx: country]
en: Croatia
da: Kroatien

[ctx: country]
en: Cyprus
da: Cypern

[ctx: country]
en: Czech Republic
da: Tjekkiet

[ctx: country]
en: Côte d'Ivoire
da: Elfenbenskysten

[ctx: country]
en: Denmark
da: Danmark

[ctx: country]
en: Dominican Republic
da: Dominikanske Republik

[ctx: country]
en: Egypt
da: Egypten

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

[ctx: country]
en: Estonia
da: Estland

[ctx: country]
en: Ethiopia
da: Etiopien

[ctx: country]
en: Europe and Central Asia
da: Europa og Centralasien

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
da: Falklandsøerne (Malvinas)

[ctx: country]
en: Faroe Islands
da: Færøerne

[ctx: country]
en: France
da: Frankrig

[ctx: country]
en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

[ctx: country]
en: French Southern Territories
da: De Franske Oversøiske Departementer, Regioner og Kollektiviteter

[ctx: country]
en: Georgia
da: Georgien

[ctx: country]
en: Germany
da: Tyskland

[ctx: country]
en: Greece
da: Grækenland

[ctx: country]
en: Greenland
da: Grønland

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard og McDonald ørne

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
da: Vatikanstaten

[ctx: country]
en: Hungary
da: Ungarn

[ctx: country]
en: Iceland
da: Island

[ctx: country]
en: India
da: Indien

[ctx: country]
en: Indonesia
da: Indonesien

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
da: Den islamiske republik Iran

[ctx: country]
en: Iraq
da: Irak

[ctx: country]
en: Ireland
da: Irland

[ctx: country]
en: Italy
da: Italien

[ctx: country]
en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
da: Nordkorea

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
da: Sydkorea

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
da: Den Demokratiske Folkerepublik Laos

[ctx: country]
en: Latvia
da: Letland

[ctx: country]
en: Lebanon
da: Libanon

[ctx: country]
en: Libyan Arab Jamahiriya
da: Libyen

[ctx: country]
en: Lithuania
da: Litauen

[ctx: country]
en: Luxembourg
da: Luxemburg

[ctx: country]
en: Macedonia, Republic of
da: Makedonien

[ctx: country]
en: Madagascar
da: Madagaskar

[ctx: country]
en: Maldives
da: Republikken Maldiverne

[ctx: country]
en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

[ctx: country]
en: Mauritania
da: Mauretanien

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
da: Mikronesien

[ctx: country]
en: Middle East and North Africa
da: Mellemøsten og Nordafrika

[ctx: country]
en: Mongolia
da: Mongoliet

[ctx: country]
en: Morocco
da: Marokko

[ctx: country]
en: Mozambique
da: Mocambique

[ctx: country]
en: Netherlands
da: Holland

[ctx: country]
en: Netherlands Antilles
da: Hollandske Antiller

[ctx: country]
en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

[ctx: country]
en: Norfolk Island
da: Norfolk Øen

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

[ctx: country]
en: Norway
da: Norge

[ctx: country]
en: Palestinian Territory, Occupied
da: Palæstina

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

[ctx: country]
en: Philippines
da: Filippinerne

[ctx: country]
en: Poland
da: Polen

[ctx: country]
en: Reunion
da: Réunion

[ctx: country]
en: Romania
da: Rumænien

[ctx: country]
en: Russian Federation
da: Russiske føderation

[ctx: country]
en: Saint Helena
da: Sankt Helena

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
da: Saint-Pierre og Miquelon

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

[ctx: country]
en: Serbia
da: Serbien

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
da: Serbien og Montenegro

[ctx: country]
en: Seychelles
da: Seychellerne

[ctx: country]
en: Slovakia
da: Slovakiet

[ctx: country]
en: Slovenia
da: Slovenien

[ctx: country]
en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

[ctx: country]
en: South Africa
da: Sydafrika

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: Sydgeorgien og Sydsandwichøerne

[ctx: country]
en: Spain
da: Spanien

[ctx: country]
en: Suriname
da: Surinam

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

[ctx: country]
en: Sweden
da: Sverige

[ctx: country]
en: Switzerland
da: Schweiz

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
da: Syrien

[ctx: country]
en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
da: Tanzania

[ctx: country]
en: Timor-Leste
da: Timor

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

[ctx: country]
en: Tunisia
da: Tunesien

[ctx: country]
en: Turkey
da: Tyrkiet

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
da: Turks og Caicos øerne

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
da: Forenede Arabiske Emirater

[ctx: country]
en: United Kingdom
da: Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirland

[ctx: country]
en: United States
da: USA

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
da: Fjerne, mindre øer, USA

[ctx: country]
en: Viet Nam
da: Vietnam

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
da: Jomfruøerne

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
da: Jomfruøerne

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futuna

[ctx: country]
en: Western Sahara
da: Vestlig Sahara

[ctx: country]
en: unassigned
da: ikke angivet

[ctx: country]
en: Åland Islands
da: Ålandsøerne

en: create or administer CiviCRM profiles (i.e. what contact data is collected during user registration and included in My Account) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; CiviCRM Profiles</a>.
da: opret eller administrer CiviCRM profiler (dvs. hvilke kontaktdata der indsamles under brugerregistreringen og som inkluderes under Min Konto) i <a href="!1">CiviCRM &gt; Administrer &gt; CiviCRM Profiler</a>.

en: create or administer activity types (e.g. house meeting, intake interview...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Activity Types</a>.
da: oprette eller redigere aktivitetstyper (f.eks. møde, interview, indsamling osv.) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administration &raquo; Aktivitetstyper</a>.

en: create or administer custom data fields (e.g. volunteer skills, emergency contact info...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Custom Data</a>.
da: oprette eller redigere egne datafelter (f.eks. lederevner, bloddonorstatus osv.) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administration &raquo; Egne datafelter</a>.

en: create or administer location types (e.g. home, work, school...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Location Types</a>.
da: oprette eller redigere lokationstyper (f.eks. hjemme, arbejde, skole osv.) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administration &raquo; Lokationstyper</a>.

en: create or administer relationship types (e.g. household member, board member, spouse...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Relationship Types</a>.
da: oprette eller redigere relations-typer (f.eks. medlem af husholdningen, bestyrelsesmedlem, ægtefælle osv.) under <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administration &raquo; Relations-typer</a>.

en: create or administer tags (e.g. organizer, foundation, environment...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Tags</a>.
da: oprette eller redigere tags (f.eks. organizer, fond, miljø osv.) på <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administration &raquo; Tags</a>.

en: create or manage groups at <a href="!1">Manage Groups</a>.
da: oprette eller administrere grupper under <a href="!1">Gruppeadministration</a>.

en: created
da: Oprettet

en: custom fields
da: brugerdefinerede felter

en: day
da: dag

en: day of the period
da: dag i perioden

en: days after the last one sent, up to the maximum number of reminders.
da: dage efter sidste sendt op til det maksimale antal påmindelser.

en: days prior to each scheduled payment due date.
da: dage før hver planlagt forfaldsdato.

en: dd-mon-yy OR dd/mm/yy (25-Dec-98 OR 25/12/98)
da: dd-mon-yy ELLER dd/mm/yy (25-Dec-98 ELLER 25/12/98)

en: dd/mm/yyyy (25/12/1998) OR (1/9/2008)
da: dd/mm/yyyy (25/12/1998) ELLER (1/9/2008)

en: delete
da: slet

en: delete activities
da: Slet aktiviteter

en: delete contacts
da: Slet Kontakter

en: do complex searches based on tags, group membership, location, activities and custom fields at <a href="!1">Advanced Search</a>.
da: foretage komplekse søgninger baseret på tags, gruppemedlemsskab, lokation, aktiviteter og egne datafelter under <a href="!1">Avanceret søgning</a>.

en: each
da: hver

en: edit
da: Ret

en: edit all contacts
da: rediger alle kontaktpersoner

en: edit groups
da: importer grupper

en: enable CiviCRM blocks at <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.
da: slå CiviCRM-blokke til under <a href="!1">Administration &raquo; Opbygning &raquo; Blokke</a>.

en: end date
da: slut dato

en: every
da: hver

en: find contacts by name, email address, group membership and or tagging at <a href="!1">Find Contacts</a>.
da: finde kontaktpersoner efter navn, e-mail-adresse, gruppemedlemsskab eller tags under <a href="!1">Find kontaktpersoner</a>.

en: grants
da: tilskud

en: greater than or equal to '%1'
da: Større end eller lig med '%1'

en: has been successfully resubscribed.
da: er blevet gentilmeldt.

en: has been successfully unsubscribed.
da: er blevet afmeldt.

en: height of the button in pixels
da: knappens højde i pixels

en: here
da: her

en: if Tell Friend is enable, Maximum recipients limit should be greater than zero.
da: hvis Fortæl en ven er tilladt, så bør maks antal modtagere begrænsningen være større end nul.

en: if you are searching by Contact name, check your spelling
da: Hvis du søger efter et kontaktnavn, så gennemse stavningen

en: if you are searching within a date range, try a wider range of values
da: hvis du søger inden for et datointerval, kan du prøve en bredere interval

en: import contacts
da: importer kontaktpersoner

en: import contacts from other sources at <a href="!1">Import Contacts</a>.
da: importere kontaktpersoner fra andre kilder under <a href="!1">Importer kontaktpersoner</a>.

en: in
da: i

en: installments
da: rater

en: installments of
da: rater af

en: installments.
da: rater.

en: is a numeric field
da: er et numerisk felt

en: is...
da: er...

en: less than or equal to '%1'
da: Mindre end eller lig med '%1'

en: loading
da: Indlæser

en: match ALL
da: match ALLE

en: match ANY
da: match ENHVER

[ctx: menu]
en: ACL Roles
da: ACL Roller

[ctx: menu]
en: Access Control
da: Rettigheder

[ctx: menu]
en: Activities
da: Historik

[ctx: menu]
en: Activity Dashlet
da: Aktivitetspanel

[ctx: menu]
en: Activity Types
da: Aktivitetstyper

[ctx: menu]
en: Activity View
da: Aktivitetsvisning

[ctx: menu]
en: Additional Info
da: Yderligere info

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
da: Yderligere info formular

[ctx: menu]
en: Address Preferences
da: Adresse Præferencer

[ctx: menu]
en: Addressee
da: Modtager

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
da: Administrer CiviCrm

[ctx: menu]
en: Advanced Search
da: Avanceret Søgning

[ctx: menu]
en: All Cases Dashlet
da: Dashlet med alle sager

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
da: Arkiveret mails

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
da: Tildel brugere til ACL Roller

[ctx: menu]
en: Assign to Another Client
da: Tildel til en anden klient

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
da: Browse Uploadede filer

[ctx: menu]
en: Build Activity To Case
da: Overfør aktivitet til sag

[ctx: menu]
en: Case
da: Sag

[ctx: menu]
en: Case Activity
da: Sags aktivitet

[ctx: menu]
en: Case Dashlet
da: Sags-dashlet

[ctx: menu]
en: Case Details
da: Sagsdetaljer

[ctx: menu]
en: Case Report
da: Sagsrapport

[ctx: menu]
en: Case Statuses
da: Sag status

[ctx: menu]
en: Case Types
da: Sagstyper

[ctx: menu]
en: CiviCRM Dashlets
da: CiviCRM Paneller

[ctx: menu]
en: CiviCRM Home
da: CiviCRM Forside

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile
da: CiviCRM Profil

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
da: CiviCRM Profil Ny

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
da: CiviCRM Profilfelter

[ctx: menu]
en: CiviCRM Reports
da: CiviCRM rapporter

[ctx: menu]
en: CiviCase Dashboard
da: CiviCase oversigt

[ctx: menu]
en: CiviContribute
da: CiviBidrag

[ctx: menu]
en: CiviContribute Dashboard
da: CiviBidrag oversigt

[ctx: menu]
en: CiviEvent Dashboard
da: CiviEvent oversigt

[ctx: menu]
en: CiviGrant Dashboard
da: CiviGrant oversigt

[ctx: menu]
en: CiviMember Dashboard
da: CiviMedlem oversigt

[ctx: menu]
en: CiviPledge Dashboard
da: CiviPledge oversigt

[ctx: menu]
en: Components
da: Komponenter

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
da: Konfigurations tjekliste

[ctx: menu]
en: Confirm
da: Bekræft

[ctx: menu]
en: Confirm Event Registration
da: Bekræft begivenhedsregistrering

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
da: Kontakt Dashboard

[ctx: menu]
en: Contact Summary
da: Kontakt oversigt

[ctx: menu]
en: Contact Types
da: Kontakttyper

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
da: Bidrags oversigt - graf

[ctx: menu]
en: Contribution Types
da: Bidrags Typer

[ctx: menu]
en: Contributions
da: Bidrag

[ctx: menu]
en: Create Reports from Templates
da: Lav rapporter fra skabeloner

[ctx: menu]
en: Current and Upcoming Events
da: Vis nuværende og kommende begivenheder

[ctx: menu]
en: Custom Data
da: Brugerdefinerede data

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
da: Brugerdefinerede datafelter

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
da: Brugerdefinerede felt - flyt

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
da: Brugerdefinerede felt - options

[ctx: menu]
en: Custom Searches
da: Rediger søgninger

[ctx: menu]
en: Date Formatting
da: Datoformat

[ctx: menu]
en: Delete Contact
da: Slet Kontakt

[ctx: menu]
en: Domain Information
da: Domæne information

[ctx: menu]
en: Download Errors
da: Download Fejl

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
da: Udkast og uplanlagt mails

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
da: Rediger relateret Kontakt

[ctx: menu]
en: Email Greetings
da: Email hilsner

[ctx: menu]
en: Email a Contact
da: Email en kontakt

[ctx: menu]
en: Event Fees
da: Eventgebyrer

[ctx: menu]
en: Event Info and Settings
da: Eventoplysninger og indstillinger

[ctx: menu]
en: Event Information
da: Eventinformation

[ctx: menu]
en: Event Location
da: Sted for event

[ctx: menu]
en: Event Name Badge Templates
da: Skabeloner for navneskilte til event

[ctx: menu]
en: Event Online Registration
da: Onlinetilmelding til event

[ctx: menu]
en: Event Participants List
da: Event deltagerliste

[ctx: menu]
en: Event Registration
da: Event tilmelding

[ctx: menu]
en: Event Templates
da: Begivenhedsskabeloner

[ctx: menu]
en: Event Types
da: Event typer

[ctx: menu]
en: Export Contacts
da: Eksporter kontakter

[ctx: menu]
en: File System Paths
da: Filsystem sti'er

[ctx: menu]
en: Find Activities
da: Find begivenheder

[ctx: menu]
en: Find Cases
da: Find sager

[ctx: menu]
en: Find Contacts
da: Find kontakter

[ctx: menu]
en: Find Contributions
da: Find bidrag

[ctx: menu]
en: Find Grants
da: Find tilskud

[ctx: menu]
en: Find Members
da: Find medlemmer

[ctx: menu]
en: Find Participants
da: Find deltagere

[ctx: menu]
en: Find Pledges
da: Find løfter

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
da: Find og sammenflet Dublikerede Kontakter

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
da: Forward Mail

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
da: Fra Email Adresse

[ctx: menu]
en: Gender Options
da: Køn valg

[ctx: menu]
en: Global Settings
da: Globale Indstillinger

[ctx: menu]
en: Grant Types
da: Tilskud typer

[ctx: menu]
en: Group Members
da: Gruppe medlemmer

[ctx: menu]
en: Groups
da: Grupper

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
da: Sidehoveder, sidefødder, og Automatiske Beskeder

[ctx: menu]
en: Import
da: Importer

[ctx: menu]
en: Import Activities
da: Importer aktiviteter

[ctx: menu]
en: Import Contacts
da: Importer kontakter

[ctx: menu]
en: Import Contributions
da: Importer bidrag

[ctx: menu]
en: Import Memberships
da: Importer medlemsskaber

[ctx: menu]
en: Import Participants
da: Importer deltagere

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
da: Import / Eksport mappings

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
da: Individuelle præfikser (MS, Mr. ..)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
da: Individuelle suffikser (Jr, Sr ..)

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
da: Instant Messenger Service

[ctx: menu]
en: Localization
da: Lokalisering

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
da: Lokations typer (hjem, arbejde...)

[ctx: menu]
en: Log out
da: Log af

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
da: E-mail konti

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
da: Mail indstilligner

[ctx: menu]
en: Mailing Event
da: e-mail event

[ctx: menu]
en: Mailing Report
da: e-mail rapport

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
da: Administrer ACLer

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
da: Administrer bidrags sider

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
da: Administrer redigerede søgninger

[ctx: menu]
en: Manage Events
da: Administer begivenheder

[ctx: menu]
en: Manage Groups
da: Administrer grupper

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
da: Håndtere Belønninger

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
da: Adminisrer priser

[ctx: menu]
en: Manage Tags (Categories)
da: Aministrer tags (kategorier)

[ctx: menu]
en: Manage Templates
da: Administrer skabeloner

[ctx: menu]
en: Map Event Location
da: Kortlæg event lokation

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
da: Kortlæg lokationer

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
da: Mapping og Geocoding

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
da: Status roller for medlemskab

[ctx: menu]
en: Membership Types
da: Typer medlemskaber

[ctx: menu]
en: Memberships
da: Medlemskaber

[ctx: menu]
en: Merge Contact
da: Flet kontakt

[ctx: menu]
en: Message Templates
da: Meddelelses skabeloner

[ctx: menu]
en: Miscellaneous
da: Diverse

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
da: Leverandør af mobiltelefoner

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
da: Navigationsmenu

[ctx: menu]
en: New Activity
da: Ny aktivitet

[ctx: menu]
en: New Contact
da: Ny kontakt

[ctx: menu]
en: New Contribution
da: Nyt bidrag

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
da: Ny bidragsside

[ctx: menu]
en: New Event
da: Ny event

[ctx: menu]
en: New Grant
da: Nyt tilskud

[ctx: menu]
en: New Group
da: Ny gruppe

[ctx: menu]
en: New Household
da: Ny husholdning

[ctx: menu]
en: New Individual
da: Ny person

[ctx: menu]
en: New Mailing
da: Ny mail

[ctx: menu]
en: New Member
da: Nyt medlem

[ctx: menu]
en: New Organization
da: Ny organisation

[ctx: menu]
en: New Pledge
da: Nyt tilsagn

[ctx: menu]
en: New Price Set
da: Nyt prissæt

[ctx: menu]
en: New Tag
da: Ny tag

[ctx: menu]
en: Notes
da: Noter

[ctx: menu]
en: Open Case
da: Åbn sag

[ctx: menu]
en: Option Groups
da: Indstillingsgrupper

[ctx: menu]
en: Option Values
da: Indstillingsværdier

[ctx: menu]
en: Optout
da: Fravælg

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
da: Skabeloner til deltager lister

[ctx: menu]
en: Participant Role
da: Deltager rolle

[ctx: menu]
en: Participant Status
da: Deltager status

[ctx: menu]
en: Payment Instruments
da: Betalings muligheder

[ctx: menu]
en: Payment Processor
da: Betalingsformidler

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
da: Betalingsformidler type

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
da: Personlige kampagne sider

[ctx: menu]
en: Phone Type
da: Telefontype

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
da: Forventede betalinger

[ctx: menu]
en: Pledges
da: Forventede

[ctx: menu]
en: Postal Greetings
da: Posthilsener

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
da: Foretrukken kommunikationsmetoder

[ctx: menu]
en: Preferred Languages
da: Foretrukne sprog

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
da: Forrige mail

[ctx: menu]
en: Price Field Options
da: Muligheder for pris felter

[ctx: menu]
en: Price Fields
da: Pris felter

[ctx: menu]
en: Price Sets
da: Pris indstillinger

[ctx: menu]
en: Print Event Name Badge
da: Udskriv navneskilt til event

[ctx: menu]
en: Process Uploaded Images
da: Bearbejd uploadet grafik

[ctx: menu]
en: Redaction Rules
da: Regler for sammenlægning

[ctx: menu]
en: Register New Participant
da: Registrer ny deltager

[ctx: menu]
en: Register Report
da: Registrer rapport

[ctx: menu]
en: Registration Page
da: Registreringsside

[ctx: menu]
en: Relationship Types
da: Relationstyper

[ctx: menu]
en: Relationships
da: Relationer

[ctx: menu]
en: Report
da: Rapport

[ctx: menu]
en: Reports Listing
da: Rapporter

[ctx: menu]
en: Resubscribe
da: Genabonner

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
da: Muligheder for sikre fil-typer

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
da: Planlagte og sendte mails

[ctx: menu]
en: Search
da: Søgning

[ctx: menu]
en: Search Builder
da: Opbyg søgning

[ctx: menu]
en: Sending Mail
da: Send mail

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
da: Opsæt en en personlig kampagne side - konto informationer

[ctx: menu]
en: Simple Search
da: Enkel søgning

[ctx: menu]
en: Site URLs
da: Side URL'er

[ctx: menu]
en: Smtp Server
da: SMTP server

[ctx: menu]
en: Subscribe
da: Abonner

[ctx: menu]
en: Sunlight
da: Sollys

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
da: synkroniser brugere til kontakter

[ctx: menu]
en: System Preferences
da: System preferencer

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
da: Tip en ven

[ctx: menu]
en: This should never be seen
da: Dette skal aldrig ses

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
da: Afmeld

[ctx: menu]
en: Update Directory Path and URL
da: Opdater bibliotekssti og URL

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
da: Opgrader CiviCRM

[ctx: menu]
en: User Framework Settings
da: Bruger Framework Indstillinger

[ctx: menu]
en: View Activity
da: Se aktivitet

[ctx: menu]
en: View Date Prefences
da: Se data preferencer

[ctx: menu]
en: Word Replacements
da: Orderstatninger

en: merge duplicate contacts
da: Find og sammenflet dubletkontakter

en: minutes
da: minutter

en: mm/dd/yy OR mm-dd-yy (12/25/98 OR 12-25-98) OR (9/1/08 OR 9-1-08)
da: mm/dd/yy ELLER mm-dd-yy (12/25/98 ELLER 12-25-98) OR (9/1/08 ELLER 9-1-08)

en: mm/dd/yyyy OR mm-dd-yyyy (12/25/1998 OR 12-25-1998) OR (9/1/2008 OR 9-1-2008)
da: mm/dd/yyyy ELLER mm-dd-yyyy (12/25/1998 ELLER 12-25-1998) ELLER (9/1/2008 ELLER 9-1-2008)

en: month
da: måned

en: more
da: mere

en: must be a numeric value
da: Skal væer en numerisk værdi

en: options
da: muligheder

en: or
da: eller

en: permission for contact b to view and update information for contact a
da: Tilladelse for kontakt B til at se og opdaterer for kontakt A

en: profile create
da: Opret profil

en: profile edit
da: Rediger profil

en: profile listings
da: Liste over profiller

en: profile listings and forms
da: profil-lister og formularer

en: profile view
da: Vis profil

en: profiles
da: profiler

[ctx: province]
en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

[ctx: province]
en: California
da: Californien

[ctx: province]
en: Georgia
da: Georgien

[ctx: province]
en: Luxembourg
da: Luxemburg

[ctx: province]
en: Macau
da: Macao

[ctx: province]
en: Male
da: Mand

[ctx: province]
en: Newfoundland and Labrador
da: Newfoundland og Labrador

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

[ctx: province]
en: Quebec
da: Québec

[ctx: province]
en: Saint Helena
da: Sankt Helena

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
da: Fjerne, mindre øer, USA

[ctx: province]
en: Virgin Islands
da: Jomfruøerne

[ctx: province]
en: Yukon Territory
da: Yukon territorierne

en: raised
da: indsamlet

en: read about <a href="!1">CiviCRM access permissions</a> and set access permissions at <a href="!2">Administer CiviCRM &raquo; Access Control</a>.
da: læse om <a href="!1">CiviCRM adgangskontrol</a> og sætte tilladelser op under <a href="!2">Administrer CiviCRM &raquo; Adgangskontrol</a>.

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
da: læse <a href="!1">Guiden til CiviCRM-administratorer</a>.

en: reminders for each scheduled payment.
da: påmindelser for hver planlagte betaling.

en: seconds
da: sekunder

en: select
da: Vælg

en: select activity
da: Vælg Aktivitet

en: show location
da: vis sted

en: start date
da: Start dato

en: target
da: mål

en: through
da: indtil

en: token documentation
da: symbol dokumentation

en: transaction already processed.
da: transaktion er allerede behandlet.

en: translate CiviCRM
da: oversæt CiviCrm

en: under the name
da: under navnet

en: updated
da: opdateret

en: vCard Name
da: vCard navn

en: view
da: vis

en: view all activities
da: Se alle aktiviteter

en: view all contacts
da: vis alle kontaktpersoner

en: week
da: uge

en: whether the button is clickable or disabled
da: skal knappen være klikbar eller deaktiveret

en: width of the button in pixels
da: knappens bredde i pixels

en: with
da: med

en: year
da: år

en: yyyy-mm-dd OR yyyymmdd (1998-12-25 OR 19981225) OR (2008-9-1 OR 20080901)
da: yyyy-mm-dd ELLER yyyymmdd (1998-12-25 ELLER 19981225) ELLER (2008-9-1 OR 20080901)
